• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Klumme: Stadig plads til at optimere produktionen – men husk sikkerheden

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 10. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Industrivirksomheder har trods de senere års løbende effektivisering langt fra har udtømt mulighederne for at optimere endnu mere. Set fra et teknologisk perspektiv har teknologier som 5G, AI, AR og digitale tvillinger potentialet til at hjælpe producenter med at strømline driften yderligere og skabe en produktion, der fungerer endnu smartere. Men anvendelsen af de digitale muligheder fordrer selvfølgelig, at sikkerheden kan følge med.

Klummen er skrevet af Brigitte Elwes, Senior Manager, Cybersecurity Solutions, Verizon Business i Norden og Benelux.

Udbud og efterspørgsel ændrer sig, og det går hurtigt i en tid, hvor levering samme dag ikke længere er overraskende og ualmindeligt. Uden tvivl har pandemien været en voldsom accelerator for udviklingen inden for e-handlen. Producenter og leverandører var tvunget til at reagere, logistikken blev omorganiseret, lagrene flyttede tættere på kunderne osv.
Det betyder dog ikke, at mulighederne for at optimere dermed er udtømte. Set fra et teknologisk perspektiv har 5G og andre digitale teknologier potentialet til at hjælpe producenter med at strømline driften yderligere og skabe en smart produktion, der bedre kan imødekomme forsyningsbehov og forblive konkurrencedygtige, herunder også sikre at produktionen i det hele taget kører problemfrit og ikke går i stå, hvilket som bekendt hurtigt sætte en kædereaktion af negative konsekvenser i gang.
At holde en produktion kørende problemfrit afhænger af ikke mindst af evnen til hurtigt at identificere fejl. Såkaldt Multi-access edge computing (MEC) og 5G-løsninger kombineret med kunstig intelligens (AI) og augmented reality (AR) er teknologier, der kan give producenter den eftertragtede end-to-end synlighed og logistikstyring i realtid. Denne forbedrede synlighed kan reducere produktionens nedetid, skabe transparens på tværs af forsyningskæden og gøre det muligt mere effektivt at spore defekte varer tilbage til oprindelsen og undersøge den mulige fejlkilde.
Hertil kommer, at MEC og 5G skaber hurtigere proceshåndtering og dermed en lavere latenstid, som gør det muligt at indsamle data hurtigere og dermed træffe hurtigere beslutninger på et mere velinformeret grundlag. Samtidig bliver det mulig proaktivt at overvåge produktionsudstyr, mindske vedligeholdelsesproblemer og reducere uplanlagt nedetid.

Digitale tvillinger
Selv om fordelene ved transparens gennem både produktion og forsyningskæder er helt åbenlyse, så det ikke bare en let opgave at udnytte og håndtere disse data i realtid. Det er her, de såkaldte digitale tvillinger kommer ind i billedet.
Med 5G-teknologi kan producenter oprette digitale tvillinger, som gør data fra produktionen mere tilgængelige, fordi der skabes digitale kopier af enhver proces, system eller fysiske aktiver. Digitale tvillinger kan hjælpe med at reducere omkostningerne, tiden og arbejdskraften forbundet med at isolere problemer langs produktionslinjerne.
Denne fordel forstærkes, når den kombineres med avancerede værktøjer som AR og virtual reality (VR). AR kan skabe et digitalt overlay på en fysisk maskine, som giver teknikere en indsigt, de ellers ikke ville have. Teknikere kan også bruge VR til at køre simuleringer af potentielle problemer, der kan give dem indsigt i forskellige mulige udfald.

Smartere løsninger kræver smartere cyber-sikkerhed
Med disse fordele følger der dog også nye sårbarheder, som virksomheden skal være opmærksom på. Adoptionen af teknologioptimeret smart produktion og den voksende brug af opkoblede enheder skaber også flere potentielle indgangspunkter for trusselaktører, herunder produktionsudstyr, IT, software, ældre systemer og IoT-enheder. Ifølge seneste udgave af den store IT-sikkerhedsundersøgelse fra Verizon, Data Breach Investigations Report (DBIR), er de fleste brud på datasikkerheden inden for produktionsindustrien økonomisk motiverede og en følge af især ransomware-angreb. Det kan hurtigt blive en meget dyr fornøjelse – også fordi produktionen typisk er sat helt på pause i kortere eller længere tid.
Smart og teknologioptimeret produktion kræver smarte cyber-sikkerhedsløsninger – som fx AI-understøttede løsninger, der kører over hurtige og pålidelige 5G-forbindelser, og som kan hjælpe med at identificere sårbarheder og trusler, forudsige angreb på data og give advarsler og anbefalinger til respons i nær realtid. Det er en type cyber-sikkerhed, der får det bedste ud af at kombinere stærke netværksforbindelser, edge computing, AI-kapabiliteter, cloud-teknologier og private netværk.

Så tingene hænger selvfølgelig sammen. For at opnå fordelene ved en optimeret produktion skal virksomhederne samtidig beskytte deres data og intellektuelle ejendom. En smart produktionsvirksomhed skal have en tilsvarende smart cyber-sikkerhed. Den gode nyhed er, at det ikke bør hindre virksomheden i at søge at udnytte de mange nye muligheder for at skabe en endnu mere effektiv og agil produktion, end det tidligere var muligt.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt robotinitiativ – Week of Robotics

Messer og møderRobotterTop23. 10. 2025

Robotindustriens nøgleaktører - Odense Robotics, DIRA og Teknologisk Institut - går sammen om at etablere Week of Robotics - et nyt internationalt robotinitiativ, der over flere dage bringer internationale og danske robotfolk, beslutningstagere, virksomheder, teknologieksperter og forskningsverdenen

Tænketank: Vismændene er for pessimistiske

AktueltBranchenyt23. 10. 2025

Dansk økonomi befinder sig ikke i en moderat højkonjunktur, som de økonomiske vismænd ellers anslår i deres nye rapport. Det vurderer Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Konjunktursituationen er nærmere neutral, og den forskel betyder, at vismændenes konklusioner bliver for pessimistiske, både

Trecifret millioninvestering i nyt kraftcenter for rumteknologi

AktueltInnovationNavnenyt23. 10. 2025

I Danmark har vi ingen affyringsramper til store raketter. Vi laver ikke bemandede missioner til Månen. Men Danmark leverer noget af verdens bedste forskning inden for rumteknologi og satellitter. Nu vil Aalborg Universitetet investere 530 millioner kroner i nye faciliteter, der skal fastholde den

Ny rapport: Blot hver femte medarbejder i vidensjob har et sundt forhold til sit arbejde

Branchenyt23. 10. 2025

En ny global undersøgelse fra HP viser, at blot 20 procent af videnarbejdere har et sundt forhold til deres arbejde. Det er et fald i forhold til forrige år og tegner et dystert billede af trivslen på arbejdsmarkedet. Ifølge rapporten kan udviklingen vendes med bedre ledelse og AI-drevet

Præcisionshjørnefræsning i ISO P-materialer

Maskiner og anlæg23. 10. 2025

Sandvik Coromant har udvidet sit CoroMill MS20-koncept til hjørnefræsning med kvaliteten GC1230, der er specialudviklet til ISO P-materialer. Løsningen tilbyder præcis 90° hjørnefræsning og enestående performance ved bearbejdning af stål - fra skrub- til sletfræsning. CoroMill MS20 kombinerer

Workshop sætter fokus på cybersikkerhed i softwareudvikling og robotsystemer

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 10. 2025

Den 30. oktober sætter workshoppen ”Sikker softwareudvikling” fokus på, hvordan virksomheder kan beskytte deres software og robotsystemer gennem bedre forståelse af trusler, sikker kodning og metoder til at tænke sikkerhed ind fra starten. Cybertrusler mod industrien bliver stadig mere

Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

BranchenytInnovationTop20. 10. 2025

Ny rapport viser, at Nordjylland er ved at udvikle sig til en europæisk hub for rumteknologi. De kommercielle muligheder i rummet står til at vokse eksplosivt de kommende år. Rumindustrien har for alvor slået rødder i Nordjylland og er blevet en sektor, der omsætter for milliarder.De seneste to

Sensorspecialister ramte offshore-klyngen på rette tid og sted

AktueltNavnenytOffshore og marineProcesteknologi20. 10. 2025

Et innovationsprojekt åbnede offshoreindustrien som et nyt marked for spildevandsspecialisterne i SulfiLogger. Fire år senere er omsætningen ottedoblet og markedspladsen global. Kloakker og spildevandsslam er skrap kost for måleudstyr.Men - kan man knække koden og bygge en sensor, som kan holde

Nyttige droner må ikke forveksles med ulovlige flyvninger

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt20. 10. 2025

Mens ulovlige droneflyvninger stjæler overskrifter, flyver danske Drone Systems videre med myndighedernes fulde tilladelse og fordobler nu sin kapacitet gennem opkøbet af Scandinavian Drone Solutions. Med avancerede termiske droner hjælper virksomheden fjernvarmesektoren med at spare både energi og

KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

AutomatiseringNavnenytRobotter20. 10. 2025

KUKA Nordic har indgået et strategisk partnerskab med den danske automationsvirksomhed XIO A/S, som udvikler logistik- og automationsløsninger. Med en stærk teknologisk platform og erfaring med specialudviklet automationsudstyr til produktion af insektprotein, har XIO udvidet sin indsats til bredere

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nyt robotinitiativ – Week of Robotics

    23.10.2025

  • Tænketank: Vismændene er for pessimistiske

    23.10.2025

  • Trecifret millioninvestering i nyt kraftcenter for rumteknologi

    23.10.2025

  • Ny rapport: Blot hver femte medarbejder i vidensjob har et sundt forhold til sit arbejde

    23.10.2025

  • Præcisionshjørnefræsning i ISO P-materialer

    23.10.2025

  • Workshop sætter fokus på cybersikkerhed i softwareudvikling og robotsystemer

    23.10.2025

  • Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

    20.10.2025

  • Sensorspecialister ramte offshore-klyngen på rette tid og sted

    20.10.2025

  • Nyttige droner må ikke forveksles med ulovlige flyvninger

    20.10.2025

  • KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

    20.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik