• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltMesser og møder05. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Visionært konferenceprogram på Automatik 2024

AktueltMesser og møder05. 09. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Repræsentanter fra Microsoft og D-mærket hører til de mange indlægsholdere på Automatik 2024, der har i alt 36 fremsynede indlæg på programmet.

Foto: MCH/Lars Møller.

Foruden flere end 130 udstillere byder Automatik 2024 i år på et omfattende og højaktuelt konferenceprogram bestående af 36 indlæg ved eksperter fra alskens forskellige hjørner af industrien. Blandt de mange indlægsholdere finder man Rasmus Knappe, CTO, Microsoft Denmark, der taler under overskriften ”Udnyt AI-innovation i automatisering” og blandt andet beskæftiger sig med, hvad AI-udviklingen har og får af betydning for fabriks- og produktionslinjer.
-AI-innovation er et vigtigt element inden for industriel automatisering og procesautomatisering af flere grunde – teknologien gør det lettere at overskue ellers maskinelt uhyre komplekse processer, den forsyner virksomheden med råd og anbefalinger, og den er med til at sikre, at tværfaglighed håndteres bedre. AI gør det ganske enkelt nemmere for mennesker at træffe de bedste beslutninger, konstaterer Rasmus Knappe og forudser:
-AI-innovations rolle inden for automatisering vil kun blive større i den kommende tid, hvor teknologien vil tjene som et innovativt og inspirerende bindeled mellem mennesker og maskiner. Derudover vil den blive stadigt mere tilgængelig og nemmere at integrere, den kan finde fejl, og den kan hjælpe med at øge kvaliteten – den er en co-pilot, der ikke erstatter, men understøtter mennesket.
Rasmus Knappe påpeger yderligere, at man foruden de AI-baserede chatbots, der bygger på hastigt ekspanderende sprogmodeller med tiltagende udtrykskraft, er nået langt med udviklingen af multimodal AI. Denne teknologi arbejder med både lyd, billede og video og besidder såvel matematiske som fysiske færdigheder – den kan bygges ind i kameraer, overvåge produktionslinjer og indgå i en konstruktiv dialog med det samlede system.
Microsofts indlæg rummer konkrete cases, der er med til at illustrere, hvordan man kan optimere sin virksomhed og strømline sine processer.

D-mærket og cybersikkerhed
Foruden Rasmus Knappe taler blandt mange andre også Majken Prip, chefkonsulent, D-mærket. Under overskriften ”NIS2: Kom i gang med D-mærket” går hun blandt andet i dybden med netop de nye NIS2-krav. Mikael Jensen, direktør, D-mærket, udtaler om indlægget:
-I indlægget stiller vi skarpt på, hvilke krav NIS2 stiller til cybersikkerhed – fx den praktiske betydning af kravene for organisationen, ledelsen og medarbejderne. Samtidig giver vi en introduktion til, hvordan D-mærket og dets selvevalueringsværktøj kan hjælpe virksomhederne i gang med at højne IT-sikkerheden og efterleve minimumskravene i direktivet.
Mikael Jensen uddyber:
-D-mærket tilbyder virksomheder at danne sig et overblik over deres cybersikkerhed. Gennem en selvevaluering bliver de klogere på, hvor de skal sætte ind for at styrke cybersikkerheden og potentielt leve op til NIS2. Består virksomheden et tilsyn, kan den opnå konkurrencefordele ved at bevise over for kunder, samarbejdspartnere og omverdenen, at den arbejder aktivt med cybersikkerhed.
Mikael Jensen fremhæver, at mens Danmark hører til de mest digitaliserede samfund, så følger sikkerheden ikke altid trop, hvorfor det i hans optik er nødvendigt at hæve det sikkerhedsmæssige bundniveau på tværs af samfundet – særligt hos de små og mellemstore virksomheder, der ifølge direktøren kan profitere af den overskuelighed, som D-mærket tilbyder.
I løbet af D-mærkets indlæg indtager også Peter Larsen, administrerende direktør i den DTU-baserede startup Phlit, scenen og giver en førstehåndsberetning om processen henimod at blive D-mærket – en beretning i øjenhøjde om arbejdet i praksis og forretningsværdien af det.
Nvidia, Lego System og Novo Nordisk
Foruden Microsoft og D-mærket byder messen også på indlæg ved blandt mange andre Nvidia, Lego System og Novo Nordisk. Hertil kommer en længere række workshops, debatter, kåringer.

Se det samlede konferenceprogram her.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende

InnovationNavnenytTop24. 11. 2025

Nyt ESA-projekt med Teknologisk Institut i spidsen skal reducere kommende månemissioners afhængighed af forsyninger fra Jorden og bane vejen for fremstilling af elektronik på månen. Fremtidige månemissioner står over for en grundlæggende udfordring: den høje omkostning og vanskelige transport

Hannover Messe med ny sektion til forsvarsproduktion

AktueltMesser og møder24. 11. 2025

Hannover Messe introducerer en ny - men desværre nødvendig - udstillingssektion: Defense Production Area; forsvarsproduktion, der er dedikeret de state-of-the-art fremstillingsteknologier, som forsvarssektoren har brug for. Den specialiserede platform vil fremvise umiddelbart anvendelige løsninger,

Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne

AktueltBranchenytInnovation24. 11. 2025

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse står bag en ny markant investering i at udvikle udvalgte erhvervspotentialer til nye markedsmæssige styrkepositioner, der styrker danske SMV’ers produktivitet. Indsatsen er målrettet innovation, testfaciliteter og kvalificeret arbejdskraft. 258 mio. kr. fra

Bladena vokser videre som en del af Renewable Energy Systems

Energi og miljøNavnenyt24. 11. 2025

Den danske teknologivirksomhed, der har specialiseret sig i at forlænge levetiden på vindmøllevinger, Bladena, blev sidste år opkøbt for et større millionbeløb. Køberen er britiske Renewable Energy Systems (RES), verdens største uafhængige virksomhed inden for vedvarende energi.Opkøbet markerer

Bearbejdning af metalemner i XXXL-format

Maskiner og anlægNavnenyt24. 11. 2025

ODIN Engineering har kapaciteten til og erfaringen med at bearbejde meget store, tunge eller komplekse emner – op til dimensionerne 8 x 3 x 1,4 meter. Maskinfabrikken fremstiller komponenterne både til de specialmaskiner, ODIN selv udvikler til andre virksomheder, men især også som

Dansk gips i ny grøn æra

Energi og miljøNavnenyt24. 11. 2025

Med ny direktør Henrik Dietrichsen ved roret intensiverer Knauf A/S den grønne omstilling. Den danske gipsproducent er nu oppe på 50 procent genanvendt gips. Målsætningen er 100 procent genanvendt gips i 2026. Knauf A/S, der fremstiller gipsprodukter til byggeindustrien -og som den eneste

SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

AutomatiseringMesser og møderTop20. 11. 2025

Fra den 25. til den 27. november 2025 vil automationsverdenens øjne være rettet mod SPS Expo - Smart Production Solutions - der afholdes i Nürnberg. Her mødes innovation og industri. SPS afholdes i år for 34. gang, og messen tiltrækker over 1000 udstillere og omkring 50.000 besøgende. Når

Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

AktueltBranchenytMesser og møder20. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ”business as usual” for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i sidste uge holdt et oplæg på OMRONs Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

AktueltNavnenytOffshore og marine20. 11. 2025

Hoyer og VMS Group skaber stærk, global partner for den maritime og industrielle sektor. Sammenlægning af de to førende danske virksomheder inden for henholdsvis elektriske motorer og reparation og vedligeholdelse af dieselmotorer og fremdrivningssystemer på skibe skaber Hoyer VMS Group. Det nye

Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Branchenyt20. 11. 2025

Taskforce-anbefalinger kan for alvor styrke det hjemlige tech-iværksætteri. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen IDA. Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel overrakte i sidste uge sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende

    24.11.2025

  • Hannover Messe med ny sektion til forsvarsproduktion

    24.11.2025

  • Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne

    24.11.2025

  • Bladena vokser videre som en del af Renewable Energy Systems

    24.11.2025

  • Bearbejdning af metalemner i XXXL-format

    24.11.2025

  • Dansk gips i ny grøn æra

    24.11.2025

  • SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

    20.11.2025

  • Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

    20.11.2025

  • Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

    20.11.2025

  • Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    20.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik