• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Innovation02. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Verdensnyhed: Dansk plastproducent udvikler unik drejeventil til medicoindustrien

Innovation02. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Plastvirksomheden Carmo A/S har designet og udviklet en unik drejeventil til urinposer. Ventilen støbes i ét stykke, hvilket øger ventilens styrke og holdbarhed og sikrer fuldautomatisk volumenproduktion i Danmark. Ventilen, der er patenteret, bliver præsenteret på Compamed-messen i Tyskland i november.

Carmo A/S har som de første i verden designet og udviklet en fuldstøbt udløbsdrejeventil til urinposer og andre medicinalposer. Ventilen, der er patenteret, bliver præsenteret på Compamed-messen i Tyskland i november. Foto: Carmo A/S.

Ventilproduktion i Vesten er presset af produktion i Østen, hvor lave lønninger holder udgifterne nede. Men nu har Carmo A/S som de første i verden designet og udviklet en fuldstøbt udløbsdrejeventil til urinposer og andre medicinalposer. Ved at støbe ventilen i ét stykke holdes omkostningerne nede, og en fuldautomatisk volumenproduktion i Danmark kan dermed være fuldt konkurrencedygtig.
-Vi tillader os at kalde Carmo SuperValve en vaskeægte revolution på markedet. At vi har knækket koden til at støbe en drejeventil i ét stykke betyder, at vi afkorter produktionstiden markant. Dermed bliver vi konkurrencedygtige på et område, hvor der er stor konkurrence, og vi gør det med et ekstremt holdbart og sikkert produkt, forklarer Anders Johnsen, udviklings- og teknologidirektør i Carmo A/S.

Banebrydende produktion øger sikkerheden
Udover konkurrencedygtig volumenproduktion er der flere fordele ved, at den nye ventil produceres i ét stykke. De normale ventiler, der produceres i flere dele, sættes sammen med silikone for at sikre tætheden. Med den nye ventil mindsker man risikoen for lækager, da der ingen samlinger forefindes, og samtidig undgår man det tungt nedbrydeligt silikone i produktionen.
-Det er en klar forbedring i forhold til almindelige drejeventiler, at vi kan producere dem i et stykke. Vi undgår alle de mellemliggende processer, hvor flere dele skal produceres og samles. Dermed står vi med et produkt med en høj styrke og holdbarhed samt ensartethed, der gør, at ventilen er mere sikker i forhold til lækager, forklarer Anders Johnsen og uddyber:
-Det er banebrydende for branchen, at vi kan opnå en så stor sikkerhed i ventilerne. Samtidig overholder de ISO 13485 og MDR-lovgivningen og bliver produceret i medicogodkendte materialer, så sikkerhed og tæthed er garanteret.

Ved at støbe ventilen i ét stykke holdes omkostningerne nede, og en fuldautomatisk volumenproduktion i Danmark kan dermed være fuldt konkurrencedygtig. Foto: Carmo A/S.

Specialdesign præsenteres på messe
Carmos speciale er specialdesignede produkter, der kan produceres i store mængder, og Carmo SuperValve er ingen undtagelse. Det betyder, at ventilen kan laves specifikt til det ønskede formål og behov og dermed til specifikke industrier, hvilket er et særsyn, når pris og produktionshastighed samtidig er konkurrencedygtig.
-Det er jo et ret simpelt produkt med en utrolig vigtig funktion for både investerende virksomheder og slutbrugerne. Derfor er det essentielt, at vi kan tilbyde et kvalitetsprodukt med høj sikkerhed, som kan specialdesignes ud fra kundens ønsker. Vi ser frem til at præsentere ventilen på messen i Tyskland, hvor kommende samarbejdspartnere kan se ventilen, og indgå dialog med vores hold omkring udviklingen og specialdesignet af produktet fortsætter han.

Carmo præsenterer Carmo SuperValve på Compamed-messen, der finder sted i Düsseldorf fra den 14. til den 17. november. Carmo udstiller på Danish Exports Pavillion of Denmark, stand 8A, R11.

Skrevet i: Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

AutomatiseringBranchenytTop02. 02. 2026

Ny prognose fra IoT-analysehuset Transforma Insights peger på 21,9 mia. IoT-forbindelser i 2026. Direktør Steen Lenzing fra Wireless Logic Nordic ser et kommende opgør med pris- og dækning til fordel for sikkerhed i takt med at antallet af sensorer øger kompleksiteten. Antallet af globale

Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

AktueltEnergi og miljøNavnenytProcesteknologi02. 02. 2026

Alfa Laval omsætter cirkulær tænkning til handling med lanceringen af ThinkCircularity, et program til tilbagetagning og genanvendelse af materialer fra virksomhedens ThinkTop-ventilstyringsenheder. Pilotprojektet er blevet taget godt imod af kunder og samarbejdspartnere, og virksomheden har

Håndsrækning til øget cybersikkerhed

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte små- og mellemstore virksomheder i ny millionsatsning fra Industriens. Fond. 23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små

Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Den grønne omstilling står og falder med adgangen til kritiske råstoffer, der i dag er præget af sårbare forsyningskæder i en usikker verden. Lektor Wu Chen fra Institut for Grøn Teknologi på Syddansk Universitet vil nu kortlægge, hvordan Danmark kan sikre forsyningssikkerheden af de kritiske

Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

Branchenyt02. 02. 2026

Ny rapport tegner et foruroligende billede af vores nutid og peger på behovet for en bred dansk digital sikkerhedsstrategi. Det er hovedkonklusionen i Geopolitisk kompas 2026 – ”Når frygt skal skabe vækst”, som forskernetværket Navigating 360 har udarbejdet sammen med IT-Branchen. Cyberangreb,

VIA og AU i nyt tæt samarbejde: Vil tiltrække flere ingeniørstuderende til regionen

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Et nyt strategisk partnerskab mellem VIA University College og Aarhus Universitet skal gøre Region Midtjylland mere attraktiv for både danske og internationale ingeniørstuderende. Der er brug for flere ingeniører på det danske arbejdsmarked. Det gælder i høj grad også for Region Midtjylland,

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

    02.02.2026

  • Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

    02.02.2026

  • Håndsrækning til øget cybersikkerhed

    02.02.2026

  • Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

    02.02.2026

  • Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

    02.02.2026

  • VIA og AU i nyt tæt samarbejde: Vil tiltrække flere ingeniørstuderende til regionen

    02.02.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik