• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenyt04. 06. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Vinderen af DIRA Teknologiprisen 2024 er fundet

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenyt04. 06. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Efter pitch fra de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2024 fandt juryen vinderen af prisen. Vinderen er Wheel Restore Company ApS med teknologien Fælglakeringsmaskinen.


I forbindelse med Robotbrag 2024 og DIRA Business den 30 & 31. maj i Odense, blev det afsløret, hvem der vandt DIRA Teknologiprisen 2024. Prisen hædrer et nyt og unikt produkt.
Det blev Wheel Restore Company ApS med teknologien Fælglakeringsmaskinen, der kunne lade sig hylde som vinderen af DIRA Teknologiprisen 2024, foran de to andre nominerede: Sentinus med en autonom undervandsinspektionsrobot fra Blue Atlas Robotics og Fastsewn med en teknologi til automation af syprocesser fra Mikkelsen Innovation ApS.
Prisen blev overrakt af teknologientusiast David Guldager.

Fælglakeringsmaskinen
Wheel Restore Company’s fælglakeringsmaskine kombinerer en række elementer i fælglakeringsprocessen, og med den brugervenlige og kompakte løsning, der blot optager 1 x 1 meter plads, kan selv det mindste dækcenter nu renovere brugte fælge fra start til slut.
Den fuldautomatiske løsning, som sikrer, at brugte fælge kan genanvendes – og ikke skrottes – er opbygget af en række kendte teknologier inden for industriel automation. Løsningen består af en kombination af en iPC, PLC, et par servomotorer, en frekvensomformer samt en cobot. Denne kombination muliggør, at fælglakeringsmaskinen kan forvarme, grunde, male og lakere brugte fælge på begge sider i én arbejdsgang samt hærde overfladebehandlingen med IR- og UV-lamper.
Begrundelsen fra juryen for, at det var Wheel Restore Company ApS, der skulle modtage prisen, lyder:
-Wheel Restore Company ApS er nået rigtig langt, og selve processen fra idé til realisering er imponerende. På teknologisiden har de formået at kondensere velkendte teknologier i en kompakt og lukket løsning, der gør en forskel uden at forurene det omgivne i arbejdsprocessen. Det er rigtig godt tænkt og spiller samtidig vældig godt ind i det stigende fokus på genanvendelse, genfremstilling og bæredygtighed generelt, lyder det fra juryen.
-Fælglakeringsmaskinen giver bare mening gennem hele fødekæden. Fremstilling af aluminiumsprodukter har et rigtig stort CO2-aftryk, og derfor er der bestemt tale om et nobelt og ærligt produkt, der ved at genfremstille ødelagte aluminiumsfælge, som normalt ville være blive smidt ud, har en klar, bæredygtig mission. Og så er der noget smukt i, at man – ved den rigtige sammensætning af allerede eksisterende teknologier – formår at løse en reel udfordring og på samme tid er med til at ændre på en branche, der endnu ikke er så automatiseret, lyder det videre.

Et stærkt felt af nominerede
Juryen bestående af Lasse Kieffer fra Robot Valley Capital, John Christiansen, Head of R&D Automation ved LEGO, Jens Johansen, Porteføljekundechef ved EIFO samt Marianne Fajstrup, redaktør og tech-journalist fra Ingeniøren, var der stor begejstring for de tre nominerede løsninger til DIRA Teknologiprisen 2024.
-Det var rigtig svært at finde frem til en vinder i dette års udgave af DIRA Teknologiprisen. Vi har at gøre med tre gode og spændende teknologier, og selvom nogle af virksomhederne er nået længere end andre, så har de hver især et stort potentiale på hver sin måde – inden for hvert sit arbejdsområde. Det har været fantastisk at kunne dykke ned i de tre teknologier i løbet af dagen og møde personerne bag dem. De fortjener alle stor ros – både for deres præstationer i løbet af dagen, men også for de fede produkter, de har skabt, lyder det fra juryen.
Med uddelingen af DIRA Teknologiprisen er håbet at skabe opmærksomhed om nye teknologiske muligheder og ikke mindst inspirere robot- og automationsbranchen til udvikling af nye, innovative produkter.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Innovation, Messer og møder, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

BranchenytTop19. 02. 2026

Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer – men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Danske industrivirksomheder er godt på vej med den cirkulære omstilling, men de står over

Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

AktueltMesser og møderNavnenytRobotter19. 02. 2026

Bliv klogere på NIS2, Cyber Resilience Act og D-mærket - og få konkrete værktøjer til at omsætte krav til konkurrencefordele på to nye workshops om cybersikkerhed. Her sætter IT-advokat Tim Krarup Nielsen fra HortenDahl fokus på regulering og compliance som konkurrenceparameter. Odense Robotics står

Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

AktueltBranchenyt19. 02. 2026

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) forventer med ny prognose, at dansk eksport vil vokse med cirka to procent om året frem mod 2027. Det samme gælder det danske BNP. Trods geopolitisk uro står dansk økonomi bomstærkt. Det skyldes ikke mindst, at eksporten stadig er i god form. Det viser ny

Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

Maskiner og anlægNavnenyt19. 02. 2026

Siden 2007 har Engskov Maskinfabrik A/S opbygget en stærk og konkurrencedygtig produktion i Polen. Hos det polske datterselskab J&J Steel udføres komplekse svejseopgaver med høj kvalitet, stor fleksibilitet og fuld sporbarhed – som en integreret del af vores leverancer fra maskinfabrikken i

Manglende udvikling af elnettet kan bremse datacenter-boom

BranchenytEnergi og miljø19. 02. 2026

Antallet og størrelsen af AI-datacentre forventes at vokse eksplosivt, men elnettet og lovgivningen halter efter. Uden politisk handlekraft og langsigtede strategier kan væksten ifølge brancheforeningen Datacenter Industrien og ABB A/S blive minimeret. Danmark står foran en markant udbygning af

Fra havvind til komplette vedvarende energisystemer

Energi og miljøNavnenyt19. 02. 2026

Aegir Insights udvider sin investeringssoftware og går hybrid. Den nyudviklede software inkluderer flere vedvarende energikilder i porteføljen samt lagring og hybride energisystemer. Aegir Insights tager et markant udviklingsskridt med udvidelsen af Aegir Quant-softwaren. Ud over havvind

Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

AutomatiseringInnovationNavnenytTop16. 02. 2026

Et ambitiøst dansk forskningsprojekt vil bringe betonproduktionen ind i en mere bæredygtig og digital fremtid med avanceret sensorteknologi og kunstig intelligens. Innovationsfonden investerer 10,2 mio. kr. i projektet VISTACON, som vil arbejde for at opnå store CO2-besparelser i

Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovation16. 02. 2026

Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler. Opfindelsen er gjort på DTU. Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere

CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 02. 2026

AI og digitale forandringer er nøglen til at understøtte vækst og konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet fra de administrerende direktører i Danmark og det øvrige norden i den globale EY-undersøgelse CEO-Outlook. Trods økonomisk usikkerhed og fortsat geopolitisk uro går danske og nordiske

Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

Branchenyt16. 02. 2026

Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025. Det viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif. Dansk eksport af lægemidler fortsatte sin

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

    19.02.2026

  • Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

    19.02.2026

  • Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

    19.02.2026

  • Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

    19.02.2026

  • Manglende udvikling af elnettet kan bremse datacenter-boom

    19.02.2026

  • Fra havvind til komplette vedvarende energisystemer

    19.02.2026

  • Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

    16.02.2026

  • Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

    16.02.2026

  • CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

    16.02.2026

  • Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

    16.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik