• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

NavnenytOffshore og marine13. 10. 2020 | Helle Friemann Nielsen

Dansk forhandler af japanske skibsmotorer

NavnenytOffshore og marine13. 10. 2020 By Helle Friemann Nielsen

Danske VMS Group A/S har indgået aftale med en af verdens førende producenter af dieselmotorer til skibsfarten – japanske Yanmar – om forhandling af og service på reservedele og skibsmotorer.
Aftalen, der er indgået med Yanmar Europe BV, betyder, at VMS Group nu er autoriseret servicepartner på produktrækken af medium og high speed skibsmotorer fra den japanske producent.
Kim Rasmussen, CCO i VMS Group, ser både muligheder og stort potentiale i den meget brede produktportefølje, som Yanmar tilbyder inden for skibsmotorer.
-I kraft af vores mangeårige erfaring i den maritime branche kender vi Yanmar som producent af effektive, stærke og pålidelige motorer. Det er også det, vi hører fra ejerne af fartøjer med Yanmar-motorer installeret. Derudover mener vi, at den innovative motorteknologi spiller en væsentlig rolle i fremtiden, hvor kravet om effektivitet og overvejelser om miljø kun bliver mere og mere afgørende, siger Kim Rasmussen.

Kim Rasmussen, CCO i VMS Group A/S.

Eric Tigelaar, Manager Marine Department i Yanmar Europe BV, tilføjer:
-Vi er glade for at have VMS Group ombord i vores netværk af forhandlere. VMS Group er en effektiv og pålidelig leverandør af totalløsninger inden for alle grene af den maritime industri – fra fiskefartøjer til handelsflåden, tankere og containerskibe. Med deres 20 år lange erfaring og gode omdømme på markedet passer VMS Group perfekt ind i det budskab om pålidelighed og kvalitet, som Yanmar ønsker at formidle. Vi ser frem til et langvarigt og frugtbart samarbejde.
Fulco Sangers, Manager After Sales i Yanmar Europe BV glæder sig over at have endnu en stærk servicepartner på holdet.
-Med et stadigt stærkere fodfæste inden for den maritime industri i Nordeuropa ser vi frem til yderligere at udvide vores netværk inden for service og reservedelssalg med den ekspertise, knowhow og kundefokus, som VMS Group står for. Vi er overbeviste om, at deres engagement vil bidrage til yderligere at styrke vores ry på markedet, siger Fulco Sangers.

Service over hele verden
Som en uafhængig serviceleverandør igennem næsten to årtier dækker VMS Group alle aspekter inden for maritim service, herunder reparation og vedligehold af dieselmotorer, turboladere, gear og propeller til den maritime industri, offshore industrien, kraftværker og vind industrien såvel som salg af motorer, reservedele og komplette fremdrivningssystemer samt endelig design, ingeniørarbejde og projektstyring.
Virksomheden har hovedsæde i Frederikshavn, og foruden den danske VMS Group A/S består VMS Group af også af søsterselskaberne VMS do Brasil i Rio de Janeiro, Brasilien, og VMS Group Namibia i Walvis Bay, Namibia.
I alt tæller VMS Group med søsterselskaber cirka 200 medarbejdere, herunder 100 højt kvalificerede skibsmontører, serviceteknikere og supervisorer, der arbejder over hele verden.
-Særligt i forhold til den meget brede anvendelighed af Yanmars motorer, ser vi aftalen som en styrkelse af vores servicecenter i Namport, Namibia, siger Kim Rasmussen.
Som den eneste havn med servicefaciliteter beliggende mellem Cape Town, Sydafrika, og De Kanariske Øer, er Walvis Bay i Namibia et knudepunkt for skibstrafikken i den østlige del af Atlanterhavet. Namport står overfor en planlagt udvidelse, der blandt andet indebærer anlæggelsen af en ny containerterminal. Ydermere er Walvis Bay hjemsted for 12 fiskefabrikker samt en lokal fiskerflåde, der tæller mere end 130 fartøjer.
-Men også i Norge, hvor der fra både statslige myndigheder og vores kunder er stort fokus på bæredygtighed, har vi en stærk position i markedet. Derfor var vi også glade for at konstatere, at verdens første hybrid-brøndbåd, Ro Vision, der blev Årets Skib 2020 i Norge, drives af et sæt med tre 6EY22ALW medium speed motorer fra Yanmar, siger Kim Rasmussen.

Skrevet i: Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop16. 06. 2025

Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er nu fundet. De har det til fælles, at de fastholder eller hjemtager produktion til Danmark gennem intelligent brug af robotteknologi og automation. Ifølge juryen demonstrerer de tre virksomheder markante produktivitetsstigninger og sætter

DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

AktueltAutomatiseringMesser og møder16. 06. 2025

Der skal dystes i avanceret 3D-print-teknologi, når hi-messen til efteråret danner ramme om DM i 3D-print for erhvervsskoleelever. Mesterskabet er en del af messens 3D TECH-område, der blandt andet også rummer Dansk AM Hub, som andetsteds på messen som noget nyt forestår AM Summit. Den

Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

AktueltNavnenytRobotter16. 06. 2025

Fra redningsoperationer til miljøovervågning - seks danske virksomheder har modtaget støtte i første runde af nyt APUS-program. Der er gode nyheder til seks danske små og mellemstore virksomheder, som udvikler ubemandede systemer.Med APUS-programmet ønsker Odense Robotics og CenSec at hjælpe

Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

Energi og miljøNavnenyt16. 06. 2025

Volvo Cars har underskrevet en ny aftale med det svenske stålfirma SSAB om levering af højkvalitets genbrugsstål fra 2025. Volvo Cars er den første bilproducent, der underskriver en leveringsaftale om genanvendt stål til serieproduktion. Aftalen er en udvidelse af et i forvejen langvarigt

100 procent bemandingsfri butik baseret på AI og sensorer

AutomatiseringNavnenyt16. 06. 2025

Danmark får sin første 100 procent bemandingsfri håndværkerbutik. Det sker, når Lemvigh-Müller lancerer et mobilt bemandingsfrit butikskoncept baseret på kunstig intelligens og sensorer, som kommer til at spare tid på landets største byggepladser. Med en kombination af kunstig intelligens,

Roima Intelligence køber TilliT for at styrke global ekspansion og intelligent produktion

AutomatiseringNavnenyt16. 06. 2025

Roima Intelligence, en førende nordisk virksomhed inden for industrielt software, har opkøbt TilliT, en australsk pioner inden for digital produktionsudførelse, som led i sin fortsatte internationale ekspansionsstrategi. Opkøbet styrker Roimas portefølje af softwareløsninger og forbedrer

Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

BranchenytTop12. 06. 2025

Eksportbarometeret er på det laveste niveau siden energikrisen i 2022. Toldsatser og usikkerhed om den globale samhandel fylder for eksportørerne. Optimismen blandt de danske eksportører ligger på et meget lille sted, når man ser resultaterne af den nyeste Eksportbarometer-undersøgelse

HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

AktueltMesser og møder12. 06. 2025

Interessen for at udstille på årets HI-messe er stor, og der er rift om pladserne i alle messens vidt forskellige haller. HI-messen, der nyder godt af opbakning fra såvel nye som velkendte udstillere, finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober 2025. Standene på HI Tech &

Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

AktueltVand og spildevand12. 06. 2025

Gennem spildevandsanalyse har Institut for Retsmedicin på Aarhus Universitet på vegne af Sundhedsstyrelsen målt danskernes forbrug af bl.a. opioider, alkohol og kokain. Flere resultater overrasker forskerne bag undersøgelsen, som er et initiativ under regeringsudspillet Ungdom uden

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

BranchenytNavnenyt12. 06. 2025

Nyt nationalt kompetencecenter for genfremstilling skal hjælpe danske virksomheder med at forvandle udtjente produkter til nye forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitet og Industriens Fond er gået sammen om centret, der skal lukke et hul i dansk indsats for genfremstilling. Der skal

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

    16.06.2025

  • DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

    16.06.2025

  • Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

    16.06.2025

  • Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

    16.06.2025

  • 100 procent bemandingsfri butik baseret på AI og sensorer

    16.06.2025

  • Roima Intelligence køber TilliT for at styrke global ekspansion og intelligent produktion

    16.06.2025

  • Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

    12.06.2025

  • HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

    12.06.2025

  • Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

    12.06.2025

  • Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

    12.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik