• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltMesser og møder05. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Visionært konferenceprogram på Automatik 2024

AktueltMesser og møder05. 09. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Repræsentanter fra Microsoft og D-mærket hører til de mange indlægsholdere på Automatik 2024, der har i alt 36 fremsynede indlæg på programmet.

Foto: MCH/Lars Møller.

Foruden flere end 130 udstillere byder Automatik 2024 i år på et omfattende og højaktuelt konferenceprogram bestående af 36 indlæg ved eksperter fra alskens forskellige hjørner af industrien. Blandt de mange indlægsholdere finder man Rasmus Knappe, CTO, Microsoft Denmark, der taler under overskriften ”Udnyt AI-innovation i automatisering” og blandt andet beskæftiger sig med, hvad AI-udviklingen har og får af betydning for fabriks- og produktionslinjer.
-AI-innovation er et vigtigt element inden for industriel automatisering og procesautomatisering af flere grunde – teknologien gør det lettere at overskue ellers maskinelt uhyre komplekse processer, den forsyner virksomheden med råd og anbefalinger, og den er med til at sikre, at tværfaglighed håndteres bedre. AI gør det ganske enkelt nemmere for mennesker at træffe de bedste beslutninger, konstaterer Rasmus Knappe og forudser:
-AI-innovations rolle inden for automatisering vil kun blive større i den kommende tid, hvor teknologien vil tjene som et innovativt og inspirerende bindeled mellem mennesker og maskiner. Derudover vil den blive stadigt mere tilgængelig og nemmere at integrere, den kan finde fejl, og den kan hjælpe med at øge kvaliteten – den er en co-pilot, der ikke erstatter, men understøtter mennesket.
Rasmus Knappe påpeger yderligere, at man foruden de AI-baserede chatbots, der bygger på hastigt ekspanderende sprogmodeller med tiltagende udtrykskraft, er nået langt med udviklingen af multimodal AI. Denne teknologi arbejder med både lyd, billede og video og besidder såvel matematiske som fysiske færdigheder – den kan bygges ind i kameraer, overvåge produktionslinjer og indgå i en konstruktiv dialog med det samlede system.
Microsofts indlæg rummer konkrete cases, der er med til at illustrere, hvordan man kan optimere sin virksomhed og strømline sine processer.

D-mærket og cybersikkerhed
Foruden Rasmus Knappe taler blandt mange andre også Majken Prip, chefkonsulent, D-mærket. Under overskriften ”NIS2: Kom i gang med D-mærket” går hun blandt andet i dybden med netop de nye NIS2-krav. Mikael Jensen, direktør, D-mærket, udtaler om indlægget:
-I indlægget stiller vi skarpt på, hvilke krav NIS2 stiller til cybersikkerhed – fx den praktiske betydning af kravene for organisationen, ledelsen og medarbejderne. Samtidig giver vi en introduktion til, hvordan D-mærket og dets selvevalueringsværktøj kan hjælpe virksomhederne i gang med at højne IT-sikkerheden og efterleve minimumskravene i direktivet.
Mikael Jensen uddyber:
-D-mærket tilbyder virksomheder at danne sig et overblik over deres cybersikkerhed. Gennem en selvevaluering bliver de klogere på, hvor de skal sætte ind for at styrke cybersikkerheden og potentielt leve op til NIS2. Består virksomheden et tilsyn, kan den opnå konkurrencefordele ved at bevise over for kunder, samarbejdspartnere og omverdenen, at den arbejder aktivt med cybersikkerhed.
Mikael Jensen fremhæver, at mens Danmark hører til de mest digitaliserede samfund, så følger sikkerheden ikke altid trop, hvorfor det i hans optik er nødvendigt at hæve det sikkerhedsmæssige bundniveau på tværs af samfundet – særligt hos de små og mellemstore virksomheder, der ifølge direktøren kan profitere af den overskuelighed, som D-mærket tilbyder.
I løbet af D-mærkets indlæg indtager også Peter Larsen, administrerende direktør i den DTU-baserede startup Phlit, scenen og giver en førstehåndsberetning om processen henimod at blive D-mærket – en beretning i øjenhøjde om arbejdet i praksis og forretningsværdien af det.
Nvidia, Lego System og Novo Nordisk
Foruden Microsoft og D-mærket byder messen også på indlæg ved blandt mange andre Nvidia, Lego System og Novo Nordisk. Hertil kommer en længere række workshops, debatter, kåringer.

Se det samlede konferenceprogram her.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

Branchenyt17. 08. 2026

De nye EU-krav til emballage trådte i kraft i sidste uge - den 12. august. Virksomhederne bør have mindst et år til at få styr på reglerne, før myndighederne griber til bøder og andre sanktioner. Det mener SMVdanmark, der opfordrer klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa til at sikre en

Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

BranchenytMesser og møder17. 08. 2026

Med Faglært sætter man for første gang nogensinde fokus på de tusindvis af unge og voksne, der har valgt at gå en faglært vej og træder ud i arbejdslivet med vigtige kompetencer. Faglært afholdes den 19. august i Aarhus og præsenteres af Aarhus Tech, Sosu Østjylland, Aarhus Business College og

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

AutomatiseringNavnenytTop13. 08. 2026

IFS’ Industrial AI-løsninger bliver nu bragt i spil i en af Europas mest profilerede fodboldklubber. Chelsea FC vil bruge AI til at effektivisere hele det administrative og operative apparat, der holder klubben og spillerne i luften som led i et flerårigt samarbejde med IFS. Det er ikke kun på

DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

AktueltInnovationMaskiner og anlæg13. 08. 2026

Psyche-rumfartøjet er på vej mod asteroiden Psyche mellem Mars og Jupiter. Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet. Resultaterne markerer en vigtig milepæl. NASA har offentliggjort de første videnskabelige

Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

AktueltBranchenytEnergi og miljø13. 08. 2026

Kapaciteten i det offentlige elnet er begrænset og vil være det i lang tid. Derfor kan det for virksomheder med vækstambitioner være relevant at tage ejerskab over eget energiforbrug, så afhængigheden af elnettet bliver minimeret. Det kan for eksempel være med solceller og en batteriløsning, der

Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

Navnenyt13. 08. 2026

Forsvarsindustrien i Danmark og resten af Europa efterspørger i stigende grad komplette, integrerede og færdigtestede løsninger, der hurtigt kan skaleres. Det er baggrunden for et strategisk samarbejde mellem produktionsvirksomheden Mekoprint A/S og ingeniørvirksomheden idoc A/S, som allerede har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

  • SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

    17.08.2026

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    17.08.2026

  • Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

    13.08.2026

  • DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

    13.08.2026

  • Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

    13.08.2026

  • Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

    13.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}