• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltEnergi og miljø07. 10. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Verdens første brintanlæg vinder hi-messens bæredygtighedspris

AktueltEnergi og miljø07. 10. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Siemens Gamesa og projektet Brande Brint er onsdag blevet hædret på hi Tech & Industry Scandinavia med bæredygtighedsprisen hi Sustainable Development Award 2021 for sin indsats med at omstille den tunge transport til bæredygtig brint. Prisen tager afsæt i FN’s 17 verdensmål, der sætter retningen for en mere bæredygtig udvikling for såvel mennesker og dyr som miljø og klima.

Foto: Lars Møller/MCH.


Prisen blev overrakt i forbindelse med åbningen af IDAs teknologievent Technomania.
-I fremtiden er CO2-udledning og flyskam afløst af ren energi og vand. Derfor vinder Siemens Gamesa og de lokale partnere i Brande Brint årets hi-award for at bane vejen til denne bæredygtige fremtid. Vi i juryen har lagt vægt på, at dette partnerskab er i færd med at løse en af de afgørende barrierer for grøn omstilling – ikke bare af den tunge transportsektor, men for en bæredygtig økonomi og et bæredygtigt samfund, fortalte formand for ingeniørforeningen IDA Thomas Damkjær Petersen ved overrækkelsen.
Prisen og de 50.000 kroner blev modtaget af innovationsdirektør Poul Skjærbæk og chef for integrerede løsninger Anders Skajaa fra Siemens Gamesa.
-Når man ser det stærke felt af nominerede, er vi vildt beærede over at blive valgt. Jeg vil gerne benytte lejligheden til at takke alle de partnere, vi har haft i det her projekt. Vi har mødt enorm opbakning fra alle involverede partnere, alle har bakket op, og vi har faktisk kunnet eksekvere det her projekt på under et år. Det er nærmest helt uhørt, at man kan lykkes med det, så tusind tak til alle dem, der har hjulpet os, lød det taknemmeligt fra Poul Skjærbæk.
I valget af Siemens Gamesa havde ekspertjuryen lagt vægt på, at Siemens Gamesa sammen med sine lokale partnere i Brande Brint har etableret verdens første og største brintanlæg baseret på vindstrøm. Ifølge juryen bliver det helt afgørende for, at vi kan omstille den tunge transport i form af skibe, fly og lastbiler fra sort til grøn energi, hvilket er en forudsætning for at undgå de værste klimaforandringer. Samtidig viser Brande Brint også vejen for flere og større samarbejder på tværs af sektorer, organisationer og private og offentlige partnere.

De tre øvrige finalister
De øvrige finalister i finalefeltet var Insatech, Innocell og Lyras.
• Insatech for udviklingen af en unik teknologi, der renser forurenet drikkevand nemt, billigt og miljøvenligt – bogstaveligt talt med lysets hast via UV-lys.
• Innocell for udviklingen af en superkondensator, der kan lagre store mængder energi fra bæredygtige kilder som sol og vind, ligesom den har en markant længere levetid end traditionelle batteriløsninger.
• Lyras for at skabe en enestående og effektiv metode til kold-pasteurisering, der uskadeliggør bakterier i væsker som mælk og juice. Lyras erstatter den energitunge opvarmning og nedkøling med UV-lys. Det reducerer energiforbruget med hele 90 procent og vandforbruget med ikke mindre end 60 procent.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø

Seneste nyt fra redaktionen

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

BranchenytOffshore og marine10. 09. 2026

Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser - men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte

DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

Branchenyt10. 09. 2026

Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

  • Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

    10.09.2026

  • DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

    10.09.2026

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}