• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Energi og miljøInnovationProcesteknologiTop29. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Dansk brintsensor sætter ny standard for sikkerhed i Power-to-X

Energi og miljøInnovationProcesteknologiTop29. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Det netop afsluttede innovationsprojektet SafePtX har udviklet en forbedret brintsensor, der løfter sikkerheden i Power-to-X-processer. Brintsensoren har potentiale til at overvåge brint i hele verden.


Den grønne omstilling kræver innovative løsninger – og her spiller brint en central rolle som både energilager og brændstof.
Når man snakker om brint, er sikkerhed afgørende, da selv små mængder kan være farlige kombineret med fx ilt.
En ny forbedret sensor overvåger brintkoncentrationer i realtid og øger sikkerheden i brintproduktion og Power-to-X-processer. Og potentialet er stort.
Sensoren er udviklet i det netop afsluttede innovationsprojektet SafePtX, som er et samarbejde mellem SulfiLogger A/S, Green Hydrogen Systems A/S, Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut og Dansk Gasteknisk Center. Projektet er faciliteret af Energy Cluster Denmark.

Mere enkel, robust og omkostningseffektiv
Vickie Schultz-Falk er Senior R&D Scientist i Green Hydrogen Systems A/S, som har testet den nye sensor på deres anlæg. Hun ser sensorens introduktion, som et vigtigt skridt for hele brintøkosystemet.
-Sulfilogger-sensoren leverer meget værdifulde data og viser gode resultater i forhold til performance og robusthed, hvilket er vigtigt i vores bestræbelser på at tackle de udfordrende miljøer, som vi måler i, fortæller hun.
Ifølge COO i Sulfilogger A/S, Steffen Møller har projektet hjulpet til et gennembrud for sikkerheden i brintindustrien.
-Sensoren er robust og skræddersyet til brintmarkedet. Den har indbygget diagnosticering og måler direkte i procesgassen, hvilket forbedrer kvaliteten af målingerne samt reducerer kompleksiteten ved installation, drift og vedligeholdelse af sensorerne. Disse forbedringer vil øge oppetiden og produktiviteten i brintproduktionen samt sænke de samlede omkostninger, siger han.

Sikkerheden er afgørende i PtX- og elektrolyseprocesser
-Det er ikke muligt at sikre elektrolyseanlæg uden brug af brintsensorer. Selvom vi allerede har løsninger i dag, stræber vi efter at udvikle endnu bedre løsninger til fremtiden. I et system, hvor brint og ilt arbejder tæt sammen, er konstant overvågning afgørende for at sikre, at vi holder os under de fastsatte grænseværdier, fortsætter Vickie Schultz-Falk.
Andre brintsensorer på markedet er komplekse at installere og er udfordret af miljøet i elektrolyseanlæg. Det er sensoren ifølge Steffen Møller med til at løse:
-Sensoren reducerer antallet af komponenter i elektrolyseanlæg, hvilket forenkler installationen og reducerer behovet for vedligeholdelse og kompleksitet. Samtidig er vores SIL2-godkendelse ved at blive afsluttet, hvilket er en efterspurgt certificering på markedet og et vigtigt skridt for os.
Mens Sulfilogger har stået for at udvikle sensoren og GHS har testet den, så har Gasteknisk Center (DGC) og DBI – Dansk Brand- og Sikringsteknisk Institut bidraget med ekspertise ift. sikkerhed og overvågning af gassystemer.
-Når det kommer til brint, taler vi om en ekstremt brandfarlig gas. Den nye sensor giver mulighed for at opdage og reagere på brintlækager, inden koncentrationerne bliver kritiske, og derved reducere risikoen for brande og eksplosioner, uddyber Ken Olsen, der er teknisk leder ved DBI.

Det her kan blive enormt stort for os
Efter afslutningen af projektet har SulfiLogger ført brintsensor på markedet. Og interessen er stor og global.
Virksomheden er i dialog med over 30 producenter af elektrolyseanlæg på tværs af kontinenter, men har dog Europa og USA som sine primære markeder.
-Vores tests og driftserfaringer viser, at SulfiLoggers sensor kan måle præcist under vanskelige forhold – noget, ingen anden sensor på markedet hidtil har kunnet, lyder det fra COO i SulfiLogger, Steffen Møller.
Glenda Napier, CEO i Energy Cluster Denmark, som har faciliteret projektet, udtaler:
-SafePtX er vellykket innovationsprojektet, som sikrer, at sensorerne til Power-to-X både er driftssikre og konkurrencedygtige. Vi håber selvfølgelig på, at danske producenter vil opnå en betydelig andel af det fremtidige globale marked for brint- og sensorteknologi.

Søren Porsgaard – CEO i Sulfilogger A/S og Steffen Møller – COO i Sulfilogger A/S.

Fakta om SafePtX projektet:
• Projektdeltagere: SulfiLogger A/S, Green Hydrogen Systems A/S, Dansk Brand- og sikringsteknisk • Institut og Dansk Gasteknisk Center.
• Projektledelse: Energy Cluster Denmark.
• Projektperiode: januar 2022 til oktober 2024.
• Projektet er støttet af EUDP.

Skrevet i: Energi og miljø, Innovation, Procesteknologi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Hannover Messe 2026 – sådan kan industrien håndtere ændringerne

Messer og møderTop09. 10. 2025

Industrien står over for en række historiske ændringer drevet af global konkurrence, stigende omkostninger og AI. Næste års Hannover Messe vil fokusere på, hvordan virksomheder kan forvandle et stigende pres til muligheder. Med en ny tematisk struktur, optimeret navigation for de besøgende, friske

Fagligt besøg og dialog om bin-picking

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter09. 10. 2025

Den 23. september dannede Unimec ramme om et fagligt besøg i regi af MADE – Danmarks produktionsklynge. Deltagere fra Teknologisk Institut, Trelleborg Sealing Systems, Danfoss og Viking Genetics, var samlet for at drøfte konkrete erfaringer med automatisering, herunder bin picking-teknologi og de

Aalborg samler Europa om fremtidens rumstrategi

AktueltMesser og møder09. 10. 2025

Danske og udenlandske rumvirksomheder, forskere og politikere mødes til stor konference i Aalborg, der sætter fokus på dansk og europæisk rumpolitik. Konferencen er arrangeret af Aalborg Universitet og Uddannelses- og Forskningsministeriet og en del af programmet under det danske

Jysk metalbearbejdningskoncern får vokseværk efter to nye opkøb

Maskiner og anlægNavnenyt09. 10. 2025

Baso Group, der er stiftet af Bagger-Sørensen Equity, udvider porteføljen af virksomheder med opkøbet af ECM Industries A/S og Trier Industries A/S. Baso Group styrker med investeringerne leverandørkæden til industrien betragteligt, og udvider dermed sin stærke position inden for

Vinderne af Techmedias konkurrence

Messer og møderNavnenyt09. 10. 2025

I forbindelse med HI-messen, som blev afholdt fra den 30. september til 2. november i MCH Messecenter Herning, udloddede Techmedia/Teknisk Nyt/TekniskFokus tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Søren

Nomo Group overtager Bosch Rexroth Customizing Center og lancerer Nomo Automation

Navnenyt09. 10. 2025

Nomo har underskrevet en aftale om at overtage Bosch Rexroth Customizing Center i Helsingborg og lancerer den nye forretningsenhed Nomo Automation. Denne overtagelse skaber et af Nordens mest omfattende og kompetente tilbud inden for lineærteknologi og industriel automation, herunder

Tre fine messedage i Herning tiltrak 20.424 besøgende

Messer og møderTop06. 10. 2025

HI-messen samlede atter industrien til tre fantastiske teknologidage i Herning. Hallerne var vanen tro fyldt med lækker teknologi, ingeniørkunst, glade mennesker og god stemning – og udstillerne præsenterede innovative løsninger, nytænkende produkter og fremtidens teknologier. Messen bød på 650

Ekstra opmærksomhed på vand- og spildevandsforsyning

AktueltBranchenytVand og spildevand06. 10. 2025

Vand er en del af den kritiske infrastruktur i Danmark, og det har højeste prioritet at beskytte det. Derfor er der behov for, at danske vand- og spildevandsforsyninger udviser ekstra opmærksomhed på baggrund af den seneste tids hændelser og det aktuelle trusselsbillede. Dertil gælder der pr. 1.

EOT samlede elektronikbranchen

AktueltMesser og møder06. 10. 2025

Fremsynet faglighed var i fokus på EOT - Electronics of Tomorrow 2025, der i år blev afholdt sideløbende med HI-messen. Med en udsolgt hal samlede elektronikbranchen sig med flere end 70 innovative udstillere. EOT bandt alle aktiviteter sammen under temaet ”den geopolitiske situation i elektronik-

Svanehøj opkøber tyske KOHO Kompressorsysteme

Maskiner og anlægNavnenytProcesteknologi06. 10. 2025

Svanehøj, der er specialist i marinepumper og tankmålesystemer, fortsætter ekspansionen og styrker sine kompetencer inden for kritisk udstyr til gas med opkøbet af KOHO Kompressorsysteme. Den familieejede tyske virksomhed beskæftiger 40 medarbejdere og har i næsten 80 år udviklet højkvalitets

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Hannover Messe 2026 – sådan kan industrien håndtere ændringerne

    09.10.2025

  • Fagligt besøg og dialog om bin-picking

    09.10.2025

  • Aalborg samler Europa om fremtidens rumstrategi

    09.10.2025

  • Jysk metalbearbejdningskoncern får vokseværk efter to nye opkøb

    09.10.2025

  • Vinderne af Techmedias konkurrence

    09.10.2025

  • Nomo Group overtager Bosch Rexroth Customizing Center og lancerer Nomo Automation

    09.10.2025

  • Tre fine messedage i Herning tiltrak 20.424 besøgende

    06.10.2025

  • Ekstra opmærksomhed på vand- og spildevandsforsyning

    06.10.2025

  • EOT samlede elektronikbranchen

    06.10.2025

  • Svanehøj opkøber tyske KOHO Kompressorsysteme

    06.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik