• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Messer og møderNavnenyt14. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Vogelsang A/S på Agromek 2024

Messer og møderNavnenyt14. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Agromek 2024, der er Nordeuropas største landbrugsmesse, afholdes i MCH Messecenter Herning 26.-29. november. Vogelsang A/S udstiller på messen. Her præsenterer virksomheden de nyeste innovationer til biogasanlæg og landbrugsteknologi, der øger effektiviteten og reducerer driftsomkostningerne for biogas- og landbrugsproduktion.

En af de løsninger, Vogelsang præsenterer på messen er det nye PreMix væskefodringssystem, der sikrer pålidelig fodring af faste materialer . Foto: Vogelsang GmbH & Co. KG.

På Agromek 2024 vil Vogelsang præsentere to nye varianter af den opgraderede PreMix. De to modeller er PreMix IC (Intelligent Control), en komplet løsning til OEM-producenter, og PreMix ICC (Intelligent Control Comfort), et fuldt præmonteret system til biogasanlæg. Begge modeller er udviklet med fokus på forbedret ydeevne, længere levetid, lavere driftsomkostninger og reduceret energiforbrug.
Et andet centralt produkt på standen vil være den kegleformede HiCone progressiv hulrumspumpe. Denne pumpe præsenteres både som en selvstændig løsning og som en integreret del af det opdaterede PreMix-system. Den kegleformede rotor og stator i HiCone muliggør præcis justering af pumpens komponenter. Hvis der opstår slid mellem rotor og stator, kan det nemt kompenseres, hvilket eliminerer behovet for dyre og tidskrævende udskiftninger. Dette forlænger pumpens levetid markant.
-De første brugeres erfaringer viser, at pumpens levetid mangedobles, vedligeholdelsesarbejdet reduceres betydeligt, og driftsomkostningerne er lavere, fortæller Niels Agerbo, adm. direktør hos Vogelsang Danmark.
Det opdaterede PreMix flydende fødesystem kombinerer den kegleformede HiCone pumpe med RotaCut RCX våd macerator. RotaCut er nu udstyret med en mere kraftfuld version af AutoCutControl (ACC), som automatisk justerer knivene og tilpasser trykket afhængigt af materialet. Dette resulterer i lavere energiforbrug og mindre slid på skæreværktøjerne, hvilket forlænger serviceintervallerne og øger levetiden med op til 100 pct.

PreMix systemet udfører fire arbejdstrin i én kompakt enhed:
• Separation og udledning af tungt materiale fra inputmaterialet
• Opløsning af faste materialer i en flydende fase for at skabe en suspension
• Skæring af fiberrige og grove komponenter
• Pumpning af den forberedte suspension til reaktorerne

Begge PreMix modeller er udstyret med forbedret software og en opdateret brugergrænseflade, der gør systemet endnu mere brugervenligt. Den nye Performance Control Unit (PCU) sikrer optimal drift af systemet og effektiv tilførsel af faste materialer. Desuden giver realtidsovervågning mulighed for at holde øje med sliddele, så vedligeholdelse kan planlægges i god tid.

Hydraulisk justering i XSplit
Vogelsang vil også fremvise det nye VarioAdjust hydrauliske justeringssystem til XSplit separatoren. Dette system giver brugerne mulighed for at justere kontaktrykket under drift og tilpasse det efter behov, hvilket sikrer hurtig reaktion på ændringer i materialernes egenskaber.

XSplit separator med VarioAdjust hydraulisk justering. Foto: Vogelsang GmbH & Co. KG.

Vogelsang A/S udstiller på stand K8000.

Skrevet i: Messer og møder, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

Maskiner og anlæg26. 03. 2026

Sandvik Coromant lancerer GC1240; den nye generation af vendbare fræserskær - udviklet som en løsning på de sværeste problemer inden for bearbejdning af rustfrit stål med konstant stærk performance. GC1240 fra Sandvik Coromant med innovativ flerlags nano-PVD-belægning, der fremstilles med den

Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

Branchenyt26. 03. 2026

Fremover bliver det endnu lettere at kombinere fuldtidsarbejde med masteruddannelsen i arbejdsmiljøledelse på SDU. Fx kan man tage uddannelsen over op til seks år, ligesom mere af undervisningen bliver virtuel. Da Syddansk Universitet i 2022 åbnede Danmarks første masteruddannelse i

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

  • Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

    26.03.2026

  • Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

    26.03.2026

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik