• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltMesser og møderRobotter11. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Ny langtrækkende industriel cobot

AktueltMesser og møderRobotter11. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Universal Robots A/S lancerer UR8 Long, der er designet til de mest krævende og pladsbegrænsede automatiseringsopgaver. UR8 Longs udvidede rækkevidde, kombineret med koordineret multi-akse-bevægelse, muliggør komplekse svejsninger med ensartet kvalitet. Optimeret bevægelsesydelse giver samtidig mere jævne bevægelser ved maksimal hastighed og forbedrer hurtige bin-picking-opgaver markant.


Universal Robots (UR) A/S præsenterer en ny tilføjelse til porteføljen: UR8 Long.
Den langtrækkende industrielle cobot vises for første gang denne uge på FABTECH i Chicago og er udviklet til at løse de mest krævende automatiseringsopgaver på tværs af industrier. UR8 Long kan bestilles nu, og leveringer begynder i oktober.
Med samme rækkevidde som den populære UR20 (1750 mm.) og en markant slankere profil kombinerer UR8 Long rækkevidde, stabilitet og præcision i en robust, kompakt og let konstruktion med en nyttelast på otte kg. Det gør den ideel til opsætninger med begrænset plads og industrielle opgaver – fra kompleks svejsning til præcis plukning fra kasser og fleksible multipunkts-inspektioner.
-UR8 Long er en smart robotarm, der rækker længere og kan mere end nogensinde. Den er skabt til at hjælpe mennesker og virksomheder med at arbejde hurtigere, mere sikkert og med mindre fysisk belastning, fortæller Jean Pierre Hathout, President i Universal Robots A/S.
-Uanset om det handler om at løfte, flytte eller håndtere opgaver, der er gentagende eller fysisk krævende, gør denne robot arbejdet lettere. Den længere rækkevidde betyder, at den dækker et større område, og de avancerede funktioner åbner nye muligheder for at automatisere arbejde, der tidligere blev udført manuelt, fortsætter han.

Avanceret teknologi til synkroniseret bevægelse, intuitiv programmering og omvendt montering
UR8 Long kører med både PolyScope 5 og PolyScope X, UR’s brancheførende softwareplatform, og kan udvides med MotionPlus – UR’s nye, avancerede bevægelsesstyringsteknologi, der muliggør nem integration med lineære akser, roterende positioneringsenheder og drejeborde for præcis kontrol, mere jævne bevægelser og ensartet nøjagtighed.
Sammen med UR’s opgraderede freedrive-funktioner kan brugerne manuelt føre armen med høj præcision – det gør lead-to-teach-programmering mere intuitiv og muliggør hurtig, ergonomisk opsætning – selv på komplekse emner og helt uden behov for lagdelte brugerflader eller eksterne værktøjer. UR8 Longs lavere vægt – 30 pct. mindre end UR20 – og kompakte håndledsdesign gør den også ideel til montering på portaler, skinner eller overhead-systemer, hvor eksterne akser kan udnyttes endnu mere effektivt.

Ideel til svejsning
Med sin lange rækkevidde, avancerede bevægelsesstyring, fremragende præcision og gentagelsesnøjagtighed er UR8 Long ideel til svejsning.


-UR8 Long giver en nemmere programmeringsoplevelse end traditionelle svejserobotter, bedre svejsekvalitet end manuel svejsning og mindre efterarbejde – det sparer både tid og penge, siger Will Healy III, Global Industry Manager for Fabricated Metals hos Teradyne Robotics.
-På baggrund af feedback fra produktionsvirksomheder over hele verden er UR8 Long designet med den samarbejdende svejseproces for øje, så produktiviteten øges, og ledere kan tiltrække nye talenter, der ofte er mere motiverede for at betjene en robot end at udføre gentagende manuel svejsning, tilføjer han.
Besøgende på FABTECH kan opleve disse svejsefordele direkte hos flere af UR’s partnere, der demonstrerer UR8 Long – herunder THG Automation, Hirebotics og Vectis Automation.
-De forbedrede funktioner i UR8 Long muliggør udvidelse til nye applikationer inden for svejsning og plasmaskæring – uden at gå på kompromis med sikkerhed eller samarbejdet mellem menneske og maskine, supplerer Marcus Yakawich, Product Manager hos Vectis Automation. Vi glæder os til at dele fordelene ved den lange rækkevidde med vores kunder.

Perfekt til plukning
På UR’s egen stand på FABTECH demonstrerer UR8 Long dens længere rækkevidde ned i en fyldt beskyttelseskasse, som ofte anvendes i bilindustrien, metal-, plast- og industriel produktion.
Den længere rækkevidde kombineret med robottens kompakte tool flange og hurtige håndled tillader flere plukkepositioner og gør det let for robotten at nå dybt ned i hjørnerne af kasser. Det er funktioner, som er stærkt efterspurgt i bl.a. bilindustrien, hvor UR8 Long nemt kan integreres i pladsbegrænsede celler og levere flere pluk pr. kasse og mere uafbrudt drift. Det forbedrede leddesign giver op til 30 % hurtigere cyklustider sammenlignet med tidligere generationer af cobots.

UR8 Longs europæiske debut finder sted i næste uge (fra 15. til 18. september) på SCHWEISSEN & SCHNEIDEN i Essen, Tyskland. UR-partner Smooth Robotics viser UR8 Long på sin stand, og Lorch Schweißtechnik GmbH demonstrerer UR8 Long på Universal Robots’ stand i hal 3, stand 3C18. Der er også mulighed for at se en særlig præsentation af UR8 Long torsdag den 18. september kl. 11.30 på Future Hubscenen.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

InnovationNavnenytTop11. 09. 2025

Et nyt dansk udviklingsprojekt skal undersøge, om vanskeligt genanvendeligt tekstilaffald kan få nyt liv som 3D-printmateriale. Projektet, der går under navnet Tex2AM, samler partnere fra både erhvervsliv og forskning i et fælles mål om at skabe mere bæredygtige produktionsformer og mindske mængden

Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

AktueltEnergi og miljøInnovation11. 09. 2025

Fra skrald til værdifuld ressource: Kemikere ved Københavns Universitet har udviklet en teknik, der kan forvandle plastaffald til en klimaløsning for effektiv og bæredygtig CO2-fangst. Opfindelsen slår dermed to fluer med et smæk og takler to af verdens største udfordringer på en gang:

Ny langtrækkende industriel cobot

AktueltMesser og møderRobotter11. 09. 2025

Universal Robots A/S lancerer UR8 Long, der er designet til de mest krævende og pladsbegrænsede automatiseringsopgaver. UR8 Longs udvidede rækkevidde, kombineret med koordineret multi-akse-bevægelse, muliggør komplekse svejsninger med ensartet kvalitet. Optimeret bevægelsesydelse giver samtidig mere

Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

Messer og møderNavnenyt11. 09. 2025

Danmarks største grossist inden for stål og teknik inviterer hele industrien indenfor på en 500 m² stand - HI-messen største - med 35 leverandører, interaktive oplevelser og faglig sparring. Når HI Tech & Industry Scandinavia finder sted den 30. september – 2. oktober 2025 i MCH Messecenter

KUKA Nordic er på plads, når robotterne indtager Herning

Messer og møderNavnenytRobotter11. 09. 2025

Når HI Tech & Industry Scandinavia 2025 afholdes i Herning fra den 30. september til den 2. oktober er KUKA Nordic også på plads. -Danmark er et marked, der vokser i betydning for os, og det er desuden en spændende messe at deltage i, fortæller Micael Amandusson, channel manager hos KUKA

Fra hestestald til international spiller – BSB Industry A/S fejrer 25-års jubilæum

Navnenyt11. 09. 2025

I år kan BSB Industry A/S fejre 25 år som leverandør til nogle af verdens mest krævende industrier.Det hele begyndte i år 2000, da brødrene Benny og Bjarne Elneff – nyuddannede klejnsmede – sammen med en partner etablerede BSB Maskinfabrik. Under meget simple forhold i en tidligere hestestald ved

Konference om mikrobiel korrosion samler fagfolk fra 21 lande i Horsens

BranchenytMesser og møderTopVand og spildevand08. 09. 2025

Fire års internationalt samarbejde om metoder til at bekæmpe bakterier og andre mikroorganismer, der nedbryder fx stål og jern, bliver fremlagt på en international konference 17.-19. september om mikrobiel korrosion hos VIA University College i Horsens. Målet er et sikre bedre produktkvalitet og

Eksportoptimismen stiger efter toldaftale

AktueltBranchenyt08. 09. 2025

Eksportvirksomheder melder om mere optimistiske udsigter for fremtidens samhandel - efter at handelsaftalen mellem EU og USA er faldet på plads. Danske eksportvirksomheder ser lidt lysere på fremtiden end tilfældet var i andet kvartal af 2025. Således viser den nyeste Eksportbarometermåling fra

Forskere baner vej for fremtidens kunstige hud

AktueltInnovation08. 09. 2025

To ingeniører fra Det Tekniske Fakultet på Syddansk Universitet har løst et afgørende problem i udviklingen af kunstig hud. Resultatet: En ny mikrochip, der kan gro menneskelig hud – og måske en dag redde liv. På laboratorierne ved Syddansk Universitet er forskere i gang med at gro menneskelig

Nyt robotsystem giver maksimal fleksibilitet i industriel automation

AutomatiseringRobotter08. 09. 2025

I løbet af 2026 lancerer Beckhoff sit modulære robotsystem, ATRO, som giver maksimal fleksibilitet i industriel automation. Det nye robotsystem kan tilpasses enhver opgave og er klar til serieproduktion. Mange danske virksomheder – især inden for maskinbygning, fødevareproduktion og pharma –

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

    11.09.2025

  • Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

    11.09.2025

  • Ny langtrækkende industriel cobot

    11.09.2025

  • Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

    11.09.2025

  • KUKA Nordic er på plads, når robotterne indtager Herning

    11.09.2025

  • Fra hestestald til international spiller – BSB Industry A/S fejrer 25-års jubilæum

    11.09.2025

  • Konference om mikrobiel korrosion samler fagfolk fra 21 lande i Horsens

    08.09.2025

  • Eksportoptimismen stiger efter toldaftale

    08.09.2025

  • Forskere baner vej for fremtidens kunstige hud

    08.09.2025

  • Nyt robotsystem giver maksimal fleksibilitet i industriel automation

    08.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik