• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltInnovationRobotter06. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Verdens første testleverance understreger droners potentiale

AktueltInnovationRobotter06. 09. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Med to velgennemførte flyvninger har partnerne i ADD2Wind-innovationsprojektet sat to tykke streger under potentialet i at anvende droner i energisektoren.

De to flyvninger var en pakkeleverance med drone til en onshore-vindmølle samt en”BVLOS”-flyvning ud af H.C.A Airport i Odense. BVLOS står for ”Beyond Visual Line Of Sight” og indikerer, at dronen flyver længere væk, end dronepiloten kan se.
-De to tests er markante milepæle i både ADD2wind-projektet og for droneflyvning helt generelt. Det viser, at det ikke kun er muligt at levere en større nyttelast, men også at gøre det sikkert og præcist, siger lektor Anders la Cour-Harbo, Institut for Elektroniske Systemer på Aalborg Universitet og partner i innovationsprojektet.

Nærmere en kommercialisering
Flyvningen viser også, at det giver mening at levere reservedele ved hjælp af et spilsystem kombineret med kameraer ombord.
I den konkrete flyvning var der tre kg i leveringslastposen, men den kan rumme op til 25 kg og har potentiale til mere.
-Spillet kan klare levering op til 50 kg, og er udstyret med flere sikkerhedsmekanismer og har sit eget operatørinterface, så det er både alsidigt, sikkert og nemt at bruge for operatøren af flyet, siger Anders la Cour-Harbo.
Fragttasken til flyvningen er designet af European Merchandise Group – og den er grundigt designet. Ikke alene er den polstret for at beskytte godset mod vejrlig og beskytte mod potentiel dynamisk påvirkning, når den leveres til turbinen; den er også aerodynamisk optimeret til at reducere luftmodstanden og dermed øge dronens rækkevidde.

For projektpartneren Loxar markerer de succesrige tests, at man nu er tættere på at kommercialisere ideen om levering til en offshore-type mølle.
-Denne levering viser, at vi ikke behøver at tilføje noget til møllen, og at det er realistisk at levere mange kg last på en enkelt flyvning. Det er af stor betydning for businesscasen, at der både er højt sikkerhedsniveau og hurtig minut-til-minut-levering, siger CTO Simon Jensen fra Loxar.

Vigtig milepæl
For projektpartneren Aeroscout er det en milepæl at kunne anvende industrielle UAV-helikoptere i et nyt setup, forklarer CEO Christoph Eck:
-Vi er stolte af, at vi samme har nået denne milepæl i add2wind-projektet. Aeroscout var blandt de første virksomheder, der demonstrerede LiDAR-tjenester med vores UAV – nu har vi vist, at vores erfaring med 15 års UAV -drift også kan anvendes i dette projekt, siger han:
-Vi håber at finde passende partnere til at færdiggøre vores nye generation af en industriel UAV med fordoblet ydeevne på flyvetid og nyttelastkapacitet og til at gøre det til en kommerciel succes, siger Christoph Eck.

Projektet løber fra april 2021 til oktober 2024 og er fundet med 14,5 mio. kr. af EUDP.
Partnerkredsen tæller Ørsted, Vattenfall Vindkraft, Siemens Gamesa Renewable Energy, Vestas Wind Systems, Loxar, EMG – European Merchandise Group, Aeroscout, Aalborg Universitet samt Energy Cluster Denmark.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

Maskiner og anlæg19. 03. 2026

Busch Vacuum Solutions – et medlem af den globale Busch Group – præsenterer den nye Mink MV 0360 A Ecotorque; en intelligent og energieffektiv tilføjelse til den anerkendte Mink-familie af klovakuumpumper. Med integreret Ecotorque-teknologi og en IE5-synkron motor med permanent magnet sætter Mink MV

DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

Branchenyt19. 03. 2026

Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og forskningsministeriet. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

  • Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

    19.03.2026

  • DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

    19.03.2026

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik