• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Automatisering04. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Visualisering med vision-specifikke controls

Automatisering04. 05. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Beckhoffs billedbehandlingsløsning TwinCAT Vision tilbyder nu med den nye TwinCAT HMI Control Package også muligheden for at integrere billedbehandlingen i TwinCAT HMI-brugerfladen. Dette inkluderer en udvidet Image Control til billedvisning samt en Color Control.

Image Control muliggør en direkte sammenkædning af flere billedvariabler og en nem omskiftning mellem billedvisningerne. Desuden tilbyder den følgende features:
• “Frysning” af billedet, dvs. stop af billedopdateringen for en detaljeret analyse af den sidste optagelse.
• Skalering og forskydning af billedet inden for Vision Controls via touch-gestusser, mus eller værdiindtastning for en nærmere betragtning af billeddetaljer.
• Visning af en toolbar med direkte anvendelige betjeningselementer f.eks. billedvalg, skalering, shape-fremstilling, stop af billedopdatering, download af det viste billede.
• Visning af en infobar med aktuelle informationer og værdier, som f.eks. billedstørrelse, pixel-koordinater, farveværdi og shape-data.
• Tegning af figurer – punkt, linje, rektangel, ellipse, polygon i forskellige positioner og størrelser til bestemmelse af størrelse, flade og koordinater til brug for at indstille “regions of interrest” o.a.
• Visning af grafik som kryds, rektangler, cirkler eller billeder som overlay til opsætning og positionering af kameraer eller emner.
Uden denne Control ville brugeren selv skulle oprette og programmere de udvidede funktioner ved hjælp af yderligere tidskrævende elementer. Den nye Image Control, der inkluderer mange enkelt-controls og omfattende JavaScript-programmering, stiller derimod dette til rådighed i fuldt omfang og nemt konfigurerbart.

Desuden tilbyder Vision HMI Package med Color Control følgende features:
• Visning og indtastning af en farveværdi via tre forskellige muligheder: tekstfelt, slider og browserens color-input-element.
• Fleksibel konfigurerbarhed og redigerbarhed hvad angår kanalantal, værdiområde og tilgængelige controls.
• Valg mellem horisontal og vertikal orientering.
• Skift mellem forskellige farveformater som gråværdier, RGB og HSV.

Color Control inkluderer ligeledes enkelt-controls og JavaScript-programmering. Desuden er der mulighed for at sammenkæde direkte med et firedobbelt-array for således at kunne redigere et farvefilter direkte fra PLC’en. Herved sparer brugeren tid og engineering-indsats ved integration af billedbehandlingen i styringsapplikation.

Skrevet i: Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Den hastige udvikling inden for AI og geopolitik topper listen over CEO’ernes bekymringer

AutomatiseringBranchenyt26. 01. 2026

Bekymringen for, om AI-udviklingen løber hurtigere end virksomhedernes omstilling og den geopolitiske uro topper listen over CEO’ernes bekymringer for det kommende år. Det øger kravet til cybersikkerhed, leverandørkontrol og exitstrategier fra højrisikolande. Det viser PwC’s CEO Survey

Sporfræsningsløsninger til den virkelige verden

Maskiner og anlæg26. 01. 2026

Seco Tools A/S lancerer 335.18-skivefræseren - en robust og justerbar sporfræsningsløsning, der er udviklet til produktion i den virkelige verden. Med over 70 standardvarianter og fuld tilpasning via MyDesign leverer 335.18 stabil og omkostningseffektiv ydeevne til enhver branche, maskine eller

Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

Energi og miljøOffshore og marineProcesteknologiTop22. 01. 2026

Danske målinger under virkelig sejlads dokumenterer markant klimagevinst ved brug af biobrændstof – resultaterne er nu sendt til FN's søfartsorganisation. Målingerne er foretaget ombord på tankskibet Falstria Swan fra rederiet Uni-Tankers A/S. Her har en avanceret, online black carbon-sensor fra

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 01. 2026

Digitale netværk risikerer i fremtiden at miste troværdighed, når AI-systemer opfatter og reagerer på tid forskelligt. AAU-professor Petar Popovski advarer mod ”falske sanseindtryk i realtid”. Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og

Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

AktueltBranchenytNavnenyt22. 01. 2026

Syddansk Universitet tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over

Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

AutomatiseringNavnenyt22. 01. 2026

Au2mate A/S har indgået en aftale om at opkøbe en majoritetsandel i den tyske automations- og digitaliseringsvirksomhed ZewaTec Automation GmbH. Aftalen blev underskrevet i Hamborg den 15. januar, og den formelle overdragelse af 60 pct. af ejerandelene gennemføres den 28. februar 2026.Som led i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

  • Den hastige udvikling inden for AI og geopolitik topper listen over CEO’ernes bekymringer

    26.01.2026

  • Sporfræsningsløsninger til den virkelige verden

    26.01.2026

  • Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

    22.01.2026

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    22.01.2026

  • Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

    22.01.2026

  • Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

    22.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik