• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltNavnenytRobotter11. 05. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Verdens modigste robotvirksomhed er dansk

AktueltNavnenytRobotter11. 05. 2022 By Helle Friemann Nielsen

I en international kåring ved det prestigefulde BOLD Awards i Venedig vandt danske Blue Ocean Robotics i kategorien robotvirksomheder. Virksomheden er således kåret som verdens modigste robotvirksomhed. I alt dystede 500 firmaer om statuetter i 20 kategorier.

BOLD Awards hylder de virksomheder og projekter, som skaber globale gennembrud. I kategorien for robotter hædres de mest innovative og værdifulde løsninger på markedet. Danske Blue Ocean Robotics vandt i robotkategorien.

Mennesket har i over 100 år drømt om at kunne få robotter til at gøre det farlige, belastende eller beskidte arbejde. Danske Blue Ocean Robotics har i 10 år arbejdet målrettet med at udvikle intuitive professionelle servicerobotter til gavn for brugerne og er i dag en af Europas største producenter af servicerobotter.
Og nu høster virksomheden igen anerkendelse for sine robotløsninger med en sejr i kåringen af verdens modigste robotvirksomhed, BOLD Awards.
De nominerede blev evalueret ud fra følgende kriterier: Impact, skalerbarhed, gennemsigtighed, men også på kriteriet kaldet H-faktoren for Human & Social, hvor den danske vinder fik topkarakterer for sine brugervenlige servicerobotter. Baggrunden er, at Blue Ocean Robotics udvikler sine robotter i samspil med brugerne, så teknologien tager afsæt i deres hverdag på arbejdspladsen, og hjælper med desinfektion, rehabilitering og telepresence.
I forvejen har Blue Ocean Robotics i 17 andre kåringer vundet anerkendelse for sit virke enten som vinder eller finalist.

Servicerobotter er en del af løsningen
-Folk bruger vores robotter til at forandre måden de arbejder på, så jobbet bliver mere meningsfuldt, givende og sundt. Servicerobotter er samtidig en del af løsningen, når produktiviteten skal øges på arbejdsmarkedet, uden at det sker på bekostning af arbejdsmiljøet eller af den leverede service, forklarer Claus Risager, grundlægger og Chief Strategy Officer i Blue Ocean Robotics.
Konkret hjælper Blue Ocean Robotics’ mobile robotsortiment ansatte med at optimere desinfektion, telepresence samt forflytning og rehabilitering af patienter. Kundekredsen spænder vidt fra rengøringskoncernen ISS til hospitaler, skoler, lufthavne, hotelkæder, produktionsvirksomheder og butikscentre.
-Blue Ocean Robotics adskiller sig fra andre aktører på markedet ved at have udviklet alle de teknologiske ”byggeklodser” til mobile servicerobotter, der tilsammen skaber en markant større værdi for kunden. Det gør os i stand til at realisere nye typer robotter hurtigere, billigere og bedre end konkurrenterne, siger Janus Doré Pagh, CEO i Blue Ocean Robotics.

BOLD Awards hylder de virksomheder og projekter, som skaber globale gennembrud. I kategorien for robotter hædres de mest innovative og værdifulde løsninger på markedet. Selve udvælgelsen sker på baggrund af først en afstemning blandt 500 indstillede, som via åben online afstemning indsnævres til fem finalister i hver kategori. Herefter er det en international jury, som identificerer vinderne blandt finalisterne.
Afsløringen af vinderne foregik i H-FARM, et internationalt anerkendt miljø for start-ups og scale-ups i Venedig.

Her ses en liste over alle kategorier og vindere af BOLD Awards 2022:
Boldest Robotics: Blue Ocean Robotics
Boldest Crowdsourcing: Roamler
Boldest Marketplace: Borrow A Boat
Boldest Crowdfunding: MIEEG
Boldest Remote Working Company: Destinus
Boldest Sustainability: Forever Chocolate
Boldest Agritech: Austin Data Labs
Boldest IoT: EcoSteer
Boldest Space Frontier: Destinus
Boldest FinTech: Novus
Boldest Young Achiever: LoanXchain
Boldest AR/VR: AR mobile navigation at the Technical Museum Vienna
Boldest Cybersecurity: Transport Encrypted Protocol (TEP)
Boldest Crypto: Venly
Boldest Mobility: Virtuo
Boldest AI: Hydra Project
Boldest Science: FundamentalVR
Boldest Design: Ambrosi Srl

Boldest Open Innovation: Moscow Accelerator
Boldest Social Impact: My Best Village

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

Maskiner og anlæg26. 03. 2026

Sandvik Coromant lancerer GC1240; den nye generation af vendbare fræserskær - udviklet som en løsning på de sværeste problemer inden for bearbejdning af rustfrit stål med konstant stærk performance. GC1240 fra Sandvik Coromant med innovativ flerlags nano-PVD-belægning, der fremstilles med den

Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

Branchenyt26. 03. 2026

Fremover bliver det endnu lettere at kombinere fuldtidsarbejde med masteruddannelsen i arbejdsmiljøledelse på SDU. Fx kan man tage uddannelsen over op til seks år, ligesom mere af undervisningen bliver virtuel. Da Syddansk Universitet i 2022 åbnede Danmarks første masteruddannelse i

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

  • Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

    26.03.2026

  • Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

    26.03.2026

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik