• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltInnovation30. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

DTU har flere ideer til Andreas Mogensens rummission

AktueltInnovation30. 03. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Danmarks første astronaut, Andreas Mogensen, skal endnu engang til den internationale rumstation. DTU har flere ideer til projekter til missionen – blandt andet at teste 3D-print i rummet og at teste brugen af et Virtual Reality (VR) system til mental sundhed for astronauter.

Danmarks første astronaut, Andreas Mogensen, har fået tildelt en ny mission til den internationale rumstation (ISS). Det offentliggjorde Uddannelses- og Forskningsministeriet og den europæiske rumorganisation ESA i forbindelse med Rumkonferencen 2022, der blev afholdt på DTU torsdag den 24. marts.
Det er den danske ESA-astronauts anden mission. I 2015 blev Mogensen den første danske astronaut i rummet under sin 10 dages mission til ISS. Her tog han blandt andet fotos af voldsomme lynudladninger over skyerne som led i forskningsprojektet THOR, der blev ledet af DTU Space.
Den nye mission bliver længere, og ansvaret større. Denne gang bliver Mogensen pilot på en NASA SpaceX mission, der sendes i rummet fra USA ombord på et Dragon rumfartøj.
-Vi ønsker Andreas Mogensen og resten af Danmark stort tillykke med, at han nu er tildelt en ny mission i rummet. At han får endnu en mission – ovenikøbet som pilot på fartøjet – viser, Danmark fortsat regnes som en stærk rumnation, som kan bidrage med forskning, teknologi og altså også mandskab i absolut verdensklasse. Det er virkelig imponerende, og jeg ønsker Andreas stort tillykke, siger rektor på DTU, Anders Bjarklev.

Succesfuldt samarbejde siden 2015
Foruden at være astronaut er Andreas Mogensen uddannet ingeniør i USA og er adjungeret lektor ved DTU. THOR-projektet i 2015 var en del af forarbejdet til ASIM-missionen, som blev sendt til ISS i 2018 under videnskabelig ledelse af DTU Space.
ASIM er monteret uden på ISS og optager energiudladninger fra lyn i forskellige bølgelængde-områder. Missionen har dannet baggrund for forskningsresultater, som er endt på forsiden af verdens mest anerkendte videnskabelige tidsskrifter som Nature og Science. ASIM er derfor forlænget til 2025.
-Vi havde et fremragende samarbejde med Andreas i forbindelse med hans første mission, og vi ser frem til at fortsætte med nye, spændende rumprojekter, når han skal afsted igen, siger institutdirektør på DTU Space, Henning Skriver, og fortsætter:
-Det er en stor anerkendelse af hele den danske rumsektor, som vi kan være stolte af. DTU Space er eksempelvis med helt fremme i international rumforskning og med på store missioner i de her år, fordi vi er kendte for at levere rumforskning og rumteknologi i meget høj kvalitet.

Nye projektideer fra DTU
Der er flere ideer, som DTU vil indstille til overvejelse hos ESA i forbindelse med Andreas Mogensens nye mission.
Et af projekterne er en opfølgning på THOR-projektet kaldet THOR II. Ideen er, at han udstyres med et bedre kamera til at tage nye billeder af de voldsomme lyn, der går fra skyerne og ud i rummet. Billederne skal supplere de data, der hentes med ASIM-instrumenterne.
Et andet projekt, som allerede er ved at blive forberedt i samarbejde med ESA, er fremstilling af et 3D-printet emne i metal på ISS. Der laves en kopi på jorden. Forskere på DTU Space vil så sammenligne de to emner for at se, om det er muligt i rummet at fremstille et emne med den præcision og de egenskaber, der er nødvendige ved fremstilling af fintfølende kamera- og navigationsudstyr til brug i rummet.
Desuden foreslår DTU et projekt, hvor Andreas Mogensen skal teste et Virtual Reality (VR) system til mental sundhed for astronauter på længerevarende ophold i rummet. VR-systemet er anvendt med succes i LUNARK-projektet, hvor to forsøgspersoner boede isoleret i Arktis i et simuleret månehabitat i tre måneder. VR-systemet til Andreas’ mission er første skridt mod et system til kommende Måne- og Marsmissioner, hvor astronauter ikke bare skal overleve fysisk, men også trives mentalt.
Derudover overvejes projektet “vild med dans i rummet”, hvor Andreas skal lede et forsøg, hvor man vil se, hvordan samtidige bevægelser blandt astronauter i rumstationen eventuelt kan påvirke dens stabilitet, og om det kan registreres ved hjælp af DTU Space kamerasystemer, som i forvejen sidder på rumstationen.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

AutomatiseringBranchenyt13. 04. 2026

En rapport fra Fortinet viser, at selvom ni ud af ti organisationer anerkender vigtigheden af træning mod AI-trusler, mener kun fire ud af ti ledere, at deres medarbejdere reelt er klar til at håndtere et angreb. En rapport fra Fortinet Training Institute viser, at cybersikkerhedsbevidsthed

Acton A/S forstærker salgsteamet

Navnenyt13. 04. 2026

Acton A/S forstærker salgsteamet og byder velkommen til Morten Jacob Eriksen som ny intern sælger i Viby J. Morten Jacob Eriksen er tiltrådt som intern sælger, hvor han sammen med sine nye kollegaer skal fortsætte det gode arbejde med at finde de bedste løsninger til vores kunder.Morten Jacob

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

  • Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

    13.04.2026

  • Acton A/S forstærker salgsteamet

    13.04.2026

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik