• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlægNavnenytProcesteknologi06. 05. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks største afdeling for ikke-destruktive test ligger i Kalundborg

Maskiner og anlægNavnenytProcesteknologi06. 05. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Kalundborg har siden tidernes morgen været en travl by – både som kongelig residensstad, købstad, vigtigt færgested for overfarten til Jylland og eksport af korn til udlandet. I 1940 blev byen hjemsted for både oliehavn og olieraffinaderi, og i 1960’erne fulgte industriudviklingen for alvor med etablering af en række store virksomheder – blandt andet Novo Nordisk. I den forbindelse kom FORCE Technology også til byen, og har nu i årtier bistået industrien i Kalundborg. Hjælpen består bl.a. af såkaldt ”ikke-destruktiv prøvning” – i daglig tale kaldet NDT. NDT-afdelingen er den største i Danmark.

NDT-teamet i Kalundborg.

I Kalundborg udfører FORCE Technologys’ NDT-operatører prøvning og inspektion for mange smedevirksomheder og produktionsvirksomheder som bl.a. Novo Nordisk, Kalundborg raffinaderi og NOV Flexibles. Der er konstant 20 – 30 NDT- inspektører i Kalundborg afdelingen, og når der er behov for mere mandskab, bliver der hentet forstærkninger ind fra andre afdelinger i landet, hvor FORCE Technology har flere end 150 NDT-inspektører at trække på.
NDT-inspektører kan undersøge materialer, emner og svejsninger, og de benytter metoder så det kan gøres uden at skade det emne, der bliver undersøgt, og uden at en konstruktion mister sin funktionsevne eller fysiske egenskaber bliver påvirket.

Kender de tusindvis af processamlinger på raffinaderiet
Raffinaderiet i Kalundborg er Danmarks største. FORCE Technology har løst NDT-opgaver for raffinaderiet i siden 1960’erne. Raffinaderiet er blevet bygget større ad flere omgange, og i dag er det et meget stort procesanlæg, der løbende skal inspiceres.
-Det er en kæmpe fordel for os, at vi har været med i så mange år og kender til raffinaderiets tusindvis af samlinger i det enorme procesanlæg, med rør, beholdere og tanke over det hele, siger Peter Fobian der er teamleder for FORCE Technologys NDT-afdeling i Kalundborg. Han har i de seneste 15 år været med til at sikre, at industrikunderne i Kalundborg får den hjælp, de har brug for, når deres emner og svejsninger skal kvalitetskontrolleres.
Foruden de faste opgaver på raffinaderiet hvor FORCE Technology hver dag året rundt, har fem FORCE inspektører gående, er der også perioder med såkaldt ”nedluk”, hvor store dele af procesanlægget bliver lukket ned og bliver gennemgået, repareret og dele skiftet.
I de 3-4 uger et ”nedluk” typisk strækker siger, mobiliserer FORCE Technology 40 inspektører fra sine afdelinger rundt om i hele landet, for at raffinaderiet kan komme hurtigt op og køre igen:
-Det er én af de opgaver, som kræver meget specifik planlægning, for vi har jo stadig de daglige kunder vi skal passe, så i perioder med ”nedluk”, er det ikke usædvanligt, at vi er flere end 60 mand fra FORCE Technology, så i de perioder fylder vi lidt ekstra i bybilledet i Kalundborg, forklarer Peter Fobian.

Dør om dør
Det er en stor fordel for NDT-afdelingen i Kalundborg og for kunderne, at være tæt på hinanden. I de seneste fem år har flere af de 20 NDT-teknikere fra Kalundborgkontoret haft meget af deres arbejdstid på Novo Nordisk fabrikker i området:
-Selv om inspektørerne har deres daglige gang i procesanlæggene og på byggepladserne hos Novo Nordisk, kan de let ”komme hjem” til kontoret for at lave papirarbejde i form af dokumentation eller for spise frokost sammen med os andre kollegaer, og i det hele taget pleje det kollegiale netværk, som er vigtigt, siger Peter Fobian.

Kalundborgs eneste skyderum
Foruden den kollegiale tilknytning giver den tætte beliggenhed også andre fordele, fx råder FORCE Technology som den eneste virksomhed i industriområdet over et såkaldt skyderum, hvor der kan foretages røntgenprøvning af både store og små emner, som kunderne kommer med:
-Skyderummet er som et kæmpemæssigt røntgenrum i lighed med dem, de har på hospitaler, men i stedet for at undersøge for knoglebrud og skader på mennesker, kigger vi efter defekter og skader på de emner kunderne kommer med. Det fantastiske ved vores skyderum er, at det er fuldstændig sikret med sand og bly i både vægge og tag, så ingen stråler slipper ud. Og så er det jo virkelig smart, at vores skyderum ligger lige her ved siden af mange af vores kunder, så de nemt og let kan få udført deres prøvning. Men mange af opgaverne løser vi selvfølgelig også ude hos kunderne, hvor vi er på daglig basis, forklarer Peter Fobian.

Udstyret skal være i orden
De emner vi udfører prøvning på, kan være alt fra store beholdere til meget små svej emner og det kræver alt sammen meget forskelligt udstyr. Nogle gange er der tale om så små emner der skal undersøges, at det en endoskopi- en kikkerundersøgelse, som det bliver kaldt i folkemunde, der skal til, for at opgaven kan løses tilfredsstillende.
-Vi har valgt at købe det allerbedste endoskopiudstyr på markedet, faktisk det samme, som de også benytter på hospitaler til deres patienter, for det er det bedste, siger Peter Fobian og fortsætter:
-Det er dæleme noget dyrt udstyr, men til de opgaver vi løser, er kun det bedste godt nok, Så ved vores kunder også, at vi løser opgaven på den bedste og mest præcise måde, siger Peter.

• FORCE Technology er en teknologisk rådgivnings- og servicevirksomhed.
• Virksomheden har eksisteret siden 1940.
• Har været beskæftiget med inspektions- og prøvetagningsområdet i mere end 70 år.
• Har +150 NDT-inspektører ansat i Danmark.
• NDT-inspektører kan finde materiale- eller svejsefejl uden at ødelægge emner og konstruktioner.
• NDT-metoden bruges typisk til at inspicere og kontrollere produktionsanlæg, bygninger, vindmøller og brokonstruktioner.
• NDT omfatter forskellige prøvningsmetoder som fx ultralyd, endoskopi og røntgen.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

BranchenytTop03. 11. 2026

Danske virksomheder er klar til at tage ansvar for samfundssikkerheden. En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af

Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

AktueltBranchenytNavnenytOffshore og marine03. 11. 2026

Når europæiske fragtskibe tages ud af drift, ender mange på ophugningsstrande i Sydasien, hvor arbejdsforholdene ofte er farlige, og miljøbelastningen er stor. Samtidig mister Europa adgang til værdifulde råmaterialer, som kunne genanvendes i europæisk industri - herunder forsvarsindustrien. Nyt

Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

AktueltMesser og møder03. 11. 2026

Med 286 udstillere og 7.606 besøgende tiltrak FoodTech i år flere fagfolk end i 2024, og udstillernes positive tilbagemeldinger vidner om tre vellykkede dage med værdifulde møder, nye samarbejder og forretningsmuligheder. Nordens førende destination for fødevareteknologi samlede branchen i MCH

IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

Automatisering03. 11. 2026

Med lanceringen af IFS Intelligence flytter AI helt ud til medarbejderne på produktionsgulvet, i servicebilen eller på boreriggen. Ved at stille et enkelt spørgsmål kan de på få minutter få overblik over driften, finde løsninger på konkrete problemer og sætte digitale medarbejdere til at udføre

Wireless Logic Nordic udpeger Wanig Le Pennec som ny direktør

AutomatiseringNavnenyt03. 11. 2026

Den erfarne tele- og IoT-profil Wanig Le Pennec bliver ny direktør for Wireless Logic Nordic. Med en stærk international baggrund inden for IoT, partnerskaber og kommerciel udvikling skal han stå i spidsen for virksomhedens fortsatte vækst. Wanig Le Pennec har mange års international erfaring

Init udvider igen – Tipatek bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt03. 11. 2026

Init har fokus på at levere intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. Men den stærke vækst handler i lige så høj grad

Fleksibilitet skal tænkes ind i pharmafabrikken allerede i designfasen

AutomatiseringBranchenytTop29. 10. 2026

Nye life science-anlæg skal kunne håndtere flere produkter og produktionsformer gennem deres levetid. Hvis fleksibiliteten ikke tænkes ind, når afgørende beslutninger om automation, data og sikkerhed bliver truffet, kan senere ændringer blive dyre og komplicerede. Det vurderer Tom Lundsgaard Zøllner

Audi tester AI-drevne humanoide robotter i logistikken

AktueltRobotter29. 10. 2026

I samarbejde med Agile Robots, Dassault Systèmes og NVIDIA undersøger Audi, hvordan kunstig intelligens og mobile humanoide robotter kan automatisere nogle af de mest komplekse logistikopgaver i bilproduktionen. Audi har igangsat et proof of concept, der skal undersøge, hvordan mobile humanoide

Kæmpedroner kan give landmænd nyt redskab

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 10. 2026

Teknologisk Institut leder projektet N-Drone, som for første gang i Danmark afprøver såning og sen bladgødskning i majs med særligt store droner. Forsøgene skal afdække, om såning af efterafgrøder og bladgødskning af majs, kan klares fra luften mere præcist og på tidspunkter, hvor traktorer ikke kan

Ny byggerobot skal tage de tunge boreopgaver på byggeprojekter

BranchenytRobotter29. 10. 2026

Tusindvis af borehuller i beton betyder både mange arbejdstimer og stor fysisk belastning for medarbejderne på byggepladsen. Nu introducerer fischer sin autonome byggerobot BauBot på det danske marked. I stedet for, at entreprenøren skal investere i sin egen robot, tilbydes automatiseret boring som

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

    03.11.2026

  • Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

    03.11.2026

  • Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

    03.11.2026

  • IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

    03.11.2026

  • Wireless Logic Nordic udpeger Wanig Le Pennec som ny direktør

    03.11.2026

  • Init udvider igen – Tipatek bliver en del af gruppen

    03.11.2026

  • Fleksibilitet skal tænkes ind i pharmafabrikken allerede i designfasen

    29.10.2026

  • Audi tester AI-drevne humanoide robotter i logistikken

    29.10.2026

  • Kæmpedroner kan give landmænd nyt redskab

    29.10.2026

  • Ny byggerobot skal tage de tunge boreopgaver på byggeprojekter

    29.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}