• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Robotter15. 08. 2018 | Helle Friemann Nielsen

Dansk robot skåner laboranter

Robotter15. 08. 2018 By Helle Friemann Nielsen

Københavnske Flow Robotics præsenterer nu et smart alternativ til opslidende manuel pipettering: Firmaet har opfundet en fleksibel robot, der er så nem at bruge, at det også kan betale sig at automatisere både små og hyppigt skiftende laboratorieopgaver.

-Et stort antal laboranter bliver hvert år langtidssygemeldt på grund af håndholdt pipettering, der slider hårdt på hænder, håndled og arme. Derfor er vi meget stolte af at kunne tilbyde et alternativ til den opslidende håndpipettering: Cobotten – flowbot ONE, siger CEO Kasper Støy, som var med til at starte robotfrontløberen Universal Robots.
-Robotten har vi udviklet i samarbejde med laboranter, et stort dansk biotekfirma og forskere fra DTU. Det er en robot, som intuitivt kan betjenes af alle og ovenikøbet tjener sig selv hjem i løbet af seks måneder. Den kan gøre en kæmpe forskel i laboratorier i hele verden, siger Kasper Støy videre.
I dag er han professor på IT-Universitetet i København, hvor han mødte adjunkt Andres Faiña. Sammen satte de sig for at skabe en automatiseringsløsning til de mange små og forskellige pipetteringsopgaver, som de eksisterende fuldautomatiserede laboratorierobotter ikke er egnet til.
Flowbot ONE er lige så intuitiv at betjene som en smartphone. Ved hjælp af patenteret teknologi kombineres livevideo fra robotten med en grafisk brugergrænseflade. Det betyder, at alle er i stand til at sætte robotten i gang, uden at der behøves nogen form for programmeringsekspertise.
-Ved at bruge den seneste teknologi, som også bruges i 3D-printere, har vi kunnet skabe en lille fleksibel samarbejdende pipetteringsrobot til under 200.000 kroner. Nu glæder vi os til at dele nyheden om, at det faktisk er muligt at automatisere små opgaver, der ændrer sig tit. Jeg har selv set, hvordan man i laboratorier tidligere kun har kunnet vælge mellem den anstrengende håndpipettering eller store, dyre maskiner, der først kunne køre efter seks til tolv måneders programmering. Nu er der en fornuftig mellemvej og dermed ikke længere grund til, at ansatte slides op af manuel pipettering. Det er en virkelig god nyhed, siger Charlotte Rossmeisl, CCO i Flow Robotics og tidligere afdelingsleder hos Novo Nordisk. Hun fortsætter:
-Vores udviklingsteam i Flow Robotics er et unikt tværfagligt mix; hvor vi kombinerer viden fra life science med ekspertkompetencer inden for robot, automation og det nyeste inden for it og software. Placeringen i København er også vigtig i forhold til at være tæt på alle virksomhederne i Medicon Vally, således at der er lokal support og hurtig service.

Flowbot ONE er ikke kun et alternativ til manuel pipettering, men også et supplement til de eksisterende store laboratorierobotter til flere millioner kroner. De store robotter er optimale til high through-put-opgaver, der sjældent ændrer sig, men de er ikke fleksible nok til laboratorieopgaver, som ændrer sig ofte. Hvor de store robotter kræver programmeringsekspertise og omstillingstid, hver gang proceduren ændres, kan flowbot ONE bruges intuitivt af alle og nemt omstilles indenfor få minutter til en ny opgave. Derudover er flowbot ONE også i stand til at håndtere de allerfleste typer af emballage og væskeklasser. Flowbot ONE har fleksibiliteten til hurtigt at blive en uundværlig assistent for laboranter og kemikere.
Flowbot ONE er designet i samarbejde med Møller Jensen Innovation Design og 2C med rådgivning fra Danmarks Nationale Metrologiinstitut og Dandiag A/S omkring kalibrering, nøjagtighed og præcision. Alle pipettemoduler kalibreres af Dandiag A/S, som kan udføre sporbar og akkrediteret kalibrering (DANAK reg. nr. K490). Kalibrering udføres før levering samt periodisk iht. kundens ønske. Den nye cobot sættes i produktion i august 2018.

Spinoff fra IT-Universitetet
Flow Robotics A/S er en dansk spinoff virksomhed fra IT-Universitetet i København. Virksomheden blev grundlagt i december 2015 af professor og Universal Robot-medstifter Kasper Støy og adjunkt Andres Faiña, oprindeligt fra University of A Coruña i Spanien. Begge er ansat på IT-Universitetet i København.
Finansiering fra engagerede bestyrelsesmedlemmer, ejere, Innovationsfonden og Markedsmodningsfonden har gjort det muligt at videreudvikle en patenteret robotteknologi og pipetteringsrobotten flowbot ONE. Robotten har været testet af pilotkunder siden august 2017. Lanceringen finder sted i august 2018.
Flow Robotics A/S er baseret i København og har ti ansatte.

Skrevet i: Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Faulhaber-direktør: Innovation betyder også at tage risici

InnovationNavnenytTop02. 06. 2025

Som administrerende direktør for Faulhaber har Dr. Udo Haberland ansvaret for områderne udvikling, forskning, kvalitet, logistik og produktion. I dette interview fortæller han om vigtigheden af optimerede processer, friheden til at finde på idéer og modet til at prøve noget nyt. Det handler om,

AI-gigafabrik bør placeres i Danmark

AktueltBranchenyt02. 06. 2025

Europa skal kunne stå på egne ben i AI-kapløbet - og Danmark er et oplagt valg til en af EU’s kommende AI-gigafabrikker. Dansk Metal bakker op om visionen – og understreger, at det kræver både grøn strøm, investeringer i IT-faglighed og politisk handlekraft. -Vi har grøn energi, et tempereret

DI: Centralt cyberfilter skal værne om Danmarks sikkerhed

AktueltBranchenyt02. 06. 2025

Cybersikkerheden i Danmark skal op i helt andet gear for at beskytte samfundet mod trusler fra kriminelle og fremmede magter. Derfor opfordrer Dansk Industri i et nyt udspil om cybersikkerhed blandt andet til at indføre et nationalt DNS-filter, der kan beskytte myndigheder, virksomheder og borgere

Automationsdag: Det er let at lade teknologien tage det tunge slæb

AutomatiseringMesser og møderRobotter02. 06. 2025

Små tiltag kan have stor effekt. Det behøver hverken at være dyrt eller svært at flytte tusindvis af paller, få palleteret produkter eller transportere reservedele fra et lager til montageafdelingen. Det viser Bila A/S til landets virksomheder den 12. juni til automationsdag, hvor deltagerne selv

Automatisering gjort enkelt

Automatisering02. 06. 2025

Zeiss løfter endnu en gang niveauet for brugervenlig metrologi med lanceringen af deres nye produkt: Zeiss ScanPort. Den nye, semiautomatiske løsning gør det enkelt og effektivt at udføre gentagne 3D scanninger af små og mellemstore emner – og Zebicon A/S introducerer nu løsningen på det danske

Esbjerg-firma lander eksklusiv samarbejdsaftale med udenlandsk pumpeproducent

NavnenytProcesteknologi02. 06. 2025

Med kontor i Esbjerg har firmaet Watter ApS med mere end 10 års erfaring inden for pumpe og generatorer landet en eksklusiv distributøraftale med den internationale pumpeproducent Rotek Handels GmbH i Østrig. Watter ApS. Virksomheden forventer som resultat vækst i top og bundlinje i løbet af 2025 og

MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2025

MADE er genudpeget af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse som Danmarks nationale klynge for avanceret produktion frem til 2028. I usikre tider er produktionsklyngens arbejde aktuelt som aldrig før, lyder det fra MADE’s direktør. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har udpeget MADE som ny national

Laveste forbrugertillid i over 40 år trods sund økonomi

AktueltBranchenyt26. 05. 2025

Danskernes økonomiske bekymringer er på sit højeste siden oliekrisen, men bag de dystre forventninger står et erhvervsliv i fuld fart og en dansk økonomi med stærke nøgletal, lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Danskernes tro på, hvordan Danmarks økonomi ser ud om et år er faldet til

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

AktueltEnergi og miljøNavnenyt26. 05. 2025

Ny løsning fra Ranlev Industri Automation A/S gør det muligt at måle klimaaftrykket helt ned på produktniveau. Løsningen er udviklet i samarbejde med Alexandra Instituttet i regi af projektet ”Afkobling 2030”. Ranlev Industri Automation A/S' nyeste løsning gør det muligt for

IFS ruller nyt AI-skyts ud

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

IFS fyrer nu op under implementeringen af Industrial AI. Med lanceringen af IFS Nexus Black stiller selskabet sin store portefølje af AI-eksperter til rådighed for co-creation af Industrial AI-applikationer, så hver enkelt virksomhed hurtigere og mere sikkert kan høste gevinsterne ved at bruge

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Faulhaber-direktør: Innovation betyder også at tage risici

    02.06.2025

  • AI-gigafabrik bør placeres i Danmark

    02.06.2025

  • DI: Centralt cyberfilter skal værne om Danmarks sikkerhed

    02.06.2025

  • Automationsdag: Det er let at lade teknologien tage det tunge slæb

    02.06.2025

  • Automatisering gjort enkelt

    02.06.2025

  • Esbjerg-firma lander eksklusiv samarbejdsaftale med udenlandsk pumpeproducent

    02.06.2025

  • MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

    26.05.2025

  • Laveste forbrugertillid i over 40 år trods sund økonomi

    26.05.2025

  • Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

    26.05.2025

  • IFS ruller nyt AI-skyts ud

    26.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik