• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Klumme: Stadig plads til at optimere produktionen – men husk sikkerheden

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 10. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Industrivirksomheder har trods de senere års løbende effektivisering langt fra har udtømt mulighederne for at optimere endnu mere. Set fra et teknologisk perspektiv har teknologier som 5G, AI, AR og digitale tvillinger potentialet til at hjælpe producenter med at strømline driften yderligere og skabe en produktion, der fungerer endnu smartere. Men anvendelsen af de digitale muligheder fordrer selvfølgelig, at sikkerheden kan følge med.

Klummen er skrevet af Brigitte Elwes, Senior Manager, Cybersecurity Solutions, Verizon Business i Norden og Benelux.

Udbud og efterspørgsel ændrer sig, og det går hurtigt i en tid, hvor levering samme dag ikke længere er overraskende og ualmindeligt. Uden tvivl har pandemien været en voldsom accelerator for udviklingen inden for e-handlen. Producenter og leverandører var tvunget til at reagere, logistikken blev omorganiseret, lagrene flyttede tættere på kunderne osv.
Det betyder dog ikke, at mulighederne for at optimere dermed er udtømte. Set fra et teknologisk perspektiv har 5G og andre digitale teknologier potentialet til at hjælpe producenter med at strømline driften yderligere og skabe en smart produktion, der bedre kan imødekomme forsyningsbehov og forblive konkurrencedygtige, herunder også sikre at produktionen i det hele taget kører problemfrit og ikke går i stå, hvilket som bekendt hurtigt sætte en kædereaktion af negative konsekvenser i gang.
At holde en produktion kørende problemfrit afhænger af ikke mindst af evnen til hurtigt at identificere fejl. Såkaldt Multi-access edge computing (MEC) og 5G-løsninger kombineret med kunstig intelligens (AI) og augmented reality (AR) er teknologier, der kan give producenter den eftertragtede end-to-end synlighed og logistikstyring i realtid. Denne forbedrede synlighed kan reducere produktionens nedetid, skabe transparens på tværs af forsyningskæden og gøre det muligt mere effektivt at spore defekte varer tilbage til oprindelsen og undersøge den mulige fejlkilde.
Hertil kommer, at MEC og 5G skaber hurtigere proceshåndtering og dermed en lavere latenstid, som gør det muligt at indsamle data hurtigere og dermed træffe hurtigere beslutninger på et mere velinformeret grundlag. Samtidig bliver det mulig proaktivt at overvåge produktionsudstyr, mindske vedligeholdelsesproblemer og reducere uplanlagt nedetid.

Digitale tvillinger
Selv om fordelene ved transparens gennem både produktion og forsyningskæder er helt åbenlyse, så det ikke bare en let opgave at udnytte og håndtere disse data i realtid. Det er her, de såkaldte digitale tvillinger kommer ind i billedet.
Med 5G-teknologi kan producenter oprette digitale tvillinger, som gør data fra produktionen mere tilgængelige, fordi der skabes digitale kopier af enhver proces, system eller fysiske aktiver. Digitale tvillinger kan hjælpe med at reducere omkostningerne, tiden og arbejdskraften forbundet med at isolere problemer langs produktionslinjerne.
Denne fordel forstærkes, når den kombineres med avancerede værktøjer som AR og virtual reality (VR). AR kan skabe et digitalt overlay på en fysisk maskine, som giver teknikere en indsigt, de ellers ikke ville have. Teknikere kan også bruge VR til at køre simuleringer af potentielle problemer, der kan give dem indsigt i forskellige mulige udfald.

Smartere løsninger kræver smartere cyber-sikkerhed
Med disse fordele følger der dog også nye sårbarheder, som virksomheden skal være opmærksom på. Adoptionen af teknologioptimeret smart produktion og den voksende brug af opkoblede enheder skaber også flere potentielle indgangspunkter for trusselaktører, herunder produktionsudstyr, IT, software, ældre systemer og IoT-enheder. Ifølge seneste udgave af den store IT-sikkerhedsundersøgelse fra Verizon, Data Breach Investigations Report (DBIR), er de fleste brud på datasikkerheden inden for produktionsindustrien økonomisk motiverede og en følge af især ransomware-angreb. Det kan hurtigt blive en meget dyr fornøjelse – også fordi produktionen typisk er sat helt på pause i kortere eller længere tid.
Smart og teknologioptimeret produktion kræver smarte cyber-sikkerhedsløsninger – som fx AI-understøttede løsninger, der kører over hurtige og pålidelige 5G-forbindelser, og som kan hjælpe med at identificere sårbarheder og trusler, forudsige angreb på data og give advarsler og anbefalinger til respons i nær realtid. Det er en type cyber-sikkerhed, der får det bedste ud af at kombinere stærke netværksforbindelser, edge computing, AI-kapabiliteter, cloud-teknologier og private netværk.

Så tingene hænger selvfølgelig sammen. For at opnå fordelene ved en optimeret produktion skal virksomhederne samtidig beskytte deres data og intellektuelle ejendom. En smart produktionsvirksomhed skal have en tilsvarende smart cyber-sikkerhed. Den gode nyhed er, at det ikke bør hindre virksomheden i at søge at udnytte de mange nye muligheder for at skabe en endnu mere effektiv og agil produktion, end det tidligere var muligt.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

InnovationNavnenytTop26. 06. 2025

Det er kun knap 15 pct. af iværksættere i Danmark, som ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3, at de slet ikke identificerer sig som iværksættere. Spørger man Mads Vacszy Kragh, tidligere direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

AktueltNavnenytRobotter26. 06. 2025

Den danske startup Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen ”Europe's Best Robotics Startup” ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Onsdag den 25. juni indtog seks lovende

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt26. 06. 2025

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 5. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

AutomatiseringRobotter26. 06. 2025

Universal Robots lancerer UR Studio, der er et stærkt online simuleringsværktøj, bygget på PolyScope X; UR’s mest avancerede, åbne og AI-kompatible softwareplatform. UR Studio, som man kan se i denne uge på UR’s stand på automationsmessen automatica i München, gør det muligt for kunder,

AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

Automatisering26. 06. 2025

Erhvervslivet står over for et stigende pres for at implementere generativ AI, men det halter med AI-paratheden. SAS Institute har introduceret et værktøj, der kan hjælpe danske virksomheder med at vurdere og benchmarke deres implementering af generativ AI i forhold til globale

Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi26. 06. 2025

Kyoto Group har indgået et partnerskab med den danske rådgivningsvirksomhed Hebsgaard|Larsen for at fremme udbredelsen af Kyoto Groups termiske batteri, Heatcube, i Danmark. En løsning, der tilbyder fuldt elektrificeret varme til en reduceret pris – uden behov for forudgående

Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

Energi og miljøOffshore og marineTop23. 06. 2025

El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind. På Ærø har verdens længst sejlende el-færge, Ellen, sejlet i over fem år på ren el og skrevet sig ind i transporthistoriens grønne kapitel. Men

DIRA tager springet ud i Europa

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 06. 2025

Dansk Robot Netværk, DIRA, rykker ud over landegrænserne. Nu opruster DIRA netværksaktiviteter og videndeling i hele Europa – og indleder med delegationstur til Holland senere på året. Dansk Robot Netværk, DIRA, har i flere år været et samlingspunkt for viden, samarbejde og innovation på tværs

International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

AktueltBranchenytMesser og møder23. 06. 2025

International Drone Show cementerede i sidste uge sin status som Nordens største droneevent ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur. Droner står foran deres helt store gennembrud i en række industrier.Det blev

Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 06. 2025

På automatica 2025, der afholdes i denne uge fra 24. til 27. juni, præsenterer Universal Robots en række nye teknologier, der er designet til at hjælpe virksomheder med at imødekomme Europas stigende behov for fleksibel og skalerbar automatisering. Blandt højdepunkterne på messen i Hal B4,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

    26.06.2025

  • Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

    26.06.2025

  • Rigtig god sommer

    26.06.2025

  • Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

    26.06.2025

  • AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

    26.06.2025

  • Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

    26.06.2025

  • Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

    23.06.2025

  • DIRA tager springet ud i Europa

    23.06.2025

  • International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

    23.06.2025

  • Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

    23.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik