• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

BranchenytRobotterTop30. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks robotindustri voksede med 12 procent sidste år

BranchenytRobotterTop30. 03. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Med en omsætning på 21.1 mia. kr. svarende til en 12 procent stigning fra året før, præsterede Danmarks robotindustri en stærk vækst i 2021 ifølge nye tal fra den nationale klynge, Odense Robotics. Den globale mangel på arbejdskraft og det øgede behov for effektivisering er store drivfaktorer i efterspørgslen på automatisering. Resultatet er, at flere og flere sektorer nu ser dansk robotteknologi som en del af løsningen.  

Tallene blev offentliggjort i sidste uge i Odense Robotics Insight Report 2022, den nationale klynges første analyse af Danmarks robot-, automations- og droneindustri.
-Rapporten viser, at Danmark fortsat er en af verdens ledende robotnationer. Industrien præsterede en stærk vækst på 12 procent sidste år, og mange virksomheder inden for kollaborative og mobile robotter leverede endda højere vækstrater. Den globale mangel på arbejdskraft hos slutbrugeren øger efterspørgslen på automationsløsninger og er med til at udvide brugen af dansk robot- og droneteknologi til nye sektorer såsom logistik, handel, byggeri, sundhed og energi, siger Mikkel Christoffersen, CEO, Odense Robotics.

-Odense Robotics er også stolt over at præsentere de første tal nogensinde for, hvordan Danmarks robot-, automations- og droneindustri bidrager til den grønne omstilling. Ikke mindre end 78 procent af virksomhederne leverer løsninger, der bidrager til deres kunders grønne omstilling og/eller cirkulære økonomi. Det viser uden tvivl, at den danske robotindustri spiller en vigtig rolle i den globale grønne værdikæde, siger han videre.

Megatrends øger efterspørgslen
Ifølge virksomheder er den stærke vækst drevet af en række globale megatrends, nemlig den globale mangel på arbejdskraft, det øgede behov for effektivisering, og et stigende fokus på den grønne omstilling og forsyningssikkerhed. Det skaber en efterspørgsel blandt nye sektorer, mens eksisterende kunder investerer i flere robotløsninger efter at have set effekten.
Mens omsætningen voksede med 12 procent for industrien over hele linjen, præsterede nogle af de mere veletableret virksomheder såsom Universal Robots og Mobile Industrial Robots med mere end 40 procent stigning i omsætning. Og mens mange scaleup virksomheder oplevede udfordringer sidste år, formåede en del at ekspandere i markedet. For eksempel Unicontrol, som leverer automationsløsninger med 3D-maskinstyring til entreprenørbranchen, meddelte i denne måned, at de sidste år firedoblet deres omsætning.

Robotteknologi fremmer grøn omstilling
Rapporten viser også, at robotindustrien spiller en vigtig rolle i den grønne værdikæde. Et overvejende antal virksomheder – 78 procent – leverer løsninger, som bidrager til deres kunders grønne omstilling og/eller cirkulære økonomi. Det sker hovedsagelig ved at gøre det muligt for kunderne at reducere deres brug af ressourcer og materialer (56 procent), blive mere energieffektiv (43 procent) og øge deres produkters livscyklus (32 procent).
Danske robot-, automations- og dronevirksomheder er også vigtige leverandører af teknologier til virksomheder i den grønne industri. Tæt på 70 procent af virksomheder har kunder, der producerer grønne løsninger, og det er primært inden for vindenergi, energieffektivitet, grønt landbrug og fødevareproduktion. Og ikke mindre end 84 procent af danske robotvirksomheder arbejder strategisk med den grønne omstilling og den cirkulære økonomi.

Tal fra rapporten
• Stærk vækst med 21,1 mia. kr. i omsætning, heraf 11 mia. kr. i eksport, for den danske robot-, automations- og droneindustri sidste år.
• Positiv udsigt til 2022 og frem til 2025, hvor industriens samlet omsætning forventes at stige til 37,2 mia. kr.  
• Mere end 6,7 mia. kr. er blevet investeret i danske robotvirksomheder siden 2015.
• Første tal nogensinde for robotindustriens rolle i den grønne økonomi viser bl.a., at 78 procent af danske robotvirksomheder leverer løsninger, som bidrager til deres kunders grønne omstilling og/eller cirkulære økonomi. 
• Mere end 400 robot-, automations- og dronevirksomheder i Danmark beskæftiger nu 14.500 medarbejdere. Antallet af medarbejdere i Danmark og udlandet tilsammen forventes at stige til 23.800 i 2025. 

Skrevet i: Branchenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Verdens førende messe inden for robotteknologi og smart automation

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop19. 06. 2025

automatica er verdens førende internationale messe inden for robotteknologi og smart automation. Messen, der afholdes i næste uge fra den 24.-27. juni i München, samler alle nøgleteknologier og dækker således hele værdikæden: fra komponenter til systemer, fra services til anvendelser - på tværs af

Seks startups dyster om titlen som Europas bedste robotvirksomhed

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderRobotter19. 06. 2025

Finalisterne er nu fundet til ”Europe's Best Robotics Startup Challenge”, der løber af stablen den 25. juni som en del af teknologi- og industrimessen automatica i München. Tre af finalisterne har adresse i Danmark. Seks af Europas mest lovende robotvirksomheder vil præsentere deres innovative

Støberi som industriens frontløber i EU

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt19. 06. 2025

Støberiet BIRN er med som det gode eksempel i Dansk Industris nye EU-udspil om elektrificering. BIRN kan nemlig via en teknologisk løsning justere strømforbruget i støberiet, hvor der omsmeltes jern, når elnettet er belastet. På den måde kan man trække på strømmen hos virksomheden, når der er behov

DI: Brug for milliardinvestering i ny teknologi

Branchenyt19. 06. 2025

Dansk Industri opfordrer Folketinget til at øremærke fem milliarder kroner årligt til fremtidens teknologier: - Danmark må ikke blive en tilskuer til næste teknologiske revolution, lyder det fra adm. direktør Lars Sandahl Sørensen. Danmark sakker bagud i det globale teknologikapløb. Derfor

Faulhaber udvider med nye motorer, gear og encodere

Maskiner og anlæg19. 06. 2025

Faulhabers nye motorer, gear og encodere har alle en diameter på Ø 16 mm diameter; de er således afstemt med hinanden og er velegnede til krævende anvendelser inden for industriel automation, robotteknologi og medicinsk teknologi. Med den nye størrelse af SXR-motorerne, den kraftfulde motor i

Verdens største leverandør af flaskeautomater opruster med AI

AutomatiseringNavnenyt19. 06. 2025

Tomra - verdens største leverandør af flaskeautomater - har opnået markante resultater ved at bruge AI-platformen, som er indbygget i IFS Cloud. Resultaterne er opnået i den amerikanske gren af den norske milliardkoncern, der som de første i Tomra har taget IFS.ai i brug. Med over 85.000

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop16. 06. 2025

Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er nu fundet. De har det til fælles, at de fastholder eller hjemtager produktion til Danmark gennem intelligent brug af robotteknologi og automation. Ifølge juryen demonstrerer de tre virksomheder markante produktivitetsstigninger og sætter

DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

AktueltAutomatiseringMesser og møder16. 06. 2025

Der skal dystes i avanceret 3D-print-teknologi, når hi-messen til efteråret danner ramme om DM i 3D-print for erhvervsskoleelever. Mesterskabet er en del af messens 3D TECH-område, der blandt andet også rummer Dansk AM Hub, som andetsteds på messen som noget nyt forestår AM Summit. Den

Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

AktueltNavnenytRobotter16. 06. 2025

Fra redningsoperationer til miljøovervågning - seks danske virksomheder har modtaget støtte i første runde af nyt APUS-program. Der er gode nyheder til seks danske små og mellemstore virksomheder, som udvikler ubemandede systemer.Med APUS-programmet ønsker Odense Robotics og CenSec at hjælpe

Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

Energi og miljøNavnenyt16. 06. 2025

Volvo Cars har underskrevet en ny aftale med det svenske stålfirma SSAB om levering af højkvalitets genbrugsstål fra 2025. Volvo Cars er den første bilproducent, der underskriver en leveringsaftale om genanvendt stål til serieproduktion. Aftalen er en udvidelse af et i forvejen langvarigt

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Verdens førende messe inden for robotteknologi og smart automation

    19.06.2025

  • Seks startups dyster om titlen som Europas bedste robotvirksomhed

    19.06.2025

  • Støberi som industriens frontløber i EU

    19.06.2025

  • DI: Brug for milliardinvestering i ny teknologi

    19.06.2025

  • Faulhaber udvider med nye motorer, gear og encodere

    19.06.2025

  • Verdens største leverandør af flaskeautomater opruster med AI

    19.06.2025

  • De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

    16.06.2025

  • DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

    16.06.2025

  • Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

    16.06.2025

  • Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

    16.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik