• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

TopVand og spildevand28. 09. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks største UV-anlæg sikrer rent vand til københavnerne

TopVand og spildevand28. 09. 2022 By Helle Friemann Nielsen

For at sikre fremtidens vandforsyning har HOFOR (Hovedstadsområdets Forsyningsselskab) fået installeret et nyt og moderne UV-desinfektionsanlæg på Tinghøj Vandreservoir, der leverer vand til de københavnske haner. Vandbehandlingsvirksomheden Silhorko har stået for design og installation af anlægget, som er det største, der nogensinde er blevet installeret i Danmark.

Et af de to nye UV-anlæg under installationen på Tinghøj Vandreservoir.

22 millioner liter drikkevand – eller hvad der svarer til indholdet af knap ni olympiske svømmebassiner. Så meget vil det nye og moderne UV-anlæg, som HOFOR har fået installeret på Tinghøj Vandreservoir, kunne behandle hver eneste time. Dermed er anlægget det største, der nogensinde er blevet installeret i Danmark, og det placerer sig blandt de største i hele Europa.
Det er vandbehandlingsvirksomheden Silhorko, der har stået for at designe og installere det nye UV-anlæg, som erstatter et ældre anlæg med lavere kapacitet og lavere energieffektivitet.
En stor del af den københavnske vandforsyning opmagasineres i HOFORs kæmpe beholderanlæg i den nordlige del af byen. Her kommer vandet fra flere vandværker ind og strømmer gennem et stort ventilbygværk.
-Ventilbygværket regulerer vandtilstrømningen og dermed vandtrykket i byen, men har også en vigtig funktion som en ekstra hygiejnisk barriere, der altid skal give forbrugerne sikkerhed for at have sundt og sikkert drikkevand i hanerne. Og det er her, ultraviolet lys kommer ind i billedet – til at inaktivere eventuelle uønskede mikroorganismer i vandet, fortæller Erling V. Fischer, der er projektchef i HOFOR.
-Udskiftningen sker, fordi byen vokser, og fordi vi ser et ændret forbrugsmønster, som gør, at vi har brug for endnu større kapacitet. Det nye UV-anlæg er derfor mere end dobbelt så stort som det gamle. Samtidigt får vi muligheden for at få en mere moderne, effektiv og bæredygtig teknologi, der sikrer mindre energiforbrug, reduceret behov for service og vedligehold samt øget forsyningssikkerhed, fortsætter han.

UV-lys sikrer rent vand
Tinghøjs nye UV-løsning består af to UV-desinfektionsanlæg, der hver især kan behandle hele 11 millioner liter vand i timen. Det sikrer rigelig kapacitet til at kunne dække forbruget i spidstimerne i København, selv hvis der skulle blive behov for at reparere på et af de to anlæg.
Anlæggets ultraviolette lys (UV) desinficerer vandet, og der opnås derved en ekstra sikkerhed for, at det drikkevand, der sendes ud til forbrugerne, har den bedst opnåelige kvalitet. UV-lys inaktiverer nemlig bakterier, vira og lignende ved at nedbryde mikroorganismernes DNA i løbet af få sekunder. Desinfektionen med UV-lys sker uden at påvirke vandets smag og kvalitet.
Det var vigtigt, at vandforsyningen til København kunne opretholdes under hele operationen. Derfor blev Tinghøjs gamle UV-anlæg udskiftet med den nye løsning ad to omgange, sådan at det ene anlæg blev holdt i drift, mens det andet blev udskiftet.
De to nye UV-anlæg var på forhånd svejset på rustfrie fundamenter, så montagearbejdet på installationsstedet var gjort så ligetil som muligt. I praksis har det betydet, at selvom installationen krævede samarbejde mellem mange forskellige faggrupper, så lykkedes det at gennemføre på bare 18 timer og helt uden vandafbrydelser.
-Hvert anlæg vejer mere end tre ton og har hele 132 lampekabler med en samlet længde på mere end 2,5 km, så det var et tungt og kompliceret stykke arbejde at få dem bakset på plads og få både rør, ventiler, el og styring til at gå op i en højere enhed. Men alle spillede deres rolle helt perfekt, og installationen blev dermed et klasseeksempel på, hvordan man med godt samarbejde kan komme overraskende hurtigt i mål, siger Thorbjørn Skanse Hinge, der er UV-produktspecialist og projektleder hos Silhorko.

En del af en større ordre
I foråret 2020 underskrev Silhorko og HOFOR danmarkshistoriens største UV-handel: Levering af i alt 35 UV-anlæg med installation, opstart, reservedele, service og support.
Anlæggene leveres over en længere årrække, sideløbende med nybygning eller modernisering af vandværkerne i og omkring hovedstaden for at opnå en langsigtet endnu højere forsyningssikkerhed. Sidste år fik vandværket ved Marbjerg lidt uden for Roskilde installeret et nyt UV-anlæg som det første i rækken. Der er på nuværende tidspunkt leveret 12 ud af de 35 anlæg.

Til indvielsen af det nye UV-anlæg på Tinghøj var følgende repræsentanter samlet (fra venstre mod højre): Thorbjørn Skanse Hinge (Silhorko), Peer Krueger (Wedeco), Erling V. Fischer (HOFOR), Thomas Franz (Wedeco), Tim Rindsig (Xylem Water Solutions Denmark), Torben Buhl (Silhorko), David Fogde (HOFOR), Thomas Drifte (HOFOR) og Michael Petersen (HOFOR).


Om Tinghøjs nye UV-anlæg
• De to UV-anlæg er af typen Wedeco K143 med hver en ydelse på 11.000 m3 (11 millioner liter) pr. time. Den daglige kapacitet for Tinghøjs UV-løsning er dermed hele 528.000 m3 (528 millioner liter).
• Hvert UV-anlæg består af 11 lamperækker á 12 lamper – i alt 132 lavtrykslamper. Lamperækkerne kan både lampedæmpes og slukkes individuelt for at energioptimere i forhold til det aktuelle vandflow.
• UV-anlæggene er udviklet af tyske Wedeco, der er en af verdens førende producenter, og de lever op til de højeste kvalitetskrav til drikkevand samt er certificeret iht. UVDGM (US EPA). Silhorko er eneforhandler af Wedecos UV-anlæg til drikkevand i Danmark og har opbygget en stor ekspertise inden for netop disse anlæg gennem mere end 25 år.

Skrevet i: Top, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

AutomatiseringInnovationMaskiner og anlægNavnenytTop26. 02. 2026

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape af sin digitale rejse med PTC. Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien.Men at være konkurrencedygtig i

Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

AktueltNavnenytOffshore og marine26. 02. 2026

Som første skridt i et nyt koncern-setup udvider Hoyer VMS Group sit asiatiske hovedkontor og satser på markant vækst i Asien. Udvidelsen skal understøtte virksomhedens ambition om at være en stærk, lokal partner med global rækkevidde for skibsredere og skibsmanagement. Hoyer VMS Group udvider

Dansk Standard fylder 100 år

AktueltBranchenytNavnenyt26. 02. 2026

Danmarks nationale standardiseringsorganisation, Dansk Standard, fylder 100 år. I et århundrede har standarder således været med til at skabe et trygt samfund og et stærkt erhvervsliv. Standarder har bundet generationer og markeder sammen – og de bliver kun vigtigere for dansk konkurrenceevne,

Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

AutomatiseringBranchenytMesser og møderNavnenyt26. 02. 2026

På McKinsey x Børsen Topmøde 2026 sætter Nobelprismodtager Philippe Aghion fokus på det tempo, danske virksomheder skal turde sætte i deres AI-omstilling. Virksomhedernes mod til at handle bliver afgørende for Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne. Når Nobelprismodtager i

Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

Branchenyt26. 02. 2026

Hvis dansk økonomi skal forblive robust, kræver det større fokus på den teknologiske udvikling. Regeringens 2035-plan vidner om en sund og stærk dansk økonomi og skyldes ikke mindst, at politikerne har taget de svære beslutninger de forgange år.Det mener formand for Ingeniørforeningen, IDA

DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

Maskiner og anlægNavnenyt26. 02. 2026

DS Smith opruster den danske produktion for at imødekomme fremtidens krav til kvalitet, leveringssikkerhed og cirkulær emballage. DS Smith opruster produktionsfaciliteterne på den danske fabrik i Grenaa med en strategisk investering på op mod 100 mio. kr. Investeringen skal styrke DS Smiths

Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

BranchenytInnovationTop23. 02. 2026

Danmark placerer sig fortsat i den globale top, når det gælder forskning. Det viser en ny international rapport, der er udarbejdet af Elsevier og som lanceres i samarbejde med Innovationsfonden. Rapporten peger på høj kvalitet i dansk forskning, stærkt internationalt samarbejde og tætte forbindelser

Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

AktueltAutomatiseringBranchenyt23. 02. 2026

Danmark og resten af Europa har i alt for mange år sovet i timen, når det gælder udviklingen af nye avancerede teknologier som kunstig intelligens. Det stiller os i en sårbar situation i en tid med højspændt geopolitisk uro og teknologisk stormagtsrivalisering. Derfor foreslår Dansk Industri i et

Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

AktueltNavnenytOffshore og marine23. 02. 2026

De danske og kinesiske standardiseringsorganisationer er gået sammen om to standardforslag, der skal fremme brugen af batterier i den internationale skibsdrift - og Dansk Standard opfordrer danske aktører til at deltage i høringen. To nye forslag til internationale standarder for maritime

DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

BranchenytNavnenyt23. 02. 2026

Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring to mia. kr. over en femårig periode, blev der den 17. februar taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut. Med en ny forskningsbygning og øgede

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

    26.02.2026

  • Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

    26.02.2026

  • Dansk Standard fylder 100 år

    26.02.2026

  • Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

    26.02.2026

  • Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

    26.02.2026

  • DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

    26.02.2026

  • Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

    23.02.2026

  • Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

    23.02.2026

  • Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

    23.02.2026

  • DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

    23.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik