• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltInnovationRobotter06. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Verdens første testleverance understreger droners potentiale

AktueltInnovationRobotter06. 09. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Med to velgennemførte flyvninger har partnerne i ADD2Wind-innovationsprojektet sat to tykke streger under potentialet i at anvende droner i energisektoren.

De to flyvninger var en pakkeleverance med drone til en onshore-vindmølle samt en”BVLOS”-flyvning ud af H.C.A Airport i Odense. BVLOS står for ”Beyond Visual Line Of Sight” og indikerer, at dronen flyver længere væk, end dronepiloten kan se.
-De to tests er markante milepæle i både ADD2wind-projektet og for droneflyvning helt generelt. Det viser, at det ikke kun er muligt at levere en større nyttelast, men også at gøre det sikkert og præcist, siger lektor Anders la Cour-Harbo, Institut for Elektroniske Systemer på Aalborg Universitet og partner i innovationsprojektet.

Nærmere en kommercialisering
Flyvningen viser også, at det giver mening at levere reservedele ved hjælp af et spilsystem kombineret med kameraer ombord.
I den konkrete flyvning var der tre kg i leveringslastposen, men den kan rumme op til 25 kg og har potentiale til mere.
-Spillet kan klare levering op til 50 kg, og er udstyret med flere sikkerhedsmekanismer og har sit eget operatørinterface, så det er både alsidigt, sikkert og nemt at bruge for operatøren af flyet, siger Anders la Cour-Harbo.
Fragttasken til flyvningen er designet af European Merchandise Group – og den er grundigt designet. Ikke alene er den polstret for at beskytte godset mod vejrlig og beskytte mod potentiel dynamisk påvirkning, når den leveres til turbinen; den er også aerodynamisk optimeret til at reducere luftmodstanden og dermed øge dronens rækkevidde.

For projektpartneren Loxar markerer de succesrige tests, at man nu er tættere på at kommercialisere ideen om levering til en offshore-type mølle.
-Denne levering viser, at vi ikke behøver at tilføje noget til møllen, og at det er realistisk at levere mange kg last på en enkelt flyvning. Det er af stor betydning for businesscasen, at der både er højt sikkerhedsniveau og hurtig minut-til-minut-levering, siger CTO Simon Jensen fra Loxar.

Vigtig milepæl
For projektpartneren Aeroscout er det en milepæl at kunne anvende industrielle UAV-helikoptere i et nyt setup, forklarer CEO Christoph Eck:
-Vi er stolte af, at vi samme har nået denne milepæl i add2wind-projektet. Aeroscout var blandt de første virksomheder, der demonstrerede LiDAR-tjenester med vores UAV – nu har vi vist, at vores erfaring med 15 års UAV -drift også kan anvendes i dette projekt, siger han:
-Vi håber at finde passende partnere til at færdiggøre vores nye generation af en industriel UAV med fordoblet ydeevne på flyvetid og nyttelastkapacitet og til at gøre det til en kommerciel succes, siger Christoph Eck.

Projektet løber fra april 2021 til oktober 2024 og er fundet med 14,5 mio. kr. af EUDP.
Partnerkredsen tæller Ørsted, Vattenfall Vindkraft, Siemens Gamesa Renewable Energy, Vestas Wind Systems, Loxar, EMG – European Merchandise Group, Aeroscout, Aalborg Universitet samt Energy Cluster Denmark.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

AutomatiseringBranchenyt13. 04. 2026

En rapport fra Fortinet viser, at selvom ni ud af ti organisationer anerkender vigtigheden af træning mod AI-trusler, mener kun fire ud af ti ledere, at deres medarbejdere reelt er klar til at håndtere et angreb. En rapport fra Fortinet Training Institute viser, at cybersikkerhedsbevidsthed

Acton A/S forstærker salgsteamet

Navnenyt13. 04. 2026

Acton A/S forstærker salgsteamet og byder velkommen til Morten Jacob Eriksen som ny intern sælger i Viby J. Morten Jacob Eriksen er tiltrådt som intern sælger, hvor han sammen med sine nye kollegaer skal fortsætte det gode arbejde med at finde de bedste løsninger til vores kunder.Morten Jacob

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

  • Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

    13.04.2026

  • Acton A/S forstærker salgsteamet

    13.04.2026

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik