• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringMesser og møderNavnenytRobotterTop21. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2023 er fundet

AutomatiseringMesser og møderNavnenytRobotterTop21. 06. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Tre inspirerende, imponerede og innovative automatiseringsløsninger er blevet nomineret til DIRA Automatiseringsprisen 2023. De tre virksomheder er: Bestseller, Welltec og HMF Group. DIRA Automatiseringsprisen 2023 vil blive overrakt den 4. oktober på HI-messen i Herning.

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2023 er alle inspirerende, imponerende og innovative. Det er et krav for overhovedet at komme i betragtning til prisen.
Det gør dem til gode forbilleder i en tid, hvor automatisering er vigtigere end nogensinde før.
De tre nominerede virksomheder er: Bestseller, Welltec og HMF Group.
-De er alle gået langt for at komme i gang med digitaliseringen og automatiseringen, og det er imponerende. Alle tre har bundet forskellige løsninger sammen og har haft en systematisk tilgang til automatisering.
Sådan lød det enstemmigt fra dette års jury, da de havde fundet de tre nominerede.
Der er blevet indstillet mange forskellige automatiseringsløsninger til prisen. Men feltet er altså nu skåret ned til tre slutbrugere, der har været på en automatiseringsrejse det seneste år, og fortjener ekstra hæder.
Før den endelige vinder af DIRA Automatiseringsprisen 2023 bliver fundet, skal DIRA sammen med medlemmerne og juryen besøge de tre nominerede virksomheder.

• Bestseller
Modetøjsvirksomheden Bestseller er nomineret for deres fuldautomatiske lagersystem med hele 79 Skypods robotter samt fem andre robotter til de-palletering, kartonåbning og palletering.
Det fuldautomatiske lagersystem har optimeret Bestsellers distributionscenter – det har øget effektiviteten, forbedret arbejdsmiljøet for lagermedarbejderne og minimeret fejl og lagerplads.
-Bestseller er lykkedes med at lave et lager, hvor mennesker og robotter i den grad arbejder sammen. Det er en stor dansk investering i automation, og de er med til at vise andre fremtiden, lyder det fra dette års jury.
Partner: Klinkhammer Intralogistics GmbH & Danrobotics A/S
Indstillet af: Danrobotics A/S

• HMF Group
HMF Group er i fuld gang med at implementere en helt ny digital fabrik ved navn Future Factory til fremstilling af kraner. Det centrale element er at erstatte manuelle hæfteopgaver med robotteknologi, der samarbejder på tværs af både teknologier og processer. Den digitale fabrik er placeret ved integratoren Migatronic i Aabybro i det nordjyske.
Løsningen giver HMF Group afgørende konkurrencefordele og er med til at holde produktionen af kranerne i Danmark. Den nye fabrik er også med til at øge vækstmulighederne og mindske ensidigt gentagende arbejde og fysisk belastende svejsemiljø for medarbejderne.
-HMF Group har valgt at lave en minifabrik ude ved integratoren Migatronic, hvor de har let adgang til sparring og får testet det hele af, inden de skal ”stå på egne ben”. Dét samarbejde kan inspirere mange andre i fremtiden, lyder det fra juryen.
Partner: Migatronic Automation A/S
Indstillet af: Migatronic Automation A/S

• Welltec
Welltec udvikler og fremstiller løsninger til energisektoren og har implementeret en produktivitetsfremmende digital totalproduktionsløsning, som både integrerer data, intern logistik, automatisering og 3. parts maskiner. Welltecs automatiseringsløsning består altså af mange forskellige elementer, som de har lykkedes at samle til én løsning.
Løsningen sikrer blandt andet en mere styrket produktivitet, et bedre overblik, en større rentabilitet og mindre spild.
-Welltec har lavet en totalløsning, hvor mange processer og teknologier spiller sammen digitalt. Derfor har de også været nødsaget til at gå egne veje, og det er imponerende og svært, lyder det fra juryen.
Partner: Technicon A/S
Indstillet af: Technicon A/S

Juryen består af et antal faste medlemmer, der repræsenterer forskningsinstitutioner, presse, interesseorganisationer samt industrien. I juryen sidder Ole Madsen fra Aalborg Universitet, Laurids Hovgaard fra Ingeniøren, Nigel Edmondson fra MADE, Peter Krogh fra VOLA, Martin Høgsbjerg fra Danfoss Drives samt sidste års vinder Simon Have Kjær fra Palsgaard Spær.

Besøg de nominerede
Den 5. og 14. september er det muligt at besøge de tre nominerede virksomheder.
Den første nominerede, der skal have besøg den 5. september klokken 9.00 til 11.30, er Bestseller. Senere samme dag går turen videre til HMF Group, det foregår klokken 14.30 til 17.00. Besøget hos Welltec foregår den 14. september klokken 13.00 til 15.30.
Man kan tilmelde sig virksomhedsbesøgene ved at skrive til info@dira.dk. Vær opmærksom på, at der kan være begrænset antal pladser på de enkelte virksomhedsbesøg

Tilmeld dig virksomhedsbesøget ved Bestseller her.
Tilmeld dig virksomhedsbesøget ved HMF Group her.
Tilmeld dig virksomhedsbesøget ved Welltec her.

Skrevet i: Automatisering, Messer og møder, Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

InnovationMesser og møderRobotterTop08. 05. 2025

Teknologisk Institut kortlægger for første gang potentialer, barrierer og fremtidsperspektiver for humanoide – menneskelignende – robotter i Danmark i en ny rapport. Samtidig har Instituttet Danmarkspremiere på en humanoid robot til Robotbrag 2025 i Odense. Humanoide robotter – robotter, der

Nye topledere hos UR og MiR

AktueltNavnenytRobotter07. 05. 2025

Teradyne Robotics har annonceret udnævnelsen af nyt lederskab i Universal Robots (UR) og Mobile Industrial Robots (MiR). Den nye ledelse sikrer stærk kontinuitet og ekspertise, mens begge virksomheder fortsætter med at drive udviklingen af fremtidens avancerede automation. Tirsdag den 6. maj

Topforskere får millionstøtte

AktueltInnovationNavnenyt07. 05. 2025

Hvordan kan vi genanvende plast bedre? Og hvordan kan vi sende data uden at bruge så meget energi? 11 topforskere modtager nu over 300 mio. kr. fra Villum Fonden til forskning, der blandt andet kan give os svar på de spørgsmål. Villum Fonden har netop uddelt i alt 317 millioner kroner til 11

Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

Procesteknologi07. 05. 2025

Den nyeste generation af det elektroniske PG-manometer fra ifm electronic a/s sætter nye standarder for trykmåling i fødevare- og drikkevareindustrien. Med en kombination af gennemprøvet sensorteknologi og banebrydende LED-display tilbyder løsningen både præcision, holdbarhed og forbedret

Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

Navnenyt07. 05. 2025

39-årige Laura Klitgaard er genvalgt til ny treårig periode som formand for de 170.000 medlemmer i Ingeniørforeningen IDA. Et enstemmigt repræsentantskab i Ingeniørforeningen IDA har genvalgt 39-årige Laura Klitgaard som formand i de kommende tre år.Dermed kommer hun til at stå i spidsen for de

Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

NavnenytVand og spildevand07. 05. 2025

Rebekka Nymark er ny direktør for vand og spildevand i HOFOR og får dermed ansvaret for en helt central infrastruktur i byen – en rolle der ikke er helt uvant, da hun forlader en stilling som direktør i Metroselskabet I/S. Hverdagen og fremtidens byer. Det kunne være overskriften for Rebekka

Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

AutomatiseringMesser og møderTop05. 05. 2025

Digitalisering, kunstig intelligens og kritisk infrastruktur er de tre nøgleområder i fokus, når IDA inviterer indenfor til Danmarks største teknologievent Technomania på HI Tech & Industry Scandinavia 2025 i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober. Årets Technomania tapper ind i

Maritim AI på tværs af grænserne

AktueltAutomatiseringOffshore og marine05. 05. 2025

Efter et år med netværk, testaktiviteter og kortlægning af over 300 aktører afslutter MarAI-projektet sin første fase med konkrete anbefalinger, nye samarbejder og et solidt fundament for et fælles dansk-tysk innovationsøkosystem inden for maritim kunstig intelligens. Projektet, ledet af

Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter05. 05. 2025

En række af Danmarks største produktionsvirksomheder vil sammen med Dansk Robot Netværk sætte spot på, hvordan faglærte er nøglen til innovation, vækst og en bæredygtig fremtid. De har derfor inviteret unge fra hele landet til Teknologidagen fredag den 9. maj 2025 i Odense i forbindelse med

Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

BranchenytOffshore og marine05. 05. 2025

Dansk Metal roser statsministerens udmelding på 1. maj – det er en historisk mulighed for at sikre danske arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden. Dansk Metal hilser statsministerens udmelding om, at Danmark igen skal være en stor skibsbyggernation, velkommen. Det er et afgørende skridt

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

    08.05.2025

  • Nye topledere hos UR og MiR

    07.05.2025

  • Topforskere får millionstøtte

    07.05.2025

  • Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

    07.05.2025

  • Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

    07.05.2025

  • Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

    07.05.2025

  • Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

    05.05.2025

  • Maritim AI på tværs af grænserne

    05.05.2025

  • Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

    05.05.2025

  • Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

    05.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik