• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Messer og møderTop15. 06. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Visionen om den autonome produktion

Messer og møderTop15. 06. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Automatica er verdens førende internationale messe inden for robotteknologi og smart automation. Messen afholdes den 21.-24. juni i München efter en pause på fire år. I år præsenteres visionen om en gradvis overgang fra automatiseret til autonom produktion.

Messen anses som en teknologihub, hvor det er muligt at få overblik over både nutidens og fremtidens trends, teknologier, den globale udvikling, innovationer og løsninger.
automatica 2022 tilbyder følgende sektorer: robotics, assembly/handling technology, machine vision samt digital solutions til smart factory. Med disse sektorer dækker automatica hele værdikæden fra komponenter til systemer, fra tjenester til applikationer – på tværs af forskellige fremstillingssektorer og i tråd med messens vision om autonom produktion.

Overgangen fra automatiseret til autonom produktion
Overgangen fra automatiseret til autonom produktion er et stort skridt. Men det er på ingen måde urealistisk. Tværtimod.
Innovative tilgange, nye teknologier og smarte systemer udgør DNA’et for automatisering og robotteknologi. Det er det, der gør branchen både dynamisk og fremtidsorienteret. Gårsdagens visioner bliver til virkelighed fra den ene dag til den anden – og det samme gælder for autonom produktion.

Målet er sat: Fremtidens fabrik styrer sig selv ved hjælp af processer designet af mennesker. Men hvor langt er vi nået på vejen dertil? Hvordan kan denne udvikling fremmes? Og hvilke tekniske, miljømæssige og etiske aspekter skal vi overveje?
Fænomenet individualisering i automatiseret produktion udtrykkes med »batchstørrelse 1«. For at kunne producere en bred vifte af sådanne individualiserede produkter uden at gå på kompromis med pris, kvalitet og leveringstid, skal produktionen være ekstremt alsidig. Den skal understøtte automatisk on-the-fly konvertering til skiftende produkttyper – uden forsinkelser eller produktionsnedetid. Denne maksimale fleksibilitet opnås ved at skifte fra sekventiel til matrixproduktion.
For at opnå dette skal maskiner løse komplekse opgaver med stigende autonomi, robotter skal blive mere fleksible, og software skal blive endnu mere interoperabel og smart – med fokus på energieffektivitet og bæredygtighed.
Med automaticas fokus på digital transformation, kunstig intelligens, menneske og maskine samt bæredygtig produktion skitserer messen fremtidens fabrik.

Den vigtigste nogensinde
Sammenfattende indleder automaticas megatrends inden for digitalt netværk og kunstig intelligens en ny æra af automatisering, der falder helt i tråd med visionen om en autonom produktion. Megatrendsene muliggør implementeringer af meget fleksible produktionskoncepter, som tidligere ikke var gennemførlige.
Med det nuværende innovationstempo vil automatica 2022 formentlig blive den vigtigste nogensinde.

Automatica 2022 afholdes i München fra den 21. til den 24. juni.
I skrivende stund tæller udstillerlisten 490 udstillere.
Ved sidste fysisk afholdt messe i 2018 var der 890 udstillere og 45.00 besøgende.
Messen blev aflyst i 2020 grundet covid-19 og blev i 2021 afholdt i en virtuel udgave med det formål at bygge bro til i år.

Læs den fulde artikel om automatica 2022 i Teknisk Nyt.

Skrevet i: Messer og møder, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

BranchenytInnovation18. 06. 2026

Aalborg Universitet og Syddansk Universitet vil udvikle en fælles digital platform, der skal styrke innovationen og gøre vejen fra forskning til virksomhed både kortere og enklere. Med projektet ”SPINS; Spinout platform for innovation and European sovereignty” vil de to universiteter samle centrale

Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

NavnenytVand og spildevand18. 06. 2026

Cleantech-virksomheden Brunata A/S har udsendt nyt regnskab og fortsætter vækstrejsen med stigende omsætning og solid fremgang i forretningen. Resultatet er især drevet af en solid markedsposition for fordelingsregnskaber og stor international succes. Brunata A/S, som udvikler digitale

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

  • AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

    18.06.2026

  • Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    18.06.2026

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik