• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt20. 11. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Ny ledelse i Nordelektro A/S – indehaver overtager direktørposten

Navnenyt20. 11. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Som led i en omstrukturering af ledelsen er ejer og bestyrelsesmedlem Michael Saxtoft indtrådt som administrerende direktør i Nordelektro A/S. Med mange års international ledelseserfaring i bagagen skal han styrke driften i den virksomhed, der har været i familiens eje i mere end fire årtier. Samtidig er der ansat nye folk på flere ledende poster hos den jyske specialist i teknisk facility management.

Den nye ledelse i Nordelektro A/S. Fra venstre ses: Thomas Bach-Jensen (salgschef), Michael Saxtoft (administrerende direktør), Taija Vangsø (driftschef), Allan Reiche Andersen (økonomichef). Foto: Nordelektro A/S.

Der er travlt hos Nordelektro, hvor en SKI-aftale inden for elevatorservice og en række større teknisk facility management-aftaler med industrikunder har løftet omsætningen til det højeste niveau i flere år.
Men indtjeningen er ikke fulgt med væksten i omsætningen, og i bestyrelsen har man set et behov for at styrke driften og kompetencerne i toppen af organisationen. Derfor er Michael Saxtoft, der har mange års international ledelseserfaring fra virksomheder som Vestas og Alstom, indtrådt som ny administrerende direktør. Desuden er der ansat flere nye ledende medarbejdere.
Michael Saxtoft er søn af den tidligere ejer, Niels Saxtoft, der købte Nordelektro i 1983 og ejede virksomheden frem til sin død i 2020. Siden har Michael og hans bror, Anders, delt ejerskabet af virksomheden. Efter flere år som medejer og medlem af bestyrelsen indtræder Michael Saxtoft nu som administrerende direktør på fuld tid med fokus på at optimere forretningen. Samtidig har han overtaget han sin brors ejerandel og bliver dermed eneaktionær i Nordelektro.
-Den tidligere ledelse har ikke har leveret på et tilfredsstillende niveau. Vi har rekordhøj omsætning, men resultaterne ligger meget langt fra det forventede. Potentialet er til væsentligt mere, og det fordrer en anden ledelsesform. Med min erfaring, og med fuld opbakning fra den øvrige bestyrelse, var det derfor nærliggende for mig at overtage ledelsen, rykke tættere på driften og blive en del af hverdagen i Nordelektro. I den forbindelse har vi sammensat en ny ledelse, som matcher de kompetencer, vi har brug for i den nuværende situation, siger Michael Saxtoft.
Den nye ledelse består, foruden Michael Saxtoft, af Taija Vangsø, der er ansat i en nyoprettet stilling som driftschef. De to har tidligere arbejdet sammen om et stort forandringsprojekt hos Bladt Industries. Nye i ledelsen er også salgschef Thomas Bach-Jensen, der har en mangeårig baggrund fra vvs-branchen, og økonomichef Allan Reiche Andersen, som senest har været CFO i Randers Reb.
-Sammen med en kommende, planlagt rokade i bestyrelsen er det ledelsesmæssige fundament nu lagt til et Nordelektro 2.0, siger Michael Saxtoft.

Er kommet i Nordelektro siden han var 14 år
Michael Saxtoft har en helt særlig tilknytning til Nordelektro, som har været i familiens eje i mere end 40 år. Netop derfor er det været naturligt for ham at træde til i en situation, hvor der er behov for at konsolidere forretningen efter nogle år med høj vækst. Her kan Michael Saxtoft trække på en omfattende erfaring fra sine mange år som leder med fokus på optimering og udvikling af serviceorganisationer i vindmøllebranchen.
-Jeg er kommet i Nordelektro, siden jeg var 14 år gammel, hvor jeg hjalp med at rense motorer og feje gulv i værkstedet. Da virksomheden flyttede i slutningen af 90’erne, var det mig, der såede græsset rundt om de nye bygninger, min far havde opført ude på Østerport i Aalborg. Så jeg kender Nordelektro rigtig godt og har som en del af bestyrelsen været med til at udforme den strategi, som jeg nu skal eksekvere sammen med vores dygtige medarbejdere, fortæller Michael Saxtoft.
Nordelektro har på længere sigt en ambition om at blive en landsdækkende leverandør af teknisk facility management og elevatorservice. Men her og nu handler det først og fremmest om at styrke driften, så organisationen er rustet til at håndtere de kommende års forventede vækst.
-Med ansættelsen af en driftschef har vi stillet skarpt på processer og organisering af vores opgaver ude hos kunderne. Vi har så at sige slået ring om eksekveringen, så montørerne kan fokusere det meste af deres tid på at betjene kunder og ikke alt muligt andet. Det er trods alt ude ved kunderne, at vi tjener pengene og yder den service, vi er kendt for, siger Michael Saxtoft afslutningsvis.

Nordelektro A/S har afdelinger i Aalborg og Fredericia og løser tekniske service- og installationsopgaver i hele Danmark for en bred vifte af kunder inden for blandt andet industri, produktion, kontorerhverv, detailhandel, uddannelse og bolig. Virksomheden er specialist i Teknisk Facility Management og efterser pt. flere end 16.000 tekniske anlæg. Nordelektro er etableret i 1934 og beskæftiger 60 medarbejdere.

Kilde: Nordelektro A/S.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

InnovationNavnenytRobotterTop11. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. -Når to overflader

Robotter vil se dyner

AktueltNavnenytRobotter11. 12. 2025

Dyneproducenten Quilts of Denmark i Vamdrup har succes med robotter, der har skabt et godt arbejdsmiljø og løftet effektiviteten. -Vi undgår en masse uhåndterlige løft, og to mand, der står og bakser med kasser i 2,40 meters højde.Sådan siger Jan Bonnichsen, COO, Quilts of Denmark ved Vamdrup,

Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

AktueltBranchenytVand og spildevand11. 12. 2025

Den nye anbefaling til indhold af nitrat i drikkevandet har konsekvenser for omkring 10 procent af drikkevandsforsyningen. Det kalder på hurtig handling og helhedsorienterede løsninger, så vi kan sikre drikkevandet både nu og fremover. Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske

50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

BranchenytMaskiner og anlægNavnenyt11. 12. 2025

Når BIRN i Holstebro i dag er blandt Nordens største og mest fleksible jernstøberier, skyldes det ikke mindst et samarbejde, der går mere end 50 år tilbage. Siden 1972 har BIRN og industrivirksomheden DISA udviklet, testet og forfinet støbeteknologi sammen; et partnerskab, der har sat varige spor i

Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

BranchenytEnergi og miljøInnovationNavnenyt11. 12. 2025

Produktion af teknisk vand til PtX, elektrisk drevet kalkovn, konvertering af plastaffald til syngas, testplatform til udvikling og implementering af CCUS teknologier samt facilitering af CO2-fangst i små og mellemstore fjernvarmeværker. Fem nye innovationsprojekter modtager støtte via det nordjyske

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

AutomatiseringNavnenyt11. 12. 2025

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond med fokus på AI og fremtidens digitale infrastruktur. Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden og giver investorer adgang til de

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

    11.12.2025

  • Robotter vil se dyner

    11.12.2025

  • Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

    11.12.2025

  • 50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

    11.12.2025

  • Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

    11.12.2025

  • Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

    11.12.2025

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik