• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

BranchenytTop09. 03. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale.

Foto: freepik.com.

EU og Indien afsluttede i januar forhandlingerne om en frihandelsaftale, der dækker et område med næsten to milliarder mennesker. Med kraftigt reducerede eller helt fjernede toldsatser samt fokus på forenkling af processer kan det give samhandlen mellem EU og Indien et markant løft.
I den nyeste udgave af Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank har respondenterne, danske eksportvirksomheder, vurderet, hvilken betydning aftalen vil få for deres samhandel med Indien.
For halvdelen af respondenterne er Indien ikke et fokusmarked lige nu, men for godt 30 procent af virksomhederne betyder frihandelsaftalen, at de regner med at eksportere eller source mere i Indien fremover. De resterende knapt 20 procent af virksomhederne vil på baggrund af aftalen overveje Indien som et kommende eksportmarked eller sourcingland.
-Det er egentlig ikke så overraskende, at halvdelen ikke kigger mod Indien lige nu, fordi det på mange måder er et fjernt marked. Men at halvdelen alligevel vil øge aktiviteterne eller overveje Indien som marked, siger mig også, at handelsaftalen er vigtig, og at vi skal arbejde endnu mere for at klæde de danske eksportører på det at gå ind på det indiske marked, fortæller Ilse Korsvang, Head of Business Development i Danish Export Association, som blandt andet gennem samarbejder med Indian-Danish Chamber of Commerce og projektet Next Step India har fokus på dansk eksport til Indien.

Flere tager toldmæssigt tab
Eksportbarometer har også denne gang beskæftiget sig med USA. Undersøgelsen blev foretaget, inden USA’s højesteret annullerede gengældelsestolden.
På tidspunktet for undersøgelsen gjaldt en generel told på 15 procent for danske produkter. Her har 21 procent svaret, at 15 procent er til at håndtere for dem, mens ligeledes 21 procent svarer, at 15 procent told presser deres eksport betydeligt.
-Knap halvdelen af virksomhederne er slet ikke ramt af den amerikanske told. Blandt den anden halvdel af virksomhederne er der en ligelig fordeling af virksomheder, der kan håndtere de 15 procent told, og virksomheder, der ser deres eksport blive presset. Det tyder på, at de oplever forskellige grader af konkurrence, siger Oscar Nørgaard, økonom i Jyske Bank.
Når man ser på, hvordan udgifterne til told er blevet dækket, svarer 64 procent af virksomhederne, at de overvælter hele tolden på kunderne, mens 74 procent i tidligere målinger ville forvente at gøre det. 31 procent svarer, at tolden deles mellem dem selv og kunderne. Tidligere var det kun 20 procent, der havde forventet at gøre det. Det kan indikere, at køberne er mere prisfølsomme, eller at konkurrencen er hårdere, end virksomhederne havde forventet.
-Der er virksomheder, som er hårdt ramt af tolden i sig selv. Men flertallet ser ud til at klare sig godt, og det er værd at bemærke, at dansk eksport samlet set faktisk steg i 2025. Jeg er sådan set mere bekymret for, at usikkerheden om fremtidig told bliver en større udfordring end tolden selv, siger Oscar Nørgaard videre.

Generel optimisme bevares
Trods det lidt kedelige billede af, at toldsatserne tilsyneladende har en vis effekt på eksporten, er det trods alt en stor del af respondenterne, som svarer, at de ikke er direkte påvirkede af amerikansk told. Sammenholdt med en generel tendens til stigning i eksportordreindgangen og eksportandelen af den samlede omsætning, stiger det generelle Eksportbarometerindeks også i årets første måling. Det ligger nu på 55, som indikerer optimisme. Det er steget fra 54 i fjerde kvartal 2025 og 53 i tredje kvartal.
-Mange virksomheder er konkurrencedygtige og står godt på eksportmarkederne. Og så er der kommet gode nyheder i form af en handelsaftale mellem EU og Indien, i modsætning til 2025, hvor told var det helt store emne, lyder analysen fra Oscar Nørgaard.

Kilde: Danish Export.

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

Branchenyt09. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Europa-Kommissionen deres nye plan for Europas industri – den såkaldte Industrial Accelerator Act. Her er fokus på mere europæisk produktion og en målsætning om, at EU’s fremstillingsindustri skal fylde 20 procent af EU’s BNP i 2035. Det er nødvendigt at styrke Europas

Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

Energi og miljøNavnenyt09. 03. 2026

Virksomheder kan nu søge tilskud til energiforbedringer via Energistyrelsens Erhvervspulje. Lemvigh-Müller tilbyder en gratis energiscreening, der giver overblik og dokumentation til ansøgningen – og gør det lettere at komme fra idé til beslutning. Fra 2. marts 2026 kan danske virksomheder søge

Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

InnovationNavnenytTop05. 03. 2026

Manipulation med satellitbaserede navigationssignaler gennem jamming og spoofing udgør over alt i verden en stigende usynlig, men alvorlig sikkerhedstrussel - både civilt og militært. Derfor har den danske satellitproducent Space Inventor A/S indgået et tæt samarbejde med GATE Space om udviklingen

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenyt05. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde

Kontrol er afgørende

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Som leverandør til vindmølleindustrien skal HydraSpecma A/S have minutiøst styr på eventuelle produktændringer. Med det nye værktøj ECM Go har virksomheden automatiseret store dele af ændringshåndteringen, og det skaber transparens, kontrol og ro i hele organisationen. -Kontrol er afgørende for

Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Forsyningssikkerhed har i årets første måneder fået stor opmærksomhed fra dansk industri. De omfattende strømnedbrud, som i januar ramte forskellige dele af Danmark – herunder Bornholm – har især fået produktionsvirksomhederne til at reagere. Tendensen lægger sig i forlængelse af det i forvejen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

  • Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

    09.03.2026

  • Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

    09.03.2026

  • Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

    05.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    05.03.2026

  • Kontrol er afgørende

    05.03.2026

  • Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik