• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringNavnenyt16. 06. 2025 | Helle Friemann Nielsen

100 procent bemandingsfri butik baseret på AI og sensorer

AutomatiseringNavnenyt16. 06. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danmark får sin første 100 procent bemandingsfri håndværkerbutik. Det sker, når Lemvigh-Müller lancerer et mobilt bemandingsfrit butikskoncept baseret på kunstig intelligens og sensorer, som kommer til at spare tid på landets største byggepladser.

Den mobile AI butik på vej til byggepladsen. Foto: Maria Noel, Lemvigh-Müller.

Med en kombination af kunstig intelligens, sensorteknologi og mobil fleksibilitet introducerer Lemvigh-Müller nu et nyt butikskoncept, der kan ændre måden, håndværkere får adgang til materialer på.
Et pilotprojekt i Odense markerer starten på en ny æra for byggevarelogistik i Danmark. Her installerer Lemvigh-Müller landets første fuldautomatiske og 100 procent bemandingsfri håndværkerbutik direkte på en aktiv byggeplads. Butikken er designet til at være mobil, så den nemt kan flyttes til nye projekter – og altid være tæt på de håndværkere, der har behov for hurtig adgang til materialer.

Butik uden kasse og kø – direkte på byggepladsen
Løsningen er udviklet i samarbejde med Unlimit Group, hvis teknologi gør butikken helt uafhængig af personale og dermed åben for kunder hele døgnet rundt. Butikskonceptet er mobilt og kombinerer kunstig intelligens og automatiseret lagerstyring.
-Vi ved, hvor vigtig tid er på byggepladsen og har altid fokus på, hvordan vi kan hjælpe vores kunder med at effektivisere. Derfor har vi udviklet dette butikskoncept, som gør det muligt for håndværkerne at få fat i de nødvendige materialer, præcis når de har brug for dem og spare kostbar tid på byggepladserne, fortæller VP Industry i Lemvigh-Müller, Pernille Wichmann.

AI og sensorer håndterer logistikken
I samarbejde med Unlimit Group er butikken blevet udstyret med avanceret teknologi. Når kunden logger ind via Lemvigh-Müllers app, registrerer 48 kameraer og vægtsensorer automatisk, hvilke varer der fjernes fra hylderne. Kunden forlader butikken uden at scanne eller betale – transaktionen sker automatisk og faktureres én gang om måneden.
-Det her er en fuldautomatisk løsning, hvor vi har fjernet friktionen i indkøbsoplevelsen. Det skal være lige så nemt at hente materialer på en byggeplads som at hente en sodavand i en automat, siger CEO i Unlimit Group, Mads Laursen.
Den mobile butik er også udstyret med intelligent lagerstyring, der automatisk genbestiller varer fra Lemvigh-Müllers hovedlager, når det er nødvendigt. Det sparer kunderne for tid og situationer med udsolgte varer.

Designet til at skabe kundeværdi – og skalere
Butikken er ikke kun bemandingsfri, men også mobil. Det gør det muligt at placere den midlertidigt tæt på byggepladser med højt forbrug – eksempelvis ved store offentlige eller industrielle projekter.
-Vi skaber konkret værdi for vores kunder ved at bringe varen tættere på arbejdsstedet. Det reducerer transporttid, minimerer afbrydelser og øger produktiviteten. Det er ikke bare bekvemt – det er forretningskritisk i store entrepriser, understreger Pernille Wichmann.
Ifølge hende er pilotbutikken i Odense kun begyndelsen.
-Vi ser et betydeligt potentiale i at rulle konceptet bredt ud. Flere aktører i industrien har allerede vist interesse for at få en butik leveret til deres byggepladser. Og vi taler ikke om fremtidens løsning – vi har den i drift i slutningen af juni, siger hun.

Første skridt mod en ny branchemodel
Den mobile butik markerer en ny tilgang til logistik og materialehåndtering i byggebranchen. Løsningen er designet til at passe ind i det moderne byggeri, hvor fleksibilitet og tidseffektivitet er afgørende.
-Med AI og automatisering kan vi understøtte en mere agil byggeproces. Vores ambition er at være med til at definere næste generation af forsyningsmodeller i industrien. Vi tror på, at løsninger som denne kommer til at spille en central rolle i fremtidens byggeri. Det handler om at forene teknologi og kundebehov – så vi kan levere reelle fordele på byggepladsen. Vi er til for at gøre en forskel for vores kunder, afslutter Pernille Wichmann.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop16. 06. 2025

Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er nu fundet. De har det til fælles, at de fastholder eller hjemtager produktion til Danmark gennem intelligent brug af robotteknologi og automation. Ifølge juryen demonstrerer de tre virksomheder markante produktivitetsstigninger og sætter

DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

AktueltAutomatiseringMesser og møder16. 06. 2025

Der skal dystes i avanceret 3D-print-teknologi, når hi-messen til efteråret danner ramme om DM i 3D-print for erhvervsskoleelever. Mesterskabet er en del af messens 3D TECH-område, der blandt andet også rummer Dansk AM Hub, som andetsteds på messen som noget nyt forestår AM Summit. Den

Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

AktueltNavnenytRobotter16. 06. 2025

Fra redningsoperationer til miljøovervågning - seks danske virksomheder har modtaget støtte i første runde af nyt APUS-program. Der er gode nyheder til seks danske små og mellemstore virksomheder, som udvikler ubemandede systemer.Med APUS-programmet ønsker Odense Robotics og CenSec at hjælpe

Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

Energi og miljøNavnenyt16. 06. 2025

Volvo Cars har underskrevet en ny aftale med det svenske stålfirma SSAB om levering af højkvalitets genbrugsstål fra 2025. Volvo Cars er den første bilproducent, der underskriver en leveringsaftale om genanvendt stål til serieproduktion. Aftalen er en udvidelse af et i forvejen langvarigt

100 procent bemandingsfri butik baseret på AI og sensorer

AutomatiseringNavnenyt16. 06. 2025

Danmark får sin første 100 procent bemandingsfri håndværkerbutik. Det sker, når Lemvigh-Müller lancerer et mobilt bemandingsfrit butikskoncept baseret på kunstig intelligens og sensorer, som kommer til at spare tid på landets største byggepladser. Med en kombination af kunstig intelligens,

Roima Intelligence køber TilliT for at styrke global ekspansion og intelligent produktion

AutomatiseringNavnenyt16. 06. 2025

Roima Intelligence, en førende nordisk virksomhed inden for industrielt software, har opkøbt TilliT, en australsk pioner inden for digital produktionsudførelse, som led i sin fortsatte internationale ekspansionsstrategi. Opkøbet styrker Roimas portefølje af softwareløsninger og forbedrer

Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

BranchenytTop12. 06. 2025

Eksportbarometeret er på det laveste niveau siden energikrisen i 2022. Toldsatser og usikkerhed om den globale samhandel fylder for eksportørerne. Optimismen blandt de danske eksportører ligger på et meget lille sted, når man ser resultaterne af den nyeste Eksportbarometer-undersøgelse

HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

AktueltMesser og møder12. 06. 2025

Interessen for at udstille på årets HI-messe er stor, og der er rift om pladserne i alle messens vidt forskellige haller. HI-messen, der nyder godt af opbakning fra såvel nye som velkendte udstillere, finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober 2025. Standene på HI Tech &

Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

AktueltVand og spildevand12. 06. 2025

Gennem spildevandsanalyse har Institut for Retsmedicin på Aarhus Universitet på vegne af Sundhedsstyrelsen målt danskernes forbrug af bl.a. opioider, alkohol og kokain. Flere resultater overrasker forskerne bag undersøgelsen, som er et initiativ under regeringsudspillet Ungdom uden

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

BranchenytNavnenyt12. 06. 2025

Nyt nationalt kompetencecenter for genfremstilling skal hjælpe danske virksomheder med at forvandle udtjente produkter til nye forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitet og Industriens Fond er gået sammen om centret, der skal lukke et hul i dansk indsats for genfremstilling. Der skal

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

    16.06.2025

  • DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

    16.06.2025

  • Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

    16.06.2025

  • Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

    16.06.2025

  • 100 procent bemandingsfri butik baseret på AI og sensorer

    16.06.2025

  • Roima Intelligence køber TilliT for at styrke global ekspansion og intelligent produktion

    16.06.2025

  • Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

    12.06.2025

  • HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

    12.06.2025

  • Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

    12.06.2025

  • Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

    12.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik