• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltRobotter20. 12. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Danske robotter på svenske sygehuse

AktueltRobotter20. 12. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Danske hospitaler kan med fordel snart se til Sydsverige efter inspiration i søgen efter effektive automationsløsninger. Det nordjyske automationshus LT Automation A/S, der er eksperter i udvikling af innovative robotløsninger til sundhedsvæsenet har nemlig netop vundet et udbud på en omfattende fleksibel automationsløsning til flere hospitaler i Region Skåne.

Laboratoriet på et hospital er som en stor kompleks og travl fabrik. Hver dag skal et stort antal kasser med prøver fra praktiserende læger modtages, udpakkes, sorteres og transporteres. De funktioner skal fremover automatiseres med LT Automations ekspertise.
Der er ikke tale om at robotterne skal overtage hverken læger eller plejepersonalets funktioner eller stå for patientpleje. Derimod kommer robotterne til at spille en afgørende rolle i håndteringen af prøver på flere sydsvenske hospitaler, hvor de kommer til at udgøre kernen i omfattende automationsløsninger. Løsningerne skal sikre, at prøverne modtages og videresendes til analyse smidigt og driftssikkert.
-Prøver fra praktiserende læger håndteres fortsat altovervejende manuelt. Men det er arbejdsmiljøudfordrende og det lægger samtidig beslag på laboratoriepersonalets værdifulde tid. Desuden er der risiko for menneskelige fejl, hvilket kan påvirke svartiden på prøverne, siger CTO Anders Kjergaard Madsen, LT Automation A/S.

Kombination af industrirobotter, cobots og mobile robotter
LT Automation har vundet udbuddet ved at skabe en modulær løsning, der dels bygger på traditionelle industrirobotter fra verdens førende robotproducent, Kuka og dels på kollaborative robotter fra Universal Robots og Mobile Industrial Robots.
• KUKAs robotter anvendes i en bred vifte af industrier world wide, hvor KUKAs robotter er kendt for høj hastighed, præcision og pålidelighed, og er derfor valgt til projektet.
• De driftssikre, brugervenlige og stabile kollaborative robotter – de såkaldte UR5e-cobots – fra Universal Robots indgår også i løsningen. UR5e cobots er langt mindre og i modsætning til traditionelle industrirobotter kræver cobots ikke sikkerhedsafskærmning. Det gør dem ideelle til at løse mange mindre opgaver, hvor pladsen er knap og hvor de kan anvendes i tæt samarbejde med ansatte.
• For at sikre optimal mobilitet er selvkørende mobile robotter fra Mobile Industrial Robots, der kan løfte op til 250 kg også en del af den samlede innovative løsning. MiRs selvkørende robotter skal fragte prøver rundt internt på hospitalerne.

Effektivitet, fleksibilitet og øget sporbarhed
Ved at lade traditionelle industrirobotter, cobots og mobile robotter indgå i en samlet løsning, får Region Skåne en løsning, som har høj kapacitet og som samtidig er fleksibel.

Dermed opnår hospitalet både et bedre flow af prøver og en bedre driftsøkonomi. Ud over de økonomiske gevinster styrkes sporbarheden, fordi prøverne kan spores gennem hele processen.
-Den modulære robotløsning er oplagt til at opnå både bedre økonomi, bedre arbejdsmiljø og øget sporbarhed. Samtidig gør modulariteten at hospitalerne altid kan udbygge og skalere. Man behøver ikke købe en dyr løsning, for at være fremtidssikret, siger CTO Anders Kjergaard Madsen.
De innovative løsninger fra LT Automation, hvoraf den første skal være færdiginstalleret og oppe at køre i slutningen af 2022 har en samlet pris på 40 mio. danske kroner.
Anders Kjergaard Madsen håber at det skånske eksempel også vil give danske hospitaler inspiration til hvordan man med automation kan få frigjort ressourcer.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

BranchenytTop18. 12. 2025

Årets sidste måned er traditionernes tid. Dette gælder ligeledes årets sidste udgave af Teknisk Nyt, der også i år byder indenfor til den traditionelle status over år 2025 i selskab med 12 virksomheder. Året har i høj grad været præget af omvæltninger, krige, konflikter, toldsatser og generel

Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

AktueltAutomatiseringRobotter18. 12. 2025

Humanoide robotter kan skabe helt nye muligheder for fleksibel automatisering, når de skal løse opgaver side om side med mennesker i en produktion. Men hvad kan de egentlig, som klassiske robotter ikke kan matche? Her får du et overblik over de vigtigste fordele og én ulempe direkte fra en af

Lukkede industrisystemer koster dyrt

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 12. 2025

Lukkede industrisystemer koster hvert år mellemstore industrivirksomheder dyrt. Men der er håb forude. Det viser en ny rapport fra Schneider Electric. Ny åben, softwaredefineret automation, hvor software adskilles fra hardware, er vejen frem til at hente tabt fortjeneste hjem igen og sikre

AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

Automatisering18. 12. 2025

Fire ud af fem af virksomheder lagrer stadig data efter forældede principper, der ikke kan følge med AI’s eksplosive krav til hastighed og skalerbarhed. Derfor lancerer Lenovo nu en ny generation af moderne storage- og virtualiseringsløsninger, som skal give organisationer det datagrundlag,

ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

Messer og møder18. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 afholdes i Beijing fra 31. marts til 2. april 2026, er det ikke blot endnu en sektormesse; for danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i

Nye standarder for termisk inspektion

Maskiner og anlæg18. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments A/S er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

    18.12.2025

  • Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

    18.12.2025

  • Lukkede industrisystemer koster dyrt

    18.12.2025

  • AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

    18.12.2025

  • ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

    18.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    18.12.2025

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik