• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlæg02. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Vakuumplan: Et fast greb om emner, der skal fræses

Maskiner og anlæg02. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Hvad gør man som maskinfabrik, når der er brug for et fast greb om de mange forskellige emner, der skal bearbejdes i CNC-fræserne? Hos Ingemann Maskinfabrik A/S er udfordringen blevet til et værktøj – Vakuumplan – som også anvendes hos mange andre maskinfabrikker.

Vakuumplan giver et fast greb om de emner, som skal bearbejdes.

-Vakuumplan er et værktøj, som muliggør hurtig opstilling og omstilling samt hurtige skift af emner. Med et hold på op til 900 gram pr. kvadratcentimeter kan man fastholde tunge og store emner. Men Vakuumplan er også god til at fastholde små og tynde emner, forklarer Bo Ingemann, som er indehaver og anden generationsejerleder hos Ingemann Maskinfabrik A/S.
Vakuumplan har yderligere de fordele, at der ikke skal gøres plads til skruestik eller spændejern for at fastholde emnerne. Desuden efterlades der ingen spændemærker på de bearbejdede emner.
-Vi bruger selv Vakuumplan i vores produktion næsten dagligt, og vi har en fast opstilling med Vakuumplan på hylden, så vi hurtigt kan lave en opstilling med et Vakuumplan til produktion af faste kunders genbestillinger. Så tager det ikke meget mere end 10 minutter at komme i gang med produktionen af de ønskede komponenter, siger Bo Ingemann videre.
Det er hans erfaring, at de fleste nye opstillinger med Vakuumplan på en af fabrikkens CNC-maskiner kan laves inden for en times tid. Når først opstillingen er klar, kræver skift af emner blot et drej på hanen for at tænde eller slukke vakuumpumpens sug.

Vakuumplanet sammensættes af moduler på 200×300 mm, som hver kan holde op til 360 kg med måtte og 450 kg med O-ringsnor.

Et stærkt greb på alle materialer og faconer
Vakuumplanet sammensættes af moduler på 200×300 mm, som hver kan holde op til 360 kg, når emner lægges på en gummimåtte. Lægges emnerne på Vakuumplanet med O-ringsnor, øges det mulige hold til 450 kg pr. modul.
Modulopbygningen betyder desuden, at det kun er fantasien – og fræserens formåen – der sætter grænserne for, hvilke faconer der kan fastholdes og bearbejdes.
-Med Vakuumplan får man et stærkt greb i alle mulige forskellige materialer, også materialer, der ikke er magnetiske, som fx plast, rustfrit stål og aluminium, både i tykke og tynde plader, fortsætter han.
Vakuumplan kan også medvirke til at imødegå dyre skader og reparationer på maskinfabrikkens udstyr og maskiner. Skulle der nu snige sig en programmeringsfejl ind, og man får fræset ned i vakuumplanet, så er det kun et enkelt modul, som skal udskiftes.

Til nogle opgaver er Vakuumplan nødvendig
Hos IMAS A/S i Greve, som drejer og fræser mindre komponenter til en bred vifte af industrier, er Vakuumplan også et nødvendigt værktøj. Maskinfabrikkens speciale er drejning af emner mellem Ø65 og Ø0,3 mm og fræsning op til 600x300x200mm i alle typer materialer. Når IMAS har opgaver, som kræver fræsning i meget tynde aluminiumsplader, kommer Vakuumplanet i brug:
-Der er opgaver, som vi slet ikke vil kunne udføre uden Vakuumplan. Det er genialt godt til at fastholde tynde aluminiumsplader. Desuden kan vi fræse igennem pladerne og stadig have et godt og solidt hold på vores emner, fortæller Allan Rasmussen, som er administrerende direktør hos IMAS A/S.

Vækst med Vakuumplan
-Der findes rigtig mange dygtige og specialiserede maskinfabrikker her i landet, som producerer helt uundværlige komponenter til andre virksomheder. Mange har også et potentiale for vækst. Med Vakuumplan kan man gøre arbejdet hurtigere og smartere – og realisere noget af dette potentiale, siger Bo Ingemann.
Han glæder sig til at komme rundt i landet og vise maskinfabrikkerne, hvordan Vakuumplan kan være med til at gøre dagligdagen nemmere og produktionen mere effektiv.

Bo Ingemann (th) er indehaver og anden generationsejerleder hos Ingemann Maskinfabrik A/S, her sammen med sin far, Helge Ingemann (tv), som startede virksomheden i 1975.

Skrevet i: Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Ny analyse: Usikkerhed bremser massiv dansk eksportvækst i USA

Branchenyt07. 09. 2026

USA fylder mere end nogensinde i dansk eksport, men væksten har tabt tempo, og usikkerheden skaber en ny virkelighed for erhvervslivet. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Dansk eksport til USA er mere end firedoblet siden 2010. Det gør USA til et af vores absolut vigtigste

ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

Navnenyt07. 09. 2026

ODU er blevet tildelt en bronzemedalje af EcoVadis, en af verdens førende udbydere af bæredygtighedsvurderinger. Hæderen placerer virksomheden blandt de øverste 35 pct. af alle virksomheder, EcoVadis har vurderet på verdensplan. For ODU, der producerer konnektorsystemer, markerer anerkendelsen

I denne uge samler Automatik 2026 branchen i Brøndby

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiRobotterTop03. 09. 2026

Når Automatik 2026 slår dørene op i Brøndby Hallen den 8.-10. september, bliver den igen samlingspunkt for den danske automatiseringsbranche Automatik 2026 samler igen den danske automatiseringsbranche i Brøndby Hallen, der atter forvandles fra sportshal til et levende mødested for industrien.

Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

AktueltAutomatiseringBranchenyt03. 09. 2026

Stigende krav til cybersikkerhed rammer industrien i højt tempo, men for mange virksomheder er springet fra regulering til reel handling stadig for stort. Skal kravene styrke dansk industri, skal de omsættes til konkrete processer og en realistisk vurdering af virksomhedernes cybermodenhed. Sådan

Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøInnovation03. 09. 2026

Virksomheden Sceye, der er grundlagt af den danske iværksætter Mikkel Vestergaard Frandsen, har gennemført en foreløbig 15.000 kilometer lang stratosfærisk flyvning fra USA til Japan i partnerskab med SoftBank Corp. Missionen demonstrerer, hvordan mobil forbindelse og fremtidig digital infrastruktur

Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

AutomatiseringBranchenytEnergi og miljø03. 09. 2026

Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter. Klimaet forandrer sig. I fremtiden får vi mere

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

  • Ny analyse: Usikkerhed bremser massiv dansk eksportvækst i USA

    07.09.2026

  • ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

    07.09.2026

  • I denne uge samler Automatik 2026 branchen i Brøndby

    03.09.2026

  • Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

    03.09.2026

  • Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

    03.09.2026

  • Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

    03.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}