• KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Automatisering07. 11. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Kompakt nyhed gør IoT til plug and play

Automatisering07. 11. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Med lanceringen af en kompakt IoT-enhed letter Hans Følsgaard A/S udrulningen og den løbende drift, så IoT-løsninger bliver relevante for helt nye kundegrupper.

Som leverandør til dansk og international infrastruktur bidrager Hans Følsgaard til den teknologiske sammenhængskraft. Det gør den nye IoT-enhed, som virksomheden nu kan lancere, til et nøgleprodukt. For IoT – Internet of Things – udgør i dag et fintmasket net af automationsløsninger, der bruges til en lang række formål.
IoT er decentrale enheder, som typisk via sensorer opsamler data, der sendes via skyen til en central for handling, overvågning, databehandling, advisering eller andet. Sensorer kan overvåge flow i vand og produktion, trafik, kundestrøm, luftkvalitet, intelligente bygninger og byer og….. meget andet.
Tallene taler for sig selv. Ifølge Statista vil antallet af opkoblede enheder stige fra 15 mia. i dag til 29 mia. i 2030. Det skyldes de klare fordele ved at automatisere opgaver som fx overvågning af utilgængelige processer. Men der har også været forhindringer for udbredelsen, som den nye IoT-enhed kan afhjælpe.

Ny, enklere tilgang kan booste udbredelsen
-Der har været nogle hurdles for virksomheder, der vil i gang med IoT, forklarer Søren Madsen, Head of Automation hos Hans Følsgaard. Det er kostbart at få eksterne til at skræddersy et system, det koster tid at tilpasse standardkomponenter, og det kan være risikabelt at bygge selv. Det er de hurdles, vi nu rydder af vejen.
Den nye IoT-enhed bringer IoT så tæt på plug and play, man kan komme. Den er klar til brug, kan skaleres efter ønske og samler data fra fx temperatur-, tryk- og flowsensorer. Disse data sendes via skyen i intervaller efter ønske på Narrow Band som er en teknologi fra mobiltelefoner og som derfor har den største dækning i markedet.
-Kunden kan koble op til seks sensorer på én enhed og høste data til en platform hos os eller hos sig selv. Det er vigtigt at pointere at alle data tilhører kunden, og det er naturligvis op til kunden, hvad der skal ske med de data: Skal der sendes alarmer ved overskredne grænseværdier, skal der samles statistik som dokumentation, skal der indsættes ekstra personale til betjening? Vi vil fremover se et væld af kreative automationsløsninger, fordi IoT nu bliver nemmere at rulle ud og af drifte, fastslår Søren Madsen.

Skabt robust til alsidig indsats i mange år
Søren Madsen peger på nogle afgørende fordele ved en god IoT-installation, som den nye Følsgaard IoT enhed er med til at fremme. Det gælder ikke mindst de konkrete produktegenskaber, der gør enheden velegnet til mange års indsats.
Den er for eksempel IP67-certificeret, så den kan monteres i barske miljøer. Derudover har den en lang række indbyggede fordele som standard, hvad der yderligere bidrager til plug and play-udrulningen: Udskifteligt batteri, batteriovervågning, overførsel via både NB-IoT, Wi-fi og Bluetooth, nem tilslutning af op til seks sensorer pr. enhed, kryptering af data, nyeste chip teknologi og deraf lavt strømforbrug, funktionelt temperaturområde på 35-75ºC. Egenskaber, der gør den nye enhed fleksibel, robust og omkostningsbesparende.

Én komplet løsning klar til idriftsættelse og et grønnere aftryk.
-Følsgaard IoT enheden kan i øvrigt konfigureres om til nye opgaver og batteriet kan skiftes ud, hvorved enheden kan genbruges. Enheden kommer med nyeste batteriteknologi, så det er gennem sparring med kunderne omkring anvendelse og dataoverførsel vi kan opnå at strømforbruget bliver minimalt og levetiden lang, så der er også tænkt på bæredygtigheden, siger Søren Madsen og fortsætter:
-Enheden kan naturligvis ikke stå alene og vi kan gennem dialog med kunden også levere en komplet løsning, hvor enheden leveres monteret med den type sensor opgaven påkræver. Således kan kunderne under ét varenummer købe sin enhed, klar til idriftsættelse, som blot skal aktiveres ved at tilkoble batteriet. Det bliver ikke nemmere.
-Vi sætter nu alle kræfter ind på at få nye kundegrupper og sektorer i tale, der har ventet på en nemmere og mere økonomisk tilgængelig måde at komme i gang med IoT på, siger han afslutningsvis.

Skrevet i: Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Innovationsrejsen fortsætter: Universal Robots A/S lancerer ny cobot med 30 kg. nyttelast

AutomatiseringRobotterTop29. 11. 2023

Ved en virtuel pressekonference onsdag den 29. november præsenterede Universal Robots A/S deres nyeste cobot-skud på stammen; en cobot med 30 kg. nyttelast – UR30. Den lanceres lige nu på iREX-messen - International Robot Exbition - i Tokyo, Japan, der afholdes fra den 29. november til 2. december.

De fleste renseanlæg har ikke taget stilling til det fjerde rensetrin

AktueltVand og spildevand29. 11. 2023

En ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at langt de fleste danske renseanlæg endnu ikke har taget stilling til eller investeret i det såkaldte fjerde rensetrin til rensning af spildevand, som EU ventes at stille krav om fra 2035. Uklarhed om loven og manglede viden om tekniske løsninger

Fra letvægtsscooter til gartnerrobot: 15 startups klar til produktionssprint

AktueltInnovation29. 11. 2023

På bare seks uger skal 15 startups blive produktionsklar gennem startup-programmet Manufacturing Sprint udbudt af Danmarks produktionsklynge MADE. De 15 startups med vidt forskellige idéer vil her få hjælp til at gå fra prototype til reel produktion. Gennem programmet Manufacturing Sprint får

Dansk IoT-løsning reducerer skibes forbrug af brændstof – nu får de en amerikansk medejer

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine28. 11. 2023

Emerson bliver en del af ejerkredsen hos nordjyske Frugal Technologies ApS, der vil bruge Emersons globale organisation til at sætte fart i salget af sin brændstofbesparende teknologi til skibe over hele verden. Med et kontrolsystem baseret på kunstig intelligens har Frugal Technologies hjulpet

Tanke til ethvert formål

Energi og miljøProcesteknologi28. 11. 2023

Størrelse betyder alt; det kunne være sloganet hos en af Danmarks førende leverandører til biogasanlæggene Biogasteknik A/S i Ringkøbing. Her er man ved at designe en ny kæmpe reaktor, som vil få stor indflydelse på fremtidens tankegang omkring reaktorstørrelse og volumen. Biogasteknik A/S

ReSource Denmark når to milepæle: Første sending plastaffald modtaget og kold opstart skudt i gang

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt28. 11. 2023

Det første parti plastaffald er modtaget på ReSource Denmarks anlæg i Esbjerg, og det markerer en milepæl i anlæggets historie. Samtidig har værkets systemer netop gennemført en kold opstart – en afgørende fase, hvor de avancerede maskiner og systemer sættes i gang for at sikre gnidningsfri drift,

Virtuelt showroom inspirerer til teknologisk produktudvikling

Navnenyt28. 11. 2023

Den digitale transformation går rigtigt stærkt. For at give kunderne indblik i udviklingsprocessen af teknologiske produkter har Develco A/S lanceret et nyt virtuelt showroom. Det skal fungere som en værdifuld guide til de virksomheder, der ønsker at udvikle nye digitale produkter eller digitalisere

Sommerland Sjælland bruger kunstig intelligens til at detektere unormalt strømforbrug

AutomatiseringEnergi og miljøTop22. 11. 2023

Selvom november ikke ligefrem emmer af sol og sommer – så tager vi alligevel et smut forbi Sommerland Sjælland. For forlystelsesparken har i samarbejde med Alexandra Instituttet installeret sensorer, som gør, at de ved hjælp af kunstig intelligens kan detektere unormalt strømforbrug. Hvor meget

Teknologiledere udpeger 12 kritiske teknologier for Danmark

AktueltBranchenyt22. 11. 2023

Akademiet for de Tekniske Videnskaber udpeger i ny rapport 12 teknologier, som vurderes afgørende for Danmarks økonomi, konkurrenceevne og sikkerhed. Danmark befinder sig i et globalt kapløb om at udvikle teknologiske løsninger til fremtidens samfund. Sikkerhedspolitik, geopolitik og

Beskyt din AI-teknologi

AktueltBranchenyt22. 11. 2023

AI-teknologierne er i vild udvikling. Store forskelle på tilgangen til patentret i EU og USA kan give problemer for danske virksomheder, som opfordres til at starte patentprocessen hurtigst muligt. ”Better safe than sorry”.Det gamle ordsprog er igen relevant i disse dage, hvor virksomheder i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Innovationsrejsen fortsætter: Universal Robots A/S lancerer ny cobot med 30 kg. nyttelast

    29.11.2023

  • De fleste renseanlæg har ikke taget stilling til det fjerde rensetrin

    29.11.2023

  • Fra letvægtsscooter til gartnerrobot: 15 startups klar til produktionssprint

    29.11.2023

  • Dansk IoT-løsning reducerer skibes forbrug af brændstof – nu får de en amerikansk medejer

    28.11.2023

  • Tanke til ethvert formål

    28.11.2023

  • ReSource Denmark når to milepæle: Første sending plastaffald modtaget og kold opstart skudt i gang

    28.11.2023

  • Virtuelt showroom inspirerer til teknologisk produktudvikling

    28.11.2023

  • Sommerland Sjælland bruger kunstig intelligens til at detektere unormalt strømforbrug

    22.11.2023

  • Teknologiledere udpeger 12 kritiske teknologier for Danmark

    22.11.2023

  • Beskyt din AI-teknologi

    22.11.2023

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt
Maskin Aktuelt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik