• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltNavnenyt05. 01. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

AktueltNavnenyt05. 01. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Henrik Sørensen, der i 2022 solgte en stor del af sine aktier i pumpevirksomheden Desmi, har netop overtaget godt 25 procent af den nordjyske satellitproducent Space Inventor A/S. Kapitaltilførslen og Henrik Sørensens mangeårige erfaring med lønsom vækst, globalisering og salg til globale forsvarsvirksomheder gør, at Space Inventor nu står endnu stærkere rustet til at realisere vækstplanerne i de kommende år.

Karl Kaas, Founder & CEO i Space Inventor A/S. Foto: Space Inventor A/S.

Den nordjyske pumpemand og tidligere Desmi-topchef Henrik Sørensen har netop købt 25,2 procent af satellitvirksomheden Space Inventor. Investeringen sker gennem selskabet Stenseminde Holding ApS, og den skal blandt andet være med til at skabe et solidt og langsigtet vækstfundament under Space Inventor, som på få år har opnået international opmærksomhed for sine avancerede satellitter og teknologiske gennembrud.
Med overtagelsen af 25,2 procent af aktierne og en plads i bestyrelsen skal Henrik Sørensen og Stenseminde Holding bidrage med industriel erfaring og indsigt i globale markeder og forsvarsleverancer. Det skal sikre, at Space Inventor fremover kan udbygge sin i forvejen stærke position på det globale marked for satellitter og rumteknologi.
Sammen med sine medarbejdere gjorde Henrik Sørensen hen over en periode på 26 år Desmi til en af landets mest succesrige industrivirksomheder, og nu bringer han altså sin erfaring, kapitalstyrke og nordjyske industrimentalitet ind i rumsektoren.
-Space Inventor er en virksomhed med et fantastisk potentiale. Virksomheden arbejder i et af de mest spændende vækstmarkeder i verden og udvikler løsninger, der både er anerkendt og efterspurgt internationalt. Desuden leverer Space Inventor en række helt afgørende komponenter til andre satellitproducenter, og det skaber et stærkt fundament for en global position. Derfor er vi i regi af Stenseminde Holding gået ind i virksomheden med langsigtede briller og klare ambitioner om fremtidig lønsom vækst, siger Henrik Sørensen, ejer af Stenseminde Holding ApS.
-Vi investerer som familiekontor i virksomheder med sunde værdier, hvor vi ser et udviklingspotentiale, og hvor vi kan bidrage. Vi har mange års erfaring med internationalisering, globalt salg og leverancer til både civile og forsvarsmæssige kunder, og den erfaring tager jeg naturligvis med ind dette nye partnerskab. Jeg ser nu meget frem til at arbejde sammen med teamet i Space Inventor, tilføjer han.
Space Inventor har siden 2015 sat et markant aftryk i den globale rumindustri. Virksomheden står bag banebrydende geostationære kommunikationssatellitter, Danmarks første månemission Máni, nordiske forsvarssatellitter samt satellitter og udstyr til flere af NATOs medlemslande. Med den nye investor styrker virksomheden fundamentet under den strategiske retning, som allerede er sat.
-Vi får nu en stærk og kompetent profil med ombord, som kommer med dyb industriforståelse og et globalt udsyn. Henrik Sørensen har bygget en nordjysk virksomhed op til international succes, og jeg er overbevist om, at vi gennem partnerskabet med Henrik Sørensen i endnu højere grad vil være i stand til at indfri de mål, vi har sat for de kommende år, siger Karl Kaas, Founder & CEO i Space Inventor.
Markedet for satellitter forventes at fortsætte sin vækst fremover, drevet af et øget fokus på sikkerhed og forsvarsinfrastruktur, hvor store investeringer trækker hele rumbranchen frem både civilt og militært.

Space Inventor A/S har siden 2015 været en markant aktør på markedet for satellitter. Blandt virksomhedens mange milepæle er udviklingen af en geostationær kommunikationssatellit, der blev sendt i kredsløb med SpaceX’ Falcon Heavy-raket i april 2023. Derudover har Space Inventor bidraget med udviklingen af den første danske satellit, der skal til Månen.

Stenseminde Holding A/S er et nordjysk familieejet investeringsselskab med fokus på langsigtede, værdibårne investeringer i virksomheder med højt vækstpotentiale. Selskabet investerer enten som aktiv minoritetsejer eller majoritetsejer og bidrager med mangeårig erfaring inden for globalisering, internationalt salg og leverancer til forsvarsvirksomheder og nationale forsvarsenheder. Med rødder i den danske pumpeindustri arbejder Stenseminde Holding for at udvikle stærke, nordjyske og danske erhvervsfyrtårne. Selskabet ejes af Henrik Sørensen, der tidligere stod i spidsen for pumpevirksomheden Desmi, der i 2022 blev overtaget af den amerikanske kapitalfond One Equity Partners.

Kilde: Space Inventor A/S.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

Energi og miljøOffshore og marineProcesteknologiTop22. 01. 2026

Danske målinger under virkelig sejlads dokumenterer markant klimagevinst ved brug af biobrændstof – resultaterne er nu sendt til FN's søfartsorganisation. Målingerne er foretaget ombord på tankskibet Falstria Swan fra rederiet Uni-Tankers A/S. Her har en avanceret, online black carbon-sensor fra

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 01. 2026

Digitale netværk risikerer i fremtiden at miste troværdighed, når AI-systemer opfatter og reagerer på tid forskelligt. AAU-professor Petar Popovski advarer mod ”falske sanseindtryk i realtid”. Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og

Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

AktueltBranchenytNavnenyt22. 01. 2026

Syddansk Universitet tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over

Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

AutomatiseringNavnenyt22. 01. 2026

Au2mate A/S har indgået en aftale om at opkøbe en majoritetsandel i den tyske automations- og digitaliseringsvirksomhed ZewaTec Automation GmbH. Aftalen blev underskrevet i Hamborg den 15. januar, og den formelle overdragelse af 60 pct. af ejerandelene gennemføres den 28. februar 2026.Som led i

Zebicon A/S samler industrien – sådan styrkes arbejdet med 3D scanning i praksis

AutomatiseringMesser og møder22. 01. 2026

3D scanning og optisk måleteknik er højt specialiserede fagområder, som i mange virksomheder varetages af få nøglepersoner. Derfor fungerer Zebicon A/S’ årlige netværksmøde som et fælles fagligt samlingspunkt, hvor danske brugere af udstyr fra Carl Zeiss GOM Metrology inviteres til at dele

IFS får ny direktør i Norden

Navnenyt22. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra

Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

BranchenytRobotterTop19. 01. 2026

Anders Billesø Beck, Vice President, AI Robotics Products hos Universal Robots A/S giver her – via en Q&A - tre forudsigelser om robotbranchen i 2026. Hvilken robotteknologi/ teknologier forventer du vil have størst betydning i 2026?I 2026 forventer jeg, at de mest betydningsfulde

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

AktueltBranchenytNavnenytRobotter19. 01. 2026

Et nyt projekt med Odense Robotics og Craft Nation i spidsen skal give unge lettere adgang til den nyeste robot- og automationsteknologi og bidrage til at afhjælpe manglen på faglærte i industrien. Projektet med titlen Fremtidens Faglærte - Industri 4.0 har fået støtte på 5,3 mio. kr. fra

Nyt dansk kraftcenter for innovation

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt19. 01. 2026

Innovation District Copenhagen skal være et internationalt kraftcenter for innovation og skal samle forskere, klinikere, iværksættere og virksomheder, så der udvikles flere nye løsninger og flere virksomheder inden for bl.a. life science og kvanteteknologi. En bred partnerkreds stifter nu en

Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

Automatisering19. 01. 2026

Wireless Logic Nordic står bag Danmarks første AI-baseret overvågning af IoT-forbindelser. Formålet med ”Anomaly & Threat Detection” er at opdage trusler mod IoT-enheder i realtid, før de bliver til reelle angreb. Her holdes der ikke bare øje med kendte trusler - men også mistænkelig

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

    22.01.2026

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    22.01.2026

  • Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

    22.01.2026

  • Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

    22.01.2026

  • Zebicon A/S samler industrien – sådan styrkes arbejdet med 3D scanning i praksis

    22.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    22.01.2026

  • Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

    19.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • Nyt dansk kraftcenter for innovation

    19.01.2026

  • Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

    19.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik