• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltRobotter01. 05. 2019 | Helle Friemann Nielsen

Ny analyse: Dansk robotindustri i massiv vækst  

AktueltRobotter01. 05. 2019 By Helle Friemann Nielsen

Den danske robotindustri er blandt verdens absolut førende. Robotindustrien beskæftiger i dag 8.500 personer og omsætter for 18 milliarder kroner. Allerede i 2025 kan omsætningen stige til 52 milliarder kroner om året og beskæftigelsen til 25.000 personer. Det viser en ny analyse, der, som den første nogensinde, kortlægger robot- og automationsindustriens samlede bidrag til dansk økonomi.

En ny analyse udgivet af Damvad Analytics sætter for første gang tal og ord på vækstpotentialet i den danske robotindustri, og analysen viser, at industrien allerede i 2025 kan omsætte for 52 milliarder kroner og beskæftige 25.000 personer. En tredobling på bare seks år.
-Den danske robotindustri er i dag førende på det globale marked for udvikling og produktion af robotteknologi. Hvis vi er i stand til at fastholde vores markedsposition, kan robotindustrien allerede i 2025 omsætte for 52 milliarder kroner. Det vil altså sige, at robotindustrien på 20 år har skabt samme omsætning som veletablerede brancher som eksempelvis mode- eller fødevareingrediensbranchen. Nu handler det om at fortsætte den positive udvikling, så vi kan realisere potentialet til gavn for Danmark, siger Mikkel Christoffersen, talsmand for det nationale partnerskab, Robotics Alliance.
Analysen viser desuden, at den danske robotindustri også medvirker til at skabe en øget omsætning blandt industriens underleverandører på samlet 10 milliarder og bidrager med i alt 10.000 fuldtidsjob.

Tusindvis af job i sigte
Flere faktorer har indflydelse på robotindustriens markante udvikling og massive vækst. Internationalt stiger efterspørgslen efter at automatisere flere processer i globale industrier som elektronik-, fødevare-, plast- og kemikaliebranchen. Samtidig drives markedet af stærke megatrends som øget digitalisering og verdensmålene, hvor robotteknologi bidrager til at skabe mere forsvarlige og flere lokale produktioner. Digitaliseringspolitisk chef i DI, Christian Hannibal, glæder sig over de optimistiske vækstperspektiver:
-Tallene taler for sig selv. Knap 300 virksomheder omsætter i dag for 18 milliarder kroner. Det viser, at Danmark allerede står med en solid affyringsrampe for at indfri det vækstpotentiale, som analysen anslår, kan være en realitet om bare seks år. Fremtiden ser meget lys ud for robotindustrien, hvis den i 2025 kan omsætte for mere end 50 milliarder kroner. Det er en vækst, som langt de fleste ville misunde, siger Christian Hannibal.
Ifølge Damvad Analytics har en stærk robotindustri en afsmittende effekt på anvendelsen af robotteknologi i den danske fremstillingsindustri generelt, hvilket glæder Dansk Metal:
-Det er imponerende, hvordan branchen på kun seks år forventes at kunne tredoble antallet af arbejdspladser. Det viser helt tydeligt, at robotter og robotteknologi er noget af det, vi skal leve af i fremtiden. For branchen er med til at skabe gode og produktive jobs i Danmark, udtaler Henrik Aarestrup, rådgiver i Dansk Metal.

Realisering af vækstpotentiale kræver en fælles indsats
Den danske robotindustri står stærkt på det globale marked, og samlet set eksporterer robotindustrien i dag for mere end 10 milliarder kroner om året. Et tal, der ifølge analysen kan stige til op mod 31 milliarder kroner allerede i 2025. Dermed udgør eksporten knap 60 procent af omsætningen i robotindustrien. Den høje eksportandel er udtryk for industriens attraktivitet i udlandet og dens internationale konkurrenceevne. Konkurrenceevnen er dog under pres, og det kræver en fokuseret indsats, hvis Danmark skal bevare sin førerposition:
-Potentialet i robotindustrien har aldrig været større, men skal vi indfri det, kommer det ikke af sig selv. Dansk robotteknologi er verdensførende, fordi vi har turdet satse med forskning og innovation. Men skal vi forblive i verdenseliten og høste frugterne, er der brug for en fælles indsats, hvor både det offentlige og virksomhederne investerer massivt i forskning og andre erhvervsunderstøttende aktiviteter – og så skal der uddannes flere fra vores tekniske uddannelser, siger Thomas Visti, administrerende direktør i MIR, en af Danmarks største robotvirksomheder.

Fakta om analysen
Analysen, der for første gang kortlægger dansk robot- og automationsindustri, er udarbejdet af Damvad Analytics på vegne af Robotics Alliance.
Robotics Alliance er et nyt nationalt partnerskab på tværs af erhvervsorganisationer, innovationsnetværk, interessenter og virksomheder, der vil sikre optimale rammebetingelser for den danske robot- og automationsbranche og skabe et dansk økosystem for robotter, droner og automation i international klasse.
Bag Robotics Alliance står de landsdækkende organisationer RoboCluster og UAS Denmark samt de regionale erhvervs- og klyngeorganisationer Odense Robotics og Sønderborg Vækstråd. Initiativet støttes yderligere af BrainsBusiness i Aalborg og vil løbende blive udvidet med yderligere partnere.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Verdens førende messe inden for robotteknologi og smart automation

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop19. 06. 2025

automatica er verdens førende internationale messe inden for robotteknologi og smart automation. Messen, der afholdes i næste uge fra den 24.-27. juni i München, samler alle nøgleteknologier og dækker således hele værdikæden: fra komponenter til systemer, fra services til anvendelser - på tværs af

Seks startups dyster om titlen som Europas bedste robotvirksomhed

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderRobotter19. 06. 2025

Finalisterne er nu fundet til ”Europe's Best Robotics Startup Challenge”, der løber af stablen den 25. juni som en del af teknologi- og industrimessen automatica i München. Tre af finalisterne har adresse i Danmark. Seks af Europas mest lovende robotvirksomheder vil præsentere deres innovative

Støberi som industriens frontløber i EU

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt19. 06. 2025

Støberiet BIRN er med som det gode eksempel i Dansk Industris nye EU-udspil om elektrificering. BIRN kan nemlig via en teknologisk løsning justere strømforbruget i støberiet, hvor der omsmeltes jern, når elnettet er belastet. På den måde kan man trække på strømmen hos virksomheden, når der er behov

DI: Brug for milliardinvestering i ny teknologi

Branchenyt19. 06. 2025

Dansk Industri opfordrer Folketinget til at øremærke fem milliarder kroner årligt til fremtidens teknologier: - Danmark må ikke blive en tilskuer til næste teknologiske revolution, lyder det fra adm. direktør Lars Sandahl Sørensen. Danmark sakker bagud i det globale teknologikapløb. Derfor

Faulhaber udvider med nye motorer, gear og encodere

Maskiner og anlæg19. 06. 2025

Faulhabers nye motorer, gear og encodere har alle en diameter på Ø 16 mm diameter; de er således afstemt med hinanden og er velegnede til krævende anvendelser inden for industriel automation, robotteknologi og medicinsk teknologi. Med den nye størrelse af SXR-motorerne, den kraftfulde motor i

Verdens største leverandør af flaskeautomater opruster med AI

AutomatiseringNavnenyt19. 06. 2025

Tomra - verdens største leverandør af flaskeautomater - har opnået markante resultater ved at bruge AI-platformen, som er indbygget i IFS Cloud. Resultaterne er opnået i den amerikanske gren af den norske milliardkoncern, der som de første i Tomra har taget IFS.ai i brug. Med over 85.000

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop16. 06. 2025

Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er nu fundet. De har det til fælles, at de fastholder eller hjemtager produktion til Danmark gennem intelligent brug af robotteknologi og automation. Ifølge juryen demonstrerer de tre virksomheder markante produktivitetsstigninger og sætter

DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

AktueltAutomatiseringMesser og møder16. 06. 2025

Der skal dystes i avanceret 3D-print-teknologi, når hi-messen til efteråret danner ramme om DM i 3D-print for erhvervsskoleelever. Mesterskabet er en del af messens 3D TECH-område, der blandt andet også rummer Dansk AM Hub, som andetsteds på messen som noget nyt forestår AM Summit. Den

Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

AktueltNavnenytRobotter16. 06. 2025

Fra redningsoperationer til miljøovervågning - seks danske virksomheder har modtaget støtte i første runde af nyt APUS-program. Der er gode nyheder til seks danske små og mellemstore virksomheder, som udvikler ubemandede systemer.Med APUS-programmet ønsker Odense Robotics og CenSec at hjælpe

Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

Energi og miljøNavnenyt16. 06. 2025

Volvo Cars har underskrevet en ny aftale med det svenske stålfirma SSAB om levering af højkvalitets genbrugsstål fra 2025. Volvo Cars er den første bilproducent, der underskriver en leveringsaftale om genanvendt stål til serieproduktion. Aftalen er en udvidelse af et i forvejen langvarigt

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Verdens førende messe inden for robotteknologi og smart automation

    19.06.2025

  • Seks startups dyster om titlen som Europas bedste robotvirksomhed

    19.06.2025

  • Støberi som industriens frontløber i EU

    19.06.2025

  • DI: Brug for milliardinvestering i ny teknologi

    19.06.2025

  • Faulhaber udvider med nye motorer, gear og encodere

    19.06.2025

  • Verdens største leverandør af flaskeautomater opruster med AI

    19.06.2025

  • De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

    16.06.2025

  • DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

    16.06.2025

  • Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

    16.06.2025

  • Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

    16.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik