• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlæg02. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Vakuumplan: Et fast greb om emner, der skal fræses

Maskiner og anlæg02. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Hvad gør man som maskinfabrik, når der er brug for et fast greb om de mange forskellige emner, der skal bearbejdes i CNC-fræserne? Hos Ingemann Maskinfabrik A/S er udfordringen blevet til et værktøj – Vakuumplan – som også anvendes hos mange andre maskinfabrikker.

Vakuumplan giver et fast greb om de emner, som skal bearbejdes.

-Vakuumplan er et værktøj, som muliggør hurtig opstilling og omstilling samt hurtige skift af emner. Med et hold på op til 900 gram pr. kvadratcentimeter kan man fastholde tunge og store emner. Men Vakuumplan er også god til at fastholde små og tynde emner, forklarer Bo Ingemann, som er indehaver og anden generationsejerleder hos Ingemann Maskinfabrik A/S.
Vakuumplan har yderligere de fordele, at der ikke skal gøres plads til skruestik eller spændejern for at fastholde emnerne. Desuden efterlades der ingen spændemærker på de bearbejdede emner.
-Vi bruger selv Vakuumplan i vores produktion næsten dagligt, og vi har en fast opstilling med Vakuumplan på hylden, så vi hurtigt kan lave en opstilling med et Vakuumplan til produktion af faste kunders genbestillinger. Så tager det ikke meget mere end 10 minutter at komme i gang med produktionen af de ønskede komponenter, siger Bo Ingemann videre.
Det er hans erfaring, at de fleste nye opstillinger med Vakuumplan på en af fabrikkens CNC-maskiner kan laves inden for en times tid. Når først opstillingen er klar, kræver skift af emner blot et drej på hanen for at tænde eller slukke vakuumpumpens sug.

Vakuumplanet sammensættes af moduler på 200×300 mm, som hver kan holde op til 360 kg med måtte og 450 kg med O-ringsnor.

Et stærkt greb på alle materialer og faconer
Vakuumplanet sammensættes af moduler på 200×300 mm, som hver kan holde op til 360 kg, når emner lægges på en gummimåtte. Lægges emnerne på Vakuumplanet med O-ringsnor, øges det mulige hold til 450 kg pr. modul.
Modulopbygningen betyder desuden, at det kun er fantasien – og fræserens formåen – der sætter grænserne for, hvilke faconer der kan fastholdes og bearbejdes.
-Med Vakuumplan får man et stærkt greb i alle mulige forskellige materialer, også materialer, der ikke er magnetiske, som fx plast, rustfrit stål og aluminium, både i tykke og tynde plader, fortsætter han.
Vakuumplan kan også medvirke til at imødegå dyre skader og reparationer på maskinfabrikkens udstyr og maskiner. Skulle der nu snige sig en programmeringsfejl ind, og man får fræset ned i vakuumplanet, så er det kun et enkelt modul, som skal udskiftes.

Til nogle opgaver er Vakuumplan nødvendig
Hos IMAS A/S i Greve, som drejer og fræser mindre komponenter til en bred vifte af industrier, er Vakuumplan også et nødvendigt værktøj. Maskinfabrikkens speciale er drejning af emner mellem Ø65 og Ø0,3 mm og fræsning op til 600x300x200mm i alle typer materialer. Når IMAS har opgaver, som kræver fræsning i meget tynde aluminiumsplader, kommer Vakuumplanet i brug:
-Der er opgaver, som vi slet ikke vil kunne udføre uden Vakuumplan. Det er genialt godt til at fastholde tynde aluminiumsplader. Desuden kan vi fræse igennem pladerne og stadig have et godt og solidt hold på vores emner, fortæller Allan Rasmussen, som er administrerende direktør hos IMAS A/S.

Vækst med Vakuumplan
-Der findes rigtig mange dygtige og specialiserede maskinfabrikker her i landet, som producerer helt uundværlige komponenter til andre virksomheder. Mange har også et potentiale for vækst. Med Vakuumplan kan man gøre arbejdet hurtigere og smartere – og realisere noget af dette potentiale, siger Bo Ingemann.
Han glæder sig til at komme rundt i landet og vise maskinfabrikkerne, hvordan Vakuumplan kan være med til at gøre dagligdagen nemmere og produktionen mere effektiv.

Bo Ingemann (th) er indehaver og anden generationsejerleder hos Ingemann Maskinfabrik A/S, her sammen med sin far, Helge Ingemann (tv), som startede virksomheden i 1975.

Skrevet i: Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Ny inkrementel enkoder

Maskiner og anlæg15. 12. 2025

Faulhaber udvider sit produktsortiment med den ultrapræcise, inkrementelle enkoder IERF3 L. Takket være det optiske måleprincip og moderne chipteknologi tilbyder enheden den højeste opløsning, fremragende gentagelsesnøjagtighed og en usædvanligt høj signalkvalitet. I typiske applikationer er

Element Logic A/S implementerer én samlet skandinavisk organisation

AutomatiseringNavnenyt15. 12. 2025

Element Logic A/S implementerer en ny regional struktur for at accelerere vækst og kundeværdi i Skandinavien fra 1. januar 2026 med danske Nikolaj Bjørn Eriksen i spidsen. Element Logic A/S, en global markedsleder inden for intelligent lagerautomation, implementerer en ny organisationsstruktur

Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

InnovationNavnenytRobotterTop11. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. -Når to overflader

Robotter vil se dyner

AktueltNavnenytRobotter11. 12. 2025

Dyneproducenten Quilts of Denmark i Vamdrup har succes med robotter, der har skabt et godt arbejdsmiljø og løftet effektiviteten. -Vi undgår en masse uhåndterlige løft, og to mand, der står og bakser med kasser i 2,40 meters højde.Sådan siger Jan Bonnichsen, COO, Quilts of Denmark ved Vamdrup,

Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

AktueltBranchenytVand og spildevand11. 12. 2025

Den nye anbefaling til indhold af nitrat i drikkevandet har konsekvenser for omkring 10 procent af drikkevandsforsyningen. Det kalder på hurtig handling og helhedsorienterede løsninger, så vi kan sikre drikkevandet både nu og fremover. Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske

50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

BranchenytMaskiner og anlægNavnenyt11. 12. 2025

Når BIRN i Holstebro i dag er blandt Nordens største og mest fleksible jernstøberier, skyldes det ikke mindst et samarbejde, der går mere end 50 år tilbage. Siden 1972 har BIRN og industrivirksomheden DISA udviklet, testet og forfinet støbeteknologi sammen; et partnerskab, der har sat varige spor i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

  • Ny inkrementel enkoder

    15.12.2025

  • Element Logic A/S implementerer én samlet skandinavisk organisation

    15.12.2025

  • Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

    11.12.2025

  • Robotter vil se dyner

    11.12.2025

  • Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

    11.12.2025

  • 50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

    11.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik