• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt28. 03. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Unimec A/S er vækstet 175 procent på fire år – nu vil de indtage pharmamarkedet

Navnenyt28. 03. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Automations- og ingeniørvirksomheden Unimec A/S vil fortsætte fire års fremgang med leveringer til pharma- og medicoindustrien. I løbet af to år skal pharma udgøre minimum 30 procent af virksomheden og omsætte for 15 millioner kroner om året.

Martin Hundevad og Martin Grann Kristensen er drivkraften bag Unimecs strategisatsning om at gå ind pharma- og medicoindustrien. Foto: PR.

Erobring af store markedsandele og 30 procent af omsætningen svarende til over 15 millioner kroner inden for to år. Det er målsætningen for næste del af Unimecs store strategisatsning, som har sikret den Langågensiske automations- og ingeniørvirksomhed en vækst på 175 procent på bruttofortjenesten over de sidste fire år. Efter halvanden års forberedelse er Unimec nu parat til at levere avanceret specialmaskinel til pharma- og medicoindustrien.
-Tilbage i 2020 igangsatte virksomheden en større forandringsproces, hvori et af de klare delmål var at trække viden in-house og udvikle os, så vi kunne udvide potentialet og begynde at levere til medico- og pharmakunder. Nu er vi parate, og vi har store forventninger til det nye forretningsområde, som vi ønsker, skal udgøre en markant del af vores portefølje og omsætning fremover, siger Martin Hundevad, der er automation manager og partner i Unimec.
-Hos Unimec har vi en størrelse, der gør det muligt for os at arbejde meget tæt med kunden og med ekstrem stor agilitet. Derfor kan vi meget nemmere ændre og rette til løbende, som projektet udvikler sig. Det er en klar fordel i forhold til, hvad større og mere fastlåste leverandører kan, tilføjer han.
Planen er, at satsningen skal kulminere med den første maskinleverancer i andet kvartal og et implementeret GAMP kompatibelt kvalitetssystem inden årets udløb.

Dokumentation og validering nødvendig for GAMP
Unimec har leveret højteknologiske maskiner til industrien i 16 år, og virksomhedens 32 ansatte har siden opstarten opbygget en stor videns- og erfaringsbank. Alligevel har forberedelserne til det nye marked taget lang tid og krævet helt ny viden og opdaterede procesgange for de garvede ingeniører. Det er der en grund til.
-Sammenlignet med alle andre brancher, vi leverer til, er der et ekstremt fokus på dokumentation og kvalificering, når det gælder pharma og medico. Så snart vores maskiner indgår i produktionen af medicokomponenter, skal alle dele af produktionsprocessen kunne dokumenteres og kvalificeres ned til mindste detalje for at garantere sikkerheden for producenten af komponenten samt patienten og for os som leverandør af maskinellet, siger han videre og fortsætter:
-Derfor har vi brugt det sidste halvandet år på at gennemgå og dokumentere udviklingsprocesser i virksomheden, så vi kan levere dokumentationsniveau, som modsvarer medico- og pharmakunders forventninger. Arbejdet fortsætter og det bevirker, at vi forhåbentlig inden året er omme, kan operere under GAMP-guidelines på tværs af alle processer i virksomheden.

Ny mand tager tøjlerne
Hvor Martin Hundevad har været den store katalysator i opstartsprocessen, har man nu hentet yderligere kapacitet ind i form af Martin Grann Kristensen. Han skal fremover være den drivende kraft i afdelingen og overtage projektstyringen fra sin navnebror. Martin Grann Kristensen har bred erfaring fra tidligere ansættelser hos blandt andet Kjærgaard A/S og InnoScan A/S og er da også hurtigt faldet godt til i rollen.
-Jeg har kunne sætte mit præg på jobbet og bruge mine kompetencer lige fra begyndelsen. Der er ingen tvivl om, at jeg er kommet til en virksomhed med mange års erfaring, og som ved hvilken kvalitet og standard, der forventes af dem. Jeg glæder mig til for alvor at få sat gang i den nyeste gren af Unimec-familien, siger Martin Grann Kristensen.

Unimec A/S er stiftet i 2007 og er et ingeniørfirma, som udvikler højteknologiske specialmaskiner og automationsudstyr til montage og færdiggørelse af industriprodukter.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

AI sætter turbo på CO2-rapportering

AutomatiseringEnergi og miljø16. 06. 2026

Med lanceringen af IFS Zero sætter IFS en helt ny standard for CO2-rapportering. Løsningen samler alt omkring CO2-beregninger på én platform, hvor virksomheder ved hjælp af AI-agenter effektivt kan måle, analysere og optimere deres CO2-aftryk i forhold til Scope 1, Scope 2 og Scope 3. IFS Zero

Willbrandt A/S styrker serviceforretningen med overtagelse af Ringsted Hydraulik Service

Maskiner og anlægNavnenyt16. 06. 2026

Willbrandt A/S har pr. 1. juni 2026 overtaget Ringsted Hydraulik Service og virksomhedens tre medarbejdere. Overtagelsen skal styrke Willbrandt A/S’ servicekapacitet inden for jernbane, hydraulik og renovering – med fokus på hurtigere responstid, høj faglighed og bæredygtige løsninger. Med

International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

Messer og møderTop11. 06. 2026

Rekordmange deltagere fra hele verden besøgte i International Drone Show - IDS26 - i Odense i sidste uge, hvor forsvar, europæisk robusthed og operative droneløsninger satte dagsordenen. Én ting står klart efter årets International Drone Show i Odense: Droner er ikke længere en teknologi, der

Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

AktueltEnergi og miljøNavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Aalborg Forsynings laboratorium, der i dag understøtter driften af Nordjyllandsværket, bliver nu en del af Teknologisk Institut. Placeringen i Norbis Park i Aalborg giver Instituttet en fysisk base med en central placering tæt på industri, forsyning og forskningsmiljøer i

AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

AktueltAutomatiseringBranchenyt11. 06. 2026

EU vil bygge enorme AI-gigafabrikker, og Danmark har meldt sig på banen. Men ifølge et nyt forskningsbrief fra Københavns Universitet mangler der en bred politisk og demokratisk samtale om, hvilke formål og konsekvenser sådanne anlæg skal have. Fem såkaldte AI-gigafabrikker – enorme datacentre

Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

NavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Watopi A/S gik i sort i sit andet hele regnskabsår, er nomineret til Børsen Bæredygtig og forbereder eksport til Sverige efter at have vundet OUH-kontrakten fra to af verdens største aktører på vandområdet. Det danske cleantech-selskab Watopi A/S kom ud af 2025 med overskud i sit andet hele

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

  • AI sætter turbo på CO2-rapportering

    16.06.2026

  • Willbrandt A/S styrker serviceforretningen med overtagelse af Ringsted Hydraulik Service

    16.06.2026

  • International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

    11.06.2026

  • Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

    11.06.2026

  • AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

    11.06.2026

  • Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

    11.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik