• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytNavnenyt20. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Investorer skal på skolebænken i cybersikkerhed

AktueltBranchenytNavnenyt20. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Det går for langsomt med iværksætteriet inden for cybersikkerhed. Derfor går Industriens Fond sammen med The Link om at etablere et dansk Cyber Angel Academy, hvor business angels og venturekapitalister får konkret træning i at forstå, udvikle og investere i cybersikkerhedsiværksættere.

Cyber Angel Academy styrker investorers viden og indsigt i cybersikkerhed.

Danmark, og det meste af verden, står over for et stigende antal hackerangreb og forhøjede cybertrusler. For at stå i mod, er der behov for nye løsninger og en stærk digital infrastruktur, men uden investorer, der tør satse på startups inden for cybersikkerhed, bliver det svært at opnå.
På det bagtæppe er Industriens Fond og The Link gået sammen om at styrke det danske innovations- og startupøkosystem inden for cybersikkerhed. Der skal nemlig udvikles og investeres meget mere end vi har set indtil nu.
-Cybersikkerhed er ikke længere en niche. Tværtimod. Høj sikkerhed er nødvendigt for alle i en tid hvor danske virksomheder og kritisk infrastruktur ofte rammes af cyberangreb. Det store behov for sikre produkter og løsninger betyder, at markedet vokser. Den vækst skal vi udnytte bedre i Danmark, og derfor har vi blikket stift rettet mod at få flere startups i cybersikkerhedsbranchen til at vokse og udvikle sig, fortæller Malene Stidsen, programleder hos Industriens Fond.
-Med det nye akademi og et større iværksætterfokus, ønsker vi at flere iværksættere udvikler nye cybersikkerhedsløsninger og at danske investorer bliver bedre til at investere i dem. På den måde baner vi vejen for nye innovative produkter, flere danske vækstvirksomheder og øget sikkerhed, fortsætter hun.

Malene Stidsen, programleder hos Industriens Fond.

Cyber Angel Academy uddanner og styrker ambitiøse investorer, så de bliver dygtigere til at forstå og skalere startups inden for cybersikkerhed. Målet er at uddanne 40 investorer. Og de kigger ind i en meget tydelig udfordring.

300 virksomheder i Danmark er cybersikkerhedsvirksomheder
En kortlægning fra 2024 viser nemlig, at der i Danmark er cirka 300 virksomheder, der kan kategoriseres som cybersikkerhedsvirksomheder. En stor del af disse er startups. Men på trods af Danmarks ellers stærke iværksættermiljø, så er der altså mange af dem, der i dag ikke har adgang til kapital, der skal til for at de kan udvikle sig.
Den situation står i skærende kontrast til førende nationer som USA og Israel, hvor dedikerede investorer har skabt stærke økosystemer for startups inden for cybersikkerhed. Men her i Europa halter vi bagefter. Særligt i Danmark, hvor for mange cyberstartups ender med at stå med tomme lommer og bristede håb om at vokse og udvikle virksomheden.
-Uden en fokuseret indsats sakker Danmark bagud i en voksende industri, der tilmed er afgørende for vores digitale sikkerhed og økonomi. Derfor skal Cyber Angel Academy ændre opfattelsen af investeringer i cybersikkerhedsiværksætteri. De skal ikke længere ses som højrisikoinvesteringer, men i stedet betragtes som strategisk vigtige investeringsmuligheder med stort indtjeningspotentiale, siger Ellen Kobberø, der er projektleder for det nye akademi, og fortsætter:
-Ved at ruste investorer til at investere i cybersikkerhed, tilføjer vi en afgørende klods i opbygningen af et stærkt dansk økosystem på cybersikkerhedsområdet. Og på den måde skaber vi fundamentet for at fremtidens løsninger inden for cybersikkerhed kommer her fra Danmark.

Ellen Kobberø er projektleder for det nye akademi.

Cyber Angel Academy modtager godt 3,2 mio. kroner i støtte fra Industriens Fond. Pengene skal bruges på uddannelsesaktiviteter, og på at udvikle og samle viden og værktøjer, så flere investorer får den nødvendige viden til at investere i cybersikkerhed.
Akademiet arbejder tæt sammen med Keystones og DanBan, der begge er blandt de største og mest aktive business angel-netværk i Danmark.
Cyber Angel Academy sættes formelt i gang ved en konference den 5. marts i Aarhus.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

InnovationNavnenyt30. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker den nye startup WarTech Robotics nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt30. 06. 2026

Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport. Dansk Standard står nu i spidsen for et nyt europæisk standardiseringsarbejde på området. Kernekraft er rykket højere op på både den europæiske og danske energidagsorden. I

Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

AutomatiseringMaskiner og anlæg30. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

  • Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

    30.06.2026

  • Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

    30.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

    30.06.2026

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}