• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltMaskiner og anlæg27. 10. 2021 | Helle Friemann Nielsen

WAAM ligger forrest i 3D-print-kapløb

AktueltMaskiner og anlæg27. 10. 2021 By Helle Friemann Nielsen

WAAM – wire arc additive manufacturing – bliver den 3D-print-teknologi, som hurtigst kommer til at vinde frem i industriel skala. Det forudser Peter Tommy Nielsen, leder af FORCE Technologys afdeling for fuldskalatest af komponenter og systemer samt laser- og svejseteknologi.

Forklaringen er, at WAAM er baseret på kompetencer og teknologier, som industrien allerede kender indgående – nemlig MIG/MAG-svejsning og automation ved hjælp af 6-aksede industrirobotter. Det gør WAAM til en naturlig forlængelse af robotsvejsning, og mange af de kompetencer, der er i spil i forhold til svejsning, kan umiddelbart overføres til WAAM-produktion.
-Svejsning er veldokumenteret og velafprøvet. Vi ved, at det vi kan svejse, kan vi sandsynligvis også 3D-printe. Virksomheder med kompetencer inden for svejsning står rigtig stærkt i forhold til WAAM, og det får flere af dem til at interessere sig for området, siger Peter Tommy Nielsen.
Hans team af ingeniører og teknikere arbejder bl.a. med udvikling, afprøvning og dokumentation af praktiske anvendelsesmuligheder for teknologier og materialer for danske og udenlandske industrivirksomheder eksempelvis inden for aerospace-sektoren.
Teamet råder blandt andet over Skandinaviens største storskala metal 3D-print-facilitet med 6-akset procesmanipuleringsrobot med laser-AM-hoved, tiltbart drejebord med en kapacitet på 1.000 kg samt en drejebænk, der kan håndtere op til tre meter lange emner med en diameter på 1.000 mm.

Samarbejde er fordel for kunder
Inden for WAAM arbejder FORCE Technology tæt sammen med Lemvigh-Müller. Det ser Henrik Stilling, salgsingeniør og svejsespecialist certificeret af organisationen International Institute of Welding, IIW, som en stor fordel for Lemvigh-Müllers kunder.
-Vi oplever en stigende interesse for WAAM og avanceret svejseteknologi, og sammen med FORCE Technology kan vi udforske og kortlægge mulighederne inden for WAAM. Vi bliver klogere fra case til case, og den viden og erfaring, vi opbygger, kan vi formidle videre til praktiske anvendelsesmuligheder hos vores kunder, siger Henrik Stilling.

Printede metalmodel for stjernearkitekter
Senest har FORCE Technology og Lemvigh-Müller hentet erfaring med påføring af meget store materialemængder med WAAM. Det skete med fremstillingen af formentlig verdens første 3D-model af et projekteret byområde i massivt stål for arkitektvirksomheden BIG.
Den knap 1.200 kg tunge model med en diameter på godt 1.400 mm er opbygget med 3D-printtråd fra producenten Böhler på en bundplade i massivt stål. Det har givet værdifuld erfaring i at håndtere de udfordringer med materialespændinger, som påføring af flere hundrede kilo glødende 3D-printtråd medfører.

Stærke emner og mindre efterbearbejdning
Henrik Stilling ser stærke emner, der kræver begrænset efterbearbejdning, som en af de afgørende fordele ved WAAM.
-WAAM giver stor designmæssig frihed, fleksibilitet og kort gennemløbstid, både i kraft af hurtig opstilling og kort egentlig produktionstid. Sammen med god økonomi i form af en relativt lille investering og slutprodukter med gode egenskaber, stiller det WAAM meget stærkt som produktionsteknologi i fremtiden, siger han.
Henrik Stilling peger på særlige anvendelser som fremstilling af end of arm-værktøjer til industrielle robotter, funktionelle prototyper og enkeltstyksproduktioner eller små serier som oplagte WAAM-opgaver.

WAAM er også bæredygtighed
Men WAAM handler ikke kun om nye muligheder inden for produktions- og reparationsopgaver. Peter Tommy Nielsen peger også på bæredygtighed som et aspekt, der tæller på plussiden for WAAM.
-Med WAAM minimerer man materialespildet og reducerer sin lagerbinding. En rulle 3D-printtråd kan i princippet blive til hvad som helst. Det er ikke mindst interessant i en tid med knaphed på materialer og høje priser, siger han afslutningsvis.

Skrevet i: Aktuelt, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

AutomatiseringBranchenytTop02. 02. 2026

Ny prognose fra IoT-analysehuset Transforma Insights peger på 21,9 mia. IoT-forbindelser i 2026. Direktør Steen Lenzing fra Wireless Logic Nordic ser et kommende opgør med pris- og dækning til fordel for sikkerhed i takt med at antallet af sensorer øger kompleksiteten. Antallet af globale

Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

AktueltEnergi og miljøNavnenytProcesteknologi02. 02. 2026

Alfa Laval omsætter cirkulær tænkning til handling med lanceringen af ThinkCircularity, et program til tilbagetagning og genanvendelse af materialer fra virksomhedens ThinkTop-ventilstyringsenheder. Pilotprojektet er blevet taget godt imod af kunder og samarbejdspartnere, og virksomheden har

Håndsrækning til øget cybersikkerhed

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte små- og mellemstore virksomheder i ny millionsatsning fra Industriens. Fond. 23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små

Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Den grønne omstilling står og falder med adgangen til kritiske råstoffer, der i dag er præget af sårbare forsyningskæder i en usikker verden. Lektor Wu Chen fra Institut for Grøn Teknologi på Syddansk Universitet vil nu kortlægge, hvordan Danmark kan sikre forsyningssikkerheden af de kritiske

Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

Branchenyt02. 02. 2026

Ny rapport tegner et foruroligende billede af vores nutid og peger på behovet for en bred dansk digital sikkerhedsstrategi. Det er hovedkonklusionen i Geopolitisk kompas 2026 – ”Når frygt skal skabe vækst”, som forskernetværket Navigating 360 har udarbejdet sammen med IT-Branchen. Cyberangreb,

VIA og AU i nyt tæt samarbejde: Vil tiltrække flere ingeniørstuderende til regionen

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Et nyt strategisk partnerskab mellem VIA University College og Aarhus Universitet skal gøre Region Midtjylland mere attraktiv for både danske og internationale ingeniørstuderende. Der er brug for flere ingeniører på det danske arbejdsmarked. Det gælder i høj grad også for Region Midtjylland,

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

    02.02.2026

  • Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

    02.02.2026

  • Håndsrækning til øget cybersikkerhed

    02.02.2026

  • Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

    02.02.2026

  • Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

    02.02.2026

  • VIA og AU i nyt tæt samarbejde: Vil tiltrække flere ingeniørstuderende til regionen

    02.02.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik