• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

NavnenytRobotterTop29. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Danmark bygger robotbro til USA – ny aftale mellem Odense og Pittsburghs robotklynger

NavnenytRobotterTop29. 06. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Selv om Danmark er et lille land, kan vi stadig lege med de store. Sådan er det i hvert fald i robotverdenen, hvor Danmark nu bygger bro til USA. En ny aftale mellem Danmarks robotklynge og klyngen i Pittsburgh skal føre til mere samarbejde mellem de to verdensførende robothubs. Det er win-win, siger den begejstrede direktør for Odense Robotics, Søren Elmer Kristensen – som har en ambition om at skabe flere lignende aftaler med internationale robothubs i fremtiden.

Søren Elmer Kristensen og Jen Apicella på Automatica 2023.

Relationer skaber forretning på lang sigt – også i robotverdenen.
Derfor bygger Danmark nu bro til USA, så de to førende robotnationer kan styrke samarbejdet. En ny samarbejdsaftale mellem Danmarks nationale robotklynge, Odense Robotics, og Pittsburgh Robotics Network, en af USA’s største robotnetværk, er første skridt mod styrkelse af de to robotøkosystemer på tværs af Atlanten.
-Det er starten på et meget spændende partnerskab. Der er mange ligheder mellem vores to økosystemer og sammen kan vi skabe nye vækstmuligheder for virksomheder i begge lande. Pittsburgh er en af verdens førende robotøkosystemer, så vi er meget stolte over samarbejdsaftalen med Pittsburgh Robotics Network, fortæller Søren Elmer Kristensen, CEO, Odense Robotics.
-Danske robotvirksomheder vil ud i verdenen og USA er en af industriens største eksportmarkeder. Samtidigt vil Pittsburgh tættere på den danske robotindustri, fordi vi har et stærkt økosystem med forskning og udvikling i verdensklasse. Aftalen er en ‘win-win’ for begge parter og vi glæder os til at komme i gang. Det er vores ambition at indgå flere aftaler med internationale robotklynger i fremtiden, siger han videre.
Aftalen blev offentliggjort på robotmessen automatica i München, hvor Odense Robotics og Pittsburgh Robotics Network deltager i fælles aktiviteter for at promovere industrisamarbejde.

Pittsburgh møder Danmark
Pittsburgh er en af verdens førende centre for robotter, autonome systemer og kunstig intelligens. Ligesom Danmarks robotøkosystem er Pittsburghs vokset på baggrund af banebrydende forskning, succesfulde virksomheder og et stærkt økosystem med offentlig opbakning. Pittsburgh og Danmark kan lære meget af hinanden, siger Jenn Apicella, interim Executive Director, Pittsburgh Robotics Network.
-Den stigende globale efterspørgsel på automationsløsninger betyder, at den danske og amerikanske robotindustri deler mange af de samme muligheder og udfordringer. Dette strategiske partnerskab baner vejen for nye vækstmuligheder for virksomheder i Danmark og Pittsburgh regionen. Danmark deler vores vision om at forbinde vores robotøkosystem med globale markeder for at styrke økonomisk vækst. Derfor er vi meget begejstrede for dette partnerskab med Odense Robotics, tilføjer hun.
Der er mere end 100 robotvirksomheder i Pittsburgh, som også er hjemsted for det anerkendte Carnegie Mellon University. Universitetet etablerede verdens første Ph.d.-program inden for robotteknologi i 1988 og er hjemsted for verdens største robotforskningscenter Robotics Institute. Forskning om selvkørende biler startede her i 1980’erne og i dag er byen en global hub for teknologien. Pittsburgh regionen har modtaget 62,7 millioner USD til at accelerere anvendelsen og kommercialiseringen af robotteknologi.

Pittsburghs robotøkosystem
• 100+ robotvirksomheder
• 20+ forskning og uddannelsesorganisationer
• 7.000 medarbejdere i industrien
• #1 verdens først Ph.d-program for robotteknologi


Danmarks robotøkosystem
• 500+ robot-, automation- og dronevirksomheder
• 12.700 medarbejdere i industrien
• EUR 990 millioner investeret i robotvirksomheder
• #1 verdens første kollaborative robot blev opfundet her


Pittsburgh Robotics Network (PRN) repræsenterer virksomheder og ledere i Pittsburghs robotøkosystem, som er forankret hos Carnegie Mellon University og drevet af 130+ robotorganisationer, som udvikler applikationer for mere end 12 kommercielle sektorer. PRN’s mission er at accelerere anvendelsen af robotløsninger ved at bygge bro mellem dette store, dynamiske økosystem til omverdenen. PRN gør det ved at styrke relationer, videndele og understøtte udvikling af robotteknologi og kunstig intelligens.

Odense Robotics er Danmarks nationale klynge for robot, automation og droner. Klyngens vision er at gøre Danmark til en endnu stærkere robotnation ved at accelerere innovation og bæredygtig udvikling i hele robot-, automations- og droneindustrien. Vi hjælper virksomheder med at udvikle nyskabende produkter og teknologier, styrke deres globale konkurrencekraft, blive klogere på branchen og blive mere synlige over for samarbejdspartnere. Det sker gennem projekter, faglige netværk og events – ofte i tæt samarbejde med vores mange videnspartnere. Odense Robotics har hovedkontor i Odense og regionale hubs på tværs af landet i Aalborg, Aarhus, København og Sønderborg.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

InnovationMesser og møderRobotterTop08. 05. 2025

Teknologisk Institut kortlægger for første gang potentialer, barrierer og fremtidsperspektiver for humanoide – menneskelignende – robotter i Danmark i en ny rapport. Samtidig har Instituttet Danmarkspremiere på en humanoid robot til Robotbrag 2025 i Odense. Humanoide robotter – robotter, der

Nye topledere hos UR og MiR

AktueltNavnenytRobotter07. 05. 2025

Teradyne Robotics har annonceret udnævnelsen af nyt lederskab i Universal Robots (UR) og Mobile Industrial Robots (MiR). Den nye ledelse sikrer stærk kontinuitet og ekspertise, mens begge virksomheder fortsætter med at drive udviklingen af fremtidens avancerede automation. Tirsdag den 6. maj

Topforskere får millionstøtte

AktueltInnovationNavnenyt07. 05. 2025

Hvordan kan vi genanvende plast bedre? Og hvordan kan vi sende data uden at bruge så meget energi? 11 topforskere modtager nu over 300 mio. kr. fra Villum Fonden til forskning, der blandt andet kan give os svar på de spørgsmål. Villum Fonden har netop uddelt i alt 317 millioner kroner til 11

Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

Procesteknologi07. 05. 2025

Den nyeste generation af det elektroniske PG-manometer fra ifm electronic a/s sætter nye standarder for trykmåling i fødevare- og drikkevareindustrien. Med en kombination af gennemprøvet sensorteknologi og banebrydende LED-display tilbyder løsningen både præcision, holdbarhed og forbedret

Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

Navnenyt07. 05. 2025

39-årige Laura Klitgaard er genvalgt til ny treårig periode som formand for de 170.000 medlemmer i Ingeniørforeningen IDA. Et enstemmigt repræsentantskab i Ingeniørforeningen IDA har genvalgt 39-årige Laura Klitgaard som formand i de kommende tre år.Dermed kommer hun til at stå i spidsen for de

Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

NavnenytVand og spildevand07. 05. 2025

Rebekka Nymark er ny direktør for vand og spildevand i HOFOR og får dermed ansvaret for en helt central infrastruktur i byen – en rolle der ikke er helt uvant, da hun forlader en stilling som direktør i Metroselskabet I/S. Hverdagen og fremtidens byer. Det kunne være overskriften for Rebekka

Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

AutomatiseringMesser og møderTop05. 05. 2025

Digitalisering, kunstig intelligens og kritisk infrastruktur er de tre nøgleområder i fokus, når IDA inviterer indenfor til Danmarks største teknologievent Technomania på HI Tech & Industry Scandinavia 2025 i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober. Årets Technomania tapper ind i

Maritim AI på tværs af grænserne

AktueltAutomatiseringOffshore og marine05. 05. 2025

Efter et år med netværk, testaktiviteter og kortlægning af over 300 aktører afslutter MarAI-projektet sin første fase med konkrete anbefalinger, nye samarbejder og et solidt fundament for et fælles dansk-tysk innovationsøkosystem inden for maritim kunstig intelligens. Projektet, ledet af

Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter05. 05. 2025

En række af Danmarks største produktionsvirksomheder vil sammen med Dansk Robot Netværk sætte spot på, hvordan faglærte er nøglen til innovation, vækst og en bæredygtig fremtid. De har derfor inviteret unge fra hele landet til Teknologidagen fredag den 9. maj 2025 i Odense i forbindelse med

Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

BranchenytOffshore og marine05. 05. 2025

Dansk Metal roser statsministerens udmelding på 1. maj – det er en historisk mulighed for at sikre danske arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden. Dansk Metal hilser statsministerens udmelding om, at Danmark igen skal være en stor skibsbyggernation, velkommen. Det er et afgørende skridt

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

    08.05.2025

  • Nye topledere hos UR og MiR

    07.05.2025

  • Topforskere får millionstøtte

    07.05.2025

  • Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

    07.05.2025

  • Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

    07.05.2025

  • Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

    07.05.2025

  • Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

    05.05.2025

  • Maritim AI på tværs af grænserne

    05.05.2025

  • Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

    05.05.2025

  • Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

    05.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik