• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringInnovationNavnenytTop22. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Dansk startup giver AI en menneskelig forståelse – millioninvestering skal brede teknologien ud

AutomatiseringInnovationNavnenytTop22. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Den danske AI-startup Interhuman AI giver AI-modeller mulighed for at aflæse og forstå menneskelige udtryk og stemninger ved at anvende computervision og lydanalyse samt integrere psykologi og adfærdsvidenskab. Løsningen kan omsætte de rå signaler til sociale signaler, som kan tolkes i kontekst og styrke interaktionen mellem mennesker og AI. Det er revolutionerende for såkaldte konversations AI’s og giver potentialer for bl.a. at hjælpe sårbare mennesker verden over.

Foto: interhuman.ai.

AI vil fremover kunne bruges til at afkode sindstilstande og behov hos mennesker. Det er en af mange anvendelsesmuligheder for Interhuman AI’s nyudviklede socialt intelligente lag, der kan indlejres i alverdens AI-modeller.
Interhuman AI har netop været ude at rejse kapital til at udbrede teknologien og har hentet 15 mio. kr. i en preseed-runde ført an af PSV Tech med deltagelse fra EIFO, Antler, The Yope Foundation, samt business angels fra Ada Ventures.
Alle investorer er med for at understøtte den danske startup, fordi den bygger det første sociale intelligenslag til AI-systemer nogensinde, og med en API vil kunne transformere næste generation af konversations-AI’er og for alvor bidrage til at sætte Danmark på landkortet som den førende AI-nation i Norden.

Omfattende og dyb DTU-forskning ligger bag
Interhuman AI er en dansk AI-virksomhed med udspring i Danmarks Tekniske Universitet (DTU). Virksomheden blev stiftet i oktober 2023 efter et succesfuldt forskningsprojekt finansieret af DTU og to tredjedele af grundlæggerteamet, Paula Petcu, CEO, og Line Clemmensen, CSO og professor i AI og maskinlæring, har begge haft sin gang på DTU’s datalogiske centre.
Den sidste tredjedel Frederik Sally, COO, kommer med erfaring fra tidligere startups og har dyb produkt- og forretningsmæssig indsigt.
Ved at anvende computer vision og lydanalyse samt integrere psykologi og adfærdsvidenskab, udvikler Interhuman AI på baggrund af forskningen en løsning, der omsætter de rå signaler til sociale signaler, som kan tolkes i kontekst og styrke interaktionen mellem mennesker og AI.

De tre stiftere i Interhuman AI supplerer hinanden godt og nyder stor tiltro fra investorerne. Fra venstre: Paula Petcu, Frederik Sally og Line Clemmensen. Foto: Sipho Xavier.

Hvad betyder et smil?
Et smil kombineret med at læne sig fremad kan signalere engagement, mens det samme smil sammen med at læne sig tilbage kan antyde noget helt andet.
Når træning og coaching drives af AI, vil tilføjelsen af social intelligens gøre oplevelsen mere naturlig og personlig ved at tage højde for brugernes unikke udfordringer og stil. I digitale sundhedsværktøjer kan det hjælpe med at imødekomme behov med empati. I salgstræning kan det hjælpe professionelle med at erkende, hvordan de fremstår – ikke kun hvad de siger, men hvordan de siger det – og give feedback på selvtillid, empati og tydelighed. Og i kundeservice kan vi måske endelig få AI-supportbots, der forstår os og reagerer bedre på vores frustrationer og tøven.

Marked i vækst, men AI-agenterne halter efter
Det globale AI-marked vokser hurtigt. Men selvom AI-agenter bliver stadig bedre til at forstå ord, overser de op til 93 pct. af den nonverbale kommunikation.
50 pct. af det globale AI-marked på 757 milliarder USD involverer interaktion mellem mennesker og AI. 40 pct. af disse interaktioner vil kunne få gavn af, at AI’en forstår nonverbal kommunikation.
Ifølge Paula Petcu skal AI i højere grad handle om menneskelig interaktion:
-Det globale AI-marked vokser hurtigt. Men for at udnytte AI-løsningernes fulde potentiale skal hele menneskets adfærd tages i betragtning. AI handler ikke bare om effektivitet og optimering af arbejdsprocesser – det handler om menneskelig interaktion. Uden vores løsning, mener vi, at AI-udviklere fortsat vil have svært ved at skabe løsninger, der muliggør gensidig forståelse mellem mennesker og AI, og det vil føre til skuffelse over hvad AI kan bidrage med, siger Paula Petcu.
Virksomheden vil bruge investeringen til at udvikle en platform og API, der gør det muligt for virksomheder at tilgå deres socialt bevidste AI og model kerne. Investeringen skal også bruges til at skalere udvikling og udvide teamet af AI-ingeniører.

Et gennembrud for AI
-Vi er kun lige begyndt at se, hvad der sker, når social intelligens bygges ind i AI. Det her er et gennembrud, der har potentialet til at forandre sundhedssektoren, vores uddannelser og enhver branche, hvor menneske-AI-interaktion er vigtig. Forskning viser allerede, at automatisering af adfærdskodning med AI gør mental sundhedsdiagnostik langt mere pålidelig og minimerer den bias, der følger med manuel kodning. Interhuman AI går forrest i dette skifte med sjælden teknisk dybde, videnskabelig stringens og ambitionen om at flytte grænserne for, hvad vi kan med AI, fortæller Alexander Viterbo-Horten, partner i PSV Tech og tilføjer:
-Interhuman AI er netop den type teknologiske gennembrud, Europa har brug for. Det viser, at europæiske grundlæggere kan gå forrest inden for AI, samtidig med at de værner om de etiske og videnskabelige standarder, der skal definere global tillid til teknologi.

Det næste meningsfulde skridt inden for AI
-Interhuman AI er ikke bare endnu en hurtig AI-sprogmodelvirksomhed. Det er det næste meningsfulde skridt inden for AI-industrien. Med sin teknologi dybt forankret i videnskabelige opdagelser i AI- og datalogimiljøet på DTU demonstrerer virksomheden, hvilket stærkt grundlag vi har for AI-økosystemet i Danmark, og hvordan vi kan bidrage til europæisk innovation inden for nye og transformative teknologier. Det er teknologi, der gør en forskel, og vi tror på, at stifterteamet er ekstraordinært godt rustet til at realisere det, siger Mathias Kaasgaard, der er Investment Manager hos EIFO.
Michael Wiatr, partner i Antler er enig:
-Interhuman AI bringer menneskelighed til AI. I en verden, hvor AI-løsninger fylder mere og mere, vil det at give teknologien mulighed for at forstå alle de nonverbale kommunikationselementer, vi tager for givet, være transformativt. Interhuman AI har et grundlæggerteam i verdensklasse, der kombinerer teknisk ekspertise med reel passion og beslutsomhed for at gøre AI mere socialt bevidst. Vi er glade for at støtte dem og har fuld tiltro til deres fremtidige succes.

Skrevet i: Automatisering, Innovation, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

BranchenytInnovation18. 06. 2026

Aalborg Universitet og Syddansk Universitet vil udvikle en fælles digital platform, der skal styrke innovationen og gøre vejen fra forskning til virksomhed både kortere og enklere. Med projektet ”SPINS; Spinout platform for innovation and European sovereignty” vil de to universiteter samle centrale

Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

NavnenytVand og spildevand18. 06. 2026

Cleantech-virksomheden Brunata A/S har udsendt nyt regnskab og fortsætter vækstrejsen med stigende omsætning og solid fremgang i forretningen. Resultatet er især drevet af en solid markedsposition for fordelingsregnskaber og stor international succes. Brunata A/S, som udvikler digitale

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

  • AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

    18.06.2026

  • Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    18.06.2026

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik