• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltVand og spildevand11. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

EU bør opfordre medlemslande til at undersøge spildevand

AktueltVand og spildevand11. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Et nyt projekt under Miljøstyrelsen skal undersøge forekomsten af miljøfarlige forurenende stoffer i dansk spildevand. Det er yderst positivt, mener Lægemiddelindustriforeningen Lif, som ønsker, at flere EU-medlemsstater gennemfører tilsvarende undersøgelser, for at vi kan blive klogere på, hvilke sektorer der står for mikroforurening.

-Vi mener, der bør være fokus på de forurenende stoffer, frem for på forhånd at udpege specifikke sektorer. Når vi har identificeret de forurenende stoffer, må vi se på, hvor de kommer fra, og hvem der så skal betale, siger Marianne Jeppesen, politisk chef for klima, miljø og bæredygtighed i Lægemiddelindustriforeningen, Lif.

Hvilke miljøfarlige forurenende stoffer findes i dansk spildevand? Det er et af de spørgsmål, et nyt projekt under Miljøstyrelsen skal give svar på.
Det er Miljø- og Ligestillingsministeriet, der gennem blandt andet Strategi for Life Science har finansieret projektet, der var i udbud i forsommeren.
Og for Lif er spørgsmålet særdeles relevant.
Det skyldes det reviderede byspildevandsdirektiv, som EU har vedtaget, og som bl.a. indebærer et krav om, at mikroforureninger skal fjernes, og omkostningerne dækkes af dem, som er kilde til de mikroforurenende stofferne.
-Det er positivt, at vi i Danmark går grundigt til værks og prioriterer et retvisende datagrundlag for brug af ‘forureneren betaler’-princippet. Vi bakker naturligvis op om det princip, men har efterlyst et validt datagrundlag, fortsætter Marianne Jeppesen.

To brancher skal finansiere det 4. rensetrin
I EU har man udpeget to brancher – kosmetikindustrien og lægemiddelindustrien – til at finansiere det såkaldte 4. rensetrin, der skal fjerne de mikroforurenende stoffer, men datagrundlaget, der skal afgøre, hvem der forurener, er desværre slet ikke på plads.
-Derfor er det rigtigt, at vi undersøger, hvilke mikroforurenende stoffer, der rent faktisk er til stede i spildevandet. Vi mener, der bør være fokus på de forurenende stoffer, frem for på forhånd at udpege specifikke sektorer. Når vi har identificeret de forurenende stoffer, må vi se på, hvor de kommer fra, og hvem der så skal betale, forklarer Marianne Jeppesen og tilføjer:
-Og så ønsker vi, at EU beder de øvrige medlemslande om at lave tilsvarende undersøgelser, så der er et ensartet grundlag for, hvordan man fordeler omkostningerne hos de forurenende brancher i de enkelte lande.
Byspildevandsdirektivet skal være implementeret i national lovgivning frem mod juli 2027, og den proces fortsætter uagtet den danske undersøgelse.
Med projektet er der lagt op til, at de mikroforurenende stoffer vi i Danmark finder i spildevandet sammenholdes med den liste, der ligger til grund for EU-kommissionens beregninger: “sådan, at eventuelle forskelle mellem projektets resultater og Kommissionens studie kan belyses”. som der står i udbudsmaterialet.
I 2033 skal byspildevandsdirektivet evalueres og listen over brancher, der er omfattet af det udvidede producentansvar, skal tilpasses.

Det vedtagne EU-spildevandsdirektiv bygger formelt på princippet om ”forureneren betaler”, og EU-Kommissionen har estimeret, at lægemiddel- og kosmetikindustrien er ansvarlig for henholdsvis 66 pct. og 26 pct. af ”toxic load” stammende fra mikroforureninger. De berørte industrier bakker fuldt op om princippet bag direktivet, men har anfægtet datagrundlaget og analyserne, der ligger til grund for udpegning af industrier, der skal omfattes af producentansvaret.
Lægemiddel- og kosmetikindustrien skal dække mindst 80 pct. af omkostningerne til etablering og drift af 4. rensetrin på alle større by-spildevandsrensningsanlæg i EU.

Skrevet i: Aktuelt, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

InnovationNavnenytRobotterTop11. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. -Når to overflader

Robotter vil se dyner

AktueltNavnenytRobotter11. 12. 2025

Dyneproducenten Quilts of Denmark i Vamdrup har succes med robotter, der har skabt et godt arbejdsmiljø og løftet effektiviteten. -Vi undgår en masse uhåndterlige løft, og to mand, der står og bakser med kasser i 2,40 meters højde.Sådan siger Jan Bonnichsen, COO, Quilts of Denmark ved Vamdrup,

Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

AktueltBranchenytVand og spildevand11. 12. 2025

Den nye anbefaling til indhold af nitrat i drikkevandet har konsekvenser for omkring 10 procent af drikkevandsforsyningen. Det kalder på hurtig handling og helhedsorienterede løsninger, så vi kan sikre drikkevandet både nu og fremover. Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske

50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

BranchenytMaskiner og anlægNavnenyt11. 12. 2025

Når BIRN i Holstebro i dag er blandt Nordens største og mest fleksible jernstøberier, skyldes det ikke mindst et samarbejde, der går mere end 50 år tilbage. Siden 1972 har BIRN og industrivirksomheden DISA udviklet, testet og forfinet støbeteknologi sammen; et partnerskab, der har sat varige spor i

Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

BranchenytEnergi og miljøInnovationNavnenyt11. 12. 2025

Produktion af teknisk vand til PtX, elektrisk drevet kalkovn, konvertering af plastaffald til syngas, testplatform til udvikling og implementering af CCUS teknologier samt facilitering af CO2-fangst i små og mellemstore fjernvarmeværker. Fem nye innovationsprojekter modtager støtte via det nordjyske

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

AutomatiseringNavnenyt11. 12. 2025

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond med fokus på AI og fremtidens digitale infrastruktur. Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden og giver investorer adgang til de

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

    11.12.2025

  • Robotter vil se dyner

    11.12.2025

  • Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

    11.12.2025

  • 50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

    11.12.2025

  • Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

    11.12.2025

  • Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

    11.12.2025

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik