• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytNavnenytProcesteknologi19. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks biobaserede produktion skal op i gear

AktueltBranchenytNavnenytProcesteknologi19. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Nyt omfattende initiativ på DTU skal accelerere udviklingen af biosolutions, der kan styrke Danmarks position inden for biobaseret økonomi. Novo Nordisk Fonden støtter tiltaget med 1 mia. kr.

Foto: Novo Nordisk Fonden.

Vores dagligdag er fuld af produkter og processer, der er baseret på fossile materialer eller skabt ved hjælp af fossile energikilder som olie og gas. Hvis vi for alvor skal rykke noget i den grønne omstilling, skal vi derfor blive langt bedre til at udnytte den kraft, der ligger i bioproduktion – biologisk baserede produktionsløsninger, som kan træde i stedet for fossile energikilder og materialer. Det, der også kendes som biosolutions.
Det er netop opgaven for et nyt initiativ på Danmarks Tekniske Universitet (DTU): Novo Nordisk Foundation Biotechnology Research Institute for the Green Transition (BRIGHT). Det nye tiltag skal skabe viden og løsninger, der kan transformeres til effektiv bioproduktion, der giver et markant bidrag til den grønne omstilling af samfundet.
-BRIGHT skal være samlingssted for akademiske såvel som industrielle samarbejdspartnere, der i fællesskab arbejder for at udnytte bioproduktionens potentiale. Det skal hjælpe os med at udvikle skalerbare løsninger, der kan give en markant reduktion i vores udledning af drivhusgasser og udbygge Danmarks position inden for biobaserede erhvervsmuligheder, siger Mads Krogsgaard Thomsen, administrerende direktør for Novo Nordisk Fonden, der støtter det nye tiltag med en bevilling på op til 1,05 mia. kr. over de næste syv år.

Bioproduktionens kraft skal udnyttes bedre
BRIGHT vil fokusere på tre hovedområder:
• Bæredygtige materialer
• Mikrobielle fødevarer
• Mikroorganismer til klimaneutralt landbrug
Målet er at udvikle og opskalere innovative biosolutions inden for hvert af disse områder, så de i sidste ende kan ende som bæredygtige og konkurrencedygtige alternativer til fossilbaserede produkter og processer, der kan yde markante bidrag til at mindske udledningen af drivhusgasser på verdensplan.
Hos BRIGHT vil forskere på tværs af DTU arbejde sammen med forskningskolleger fra andre universiteter i ind- og udland og med industrien. En særlig egenskab ved BRIGHT bliver introduktionen af en såkaldt ”mission enabler”, der har til formål at accelerere lovende projekter og teste deres skalerbarhed. Det skal ske ved at integrere forskellige typer af teknologier og infrastruktur inden for bl.a. data science, informatik, cellefabrikker og fermentering.
DTU er førende inden for bioteknologisk forskning i Danmark og øger støt sin position internationalt. Derfor er DTU oplagt som knudepunkt for den videreudvikling og opskalering af bioproduktionen i Danmark, som BRIGHT kan blive.
-BRIGHT vil yderligere styrke DTU’s position inden for fundamental bioteknologi og give mulighed for endnu bedre samarbejde mellem stærke kompetencer på tværs af universitetet og med eksterne samarbejdspartnere, særligt virksomhederne. Vi får samtidig et endnu bedre fundament for at uddanne de højtspecialiserede ingeniører, der er nødvendige for at kunne drive bioøkonomien fremadrettet, siger Anders Bjarklev, rektor for DTU.

Skal arbejde målrettet med at udvikle skalerbare løsninger
DTU er i dag vært for Novo Nordisk Foundation Center for Biosustainability, der bl.a. har bidraget globalt med teknologier til udvikling af mikrobielle cellefabrikker – en vigtig del af biobaseret produktion. BRIGHT vil bygge videre på disse kompetencer suppleret med andre af DTU’s styrkepositioner. I takt med indfasningen af bevillingen til BRIGHT vil aktiviteterne i Novo Nordisk Foundation Center for Biosustainability overgå til BRIGHT eller blive udfaset.
-Novo Nordisk Foundation Center for Biosustainability har udmærket sig på mange parametre og har været med til at konsolidere DTU som førende inden for bioteknologisk forskning og innovation. Jeg vil især rose innovationskulturen og centrets enestående evne til at generere spinout-virksomheder. Med bevillingen til BRIGHT ønsker Novo Nordisk Fonden i samarbejde med DTU at arbejde endnu mere målrettet på at opdyrke skalerbare løsninger og accelerere kommercialisering af dem i samarbejde med industrien, forklarer Mads Krogsgaard Thomsen.

BRIGHT starter sine aktiviteter i løbet af 2025.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

AutomatiseringBranchenytRobotterTop12. 01. 2026

Danmark har nogle af de mest automatiserede industrivirksomheder i verden. I Europa ligger vi helt i top. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal. Med 326 robotter pr. 10.000 ansatte er den danske industri den fjerde mest automatiserede i verden, når man ser bort fra bilindustrien. Danmark er

Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

AktueltBranchenytNavnenyt12. 01. 2026

Indstillingerne til Årets SMV 2026 er nu åbne, og i år udvides prisuddelingen med en ny kategori: Årets SMV – Teknologi. For femte år i træk hylder vi ildsjælene i de små og mellemstore virksomheder, der gør en forskel, skaber resultater og spiller en afgørende rolle i deres

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg12. 01. 2026

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut. En tredjedel af verdens

Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

InnovationNavnenyt12. 01. 2026

I sidste uge indviede Aarhus Universitet et innovationshus med højt til loftet. Målet er at favne alle faglige miljøer, bringe mere viden i spil og opnå en førerposition i Europa. Nyt brand. Større rammer. Bredere vingefang. Højere ambitioner.Når Aarhus Universitet bevæger sig ind i 2026, vil

Danmark blandt verdens førende på patenter

Branchenyt12. 01. 2026

Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på

MCH A/S sætter historisk besøgsrekord

Messer og møderNavnenyt12. 01. 2026

Med 1.395.515 besøgende fordelt på 308 arrangementer og i alt 465 arrangementsdage på koncernens fire faciliteter satte MCH A/S i 2025 ny markant besøgsrekord. 1.395.515 gæstede i 2025 MCH Messecenter Herning, MCH Herning Kongrescenter, MCH Arena og Jyske Bank Boxen, og det er 250.000 flere end

MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

Messer og møderNavnenytTop08. 01. 2026

Danmarks største forsvarsindustrielle messe, DALO Industry Days, flytter i 2026 til Herning. Takket være et nyt samarbejde mellem Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) og MCH A/S finder forsvarsmessen således sted i MCH Messecenter Herning 19.-20. august. DALO Industry Days

Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Teknologisk Institut og Heatflow ApS udvikler energibesparende køleløsning til datacentre med 3D-print. På sigt kan den gøre overskudsvarmen anvendelig til fjernvarme. Datacentre står over for en voksende udfordring med stigende energiforbrug til køling af servere og GPU'er. Et europæisk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Virksomheder går hvert år glip af milliarder af kroner, når varer kopieres eller videresælges ulovligt. Men et nyt digitalt og juridisk bindende fingeraftryk udviklet på Københavns Universitet gør produkter umulige at forfalske. Royal Copenhagen er blandt de første til at tage løsningen i

SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

AutomatiseringNavnenyt08. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) etablerer en ny supercomputer i Sønderborg, der kombinerer mere bæredygtig energistyring og avancerede funktioner inden for kunstig intelligens (AI). Datacentret, der skal udvikles sammen med Danfoss og HPE, skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

    12.01.2026

  • Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

    12.01.2026

  • EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

    12.01.2026

  • Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

    12.01.2026

  • Danmark blandt verdens førende på patenter

    12.01.2026

  • MCH A/S sætter historisk besøgsrekord

    12.01.2026

  • MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

    08.01.2026

  • Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

    08.01.2026

  • Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

    08.01.2026

  • SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

    08.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik