• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltInnovation30. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

DTU har flere ideer til Andreas Mogensens rummission

AktueltInnovation30. 03. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Danmarks første astronaut, Andreas Mogensen, skal endnu engang til den internationale rumstation. DTU har flere ideer til projekter til missionen – blandt andet at teste 3D-print i rummet og at teste brugen af et Virtual Reality (VR) system til mental sundhed for astronauter.

Danmarks første astronaut, Andreas Mogensen, har fået tildelt en ny mission til den internationale rumstation (ISS). Det offentliggjorde Uddannelses- og Forskningsministeriet og den europæiske rumorganisation ESA i forbindelse med Rumkonferencen 2022, der blev afholdt på DTU torsdag den 24. marts.
Det er den danske ESA-astronauts anden mission. I 2015 blev Mogensen den første danske astronaut i rummet under sin 10 dages mission til ISS. Her tog han blandt andet fotos af voldsomme lynudladninger over skyerne som led i forskningsprojektet THOR, der blev ledet af DTU Space.
Den nye mission bliver længere, og ansvaret større. Denne gang bliver Mogensen pilot på en NASA SpaceX mission, der sendes i rummet fra USA ombord på et Dragon rumfartøj.
-Vi ønsker Andreas Mogensen og resten af Danmark stort tillykke med, at han nu er tildelt en ny mission i rummet. At han får endnu en mission – ovenikøbet som pilot på fartøjet – viser, Danmark fortsat regnes som en stærk rumnation, som kan bidrage med forskning, teknologi og altså også mandskab i absolut verdensklasse. Det er virkelig imponerende, og jeg ønsker Andreas stort tillykke, siger rektor på DTU, Anders Bjarklev.

Succesfuldt samarbejde siden 2015
Foruden at være astronaut er Andreas Mogensen uddannet ingeniør i USA og er adjungeret lektor ved DTU. THOR-projektet i 2015 var en del af forarbejdet til ASIM-missionen, som blev sendt til ISS i 2018 under videnskabelig ledelse af DTU Space.
ASIM er monteret uden på ISS og optager energiudladninger fra lyn i forskellige bølgelængde-områder. Missionen har dannet baggrund for forskningsresultater, som er endt på forsiden af verdens mest anerkendte videnskabelige tidsskrifter som Nature og Science. ASIM er derfor forlænget til 2025.
-Vi havde et fremragende samarbejde med Andreas i forbindelse med hans første mission, og vi ser frem til at fortsætte med nye, spændende rumprojekter, når han skal afsted igen, siger institutdirektør på DTU Space, Henning Skriver, og fortsætter:
-Det er en stor anerkendelse af hele den danske rumsektor, som vi kan være stolte af. DTU Space er eksempelvis med helt fremme i international rumforskning og med på store missioner i de her år, fordi vi er kendte for at levere rumforskning og rumteknologi i meget høj kvalitet.

Nye projektideer fra DTU
Der er flere ideer, som DTU vil indstille til overvejelse hos ESA i forbindelse med Andreas Mogensens nye mission.
Et af projekterne er en opfølgning på THOR-projektet kaldet THOR II. Ideen er, at han udstyres med et bedre kamera til at tage nye billeder af de voldsomme lyn, der går fra skyerne og ud i rummet. Billederne skal supplere de data, der hentes med ASIM-instrumenterne.
Et andet projekt, som allerede er ved at blive forberedt i samarbejde med ESA, er fremstilling af et 3D-printet emne i metal på ISS. Der laves en kopi på jorden. Forskere på DTU Space vil så sammenligne de to emner for at se, om det er muligt i rummet at fremstille et emne med den præcision og de egenskaber, der er nødvendige ved fremstilling af fintfølende kamera- og navigationsudstyr til brug i rummet.
Desuden foreslår DTU et projekt, hvor Andreas Mogensen skal teste et Virtual Reality (VR) system til mental sundhed for astronauter på længerevarende ophold i rummet. VR-systemet er anvendt med succes i LUNARK-projektet, hvor to forsøgspersoner boede isoleret i Arktis i et simuleret månehabitat i tre måneder. VR-systemet til Andreas’ mission er første skridt mod et system til kommende Måne- og Marsmissioner, hvor astronauter ikke bare skal overleve fysisk, men også trives mentalt.
Derudover overvejes projektet “vild med dans i rummet”, hvor Andreas skal lede et forsøg, hvor man vil se, hvordan samtidige bevægelser blandt astronauter i rumstationen eventuelt kan påvirke dens stabilitet, og om det kan registreres ved hjælp af DTU Space kamerasystemer, som i forvejen sidder på rumstationen.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

Branchenyt09. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Europa-Kommissionen deres nye plan for Europas industri – den såkaldte Industrial Accelerator Act. Her er fokus på mere europæisk produktion og en målsætning om, at EU’s fremstillingsindustri skal fylde 20 procent af EU’s BNP i 2035. Det er nødvendigt at styrke Europas

Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

Energi og miljøNavnenyt09. 03. 2026

Virksomheder kan nu søge tilskud til energiforbedringer via Energistyrelsens Erhvervspulje. Lemvigh-Müller tilbyder en gratis energiscreening, der giver overblik og dokumentation til ansøgningen – og gør det lettere at komme fra idé til beslutning. Fra 2. marts 2026 kan danske virksomheder søge

Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

InnovationNavnenytTop05. 03. 2026

Manipulation med satellitbaserede navigationssignaler gennem jamming og spoofing udgør over alt i verden en stigende usynlig, men alvorlig sikkerhedstrussel - både civilt og militært. Derfor har den danske satellitproducent Space Inventor A/S indgået et tæt samarbejde med GATE Space om udviklingen

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenyt05. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde

Kontrol er afgørende

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Som leverandør til vindmølleindustrien skal HydraSpecma A/S have minutiøst styr på eventuelle produktændringer. Med det nye værktøj ECM Go har virksomheden automatiseret store dele af ændringshåndteringen, og det skaber transparens, kontrol og ro i hele organisationen. -Kontrol er afgørende for

Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Forsyningssikkerhed har i årets første måneder fået stor opmærksomhed fra dansk industri. De omfattende strømnedbrud, som i januar ramte forskellige dele af Danmark – herunder Bornholm – har især fået produktionsvirksomhederne til at reagere. Tendensen lægger sig i forlængelse af det i forvejen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

  • Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

    09.03.2026

  • Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

    09.03.2026

  • Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

    05.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    05.03.2026

  • Kontrol er afgørende

    05.03.2026

  • Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik