• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytMesser og møderNavnenyt24. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Vinderne af DM i Skills 2024 er nu kåret

AktueltBranchenytMesser og møderNavnenyt24. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 47 forskellige fag.

Alle vindere i 47 fag ved DM i Skills 2024. Foto: Lasse Lagoni.

Så er Danmarks dygtigste industriteknikere, procesoperatører, maskinsnedkere og klejnsmede fundet. Unge fra 47 forskellige konkurrencefag har netop fået hængt en guldmedalje om halsen ved en storstilet afslutningsceremoni for DM i Skills 2024 – Danmarksmesterskabet for unge fra erhvervsuddannelserne, der i år blev holdt på Dyrskuepladsen i Roskilde.
Gennem tre intense konkurrencedage har cirka 280 unge kæmpet for at blive den bedste inden for deres fag og lagt alle deres skills og ambitioner i at levere de flotteste tage, de smukkeste kager, den blankeste lakering, de vildeste buketter og de mest præcise samlinger.
Formand for SkillsDenmark, Søren Heisel står tilbage med en stolt og optimistisk følelse efter at have fulgt medaljekampen på nærmeste hold – og i øvrigt gået utrolig mange kilometer på den gigantiske DM-teltplads for at vise de mange politikere rundt, som har været forbi for at få et indtryk af, hvad fremtidens kloge hænder kan.

Fagatleterne var i centrum
-Det har været et DM med en anderledes og flottere åbnings- og afslutningsceremoni end nogensinde før, hvor fagatleterne virkelig var i centrum. Det har givet en helt særlig gejst, siger Søren Heisel om arrangementerne, hvor konkurrencedeltagerne var på scenen med Josefine Høgh og Christian Degn. Og hvor børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye stod for den officielle åbning, mens statsminister Mette Frederiksen holdt den afsluttende tale inden medaljeoverrækkelsen.
-I dag kårer vi de bedste af de bedste. Jeres stærke faglige stolthed smitter og inspirerer mange efter jer. I repræsenterer alle sammen en dyb kærlighed til helheden og til detaljer. Det er det, der smitter os andre. Når I giver os lov til at kigge ind i jeres faglige rum. Der hersker stadig en kedelig fortælling mange steder i vores samfund. At det at tage en faglig uddannelse er mindre fint eller mindre vigtigt end at tage en boglig uddannelse. Intet kunne være længere væk fra sandheden, og det beviser I, lød det fra Mette Frederiksen.

En erhvervsuddannelse er noget af det fedeste
Formand for SkillsDenmark, Søren Heisel glæder sig også over de mange tusinde folkeskoleelever og deres forældre og lærere, der har været forbi konkurrencestandene.
-Trods regnen fredag har der bare været god stemning og smil hele vejen rundt. Ingen kan forestille sig, hvor stort det her er, før de har været her. Og der er rigtig mange, der er taget hjem med gode oplevelser. Vi er her jo netop for at inspirere. Ingen skal tvinges til at tage en erhvervsuddannelse – men når de er her, kan de jo se, hvor mange muligheder der er, og at det at tage en erhvervsuddannelse er noget af det fedeste at gøre, siger Søren Heise.
Også mange andre end folkeskoleeleverne har fået en smagsprøve på, hvad erhvervsuddannelserne har at byde på, da der igen i år også er blevet holdt GymnasieSkills, FGU Skills og Læreplads Skills. Her har henholdsvis gymnasieelever og FGU-elever kæmpet i deres egne små erhvervsfaglige konkurrencer, og interesserede lærlinge og lærepladser har kunnet møde hinanden.
-DM i Skills er for alvor blevet en festival. En fagfestival. Hvor erhvervsuddannelserne og de dygtige og ambitiøse faglærte, vi er heldige at have, bliver vist frem på alle mulige måder og for mange forskellige målgrupper, så vi kan motivere mange flere til at gå erhvervsuddannelsesvejen, siger han videre.
-At vi her i Danmark virkelig kan noget med vores nationale mesterskab, bliver bekræftet af, at folk fra hele Europa – vi har bl.a. haft gæster fra Holland, Kroatien og Irland – kommer for at se, hvad det er, vi gør rigtigt i Danmark med Skills. Det, synes jeg, er sejt, slutter formanden for SkillsDenmark.

Se den fulde liste af vindere her.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Messer og møder, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Startup samler droner i supernetværk på dansk jord

AutomatiseringNavnenytTop27. 10. 2025

En højtflyvende teknologi fra startup-virksomheden SKYFRR kan give alt fra miljøovervågning til logistik en robust, flyvende kommunikationsplatform - der fungerer selv, hvor traditionelle signaler svigter. Odense Robotics StartUp Fund har udvalgt SKYFRR til en plads i Teknologisk Instituts

Metalindustrien hyldede modtagerne af ML-prisen 2025

AktueltNavnenyt27. 10. 2025

25 nyudlærte svende inden for metalindustrien blev fejret fredag den 24. oktober i Industriens Hus i København ved den årlige uddeling af Metalindustriens Lærlingepris (ML-prisen). Fredag d. 24. oktober 2025 hyldede metalindustrien årets 25 modtagere af ML-prisen 2025 i Industriens Hus i

Et virtuelt ocean med mikroalger som biologiske sensorer

AktueltAutomatiseringVand og spildevand27. 10. 2025

Med mikroalger som levende sensorer vil et ambitiøst dansk-tyskt forskningsprojekt bygge en digital tvilling af Østersøen – og give politikere og borgere et demokratisk værktøj til at teste, hvilke løsninger der rent faktisk virker mod iltsvind og algeopblomstring. Døde fisk, fedtemøg og en

Webinar: Kom i mål med genbrug af rustfrit stål

BranchenytMesser og møder27. 10. 2025

Hvordan kommer din virksomhed i gang med at genbruge rustfrit stål frem for at sende det til gensmeltning i udlandet? Dette giver Made svar på i et webinar, der afholdes den 4. november. Mange produktionsvirksomheder i Danmark fremstiller produkter i rustfrit stål – lige fra komponenter til

Ny direktør skal styrke udviklingen hos Hytorc Danmark

Navnenyt27. 10. 2025

I forbindelse med ejerskiftet tidligere på året har Hytorc Danmark ansat en ny administrerende direktør. Valget faldt på Morten Petersen, som kommer med tung leder- og brancheerfaring. Tidligere på året tiltrådte Morten Petersen som administrerende direktør for Hytorc Danmark i Bogense. Han har

PTC styrker sit udbud af AI-løsninger til CAD

Automatisering27. 10. 2025

PTC introducerer nye AI-funktioner i sin cloudbaserede Onshape-platform til CAD og produktdatahåndtering (PDM) med ny version af Onshape AI Advisor. Onshape AI Advisor fra PTC er nu integreret direkte i designmiljøet og giver brugerne realtidsvejledning – med sikker og skalerbar adgang til de

Nyt robotinitiativ – Week of Robotics

Messer og møderRobotterTop23. 10. 2025

Robotindustriens nøgleaktører - Odense Robotics, DIRA og Teknologisk Institut - går sammen om at etablere Week of Robotics - et nyt internationalt robotinitiativ, der over flere dage bringer internationale og danske robotfolk, beslutningstagere, virksomheder, teknologieksperter og forskningsverdenen

Tænketank: Vismændene er for pessimistiske

AktueltBranchenyt23. 10. 2025

Dansk økonomi befinder sig ikke i en moderat højkonjunktur, som de økonomiske vismænd ellers anslår i deres nye rapport. Det vurderer Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Konjunktursituationen er nærmere neutral, og den forskel betyder, at vismændenes konklusioner bliver for pessimistiske, både

Trecifret millioninvestering i nyt kraftcenter for rumteknologi

AktueltInnovationNavnenyt23. 10. 2025

I Danmark har vi ingen affyringsramper til store raketter. Vi laver ikke bemandede missioner til Månen. Men Danmark leverer noget af verdens bedste forskning inden for rumteknologi og satellitter. Nu vil Aalborg Universitetet investere 530 millioner kroner i nye faciliteter, der skal fastholde den

Præcisionshjørnefræsning i ISO P-materialer

Maskiner og anlæg23. 10. 2025

Sandvik Coromant har udvidet sit CoroMill MS20-koncept til hjørnefræsning med kvaliteten GC1230, der er specialudviklet til ISO P-materialer. Løsningen tilbyder præcis 90° hjørnefræsning og enestående performance ved bearbejdning af stål - fra skrub- til sletfræsning. CoroMill MS20 kombinerer

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Startup samler droner i supernetværk på dansk jord

    27.10.2025

  • Metalindustrien hyldede modtagerne af ML-prisen 2025

    27.10.2025

  • Et virtuelt ocean med mikroalger som biologiske sensorer

    27.10.2025

  • Webinar: Kom i mål med genbrug af rustfrit stål

    27.10.2025

  • Ny direktør skal styrke udviklingen hos Hytorc Danmark

    27.10.2025

  • PTC styrker sit udbud af AI-løsninger til CAD

    27.10.2025

  • Nyt robotinitiativ – Week of Robotics

    23.10.2025

  • Tænketank: Vismændene er for pessimistiske

    23.10.2025

  • Trecifret millioninvestering i nyt kraftcenter for rumteknologi

    23.10.2025

  • Præcisionshjørnefræsning i ISO P-materialer

    23.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik