• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytInnovation28. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Stjerneforsker glad for regeringens rumstrategi

AktueltBranchenytInnovation28. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Dansk rumforskning og innovation har udsigt til et gevaldigt løft med den nye nationale rumstrategi. Det vurderer astronomi-professor Hans Kjeldsen fra Aarhus Universitet.

Illustration: freepik.com.

Den nye Strategi for rumforskning og -innovation blev præsenteret af uddannelses- og forskningsminister Christian Egelund og erhvervsminister Morten Bødskov mandag formiddag (den 18. november).
Den indebærer blandt meget andet, at den samlede finansiering til rumområdet i løbet af ti år stiger med ca. 50 pct., fra ca. 522 mio. kr. i 2025 til ca. 771 mio. kr. i 2035.
Professor Hans Kjeldsen er direktør i Aarhus Space Centre, som er et interdisciplinært forskningscenter, hvor rumforskningen sker på tværs af faggrænser og i tæt samarbejde med industrien og andre eksterne samarbejdspartnere.
Aarhus Space Centre har, som mange af de øvrige danske aktører, leveret mange input til strategien.
-Uddannelses- og Forskningsstyrelsen havde i forvejen imponerende mange gode ideer, men har tydeligvis også lyttet til os. Aarhus Space Centre ser strategien som et helt afgørende redskab for den fremtidige udvikling af uddannelse, forskning og samarbejde. Strategien passer rigtigt godt til det, vi som universitet har fokus på, og implementeringen vil danne rammen for Aarhus Universitets udvikling inden for rumforskning og teknologi, herunder et styrket samarbejde med rumsektoren, siger Hans Kjeldsen.
-Det gælder ikke kun os, men alle danske universiteter, er jeg sikker på, tilføjer han.
Ved at fremme udviklingen af videnskabelige instrumenter til rumaktiviteter, et nationalt rumprogram for forskning og innovation samt et program for nationale rummissioner, vil man bidrage til at sikre rekrutteringen af flere forskere og ph.d.-studerende med specifikt fokus på rumforskning og rumteknologi, påpeger han.

Hans Kjeldsen er professor på Institut for Fysik og Astronomi på Aarhus Universitet og direktør i Aarhus Space Centre. Foto: Lars Kruse, AU Foto.

-Aarhus Universitet deltager allerede i opbygningen af nationale rummissioner, og vi ser frem til at fortsætte og udbygge dette arbejde over de næste 10 år.
-Vi finder det særligt positivt, at strategien også lægger vægt på udbygningen af internationalt samarbejde, herunder deltagelse i EU’s rumprogrammer samt etablering af internationale partnerskaber og samarbejdsaftaler med blandt andre NASA. Disse initiativer er meget vigtige for danske universiteter, fortsætter Hans Kjeldsen.
Den nye Strategi for rumforskning og -innovation vil i øvrigt blive taget under grundig behandling under den nationale rumkonference, som bliver holdt på Aarhus Universitet den 26. og 27. november.
National Space Conference arrangeres af Aarhus Universitet, Uddannelses- og Forskningsstyrelsen og CenSec – Center for Defence, Space & Security.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

BranchenytTop12. 06. 2025

Eksportbarometeret er på det laveste niveau siden energikrisen i 2022. Toldsatser og usikkerhed om den globale samhandel fylder for eksportørerne. Optimismen blandt de danske eksportører ligger på et meget lille sted, når man ser resultaterne af den nyeste Eksportbarometer-undersøgelse

HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

AktueltMesser og møder12. 06. 2025

Interessen for at udstille på årets HI-messe er stor, og der er rift om pladserne i alle messens vidt forskellige haller. HI-messen, der nyder godt af opbakning fra såvel nye som velkendte udstillere, finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober 2025. Standene på HI Tech &

Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

AktueltVand og spildevand12. 06. 2025

Gennem spildevandsanalyse har Institut for Retsmedicin på Aarhus Universitet på vegne af Sundhedsstyrelsen målt danskernes forbrug af bl.a. opioider, alkohol og kokain. Flere resultater overrasker forskerne bag undersøgelsen, som er et initiativ under regeringsudspillet Ungdom uden

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

BranchenytNavnenyt12. 06. 2025

Nyt nationalt kompetencecenter for genfremstilling skal hjælpe danske virksomheder med at forvandle udtjente produkter til nye forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitet og Industriens Fond er gået sammen om centret, der skal lukke et hul i dansk indsats for genfremstilling. Der skal

Zebicon inviterer til gratis webinar – optimering af kvalitetskontrol med 3D scanning

Maskiner og anlægMesser og møder12. 06. 2025

Kvalitetsansvarlige, teknikere og produktionsfolk inviteres tirsdag den 18. juni til webinar om 3D scanning i kvalitetskontrollen. På 45 minutter viser målespecialisten Zebicon, hvordan man med 3D scanneren ATOS Q opdager fejl i tide, dokumenterer afvigelser præcist og styrker kvalitetsprocessen.

Jernstøberi øger trivslen med synlig ledelse og spillekort om sikkerhed

Navnenyt12. 06. 2025

Både arbejdsglæden og loyaliteten er steget blandt de 60 medarbejdere hos jernstøberiet TASSO ifølge den årlige trivselsundersøgelse. En del af forklaringen kan findes i det kontinuerlige fokus på forbedringer, som blandt andet har medført en mere synlig og nærværende ledelse og ugentlige temaer om

Biosolutions kan skabe over 40.000 job og løfte hele dansk erhvervsliv

BranchenytTop10. 06. 2025

En ny analyse fra Amsterdam Data Collective, der er bestilt af Novonesis, sætter for første gang tal på biosolutions' økonomiske potentiale i Danmark og globalt. Ifølge analysen kan Danmark skabe flere end 40.000 arbejdspladser og opnå en økonomisk gevinst på 96 mia. kr. inden 2035. Budskabet er

Mens Kina og USA bygger fremtiden – halter Europa ti år bagud

AktueltBranchenyt10. 06. 2025

Kina vil ikke fremover kun dominere produktion og teknologi. Landet ruster sig til at blive verdens førende militærmagt. Europas passivitet kan få konsekvenser, der rækker langt ud over økonomien, og det vil tage os mindst 10 år at komme på niveau - men det er muligt. Spørgsmålet er så: Har vi modet

Decentral brintproduktion med ny elektrolyseteknologi

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt10. 06. 2025

Nordic Hydrogen har udviklet en ny elektrolyseprototype, der gør det muligt at producere grøn brint lokalt – der hvor strømmen er. Den kompakte teknologi kan få stor betydning for fremtidens fleksible energisystem. Det er måske et lille anlæg, men det kan få stor betydning for grøn omstilling.

Markedsudfordringer og faldende efterspørgsel i hele Europa rammer støberikoncern

Navnenyt10. 06. 2025

BIRN Group, en af Nordeuropas største støberikoncerner, har netop offentliggjort regnskab for 2024. Et år præget af markant lavere efterspørgsel i hele støberibranchen – især på koncernens hovedmarked som underleverandør til lastbilindustrien – har ført til både faldende omsætning og et negativt

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

    12.06.2025

  • HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

    12.06.2025

  • Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

    12.06.2025

  • Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

    12.06.2025

  • Zebicon inviterer til gratis webinar – optimering af kvalitetskontrol med 3D scanning

    12.06.2025

  • Jernstøberi øger trivslen med synlig ledelse og spillekort om sikkerhed

    12.06.2025

  • Biosolutions kan skabe over 40.000 job og løfte hele dansk erhvervsliv

    10.06.2025

  • Mens Kina og USA bygger fremtiden – halter Europa ti år bagud

    10.06.2025

  • Decentral brintproduktion med ny elektrolyseteknologi

    10.06.2025

  • Markedsudfordringer og faldende efterspørgsel i hele Europa rammer støberikoncern

    10.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik