• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringNavnenytTop19. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Bila Group er ny ejer af Sealing System og sikrer fortsat produktion og jobs

AutomatiseringNavnenytTop19. 09. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Bila Group køber den overvejende del af aktiviteterne fra konkursboet efter Sealing System og sikrer den forsatte produktion af de komplette pakke- og palleteringsanlæg, som kunderne efterspørger og er glade for. Ny direktør skal stå i spidsen for videreførelsen af Sealing System, og handlen sikrer mere end 120 arbejdspladser.

Det er trist, når en hæderkronet virksomhed som Sealing System går konkurs; den fortjener en fremtid. Derfor har vi købt en stor del af aktiviteterne i Sealing System, siger CEO og medejer af Bila Group, Jan Bisgaard Sørensen.

Bila Group har netop købt den overvejende del af aktiviteterne fra Sealing System. Det skriver virksomheden på sin hjemmeside.
-Det er trist, når en hæderkronet virksomhed som Sealing System går konkurs. En virksomhed, som i branchen nyder respekt for fremragende pakke- og palleteringsanlæg, dygtige medarbejdere og loyale kunder. Det fortjener en fremtid. Derfor har vi købt en stor del af aktiviteterne i Sealing System, siger CEO og medejer af Bila Group, Jan Bisgaard Sørensen.
Planen er, at Sealing System – ovenpå konkursen og under nyt ejerskab – fortsat skal producere de komplette pakke- og palleteringsanlæg, som kunderne efterspørger og er glade for. Sealing System fastholder sit navn, logo, sin placering i Grindsted og sin stærke kultur.

Stærk dansk aktør på det internationale marked for industriel automation
-Vi er en stærk ejer for fremtiden, fordi der er et naturligt og godt match mellem os – både med hensyn til teknologi og markedsfokus. Opkøbet bidrager til vores ambition om at skabe en endnu stærkere dansk aktør på det internationale marked for industriel automation, forklarer Jan Bisgaard Sørensen videre.
Bila Group sætter en ny direktør i spidsen for det selskab, der skal videreføre en del af aktiviteterne fra konkursboet. Det er er Stephan Heessels, som har sagt ja til at blive CEO for Sealing System. Han er en dygtig leder med tung viden om logistiksystemer. Han kommer senest fra en stilling som divisionsdirektør fra Beumers Head of Centre of Competence Logistic Systems.

Stephan Heessels bliver ny CEO for Sealing System.

Mere end 120 arbejdspladser sikres
Opkøbet sikrer jobbet for mere end 120 af de dygtige medarbejdere fra Sealing System. De skal basalt set løse de samme arbejdsopgaver i morgen, som de gjorde før konkursen.
Stephan Heessels og Jan Bisgaard Sørensen har fuld forståelse for, at der er mange spørgsmål, som mange gerne vil have svar på lige nu.
-Men det er desværre ikke alle svar, vi kan levere med det samme. Det er en hektisk og komprimeret proces at overtage en virksomhed, der er konkurs. Det gælder alt: arbejdsopgaver, medarbejdere, kunder, projekter og meget andet, som man i første omgang må forholde sig til på papiret frem for i virkeligheden. Det er først nu, vi i praksis skal kigge rigtigt ned i ”maskinrummet”, siger Jan Bisgaard Sørensen.
Stephan Heessels fortsætter:
-Vi ved, at velfungerende pakke- og palleteringsanlæg er forretningskritiske for mange kunder. Derfor har det høj prioritet hos os i den nye ledelse hurtigt at komme i dialog med de berørte kunder og få lavet en god plan sammen med dem. Vi har sat et helt team på netop den opgave.
Og Jan Bisgaard Sørensen siger afslutningsvis:
-Vi glæder os til, at Sealing System bliver en del af Bila Group. Vi ser masser af potentiale for vækst og udvikling.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fra regnskov til raffinaderi – blød robot kravler ind, hvor ingen andre kan

NavnenytRobotterTop22. 05. 2025

Den belgiske startup-virksomhed XiniX AI har lavet en blød robot, der kan sno sig ind, hvor ingen andre kan og levere data, der kan spare både tid, penge og menneskeliv. Virksomheden har nu fået en af pladserne i Teknologisk Instituts robotinkubator bevilliget af Odense Robotics StartUp

Rapport: Mangel på medarbejdere forsinker europæisk produktion

AktueltBranchenyt22. 05. 2025

Hver anden europæiske maskinbygger melder om produktionsforsinkelser som konsekvens af mangel på specialiserede medarbejdere; dette ifølge en ny rapport, som power-management virksomheden Eaton står bag. Det udfordrer både branchen og den grønne omstilling. Maskinbyggere spiller en afgørende

Dansk økonomi har udsigt til stor opjustering – men festen kan blive kortvarig

AktueltBranchenyt22. 05. 2025

Dansk økonomi står stærkt med en markant forbedring af den strukturelle saldo og udsigt til stor opjustering af råderummet på 37 mia. kr., men festen kan blive kort, hvis handelskrigen eskalerer, og udviklingen i den udenlandske arbejdskraft pludseligt vender. Det vurderer Mia Amalie Holstein,

EU lemper kravene – Wexøe A/S nægter at slippe grebet

Energi og miljøNavnenyt22. 05. 2025

CSRD Omnibus har mildnet kravene til blandt andet væsentlighedsanalyse og dokumentationsniveau. El-teknikhuset Wexøe A/S vil dog ikke slække på ambitionsniveauet: Vi skal ikke smide det på gulvet nu, lyder det fra Sanne With, Head of Sustainable Business Development i Wexøe A/S. Wexøe A/S, der

Specialudviklet CO2-beregner sikrer Carmo A/S førertrøjen

Energi og miljøNavnenyt22. 05. 2025

Plast- og medicovirksomheden Carmo A/S står klar med en nyudviklet, automatiseret CO2-beregner. Værktøjet giver præcise data og sikrer dokumentation af alle Carmos produkter, og vil være et afgørende konkurrenceparameter. Rapportering på bæredygtighed er kommet for at blive, og selv om der er

Jakob Ellemann-Jensen bliver ny forperson i Security Tech Space

BranchenytNavnenyt22. 05. 2025

Som ny forperson i Security Tech Space skal Jakob Ellemann-Jensen samle kræfterne på tværs af erhvervsliv, myndigheder og forskning i kampen mod den stigende cybertrussel Tidligere forsvars- og vicestatsminister, Jakob Ellemann-Jensen bliver ny forperson i Security Tech Space, der er et

En ny form for kunstig intelligens tager udgangspunkt i menneskehjernen

AutomatiseringInnovationTop19. 05. 2025

Forskningsorganisationen og teknologivirksomheden Asilab har udviklet en ny form for kunstig intelligens, der tager udgangspunkt i menneskehjernens arkitektur. Den nye form består af modelleret hjerne og en ”reality host”, som udgør hjernens fysiske eller digitale driftsmiljø. En ”reality host” kan

Ny rapport: Danmark halter bagud i teknologikapløbet

AktueltBranchenyt19. 05. 2025

Danmark har over de seneste 10 år tabt terræn i forhold til vores internationale konkurrenter inden for kritiske teknologiområder. Det viser en ny rapport fra Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV). Rapporten ”16 kritiske teknologiområder – danske specialer” analyserer teknologiområder,

Danske tech-virksomheder ser lyst på fremtiden – trods usikre tider

AktueltBranchenyt19. 05. 2025

Der er store ambitioner for fremtidig vækst i den danske tech-branche. Men selvom fremtiden tegner lys, fylder bekymringer om global usikkerhed og AI-teknologier. Det viser PwC’s brancheanalyse blandt danske tech-virksomheder. Det globale handelsmarked er i opbrud. Men selvom fremtiden er uvis,

En stærk klyngeindsats skal styrke virksomhedernes produktivitet og konkurrenceevne

BranchenytNavnenyt19. 05. 2025

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har tildelt midler til 11 klyngeorganisationer, der hermed er udpeget som nationale innovationsklynger for perioden 2025-2028. De 11 klynger modtager i alt 662 mio. kr. Investeringen skal styrke SMV’ers produktivitet og konkurrenceevne ved at fremme og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fra regnskov til raffinaderi – blød robot kravler ind, hvor ingen andre kan

    22.05.2025

  • Rapport: Mangel på medarbejdere forsinker europæisk produktion

    22.05.2025

  • Dansk økonomi har udsigt til stor opjustering – men festen kan blive kortvarig

    22.05.2025

  • EU lemper kravene – Wexøe A/S nægter at slippe grebet

    22.05.2025

  • Specialudviklet CO2-beregner sikrer Carmo A/S førertrøjen

    22.05.2025

  • Jakob Ellemann-Jensen bliver ny forperson i Security Tech Space

    22.05.2025

  • En ny form for kunstig intelligens tager udgangspunkt i menneskehjernen

    19.05.2025

  • Ny rapport: Danmark halter bagud i teknologikapløbet

    19.05.2025

  • Danske tech-virksomheder ser lyst på fremtiden – trods usikre tider

    19.05.2025

  • En stærk klyngeindsats skal styrke virksomhedernes produktivitet og konkurrenceevne

    19.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik