• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltNavnenytRobotter11. 05. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Verdens modigste robotvirksomhed er dansk

AktueltNavnenytRobotter11. 05. 2022 By Helle Friemann Nielsen

I en international kåring ved det prestigefulde BOLD Awards i Venedig vandt danske Blue Ocean Robotics i kategorien robotvirksomheder. Virksomheden er således kåret som verdens modigste robotvirksomhed. I alt dystede 500 firmaer om statuetter i 20 kategorier.

BOLD Awards hylder de virksomheder og projekter, som skaber globale gennembrud. I kategorien for robotter hædres de mest innovative og værdifulde løsninger på markedet. Danske Blue Ocean Robotics vandt i robotkategorien.

Mennesket har i over 100 år drømt om at kunne få robotter til at gøre det farlige, belastende eller beskidte arbejde. Danske Blue Ocean Robotics har i 10 år arbejdet målrettet med at udvikle intuitive professionelle servicerobotter til gavn for brugerne og er i dag en af Europas største producenter af servicerobotter.
Og nu høster virksomheden igen anerkendelse for sine robotløsninger med en sejr i kåringen af verdens modigste robotvirksomhed, BOLD Awards.
De nominerede blev evalueret ud fra følgende kriterier: Impact, skalerbarhed, gennemsigtighed, men også på kriteriet kaldet H-faktoren for Human & Social, hvor den danske vinder fik topkarakterer for sine brugervenlige servicerobotter. Baggrunden er, at Blue Ocean Robotics udvikler sine robotter i samspil med brugerne, så teknologien tager afsæt i deres hverdag på arbejdspladsen, og hjælper med desinfektion, rehabilitering og telepresence.
I forvejen har Blue Ocean Robotics i 17 andre kåringer vundet anerkendelse for sit virke enten som vinder eller finalist.

Servicerobotter er en del af løsningen
-Folk bruger vores robotter til at forandre måden de arbejder på, så jobbet bliver mere meningsfuldt, givende og sundt. Servicerobotter er samtidig en del af løsningen, når produktiviteten skal øges på arbejdsmarkedet, uden at det sker på bekostning af arbejdsmiljøet eller af den leverede service, forklarer Claus Risager, grundlægger og Chief Strategy Officer i Blue Ocean Robotics.
Konkret hjælper Blue Ocean Robotics’ mobile robotsortiment ansatte med at optimere desinfektion, telepresence samt forflytning og rehabilitering af patienter. Kundekredsen spænder vidt fra rengøringskoncernen ISS til hospitaler, skoler, lufthavne, hotelkæder, produktionsvirksomheder og butikscentre.
-Blue Ocean Robotics adskiller sig fra andre aktører på markedet ved at have udviklet alle de teknologiske ”byggeklodser” til mobile servicerobotter, der tilsammen skaber en markant større værdi for kunden. Det gør os i stand til at realisere nye typer robotter hurtigere, billigere og bedre end konkurrenterne, siger Janus Doré Pagh, CEO i Blue Ocean Robotics.

BOLD Awards hylder de virksomheder og projekter, som skaber globale gennembrud. I kategorien for robotter hædres de mest innovative og værdifulde løsninger på markedet. Selve udvælgelsen sker på baggrund af først en afstemning blandt 500 indstillede, som via åben online afstemning indsnævres til fem finalister i hver kategori. Herefter er det en international jury, som identificerer vinderne blandt finalisterne.
Afsløringen af vinderne foregik i H-FARM, et internationalt anerkendt miljø for start-ups og scale-ups i Venedig.

Her ses en liste over alle kategorier og vindere af BOLD Awards 2022:
Boldest Robotics: Blue Ocean Robotics
Boldest Crowdsourcing: Roamler
Boldest Marketplace: Borrow A Boat
Boldest Crowdfunding: MIEEG
Boldest Remote Working Company: Destinus
Boldest Sustainability: Forever Chocolate
Boldest Agritech: Austin Data Labs
Boldest IoT: EcoSteer
Boldest Space Frontier: Destinus
Boldest FinTech: Novus
Boldest Young Achiever: LoanXchain
Boldest AR/VR: AR mobile navigation at the Technical Museum Vienna
Boldest Cybersecurity: Transport Encrypted Protocol (TEP)
Boldest Crypto: Venly
Boldest Mobility: Virtuo
Boldest AI: Hydra Project
Boldest Science: FundamentalVR
Boldest Design: Ambrosi Srl

Boldest Open Innovation: Moscow Accelerator
Boldest Social Impact: My Best Village

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop04. 05. 2026

For tiende gang inviterer Teknologisk Institut og DIRA indenfor til årets største robotfest. I år sætter Robotbrag fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger, fremtidens produktionsteknologi og de kompetencer, der skal til for at navigere i vores nye verdensorden. Desuden er Robotbrag blevet

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltEnergi og miljøNavnenyt04. 05. 2026

Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter. Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi og miljø04. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt04. 05. 2026

Init leverer intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden, er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. I dag er Init en af de største automationsvirksomheder i

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand og spildevand04. 05. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad

Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

Automatisering04. 05. 2026

22-årige Mohamed Mumin, der går på 4. semester af automationsteknolog-studiet i Randers, arbejder målrettet på at udvikle et testprogram til pumpeanlæg, der gennem automatisering kan spare både tid og penge for virksomheden Condair. Virksomheden er blandt de førende i energieffektive løsninger

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    04.05.2026

  • Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

    04.05.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    04.05.2026

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

    04.05.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik