• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Branchenyt21. 09. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Virksomhederne lever ikke op til kundernes forventninger

Branchenyt21. 09. 2021 By Helle Friemann Nielsen

82 procent af virksomhederne er ikke i stand til at levere de kundeoplevelser, som kunderne forventer. Det viser en ny undersøgelse fra IFS blandt ledere i erhvervslivet og forbrugere. Selv erkendte problemer i kunderelationen håndteres sjældent.

Mange virksomheder får ikke rettet op på de interne processer, som typisk ligger til grund for dårlige kundeoplevelser. Det viser en global undersøgelse fra IFS, som omfatter mere end 1.700 ledere i erhvervslivet og 12.000 forbrugere i blandt andet Norden.
Undersøgelsen afslører, at skønt flertallet af virksomhederne (66 procent) investerer mere end halvanden million kroner årligt på at evaluere kundeoplevelser gennem Net Promoter scores og kundeundersøgelser, så kan 82 procent ikke nævne et eneste positivt eksempel på en nylig gnidningsfri kundeoplevelse.
Kundeservice får ifølge undersøgelsen meget høj opmærksomhed, men det er kontaktpunkterne under hele kunderejsen gennem virksomhedens cyklus af processer, digitale løsninger og menneskelig koordinering, der har den største betydning for kundeoplevelsen og dermed forretningsresultatet. Det overses af mange virksomheder.

For travlt til at håndtere dårlige kundeoplevelser
Skønt 79 procent af virksomhederne har investeret både tid og ressourcer i at identificere kontaktpunkterne, så oplyser knap en tredjedel (29 procent), at de godt nok rapporterer om problemer, men ikke gør noget ved dem. 18 procent har endda så travlt, at de ikke engang rapporterer om kundeproblemer, med mindre de er meget alvorlige, mens blot 15 procent svarer, at de proaktivt forebygger problemer.
90 procent af virksomhederne svarer i undersøgelsen, at de har tilpasset eller er i gang med at tilpasse virksomheden, så kundekontaktpunkter og stadier sammenkøres for at skabe bedre kundeoplevelser, men det forudsætter, at processerne optimeres gennem hele kundeinteraktionen.

Kunderne vender ryggen til dårlige kundeoplevelser
De økonomiske konsekvenser af dårlige kundeoplevelser er betydelige. En fjerdedel af forbrugerne i undersøgelsen svarer, at de aldrig vender tilbage til en virksomhed efter en dårlig kundeoplevelse, mens halvdelen (52 procent) kan acceptere to eller tre dårlige oplevelser.
IFS har også undersøgt, hvordan dårlige kundeoplevelser påvirker et varemærke. 58 procent af forbrugerne vil dele deres negative oplevelser med andre. På den anden side er 52 procent også klar til at give positive anmeldelser, hvilket viser, hvor meget der er at vinde ved at have en åben dialog med sine kunder og fokusere på at levere gode kundeoplevelser.
-Virksomhederne har begrænsede muligheder for at opnå glade kunder. Forsømmer de blot et eneste kontaktpunkt, gambler de med både omsætning og fortjeneste. Der er mange punkter, hvor man kan enten glæde eller skuffe sine kunder, og vores undersøgelse viser, at kunderne gerne udtrykker deres holdninger uanset hvad. Eftersom flere og flere virksomheder anser service for en vigtig konkurrenceparameter, får valget af forretningssoftware en afgørende betydning. Løsninger, der er designet til at understøtte kunderejsen på tværs af samtlige kontaktpunkter, er en forudsætning for at være på vinderholder, siger Michael Ouissi, Chief Customer Officer i IFS.

Om undersøgelsen
Undersøgelsen er baseret på svar fra mere end 1.700 ledere i erhvervslivet i Storbritannien (251), USA (501), Australien (250), Frankrig (503), Tyskland (498) og Norden (251). Deltagerne kommer fra flere brancher herunder produktion, byggeri, it- og telekom, energi, transport og sundhedssektoren. Flertallet er fra store virksomheder med en omsætning på 250 til over 500 millioner USD. Derudover deltog 12.502 forbrugere fra Storbritannien (2000), USA (2037), Frankrig (2047), Tyskland (2040), Norden (2367) og Australien (2011) i undersøgelsen.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

AutomatiseringInnovationNavnenytTop16. 02. 2026

Et ambitiøst dansk forskningsprojekt vil bringe betonproduktionen ind i en mere bæredygtig og digital fremtid med avanceret sensorteknologi og kunstig intelligens. Innovationsfonden investerer 10,2 mio. kr. i projektet VISTACON, som vil arbejde for at opnå store CO2-besparelser i

Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovation16. 02. 2026

Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler. Opfindelsen er gjort på DTU. Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere

CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 02. 2026

AI og digitale forandringer er nøglen til at understøtte vækst og konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet fra de administrerende direktører i Danmark og det øvrige norden i den globale EY-undersøgelse CEO-Outlook. Trods økonomisk usikkerhed og fortsat geopolitisk uro går danske og nordiske

Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

Branchenyt16. 02. 2026

Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025. Det viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif. Dansk eksport af lægemidler fortsatte sin

Nye gearhoveder med støjsvag drift

Maskiner og anlæg16. 02. 2026

Faulhaber udvider GPT-familien af gearhoveder med to højtydende modeller, der udmærker sig ved særdeles støjsvag drift. Faulhabers nye gearhoveder i GPT-serien er specifikt udviklet til applikationer, hvor støjreduktion er afgørende fx i laboratorier, optiske enheder, medicinske applikationer

Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

AutomatiseringNavnenyt16. 02. 2026

It-sikkerhedsplatformen GitGuardian, som er specialiseret inden for ikke-menneskelige identiteter (NHI'er) og beskyttelse af følsomme data, øger med en investering på 300 mio. kr. i ryggen fokus på Danmark og de øvrige nordiske lande. GitGuardian, som er en af verdens førende platforme inden

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

AutomatiseringTop12. 02. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle en virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis man træder forkert. Her giver Teknologisk Instituts eksperter tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem. Det er sjældent teknologien,

Okkerslam med potentiale

AktueltVand og spildevand12. 02. 2026

HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien. Målet

Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

AktueltBranchenyt12. 02. 2026

Mangel på efterspørgsel er fortsat den største begrænsning for metal og- maskinindustrien, viser statistikkerne. Øget uro omkring internationale handelsvilkår og nye toldbarrierer lægger låg på efterspørgslen, lyder det erhvervsorganisationen TEKNIQ. Der var fuld knald på produktionen i metal-

Maritimt dansk-tysk roadmap

BranchenytNavnenytOffshore og marine12. 02. 2026

Interreg-projektet Fehmarn Belt Innovation – med Erhvervshus Sjælland som partner – skal styrke det dansk-tyske samarbejde i Femeren Bælt. Roadmappen giver et strategisk overblik over udviklingsveje, der kan understøtte øget samarbejde, fælles innovation og kompetenceopbygning på tværs af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

    16.02.2026

  • Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

    16.02.2026

  • CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

    16.02.2026

  • Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

    16.02.2026

  • Nye gearhoveder med støjsvag drift

    16.02.2026

  • Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

    16.02.2026

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    12.02.2026

  • Okkerslam med potentiale

    12.02.2026

  • Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

    12.02.2026

  • Maritimt dansk-tysk roadmap

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik