• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Branchenyt21. 09. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Virksomhederne lever ikke op til kundernes forventninger

Branchenyt21. 09. 2021 By Helle Friemann Nielsen

82 procent af virksomhederne er ikke i stand til at levere de kundeoplevelser, som kunderne forventer. Det viser en ny undersøgelse fra IFS blandt ledere i erhvervslivet og forbrugere. Selv erkendte problemer i kunderelationen håndteres sjældent.

Mange virksomheder får ikke rettet op på de interne processer, som typisk ligger til grund for dårlige kundeoplevelser. Det viser en global undersøgelse fra IFS, som omfatter mere end 1.700 ledere i erhvervslivet og 12.000 forbrugere i blandt andet Norden.
Undersøgelsen afslører, at skønt flertallet af virksomhederne (66 procent) investerer mere end halvanden million kroner årligt på at evaluere kundeoplevelser gennem Net Promoter scores og kundeundersøgelser, så kan 82 procent ikke nævne et eneste positivt eksempel på en nylig gnidningsfri kundeoplevelse.
Kundeservice får ifølge undersøgelsen meget høj opmærksomhed, men det er kontaktpunkterne under hele kunderejsen gennem virksomhedens cyklus af processer, digitale løsninger og menneskelig koordinering, der har den største betydning for kundeoplevelsen og dermed forretningsresultatet. Det overses af mange virksomheder.

For travlt til at håndtere dårlige kundeoplevelser
Skønt 79 procent af virksomhederne har investeret både tid og ressourcer i at identificere kontaktpunkterne, så oplyser knap en tredjedel (29 procent), at de godt nok rapporterer om problemer, men ikke gør noget ved dem. 18 procent har endda så travlt, at de ikke engang rapporterer om kundeproblemer, med mindre de er meget alvorlige, mens blot 15 procent svarer, at de proaktivt forebygger problemer.
90 procent af virksomhederne svarer i undersøgelsen, at de har tilpasset eller er i gang med at tilpasse virksomheden, så kundekontaktpunkter og stadier sammenkøres for at skabe bedre kundeoplevelser, men det forudsætter, at processerne optimeres gennem hele kundeinteraktionen.

Kunderne vender ryggen til dårlige kundeoplevelser
De økonomiske konsekvenser af dårlige kundeoplevelser er betydelige. En fjerdedel af forbrugerne i undersøgelsen svarer, at de aldrig vender tilbage til en virksomhed efter en dårlig kundeoplevelse, mens halvdelen (52 procent) kan acceptere to eller tre dårlige oplevelser.
IFS har også undersøgt, hvordan dårlige kundeoplevelser påvirker et varemærke. 58 procent af forbrugerne vil dele deres negative oplevelser med andre. På den anden side er 52 procent også klar til at give positive anmeldelser, hvilket viser, hvor meget der er at vinde ved at have en åben dialog med sine kunder og fokusere på at levere gode kundeoplevelser.
-Virksomhederne har begrænsede muligheder for at opnå glade kunder. Forsømmer de blot et eneste kontaktpunkt, gambler de med både omsætning og fortjeneste. Der er mange punkter, hvor man kan enten glæde eller skuffe sine kunder, og vores undersøgelse viser, at kunderne gerne udtrykker deres holdninger uanset hvad. Eftersom flere og flere virksomheder anser service for en vigtig konkurrenceparameter, får valget af forretningssoftware en afgørende betydning. Løsninger, der er designet til at understøtte kunderejsen på tværs af samtlige kontaktpunkter, er en forudsætning for at være på vinderholder, siger Michael Ouissi, Chief Customer Officer i IFS.

Om undersøgelsen
Undersøgelsen er baseret på svar fra mere end 1.700 ledere i erhvervslivet i Storbritannien (251), USA (501), Australien (250), Frankrig (503), Tyskland (498) og Norden (251). Deltagerne kommer fra flere brancher herunder produktion, byggeri, it- og telekom, energi, transport og sundhedssektoren. Flertallet er fra store virksomheder med en omsætning på 250 til over 500 millioner USD. Derudover deltog 12.502 forbrugere fra Storbritannien (2000), USA (2037), Frankrig (2047), Tyskland (2040), Norden (2367) og Australien (2011) i undersøgelsen.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 05. 2026

Hoyer VMS Group fra Danmark har indgået en udvidet partnerskabsaftale med ADD Marine fra Grækenland. Aftalen betyder, at parterne nu kan tilbyde både service og reparation af eksempelvis skibsmotorer og turboladere samt levering af elmotorer og energioptimering. VMS Group fra Frederikshavn har

AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

InnovationNavnenyt21. 05. 2026

Aarhus Universitet skruer op for innovationsblusset. Blandt en række nye tiltag er 52 nye forsknings- og innovationsstillinger, et forskningscenter og forbedret støtte til de mange idérige forskere og studerende. Flere startups. Flere spinouts. Mere samarbejde med det etablerede erhvervsliv.Det

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

  • Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

    21.05.2026

  • AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

    21.05.2026

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik