• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltMesser og møder25. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Verdensstjerne gæster EOT-messen

AktueltMesser og møder25. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Den franske ekspert, forfatter og influencer Pascal Bornet, der med over to millioner følgere på diverse sociale medier er et regulært ikon inden for teknologi og automatisering, taler for første gang i Danmark, når han gæster årets EOT-messe. Han holder en keynote, deltager i en debat og signerer bøger – og sammen med adskillige andre er han med til at udgøre et stærkt konferenceprogram på messen, der afholdes sideløbende med HI-messen i MCH Messecenter Herning 30. september til 2. oktober 2025.

Pascal Bornet. Pressefoto.

Som en del af konferencesporet ”Future Perspectives” på EOTech Talk Stage, der modereres af TV-vært Clement Kjersgaard, kan de besøgende på årets udgave af EOT – Electronics of Tomorrow se frem til at opleve Pascal Bornet, der er blandt verdens førende eksperter i kunstig intelligens og intelligent automation – og ikke mindst er kendt for sin menneskecentrerede tilgang til teknologiens næste bølge.
Han taler under overskriften ”Leading What ”s Next: Tech-Powered, Human-First” og dykker blandt andet ned i, hvordan elektronik- og techbranchen står ved en skillevej og med kunstig intelligens og 3D-print er i fuld færd med at omskrive reglerne for, hvordan branchen bygger, navigerer og leverer. Samtidig insisterer Pascal Bornet på, at teknologi kun skaber værdi, når den kobles sammen med menneskelig intelligens.
-Jeg ser frem til EOT, hvor vi ikke bare kan udforske teknologiens fremtid, men også vores egen. EOT er stedet, hvor banebrydende teknologier møder menneskelig fantasi – og netop det vil jeg udforske på scenen, udtaler Pascal Bornet.

Paneldebat og bogsignering
Ligeledes på EOTech Talk Stage deltager Pascal Bornet i paneldebatten ”New Tech og elektronikkens rolle i løsningen af globale udfordringer” sammen med Bo Lybæk, administrerende direktør i GPV Group, og Rasmus Bisgaard, Regional Business Lead Denmark i NVIDIA.
Der er lagt op til en skarp og perspektivrig debat, der undersøger vigtigheden af, at vi forstår og udnytter teknologiens fulde potentiale, der til gengæld kan være med til at sikre fremtidens løsninger i forhold til alt lige fra klima- til forsyningsudfordringer.
Herudover har besøgende mulighed for at møde Pascal Bornet i messens ”Telt Bar”, hvor han signerer sin anmelderroste bestseller ”IRREPLACEABLE”, der stiller skarpt på fremtidens arbejdsliv, nye teknologitendenser og hvordan kunstig intelligens og automation former vores verden.
De første 25, der indfinder sig til bogsigneringen, får et gratis eksemplar af ”IRREPLACEABLE”.

Tre scener spækket med viden
Foruden Pascal Bornet tæller EOT-messens konferenceprogram en lang række prominente og toneangivende talere og debattører, der på de tre scener ”EOTech Talk”, ”EOT Solved by… ” og ”EOT Insights” går i dybden med tidens teknologiske udvikling.
”EOTech Talk ” byder på konferencer spækket med viden og visioner, ”EOT Solved by… ” fokuserer på skarpe og praksisnære oplæg fra udstillerne, og ”EOT Insights ” er med sine workshops en genvej til ny viden og stærkere faglighed.
Netop i ”EOT Insights ” kan de besøgende eksempelvis se frem til at opleve René Christensen, Group Quality and Development Manager i Alumeco, der ser nærmere på alternativerne til den forventede mangelvare kobber i den elektriske industri.
Relateret hertil venter et indlæg ved digitaliseringsminister Caroline Stage Olsen, der taler om Danmarks og EU’s digitale og geopolitiske position og forholder sig til, hvordan vi ruster os mod afhængigheder, styrker teknologisk suverænitet og udnytter mulighederne i en verden under forandring. Det sker under overskriften ”Danmarks og Europas rolle i fremtidens teknologiske magtspil”, der også dækker over en paneldebat med Bo Lybæk og Rasmus Bisgaard, som begge giver deres bud på, hvordan virksomheder konkret kan navigere i en verden præget af blandt andet forsyningsusikkerhed.

Dilemmaer og forretningsmæssige overvejelser
Såvel René Christensens som Caroline Stage Olsens indlæg og den tilhørende debat er eksempler på, hvordan EOT-messen søger at kaste lys på de dilemmaer og forretningsmæssige overvejelser, som mange virksomheder står i som følge af en foranderlig verden.
-Som messeplatform ønsker vi at forholde os til det, der er aktuelt for branchen og virksomhederne – og lige nu er markedet præget af de globale rystelser, der påvirker hele værdikæden. Samtidig går det så stærkt med den teknologiske innovation, at mulighederne hele tiden forandrer sig. Og her spiller elektronikbranchen en væsentlig rolle, hvilket akkurat er det, vi glæder os til at vise og debattere på messen, forklarer EOT-projektleder Christina Rosenlund, MCH A/S.
Fokusset flugter med messens tema, der i år er ”den geopolitiske situation i elektronik- og techbranchen”.

EOT – Electronics of Tomorrow afholdes i 2025 samtidig med HI-messen i MCH Messecenter Herning 30. september til 2. oktober 2025. Læs mere på eot.dk.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

AutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møderTop26. 10. 2026

Danske systemudviklere og udviklingsvirksomheder/underleverandører vil kunne få stærke kort på hånden under den kommende industrimesse i Hannover, hvor industriel AI, digitalisering, smarte automationsløsninger og datastyrede processer tegner sig for en fundamental ændring i industri og

Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Teradyne Robotics og Sereact går sammen om at skalere fysiske AI-løsninger til retail og logistik. Partnerskabet kombinerer Sereacts platform for fysisk AI med kollaborative industrirobotter fra Universal Robots (UR) og bringer intelligent, fleksibel automatisering til opgaver, der hidtil har været

DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

AutomatiseringNavnenyt26. 10. 2026

DAN Palletiser fejrer 50-års jubilæum med langt over 1.000 leverede anlæg internationalt. COO Michael Christensen ser lyst på fremtiden efter at virksomheden for ni år siden blev en del af automationshuset, BILA. -Da alle robotterne kom, var vi lidt bekymrede for, om vores eventyr var slut. Men

Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

Energi og miljøNavnenyt26. 10. 2026

Ahlsell Danmark udvider sine ISO-certificeringer fra logistikcenteret i Billund til sin fyldestation i Skejby, hvor der fyldes kølemidler til distribution i hele Norden. Dermed får også virksomheder i kølebranchen dokumentation for Ahlsells systematiske arbejde med kvalitet, miljø og

Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

Energi og miljø26. 10. 2026

Give Steel A/S introducerer projektspecifikke EPD’er, hvor klimaaftrykket beregnes ud fra de faktiske forhold i det enkelte projekt. Det giver bygherrer, rådgivere og entreprenører mere præcise klimadata end gennemsnitsbaserede produkt-EPD’er. Projektspecifikke EPD’er (Environmental Product

Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

Messer og møderTop22. 10. 2026

Nu er ventetiden endelig forbi - for i denne uge afholdes FoodTech 2026 - Nordens førende destination for fremtidens fødevareteknologi. Her samles fødevareindustrien til tre dage med produktnyheder, viden og netværk. Udover de 265+ udstillere, der står klar til at præsentere den nyeste teknologi,

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltAutomatiseringNavnenytOffshore og marine22. 10. 2026

Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte af Villum Fonden til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden. AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer

Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

AktueltBranchenyt22. 10. 2026

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften

Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

BranchenytEnergi og miljø22. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating), har leveret ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO2-udledninger med 15 procent og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

    26.10.2026

  • Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

    26.10.2026

  • AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

    26.10.2026

  • DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

    26.10.2026

  • Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

    26.10.2026

  • Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

    26.10.2026

  • Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

    22.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    22.10.2026

  • Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

    22.10.2026

  • Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

    22.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}