• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltInnovation30. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

DTU har flere ideer til Andreas Mogensens rummission

AktueltInnovation30. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks første astronaut, Andreas Mogensen, skal endnu engang til den internationale rumstation. DTU har flere ideer til projekter til missionen – blandt andet at teste 3D-print i rummet og at teste brugen af et Virtual Reality (VR) system til mental sundhed for astronauter.

Danmarks første astronaut, Andreas Mogensen, har fået tildelt en ny mission til den internationale rumstation (ISS). Det offentliggjorde Uddannelses- og Forskningsministeriet og den europæiske rumorganisation ESA i forbindelse med Rumkonferencen 2022, der blev afholdt på DTU torsdag den 24. marts.
Det er den danske ESA-astronauts anden mission. I 2015 blev Mogensen den første danske astronaut i rummet under sin 10 dages mission til ISS. Her tog han blandt andet fotos af voldsomme lynudladninger over skyerne som led i forskningsprojektet THOR, der blev ledet af DTU Space.
Den nye mission bliver længere, og ansvaret større. Denne gang bliver Mogensen pilot på en NASA SpaceX mission, der sendes i rummet fra USA ombord på et Dragon rumfartøj.
-Vi ønsker Andreas Mogensen og resten af Danmark stort tillykke med, at han nu er tildelt en ny mission i rummet. At han får endnu en mission – ovenikøbet som pilot på fartøjet – viser, Danmark fortsat regnes som en stærk rumnation, som kan bidrage med forskning, teknologi og altså også mandskab i absolut verdensklasse. Det er virkelig imponerende, og jeg ønsker Andreas stort tillykke, siger rektor på DTU, Anders Bjarklev.

Succesfuldt samarbejde siden 2015
Foruden at være astronaut er Andreas Mogensen uddannet ingeniør i USA og er adjungeret lektor ved DTU. THOR-projektet i 2015 var en del af forarbejdet til ASIM-missionen, som blev sendt til ISS i 2018 under videnskabelig ledelse af DTU Space.
ASIM er monteret uden på ISS og optager energiudladninger fra lyn i forskellige bølgelængde-områder. Missionen har dannet baggrund for forskningsresultater, som er endt på forsiden af verdens mest anerkendte videnskabelige tidsskrifter som Nature og Science. ASIM er derfor forlænget til 2025.
-Vi havde et fremragende samarbejde med Andreas i forbindelse med hans første mission, og vi ser frem til at fortsætte med nye, spændende rumprojekter, når han skal afsted igen, siger institutdirektør på DTU Space, Henning Skriver, og fortsætter:
-Det er en stor anerkendelse af hele den danske rumsektor, som vi kan være stolte af. DTU Space er eksempelvis med helt fremme i international rumforskning og med på store missioner i de her år, fordi vi er kendte for at levere rumforskning og rumteknologi i meget høj kvalitet.

Nye projektideer fra DTU
Der er flere ideer, som DTU vil indstille til overvejelse hos ESA i forbindelse med Andreas Mogensens nye mission.
Et af projekterne er en opfølgning på THOR-projektet kaldet THOR II. Ideen er, at han udstyres med et bedre kamera til at tage nye billeder af de voldsomme lyn, der går fra skyerne og ud i rummet. Billederne skal supplere de data, der hentes med ASIM-instrumenterne.
Et andet projekt, som allerede er ved at blive forberedt i samarbejde med ESA, er fremstilling af et 3D-printet emne i metal på ISS. Der laves en kopi på jorden. Forskere på DTU Space vil så sammenligne de to emner for at se, om det er muligt i rummet at fremstille et emne med den præcision og de egenskaber, der er nødvendige ved fremstilling af fintfølende kamera- og navigationsudstyr til brug i rummet.
Desuden foreslår DTU et projekt, hvor Andreas Mogensen skal teste et Virtual Reality (VR) system til mental sundhed for astronauter på længerevarende ophold i rummet. VR-systemet er anvendt med succes i LUNARK-projektet, hvor to forsøgspersoner boede isoleret i Arktis i et simuleret månehabitat i tre måneder. VR-systemet til Andreas’ mission er første skridt mod et system til kommende Måne- og Marsmissioner, hvor astronauter ikke bare skal overleve fysisk, men også trives mentalt.
Derudover overvejes projektet “vild med dans i rummet”, hvor Andreas skal lede et forsøg, hvor man vil se, hvordan samtidige bevægelser blandt astronauter i rumstationen eventuelt kan påvirke dens stabilitet, og om det kan registreres ved hjælp af DTU Space kamerasystemer, som i forvejen sidder på rumstationen.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

Maskiner og anlæg15. 10. 2026

Seco Tools A/S introducerer det nye fræseværktøj i Stabilizer-serien, der er designet til at reducere strømforbruget med ca. 20 pct., samtidig med at det leverer stabil, alsidig og driftssikker bearbejdning af aluminium og andre ikke-jernholdige metaller til en lang række

TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

Automatisering15. 10. 2026

Woodstock Eco System samler projektering, ingeniørberegninger, 3D-model, robotopskæring, pallepakning og QR-styret montage i ét digitalt forløb. Resultatet er et komplet byggesæt fra A til Z, der frigør tømrertid og kan reducere fejl og materialespild. En skitse ind. Et præcisionsskåret og

Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

AutomatiseringInnovationNavnenytTop12. 10. 2026

Ph.d.-studerende Emma Porsbjerg fra DTU har udviklet en metode til at 3D-printe med månestøv. Efter et vellykket forsøg hos Force Technology på Lindø er forskningen et skridt nærmere målet om at kunne bygge fremtidens infrastruktur med Månens egne råstoffer. Mens rumorganisationer verden over

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober 2026 truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier

Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

AktueltAutomatiseringNavnenyt12. 10. 2026

Nyt forskningsprojekt - ledet af Nationalmuseet - vil puste liv i de mennesker, der er nævnt på de danske runesten, og forstå de sociale netværk og magtforhold, de indgik i. Runesten skal 3D-scannes, og teksterne skal undersøges som retslige, religiøse og politiske dokumenter. Rundt i hele

DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

Branchenyt12. 10. 2026

Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Dog advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

  • Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

    15.10.2026

  • TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

    15.10.2026

  • Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

    12.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

    12.10.2026

  • Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

    12.10.2026

  • DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

    12.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}