• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltMesser og møder05. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Visionært konferenceprogram på Automatik 2024

AktueltMesser og møder05. 09. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Repræsentanter fra Microsoft og D-mærket hører til de mange indlægsholdere på Automatik 2024, der har i alt 36 fremsynede indlæg på programmet.

Foto: MCH/Lars Møller.

Foruden flere end 130 udstillere byder Automatik 2024 i år på et omfattende og højaktuelt konferenceprogram bestående af 36 indlæg ved eksperter fra alskens forskellige hjørner af industrien. Blandt de mange indlægsholdere finder man Rasmus Knappe, CTO, Microsoft Denmark, der taler under overskriften ”Udnyt AI-innovation i automatisering” og blandt andet beskæftiger sig med, hvad AI-udviklingen har og får af betydning for fabriks- og produktionslinjer.
-AI-innovation er et vigtigt element inden for industriel automatisering og procesautomatisering af flere grunde – teknologien gør det lettere at overskue ellers maskinelt uhyre komplekse processer, den forsyner virksomheden med råd og anbefalinger, og den er med til at sikre, at tværfaglighed håndteres bedre. AI gør det ganske enkelt nemmere for mennesker at træffe de bedste beslutninger, konstaterer Rasmus Knappe og forudser:
-AI-innovations rolle inden for automatisering vil kun blive større i den kommende tid, hvor teknologien vil tjene som et innovativt og inspirerende bindeled mellem mennesker og maskiner. Derudover vil den blive stadigt mere tilgængelig og nemmere at integrere, den kan finde fejl, og den kan hjælpe med at øge kvaliteten – den er en co-pilot, der ikke erstatter, men understøtter mennesket.
Rasmus Knappe påpeger yderligere, at man foruden de AI-baserede chatbots, der bygger på hastigt ekspanderende sprogmodeller med tiltagende udtrykskraft, er nået langt med udviklingen af multimodal AI. Denne teknologi arbejder med både lyd, billede og video og besidder såvel matematiske som fysiske færdigheder – den kan bygges ind i kameraer, overvåge produktionslinjer og indgå i en konstruktiv dialog med det samlede system.
Microsofts indlæg rummer konkrete cases, der er med til at illustrere, hvordan man kan optimere sin virksomhed og strømline sine processer.

D-mærket og cybersikkerhed
Foruden Rasmus Knappe taler blandt mange andre også Majken Prip, chefkonsulent, D-mærket. Under overskriften ”NIS2: Kom i gang med D-mærket” går hun blandt andet i dybden med netop de nye NIS2-krav. Mikael Jensen, direktør, D-mærket, udtaler om indlægget:
-I indlægget stiller vi skarpt på, hvilke krav NIS2 stiller til cybersikkerhed – fx den praktiske betydning af kravene for organisationen, ledelsen og medarbejderne. Samtidig giver vi en introduktion til, hvordan D-mærket og dets selvevalueringsværktøj kan hjælpe virksomhederne i gang med at højne IT-sikkerheden og efterleve minimumskravene i direktivet.
Mikael Jensen uddyber:
-D-mærket tilbyder virksomheder at danne sig et overblik over deres cybersikkerhed. Gennem en selvevaluering bliver de klogere på, hvor de skal sætte ind for at styrke cybersikkerheden og potentielt leve op til NIS2. Består virksomheden et tilsyn, kan den opnå konkurrencefordele ved at bevise over for kunder, samarbejdspartnere og omverdenen, at den arbejder aktivt med cybersikkerhed.
Mikael Jensen fremhæver, at mens Danmark hører til de mest digitaliserede samfund, så følger sikkerheden ikke altid trop, hvorfor det i hans optik er nødvendigt at hæve det sikkerhedsmæssige bundniveau på tværs af samfundet – særligt hos de små og mellemstore virksomheder, der ifølge direktøren kan profitere af den overskuelighed, som D-mærket tilbyder.
I løbet af D-mærkets indlæg indtager også Peter Larsen, administrerende direktør i den DTU-baserede startup Phlit, scenen og giver en førstehåndsberetning om processen henimod at blive D-mærket – en beretning i øjenhøjde om arbejdet i praksis og forretningsværdien af det.
Nvidia, Lego System og Novo Nordisk
Foruden Microsoft og D-mærket byder messen også på indlæg ved blandt mange andre Nvidia, Lego System og Novo Nordisk. Hertil kommer en længere række workshops, debatter, kåringer.

Se det samlede konferenceprogram her.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

Maskiner og anlæg19. 03. 2026

Busch Vacuum Solutions – et medlem af den globale Busch Group – præsenterer den nye Mink MV 0360 A Ecotorque; en intelligent og energieffektiv tilføjelse til den anerkendte Mink-familie af klovakuumpumper. Med integreret Ecotorque-teknologi og en IE5-synkron motor med permanent magnet sætter Mink MV

DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

Branchenyt19. 03. 2026

Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og forskningsministeriet. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

  • Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

    19.03.2026

  • DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

    19.03.2026

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik