• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenyt04. 06. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Vinderen af DIRA Teknologiprisen 2024 er fundet

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenyt04. 06. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Efter pitch fra de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2024 fandt juryen vinderen af prisen. Vinderen er Wheel Restore Company ApS med teknologien Fælglakeringsmaskinen.


I forbindelse med Robotbrag 2024 og DIRA Business den 30 & 31. maj i Odense, blev det afsløret, hvem der vandt DIRA Teknologiprisen 2024. Prisen hædrer et nyt og unikt produkt.
Det blev Wheel Restore Company ApS med teknologien Fælglakeringsmaskinen, der kunne lade sig hylde som vinderen af DIRA Teknologiprisen 2024, foran de to andre nominerede: Sentinus med en autonom undervandsinspektionsrobot fra Blue Atlas Robotics og Fastsewn med en teknologi til automation af syprocesser fra Mikkelsen Innovation ApS.
Prisen blev overrakt af teknologientusiast David Guldager.

Fælglakeringsmaskinen
Wheel Restore Company’s fælglakeringsmaskine kombinerer en række elementer i fælglakeringsprocessen, og med den brugervenlige og kompakte løsning, der blot optager 1 x 1 meter plads, kan selv det mindste dækcenter nu renovere brugte fælge fra start til slut.
Den fuldautomatiske løsning, som sikrer, at brugte fælge kan genanvendes – og ikke skrottes – er opbygget af en række kendte teknologier inden for industriel automation. Løsningen består af en kombination af en iPC, PLC, et par servomotorer, en frekvensomformer samt en cobot. Denne kombination muliggør, at fælglakeringsmaskinen kan forvarme, grunde, male og lakere brugte fælge på begge sider i én arbejdsgang samt hærde overfladebehandlingen med IR- og UV-lamper.
Begrundelsen fra juryen for, at det var Wheel Restore Company ApS, der skulle modtage prisen, lyder:
-Wheel Restore Company ApS er nået rigtig langt, og selve processen fra idé til realisering er imponerende. På teknologisiden har de formået at kondensere velkendte teknologier i en kompakt og lukket løsning, der gør en forskel uden at forurene det omgivne i arbejdsprocessen. Det er rigtig godt tænkt og spiller samtidig vældig godt ind i det stigende fokus på genanvendelse, genfremstilling og bæredygtighed generelt, lyder det fra juryen.
-Fælglakeringsmaskinen giver bare mening gennem hele fødekæden. Fremstilling af aluminiumsprodukter har et rigtig stort CO2-aftryk, og derfor er der bestemt tale om et nobelt og ærligt produkt, der ved at genfremstille ødelagte aluminiumsfælge, som normalt ville være blive smidt ud, har en klar, bæredygtig mission. Og så er der noget smukt i, at man – ved den rigtige sammensætning af allerede eksisterende teknologier – formår at løse en reel udfordring og på samme tid er med til at ændre på en branche, der endnu ikke er så automatiseret, lyder det videre.

Et stærkt felt af nominerede
Juryen bestående af Lasse Kieffer fra Robot Valley Capital, John Christiansen, Head of R&D Automation ved LEGO, Jens Johansen, Porteføljekundechef ved EIFO samt Marianne Fajstrup, redaktør og tech-journalist fra Ingeniøren, var der stor begejstring for de tre nominerede løsninger til DIRA Teknologiprisen 2024.
-Det var rigtig svært at finde frem til en vinder i dette års udgave af DIRA Teknologiprisen. Vi har at gøre med tre gode og spændende teknologier, og selvom nogle af virksomhederne er nået længere end andre, så har de hver især et stort potentiale på hver sin måde – inden for hvert sit arbejdsområde. Det har været fantastisk at kunne dykke ned i de tre teknologier i løbet af dagen og møde personerne bag dem. De fortjener alle stor ros – både for deres præstationer i løbet af dagen, men også for de fede produkter, de har skabt, lyder det fra juryen.
Med uddelingen af DIRA Teknologiprisen er håbet at skabe opmærksomhed om nye teknologiske muligheder og ikke mindst inspirere robot- og automationsbranchen til udvikling af nye, innovative produkter.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Innovation, Messer og møder, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Palomat sætter ny rekord og styrker industrien

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt08. 12. 2025

Der er fart over feltet hos Palomat på Mors. Den nordjyske producent af pallemagasiner har netop rundet 1.000+ solgte maskiner på ét år – en milepæl, der både vækker stolthed og viser, at industrien har appetit for automation – også når det gælder simple løsninger. I 1998 fik Majbritt Svane et

Lif til regeringen: Husk at spillereglerne er ændret for medicinalindustrien

Branchenyt08. 12. 2025

Regeringens økonomiske redegørelse tegner et positivt billede af dansk økonomi de kommende år, men det er vigtigt ikke at undervurdere de udfordringer, som medicinalindustrien står overfor lige nu. Sådan lyder opfordringen fra brancheforeningen Lægemiddelindustriforeningen. Ifølge redegørelsen

Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

Energi og miljøInnovationOffshore og marineTop04. 12. 2025

To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation. Droner er det nye sort. Og ikke kun de flyvende af

Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt04. 12. 2025

En række danske aktører fra forskning, civilsamfund og erhvervsliv etablerer Kernekraftalliancen, et samarbejde, der ønsker at bidrage konstruktivt til den danske debat om moderne kernekraft. Kernekraftalliancen samler virksomheder, erhvervsorganisationer, fagforeninger, fonde,

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

AktueltBranchenytEnergi og miljøMaskiner og anlæg04. 12. 2025

Et nyt projekt samler industrivirksomheder, fjernvarmeselskaber og rådgivere om at finde de mest rentable, grønne alternativer til fossile energikilder i tung procesindustri - i Danmark og i resten af Europa. Målet er at skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030. Hvordan

Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt04. 12. 2025

Nye investeringer i avanceret produktionsteknologi giver mulighed for at skære en stor del af klimaaftrykket fra asfaltproduktionen hos Arkil A/S. Entreprenørkoncernen Arkil tager nu endnu et skridt i retning af at reducere klimabelastningen fra asfaltproduktion. Det sker med introduktionen af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

  • Palomat sætter ny rekord og styrker industrien

    08.12.2025

  • Lif til regeringen: Husk at spillereglerne er ændret for medicinalindustrien

    08.12.2025

  • Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

    04.12.2025

  • Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

    04.12.2025

  • Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

    04.12.2025

  • Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

    04.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik