• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltMesser og møder15. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Inspirerende talks på Technomania

AktueltMesser og møder15. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Technomania, der er en del af HI-messen, præsenterer nogle af landets skarpeste hoveder til at fortælle om alt fra super-computere og kunstig intelligens til cybersikkerhed og robotteknologi.

Fra Technomania 2023 – også i 2025 præsenteres et rigt sceneprogram. Foto: MCH/Lars Møller.

På Technomania, der er en del af HI Tech & Industry Scandinavia 2025, har de besøgende mulighed for at høre oplæg fra en lang række teknologi-eksperter inden for områder som AI, digitalisering og kritisk infrastruktur.
Med tre forskellige scener og et tætpakket program skaber årets store teknologi-event dermed en levende og debatskabende ramme rundt om de teknologiske nyskabelser, spændende demoer og startups, som præger hele udstillingen i hal F.
-Der bliver eksperimenteret på livet løs ude i virksomhederne for at udvikle de rigtige AI-løsninger, og regeringen har et mål om at frigøre 30.000 årsværk i den offentlige sektor ved hjælp af AI. Det er vigtigt, at vi forstår at udnytte den nye teknologi optimalt og udveksler viden og erfaringer, men vi skal også sikre etikken i anvendelsen. Det skaber vi rum for med masser af spændende oplæg på vores tre scener, siger Lene Christensen, der er direktør for Kompetence, Læring og Frivillighed i IDA.
De tre scener hedder Main Stage, 360° Stage – navigated by itm8 og Startup Stage, og oplæggene dækker et bredt udsnit af de teknologiske frontlinjer som fx cybersikkerhed, robotteknologi, forsyningskæder, digital transformation, dataanalyse, autonome systemer og AI i produktionen.

Fokus på danskernes AI-kompetencer
Blandt oplægsholderne er Mette Beck-Nielsen, administrerende direktør i Digital Dogme – et partnerskab mellem virksomheder og institutioner, der gennem AI-kompetencepagten vil løfte en million danskeres AI-kompetencer. Mette Beck-Nielsen deler sine indsigter i, hvordan virksomheder arbejder strategisk med AI, og hvorfor det ikke kun handler om teknologi, men også om ansvar, diversitet og menneskelig forståelse.
I samme boldgade sætter forfatteren Louise Opprud fokus på, hvordan vi bedst håndterer den nære fremtid, hvor mange af vores kompetencer bliver irrelevante, fordi AI overtager en lang række arbejdsopgaver. Opprud har gennem 12 år interviewet og besøgt verdens mest innovative virksomheder som Spotify, Pixar, Lego, University, Airbnb og NASA for at få indsigt i nye måder at arbejde på.
Programmet byder også på et oplæg fra journalist Anders Lund Madsen og data-gidselforhandler Michael Andersen, som gennem humor, interaktion og konkrete eksempler fortæller, hvordan hackere bruger psykologisk manipulation og social engineering til at lokke os i fælden. De sætter også fokus på, hvordan vi kan få mere ro i hverdagen og mindske stress i en digital verden, når vi først har styr på it-sikkerheden. Ved at forstå farerne og handle aktivt, kan vi skabe et tryggere digitalt miljø – både på jobbet og privat.

Effektivisering af forsyningskæder
Også fremtidens forsyningskæder bliver i høj grad transformeret af robotter, AI og dataanalyse. På Technomania kan du møde Bastiaan Snaterse, der gennem de seneste 25 år har arbejdet med innovation og udvikling i DHL, som er et af verdens største logistikvirksomheder. Han løfter sløret for, hvordan DHL integrerer nye teknologier for at effektivisere forsyningskæderne og reducere tidsforbruget på tværs af forretningen.
Mette Kaagaard, der er administrerende direktør i Microsoft Danmark, giver på Technomania konkrete og anvendelsesorienterede bud på hvordan man som virksomhed og enkeltperson lykkes med at skabe værdi med AI, både for medarbejderne og for virksomhederne.
Men de senere års eksplosive udvikling i AI har også givet cyberkriminelle nye og kraftfulde værktøjer, som gør det endnu vanskeligere at beskytte både virksomheder og private mod cyberangreb. Du kan få et eksklusivt kig ind i hackernes værksted, når den internationalt anerkendte cyberekspert Tom Van de Wiele fra Hacker Minded giver gode råd til, hvordan man optimerer sit forsvar mod AI-hackertruslen.

HI Tech & Industry Scandinavia finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september til 2. oktober 2025.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende

InnovationNavnenytTop24. 11. 2025

Nyt ESA-projekt med Teknologisk Institut i spidsen skal reducere kommende månemissioners afhængighed af forsyninger fra Jorden og bane vejen for fremstilling af elektronik på månen. Fremtidige månemissioner står over for en grundlæggende udfordring: den høje omkostning og vanskelige transport

Hannover Messe med ny sektion til forsvarsproduktion

AktueltMesser og møder24. 11. 2025

Hannover Messe introducerer en ny - men desværre nødvendig - udstillingssektion: Defense Production Area; forsvarsproduktion, der er dedikeret de state-of-the-art fremstillingsteknologier, som forsvarssektoren har brug for. Den specialiserede platform vil fremvise umiddelbart anvendelige løsninger,

Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne

AktueltBranchenytInnovation24. 11. 2025

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse står bag en ny markant investering i at udvikle udvalgte erhvervspotentialer til nye markedsmæssige styrkepositioner, der styrker danske SMV’ers produktivitet. Indsatsen er målrettet innovation, testfaciliteter og kvalificeret arbejdskraft. 258 mio. kr. fra

Bladena vokser videre som en del af Renewable Energy Systems

Energi og miljøNavnenyt24. 11. 2025

Den danske teknologivirksomhed, der har specialiseret sig i at forlænge levetiden på vindmøllevinger, Bladena, blev sidste år opkøbt for et større millionbeløb. Køberen er britiske Renewable Energy Systems (RES), verdens største uafhængige virksomhed inden for vedvarende energi.Opkøbet markerer

Bearbejdning af metalemner i XXXL-format

Maskiner og anlægNavnenyt24. 11. 2025

ODIN Engineering har kapaciteten til og erfaringen med at bearbejde meget store, tunge eller komplekse emner – op til dimensionerne 8 x 3 x 1,4 meter. Maskinfabrikken fremstiller komponenterne både til de specialmaskiner, ODIN selv udvikler til andre virksomheder, men især også som

Dansk gips i ny grøn æra

Energi og miljøNavnenyt24. 11. 2025

Med ny direktør Henrik Dietrichsen ved roret intensiverer Knauf A/S den grønne omstilling. Den danske gipsproducent er nu oppe på 50 procent genanvendt gips. Målsætningen er 100 procent genanvendt gips i 2026. Knauf A/S, der fremstiller gipsprodukter til byggeindustrien -og som den eneste

SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

AutomatiseringMesser og møderTop20. 11. 2025

Fra den 25. til den 27. november 2025 vil automationsverdenens øjne være rettet mod SPS Expo - Smart Production Solutions - der afholdes i Nürnberg. Her mødes innovation og industri. SPS afholdes i år for 34. gang, og messen tiltrækker over 1000 udstillere og omkring 50.000 besøgende. Når

Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

AktueltBranchenytMesser og møder20. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ”business as usual” for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i sidste uge holdt et oplæg på OMRONs Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

AktueltNavnenytOffshore og marine20. 11. 2025

Hoyer og VMS Group skaber stærk, global partner for den maritime og industrielle sektor. Sammenlægning af de to førende danske virksomheder inden for henholdsvis elektriske motorer og reparation og vedligeholdelse af dieselmotorer og fremdrivningssystemer på skibe skaber Hoyer VMS Group. Det nye

Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Branchenyt20. 11. 2025

Taskforce-anbefalinger kan for alvor styrke det hjemlige tech-iværksætteri. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen IDA. Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel overrakte i sidste uge sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende

    24.11.2025

  • Hannover Messe med ny sektion til forsvarsproduktion

    24.11.2025

  • Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne

    24.11.2025

  • Bladena vokser videre som en del af Renewable Energy Systems

    24.11.2025

  • Bearbejdning af metalemner i XXXL-format

    24.11.2025

  • Dansk gips i ny grøn æra

    24.11.2025

  • SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

    20.11.2025

  • Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

    20.11.2025

  • Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

    20.11.2025

  • Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    20.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik