• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt17. 12. 2019 | Helle Friemann Nielsen

Ambitiøs vækststrategi forud for 100-års jubilæum

Navnenyt17. 12. 2019 By Helle Friemann Nielsen

I 2024 kan Eegholm A/S fejre 100-års jubilæum. Men inden da er ambitionen at fordoble både omsætning og indtjening på alle forretningsområder gennem blandt andet opkøb af virksomheder, der har den rette synergi.
Med Eegholms ”Next 5”-strategi har CEO Morten Kjær Hansen en stram og ambitiøs køreplan for, hvordan firmaet skal se ud, når det runder sin 100-årsdag i 2024. Firmaet skal blive endnu bedre til at agere i et globalt marked. Et marked der både byder på konkurrence fra andre spillere og muligheder for nye markeder.
En stor del af den vækst, som strategien omhandler, skal komme gennem strategiske opkøb af virksomheder. For der er åbenlyse synergier at hente ved at fokusere på virksomhedens størrelse. Derfor er Eegholm aktivt ved at tilgå vækstmulighederne bredt.
-Vi har en skarp prioriteret tilgang, hvor alle muligheder analyseres nøje. Det er lige fra topprioriteten med opkøb og sammenlægning med lignende virksomheder set på størrelse og forretningsområde, til muligheder med mindre virksomheder der sagtens kan have en anden profil, forklarer CEO Morten Kjær Hansen.

-Vi ønsker især at udvide mulighederne for fremstilling på vores fabrik i Polen, og vi er på udkig efter større faciliteter i Stettin. Hvis vi med en anden virksomhed skaber det rette setup, så eksisterer der allerede færdige skitser, så der om nødvendigt kan bygges nyt i Polen, fortsætter han.
-Der er ligeledes muligheder for at huse flere ansatte i bygningerne i Sønderborg. Her kan vi især ved opkøb af mindre virksomheder tilbyde et meget velfungerende setup med alle de funktioner og faciliteter som kræves i en moderne virksomhed, forklarer Morten Kjær Hansen.

Lean og Clean
På Eegholms store område inden for konstruktion og produktion af eltavler har de en vedholdende målsætning om at gå forrest. Derfor har der i de forløbne år været stor fokus på lean og digitalisering af forretnings- og produktionsprocesser.
Der bliver arbejdet målrettet på en kraftig optimering af hele arbejdsgangen fra kundens første kontakt til levering af den færdige eltavle. Det gælder nøgleparametre som håndtering af alle filformater samt 3D, CAD/CAM, digitalisering, papirløs produktion og meget andet. Totalløsningen kaldes for ”Smart Production” – og målet er, at gennemløbstiden fra første kundekontakt og til færdig eltavle skal accelereres markant.
Eegholm er også stærkt med på udviklingssiden, hvor de i et EU-støttet projekt under Clean med flere partnere er ved at udvikle en optimeret løsning til opladning af elektriske køretøjer.
-Det er vigtigt, at vi holder os skarpe på ny teknologi, og her er produkter, der støtter energirigtige løsninger et perfekt match for Eegholm, forklarer Morten Kjær Hansen.

En forretning baseret på elteknik i snart 100 år
Eegholm har omkring 120 ansatte med 65 på hovedsædet i Sønderborg og 55 i Polen.
Eegholm har tung erfaring inden for flere områder. Omsætningen skabes inden for konstruktion og produktion af industrielle eltavler med avancerede løsninger til styring, regulering og overvågning af et bredt spektrum af kompliceret procesudstyr.
Derudover skabes en stor del af omsætningen fra salg af en bred vifte af eltekniske komponenter og transmissionsløsninger. Her har firmaet stærke kompetencer inden for teknisk rådgivning og salg med eneforhandling af en række spændende produkter. Et nyere område er totalløsninger inden for brandventilation i større bygninger samt forskellige komponenter til klimastyring. De er med til at sikre bæredygtig energianvendelse.
Resten af forretningen skabes gennem udviklingsafdelingen, hvor der udvikles systemer, løsninger og produkter inden for datahåndtering, betalingssystemer og energistyring.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

InnovationNavnenytTop26. 06. 2025

Det er kun knap 15 pct. af iværksættere i Danmark, som ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3, at de slet ikke identificerer sig som iværksættere. Spørger man Mads Vacszy Kragh, tidligere direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

AktueltNavnenytRobotter26. 06. 2025

Den danske startup Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen ”Europe's Best Robotics Startup” ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Onsdag den 25. juni indtog seks lovende

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt26. 06. 2025

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 5. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

AutomatiseringRobotter26. 06. 2025

Universal Robots lancerer UR Studio, der er et stærkt online simuleringsværktøj, bygget på PolyScope X; UR’s mest avancerede, åbne og AI-kompatible softwareplatform. UR Studio, som man kan se i denne uge på UR’s stand på automationsmessen automatica i München, gør det muligt for kunder,

AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

Automatisering26. 06. 2025

Erhvervslivet står over for et stigende pres for at implementere generativ AI, men det halter med AI-paratheden. SAS Institute har introduceret et værktøj, der kan hjælpe danske virksomheder med at vurdere og benchmarke deres implementering af generativ AI i forhold til globale

Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi26. 06. 2025

Kyoto Group har indgået et partnerskab med den danske rådgivningsvirksomhed Hebsgaard|Larsen for at fremme udbredelsen af Kyoto Groups termiske batteri, Heatcube, i Danmark. En løsning, der tilbyder fuldt elektrificeret varme til en reduceret pris – uden behov for forudgående

Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

Energi og miljøOffshore og marineTop23. 06. 2025

El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind. På Ærø har verdens længst sejlende el-færge, Ellen, sejlet i over fem år på ren el og skrevet sig ind i transporthistoriens grønne kapitel. Men

DIRA tager springet ud i Europa

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 06. 2025

Dansk Robot Netværk, DIRA, rykker ud over landegrænserne. Nu opruster DIRA netværksaktiviteter og videndeling i hele Europa – og indleder med delegationstur til Holland senere på året. Dansk Robot Netværk, DIRA, har i flere år været et samlingspunkt for viden, samarbejde og innovation på tværs

International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

AktueltBranchenytMesser og møder23. 06. 2025

International Drone Show cementerede i sidste uge sin status som Nordens største droneevent ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur. Droner står foran deres helt store gennembrud i en række industrier.Det blev

Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 06. 2025

På automatica 2025, der afholdes i denne uge fra 24. til 27. juni, præsenterer Universal Robots en række nye teknologier, der er designet til at hjælpe virksomheder med at imødekomme Europas stigende behov for fleksibel og skalerbar automatisering. Blandt højdepunkterne på messen i Hal B4,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

    26.06.2025

  • Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

    26.06.2025

  • Rigtig god sommer

    26.06.2025

  • Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

    26.06.2025

  • AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

    26.06.2025

  • Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

    26.06.2025

  • Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

    23.06.2025

  • DIRA tager springet ud i Europa

    23.06.2025

  • International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

    23.06.2025

  • Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

    23.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik