• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytRobotter21. 05. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Kendt robot-professor tiltræder Adding Robotics

NavnenytRobotter21. 05. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Manglende overblik og begrænset indblik betyder, at mange danske virksomheder udsætter væsentlige og værdiskabende robotinvesteringer. Det var årsagen til, at Adding Engineering i begyndelsen af januar gik i luften med søsterselskabet Adding Robotics, der med base i hhv. Aalborg, Vejle og Ballerup yder 100 pct. uafhængig strategisk sparring om robotter til danske og udenlandske virksomheder og organisationer. Nu byder virksomheden velkommen til professor Ole Madsen.

CEO hos Addig Robotics, Lasse Thomsen (tv.) og professor Ole Madsen foreviget i Aalborg, hvor en af Addings tre landsdækkende kontorer er hjemhørende.

Adding Robotics har travlt, og virksomheden er i gang med at rekruttere specialister til rådgivningsopgaverne. Her, knap fire måneder efter opstarten kan Adding Robotics byde en af dansk robotteknologis founding fathers velkommen ombord. Fra den 16. maj blev professor Ole Madsen, Aalborg Universitet nemlig tilknyttet Adding Robotics.
Sammen med de øvrige medlemmer af Addings stab skal Ole Madsen øse ud af sin omfattende viden om cutting edge teknologi, for at styrke udbredelsen af robotter til arbejdspladser rundt om i landet. Ole Madsen ansættes i en halvtidsstilling, og han bevarer dermed sin forskningsmæssige tilknytning til det voksende robotmiljø på Aalborg Universitet.
-Ansættelsen af Ole Madsen er en stor styrkelse af Adding Robotics team, og vi er stolte af at byde ham velkommen. Ole Madsen er en stor kapacitet, og han har i den grad været imponerer. I hele sin karriere har Ole Madsen analyseret og udvidet produktionsteknologiens genstandsfelt, og af samme årsag er han anerkendt vidt og bredt for sine evner til at sammenkoble virksomheders strategivisioner med udrulningen af innovativ cutting edge teknologi, siger Lasse Thomsen, CEO i Adding Robotics.
Desuden fremhæver Lasse Thomsen Ole Madsens store netværk, som er skabt siden han tilbage i slutningen af 1980erne begyndte sin karriere på AUC (Aalborg Universitetscenter) med at fokusere på hvilke gevinster robotter kunne skabe på danske arbejdspladser.

Mange tøver og sætter investeringer på vågeblus
-Der er et enormt potentiale for at accelerere udbredelsen af innovative automationsløsninger i både private og offentlige organisationer. I Danmark er vi gode til at tage ny teknologi til os, og samtidig har mulighederne for at drage fordel af teknologiske landvindinger aldrig været større: cloud, IoT, Digital Twins, AI, cobots, osv. Men det er forståeligt nok svært for mange at følge med i det nyeste inden for robotteknologi og digitalisering. Hvordan skal man vælge og vrage når mulighederne er enorme? Derfor tøver mange, og vitale investeringer sættes på vågeblus, og dermed forpasses muligheder for at forbedre processer og procedurer, siger Ole Madsen.
Ifølge Ole Madsen er de internationale tendenser tydelige: Der bliver i stigende grad behov for fleksible automationsløsninger i de kommende år, som effektivt kan bidrage til at håndtere den stigende kompleksitet, som flere og flere virksomheder agerer i.
De organisationer, der ikke griber mulighederne, risikerer for alvor at blive hægtet af for ny gamechanging teknologi er tilgængeligt nu og her. Derfor er det ifølge både Lasse Thomsen og Ole Madsen afgørende at hjælpe beslutningstagere med at finde vej i den jungle af tilbud og indforståede tekniske begreber, som præger robotverdenen.
-Jeg ser det som min fornemste opgave at fremme tilgængeligheden og anvendeligheden. Derfor vil jeg gerne være en del af et dynamisk team, der med uvildige øjne uafhængigt og i klar tale kan rådgive om, hvordan private virksomheder og organisationer med digitalisering og robotteknologi som værktøj bedst styrker kapaciteten, øger fleksibiliteten og mest optimalt imødekommer de skærpede bæredygtighedskrav, der kommer flere og flere af fremadrettet, siger Ole Madsen.

Robotter bør være top of mind
-Min tilgang til robotteknologi handler om at koble vækstvisioner, forretningsforståelse og teknologi. Frem for at robotter ses som isolerede hjørneprojekter, hvor man hopper fra tue til tue, bør robotter i stedet være top of mind i enhver direktion og på ethvert bestyrelsesmøde – i såvel store som mindre virksomheder. Hvordan kan vi med digitalisering og robotter skabe og realisere en ambitiøs og langsigtet strategi? Den kobling: at understøtte beslutningstagere med et solidt grundlag har været drivkraft i hele mit virke, og derfor ser jeg Adding Robotics som en videreførelse af den grundmotivation, siger Ole Madsen videre.
-I mange år har Danmark med Odense som flagskib været at finde i den internationale robotligas top. Den succes, som Odense har skabt, har banet vejen for et spirende robotmiljø i mange andre dele af landet. Regionalt er der flere hubs med sofistikerede og born global robotteknologiske løsninger, der har et enormt skaleringspotentiale. Som en del af Adding vil jeg gerne være med til at accelerere udbredelsen af de løsninger og dermed yde mit til at vi baner vejen for morgendagens robot-unicorns, lyder det fra Ole Madsen.

At Ole Madsen har faglig pondus, bekræftes af et blik på hans omfattende CV. I 1988 blev han MSc. i mechanical engineering, i 1992 færdiggjorde han sin Ph.D. om produktionsteknologi.
Siden 2009 har han været professor på Aalborg Universitet og været drivende for at gøre både Danmark og Nordjyllands til et fyrtårn inden for automationsfeltet.
I de mellemliggende år har Ole Madsen bl.a. arbejdet hos og for Lindø og siden Grundfos.
Adding Robotics er søsterselskab til Adding Engineering, der har kontorer i Aalborg, Vejle og Ballerup og som i alt tæller ca. 75 ingeniører.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

Messer og møderTop22. 10. 2026

Nu er ventetiden næsten forbi - for i næste uge åbner FoodTech 2026 dørene til Nordens førende destination for fremtidens fødevareteknologi. Her samles fødevareindustrien til tre dage med produktnyheder, viden og netværk. Udover de 265+ udstillere, der står klar til at præsentere den nyeste

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltAutomatiseringNavnenytOffshore og marine22. 10. 2026

Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte af Villum Fonden til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden. AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer

Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

AktueltBranchenyt22. 10. 2026

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften

Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

BranchenytEnergi og miljø22. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating), har leveret ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO2-udledninger med 15 procent og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har

Digital iværksætter skal lede stort cybercenter på AU

BranchenytNavnenyt22. 10. 2026

Medstifter af Partisia og Sepior, Jakob Pagter, sætter sig den 1. december til rette som leder af centeret AU Cyber, der er flagskibet i Aarhus Universitets store investering i cybersikkerhed. 55-årige Jakob Pagter tiltræder den 1. december som leder af AU Cyber. Centeret beskæftiger sig med

International uddannelse giver måleteknikere fælles sprog og teoretisk fundament

Maskiner og anlægMesser og møder22. 10. 2026

Virksomheder kræver i stigende grad certifikat fra AUKOM-uddannelsen, som er anerkendt på tværs af landegrænser. ZEISS Quality Excellence Center, som står bag uddannelsen, er nu klar til at åbne dørene for de første af vinterhalvårets AUKOM-kurser i måleteknik. Den 26.-30. oktober afholdes det

Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

NavnenytRobotterTop19. 10. 2026

Aalborg Universitet indgår samarbejde om robotteknologi med teknologivirksomheden Boston Group. Gennem samarbejdet får studerende og forskere adgang til nogle af markedets mest avancerede robotplatforme, som kan indgå i undervisning, forskningsprojekter og eksperimenterende

Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

AktueltNavnenytRobotter19. 10. 2026

Med stigende efterspørgsel fra deres kunder stod den sjællandske forskningsvirksomhed Minerva Imaging med en markant flaskehals i laboratoriet. Uvildig sparring og test i Teknologisk Instituts robotlaboratorium banede vejen for den helt rigtige automatiseringsløsning. Stor succes og massiv

Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg19. 10. 2026

Da Novo Nordisk ændrede planerne for sit milliardprojekt i Odense på grund af lavere efterspørgsel og hårdere global konkurrence, blev det en påmindelse om, at vækst i life science kræver mere end investeringer og ambitioner. I et marked, hvor konkurrenterne presser på, bliver effektivitet,

Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

BranchenytMesser og møder19. 10. 2026

Lovgivningsmæssigt sker der meget på emballageområdet i disse år, og derfor har Plastindustrien valgt at fordoble sit faglige program på FoodTech fra én dag til to dage. Mens Plastindustrien tidligere har afholdt en endagskonference på FoodTech, udvider brancheforeningen i år konceptet til to

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

    22.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    22.10.2026

  • Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

    22.10.2026

  • Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

    22.10.2026

  • Digital iværksætter skal lede stort cybercenter på AU

    22.10.2026

  • International uddannelse giver måleteknikere fælles sprog og teoretisk fundament

    22.10.2026

  • Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

    19.10.2026

  • Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

    19.10.2026

  • Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

    19.10.2026

  • Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

    19.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}