• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytMesser og møderTopVand og spildevand08. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Konference om mikrobiel korrosion samler fagfolk fra 21 lande i Horsens

BranchenytMesser og møderTopVand og spildevand08. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Fire års internationalt samarbejde om metoder til at bekæmpe bakterier og andre mikroorganismer, der nedbryder fx stål og jern, bliver fremlagt på en international konference 17.-19. september om mikrobiel korrosion hos VIA University College i Horsens. Målet er et sikre bedre produktkvalitet og store besparelser.

Rør med mikrobiel korrosion.

Det kommer næppe bag på nogen, at en bil skal rustbehandles, og at Storebæltsbroen løbende skal vedligeholdes for ikke at blive farlig at passere.
Alligevel er mange virksomheder både herhjemme og internationalt ikke opmærksomme på at bekæmpe den korrosion – almindeligvis omtalt som rust – der helt uundgåeligt opstår over tid på rigtig mange overflader af fx stål og jern. Særligt dén form for rust, der fremmes af bakterier, svampe, alger og andre mikroorganismer, mangler opmærksomhed.
Den såkaldte mikrobielle korrosion udgør ca. 30 procent af alle tilfælde af rustudvikling, og konsekvenserne af det manglende fokus er dårligere produktkvalitet, risiko for produktionsstop samt kæmpe udgifter til tabt produktion, reparationer og udskiftning af materialer.
Derfor gør en international konference den 17.-19. september 2025 hos VIA University College i Horsens forskere, virksomhedsledere og øvrige deltagerne fra store dele af verden klogere på, hvorfor og hvordan bekæmpelse af mikrobiel korrosion bør have langt højere prioritet i erhvervslivet end i dag.

Mangler uddannelse til at give nødvendige kompetencer
-Manglen på løbende forebyggelse af mikrobiel korrosion skyldes i udstrakt grad, at forskellige produkter og overflader kræver forskellige behandlinger. Og det kræver på én gang både indgående kemisk, biologisk, materialeteknisk og industriel viden at kunne afgøre, hvilken løsning til at forebygge og bekæmpe mikrobiel korrosion, der er den rette i konkrete situationer, forklarer docent og ph.d. Torben Lund Skovhus fra Forskningscenter for byggeri, klima og vandteknologi hos VIA University College i Horsens.

Torben Lund Skovhus, docent og ph.d. ved VIA University College i Horsens.

Han er vært for konferencen om mikrobiel korrosion og påpeger, at der hverken i Danmark eller i udlandet findes nogen formelle uddannelser, hvor fagfolk kan få den vifte af forskellige kompetencer og den brede viden, som forebyggelse og behandling af mikrobiel korrosion kræver.
Torben Lund Skovhus er tillige leder af det netværk, som står bag konferencen i Horsens om mikrobiel korrosion og har 350 fagfolk fra 31 lande som medlemmer. Der er tale om et netværk med titlen Euro-MIC, som gennem de seneste fire år har forsket, samarbejdet og videndelt omkring metoder til at forebygge og behandle forskellige former for bakterievækst korrekt og rettidigt for at undgå udvikling af mikrobiel korrosion.
Som led i Euro-MIC-netværket er der også blevet udviklet og afviklet en række kurser, hvor over 600 forskere og faglige medarbejdere fra Danmark og øvrige lande har fået dyb viden om mikrobiel korrosion og er blevet certificeret til at forebygge og behandle problemet. Der er stadig blandt andet tre gratis online kurser om mikrobiel korrosion at tilmelde sig på hjemmesiden for Euro-MIC.
Euro-MIC-netværket og Euro-MIC-konferencen støttes økonomisk af EU-programmet COST (European Cooperation in Science and Technology), der har som mål at styrke forskning og innovation i Europa og at forberede COST-medlemmerne til at være med i nye forskningsprojekter.

Ønsker flere danske virksomheder til konference
Det er resultater og erfaringer fra Euro-MIC-netværket, der bliver fremlagt på konferencen om mikrobiel korrosion den 17.-19. september. Programmet omfatter to dage med oplæg og drøftelser hos VIA i Horsens samt besøg hos Grundfos i både Bjerringbro og Stilling på førstedagen.
Pt. er der tilmeldt tæt på 100 konferencedeltagere fra 21 forskellige lande – nemlig Danmark, Norge, Sverige, Tyskland, Holland, Belgien, Frankrig, Spanien, Portugal, Storbritannien, Irland, Ukraine, Ungarn, Tjekkiet, Slovenien, Letland, Tyrkiet, Grækenland, Cypern, USA og Brasilien.
Det er muligt at deltage på konferencedagene i Horsens både fysisk og online. Torben Lund Skovhus opfordrer endnu flere danske virksomheder til at melde sig til (senest 10. september for fysisk deltagelse og 15. september for online deltagelse) og få viden om vigtigheden af at forebygge udvikling af mikrobiel korrosion samt mulighederne for at spare store omkostninger.
-Mikrobiel korrosion er en stor udfordring for stort set alle brancher – fx fødevareindustrien, energisektoren, byggebranchen og i forbindelse med offshore vindmølleparker. Derfor håber jeg meget, at flest mulige virksomheder herhjemme benytter muligheden for at komme på Euro-MIC- konferencen og få indblik i, hvor afgørende det er for både produktkvalitet og økonomi at være på forkant med mikrobiel korrosion og bekæmpelse af det, betoner Torben Lund Skovhus.

En bunke rør med mikrobiel korrosion.

Ifølge beregninger udgør udgifter, der er relateret til korrosion, cirka 4,5 procent af et lands bruttonationalprodukt. Til sammenligning skal Danmark op på at anvende fem procent af BNP til Forsvaret, så det er rigtig mange milliarder, der er i spil.

Oplæg, workshops, besøg og ny forskning
Euro-MIC-konferencens første dag den 17. september giver op til 40 af deltagerne mulighed for at blive fragtet til rundvisning hos Grundfos, hvor de kommer til at høre, hvordan og hvorfor den verdensomspændende producent af pumper giver forebyggelse af korrosion høj prioritet – blandt andet med strategier på området. Undervejs ser deltagerne også de teknologier, Grundfos Water Treatment anvender til at undgå rust i fx fjernvarme- og Power-to-X-systemer (PtX).
Når konferencedagene den 18. og 19. september foregår hos VIA University College i Horsens, bliver der en stribe oplæg og workshops om mikrobiel korrosion. Ligeledes vil virksomhedsledere og forskere fra en række lande sætte ord på, hvorfor de er optaget af korrosion og forebyggende rustbehandling, og hvordan de tackler udfordringen.
På konferencen bliver der desuden drøftelser mellem deltagerne på tværs om forskningsemner inden for korrosion, som det er vigtigt at dykke ned i fremover og skabe mere viden om.

Fokus på rent drikkevand
-Euro-MIC-konferencen markerer afslutningen på det internationale COST-netværk om mikrobiel korrosion, der har kørt de sidste fire år. Samtidig er konferencen startskuddet til, at der bliver søsat nye forsknings- og udviklingsprojekter på korrosionsområdet, som EU forventes at støtte økonomisk. Her vil vi, der har været i COST-netværket sammen, fortsætte med at samarbejde og erfaringsudveksle på tværs af landegrænser, siger Torben Lund Skovhus videre og tilføjer:
-Konkret går vi hos VIA nu i gang med et forskningsprojekt, hvor der er fokus på at sikre europæerne rent drikkevand ved at forebygge rustudvikling i drikkevandsboringer og drikkevandsledninger. Andre forskningsprojekter i relation til korrosion er også på vej hos os.

Drikkevandsrør med biofilm og mikrobiel korrosion.

Torben Lund Skovhus påpeger, at endnu et udbytte af det gennemførte netværk er, at der her i efteråret 2025 bliver udgivet en omfattende international guidebog til korrekt forebyggelse og behandling af rust i forskellige situationer og brancher. Bogen samler op på forskningsresultater, erfaringer og øvrig viden fra de seneste fire års netværkssamarbejde om korrosion.
-Korrosion er en udfordring i hvert eneste land i verden. Derfor giver det i høj grad mening at samarbejde om håndtering af problemet internationalt. Når vi kan finde ud at sende mennesker til månen, må vi også kunne få styr på forebyggelse og behandling af mikrobiel korrosion. Alene den enorme økonomiske gevinst, der er at opnå, bør gøre det attraktivt for langt flere virksomheder at fokusere mere på mikrobiel korrosion end i dag, fortsætter han.
Han pointerer afslutningsvist, at bekæmpelse af mikrobiel korrosion – selv om emnet lyder og er nørdet – er uhyre vigtigt, fordi det har indflydelse på alle borgeres hverdag – fx kvaliteten af fødevarer, drikkevand og trafiksikkerhed.

Se program for konferencen her.

Skrevet i: Branchenyt, Messer og møder, Top, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

Maskiner og anlæg26. 03. 2026

Sandvik Coromant lancerer GC1240; den nye generation af vendbare fræserskær - udviklet som en løsning på de sværeste problemer inden for bearbejdning af rustfrit stål med konstant stærk performance. GC1240 fra Sandvik Coromant med innovativ flerlags nano-PVD-belægning, der fremstilles med den

Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

Branchenyt26. 03. 2026

Fremover bliver det endnu lettere at kombinere fuldtidsarbejde med masteruddannelsen i arbejdsmiljøledelse på SDU. Fx kan man tage uddannelsen over op til seks år, ligesom mere af undervisningen bliver virtuel. Da Syddansk Universitet i 2022 åbnede Danmarks første masteruddannelse i

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

  • Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

    26.03.2026

  • Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

    26.03.2026

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik