• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatisering09. 12. 2020 | Helle Friemann Nielsen

Virtuel udstilling om fremtidens fabrik

AktueltAutomatisering09. 12. 2020 | Helle Friemann Nielsen

Omron Industrial Automation Europe har lanceret en virtuel udstilling, hvor kunderne kan opleve de nyeste teknologier til at skabe industriel transformation. Her kan de besøgende få en 360-graders virtuel tour, der viser dem rundt i fremtidens fabrik – hvor forskellige innovationer introduceres til at fremme fleksibiliteten, forbedre effektiviteten og øge produktiviteten.

De løsninger, der fokuseres på i rundvisningen, omfatter teknologier inden for robot, vision og kunstig intelligens (AI). De er alle baseret på Omrons koncept om ”innovative-Automation”, der søger at revitalisere fremstillingsindustrien ved at fremme samarbejdet og forståelsen mellem maskiner og mennesker ved hjælp af intelligente, integrerede og interaktive løsninger.
Demonstrationerne på udstillingen viser, hvordan mennesker og maskiner kan samarbejde i en ny form for harmoni. Nyskabelser som de viste kan bruges til at forbedre livet for både fabriksarbejdere og forbrugere, og bidrage til at skabe et bedre samfund.

Fra Forpheus til fabrikshallen
Når rundvisningen begynder vil man møde Forpheus, Omrons bordtennisrobot. Robotten integrerer vision, styring, robotteknologi og AI-teknologier. Forpheus illustrerer, hvordan maskiner kan arbejde sammen med mennesker, hvor begge parter kan lære af hinanden, og opfylde deres fulde potentiale.
Denne introduktion efterfølges af en demonstration af, hvordan den teknologi, der anvendes i Forpheus, kan forvandle produktionsstederne. Med det formål at optimere produktionen og minimere fejl får besøgende vist en intelligent celleproduktionslinje, der kombinerer AI med IoT og 3D-vision, intelligent registrering og styring samt robotteknologi.
Besøgende kan derefter opleve 3D-binpicking, som bruges til at automatisere komplekse pick&place applikationer. Rundvisningen fortsætter med demonstrationer af sikker maskindrift med collaborative robotter, AI-inspektion af potentielle produktfejl og justering af elementer med stor nøjagtighed. Den slutter med en demonstration af laserbearbejdningsteknologi, som kan forbedre laserbehandlingstider med over 35 procent.
-Selvom mange messer ikke kan gennemføres i disse vanskelige tider, ønskede vi at vise kunderne vores nyeste teknologi i den virtuelle udstilling og give dem mulighed for at opleve fremtidens fabrik online, uanset hvor de befinder sig. Dette understreger Omrons engagement i yderligere at fremme og sætte fokus på fremtiden for produktiv produktion, fortæller Fernando Colas, General Director Marketing hos Omron Europe.

Besøg OMRONs virtuelle udstilling her.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Ny analyse: Usikkerhed bremser massiv dansk eksportvækst i USA

Branchenyt07. 09. 2026

USA fylder mere end nogensinde i dansk eksport, men væksten har tabt tempo, og usikkerheden skaber en ny virkelighed for erhvervslivet. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Dansk eksport til USA er mere end firedoblet siden 2010. Det gør USA til et af vores absolut vigtigste

ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

Navnenyt07. 09. 2026

ODU er blevet tildelt en bronzemedalje af EcoVadis, en af verdens førende udbydere af bæredygtighedsvurderinger. Hæderen placerer virksomheden blandt de øverste 35 pct. af alle virksomheder, EcoVadis har vurderet på verdensplan. For ODU, der producerer konnektorsystemer, markerer anerkendelsen

I denne uge samler Automatik 2026 branchen i Brøndby

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiRobotterTop03. 09. 2026

Når Automatik 2026 slår dørene op i Brøndby Hallen den 8.-10. september, bliver den igen samlingspunkt for den danske automatiseringsbranche Automatik 2026 samler igen den danske automatiseringsbranche i Brøndby Hallen, der atter forvandles fra sportshal til et levende mødested for industrien.

Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

AktueltAutomatiseringBranchenyt03. 09. 2026

Stigende krav til cybersikkerhed rammer industrien i højt tempo, men for mange virksomheder er springet fra regulering til reel handling stadig for stort. Skal kravene styrke dansk industri, skal de omsættes til konkrete processer og en realistisk vurdering af virksomhedernes cybermodenhed. Sådan

Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøInnovation03. 09. 2026

Virksomheden Sceye, der er grundlagt af den danske iværksætter Mikkel Vestergaard Frandsen, har gennemført en foreløbig 15.000 kilometer lang stratosfærisk flyvning fra USA til Japan i partnerskab med SoftBank Corp. Missionen demonstrerer, hvordan mobil forbindelse og fremtidig digital infrastruktur

Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

AutomatiseringBranchenytEnergi og miljø03. 09. 2026

Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter. Klimaet forandrer sig. I fremtiden får vi mere

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

  • Ny analyse: Usikkerhed bremser massiv dansk eksportvækst i USA

    07.09.2026

  • ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

    07.09.2026

  • I denne uge samler Automatik 2026 branchen i Brøndby

    03.09.2026

  • Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

    03.09.2026

  • Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

    03.09.2026

  • Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

    03.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}