• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt28. 03. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Unimec A/S er vækstet 175 procent på fire år – nu vil de indtage pharmamarkedet

Navnenyt28. 03. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Automations- og ingeniørvirksomheden Unimec A/S vil fortsætte fire års fremgang med leveringer til pharma- og medicoindustrien. I løbet af to år skal pharma udgøre minimum 30 procent af virksomheden og omsætte for 15 millioner kroner om året.

Martin Hundevad og Martin Grann Kristensen er drivkraften bag Unimecs strategisatsning om at gå ind pharma- og medicoindustrien. Foto: PR.

Erobring af store markedsandele og 30 procent af omsætningen svarende til over 15 millioner kroner inden for to år. Det er målsætningen for næste del af Unimecs store strategisatsning, som har sikret den Langågensiske automations- og ingeniørvirksomhed en vækst på 175 procent på bruttofortjenesten over de sidste fire år. Efter halvanden års forberedelse er Unimec nu parat til at levere avanceret specialmaskinel til pharma- og medicoindustrien.
-Tilbage i 2020 igangsatte virksomheden en større forandringsproces, hvori et af de klare delmål var at trække viden in-house og udvikle os, så vi kunne udvide potentialet og begynde at levere til medico- og pharmakunder. Nu er vi parate, og vi har store forventninger til det nye forretningsområde, som vi ønsker, skal udgøre en markant del af vores portefølje og omsætning fremover, siger Martin Hundevad, der er automation manager og partner i Unimec.
-Hos Unimec har vi en størrelse, der gør det muligt for os at arbejde meget tæt med kunden og med ekstrem stor agilitet. Derfor kan vi meget nemmere ændre og rette til løbende, som projektet udvikler sig. Det er en klar fordel i forhold til, hvad større og mere fastlåste leverandører kan, tilføjer han.
Planen er, at satsningen skal kulminere med den første maskinleverancer i andet kvartal og et implementeret GAMP kompatibelt kvalitetssystem inden årets udløb.

Dokumentation og validering nødvendig for GAMP
Unimec har leveret højteknologiske maskiner til industrien i 16 år, og virksomhedens 32 ansatte har siden opstarten opbygget en stor videns- og erfaringsbank. Alligevel har forberedelserne til det nye marked taget lang tid og krævet helt ny viden og opdaterede procesgange for de garvede ingeniører. Det er der en grund til.
-Sammenlignet med alle andre brancher, vi leverer til, er der et ekstremt fokus på dokumentation og kvalificering, når det gælder pharma og medico. Så snart vores maskiner indgår i produktionen af medicokomponenter, skal alle dele af produktionsprocessen kunne dokumenteres og kvalificeres ned til mindste detalje for at garantere sikkerheden for producenten af komponenten samt patienten og for os som leverandør af maskinellet, siger han videre og fortsætter:
-Derfor har vi brugt det sidste halvandet år på at gennemgå og dokumentere udviklingsprocesser i virksomheden, så vi kan levere dokumentationsniveau, som modsvarer medico- og pharmakunders forventninger. Arbejdet fortsætter og det bevirker, at vi forhåbentlig inden året er omme, kan operere under GAMP-guidelines på tværs af alle processer i virksomheden.

Ny mand tager tøjlerne
Hvor Martin Hundevad har været den store katalysator i opstartsprocessen, har man nu hentet yderligere kapacitet ind i form af Martin Grann Kristensen. Han skal fremover være den drivende kraft i afdelingen og overtage projektstyringen fra sin navnebror. Martin Grann Kristensen har bred erfaring fra tidligere ansættelser hos blandt andet Kjærgaard A/S og InnoScan A/S og er da også hurtigt faldet godt til i rollen.
-Jeg har kunne sætte mit præg på jobbet og bruge mine kompetencer lige fra begyndelsen. Der er ingen tvivl om, at jeg er kommet til en virksomhed med mange års erfaring, og som ved hvilken kvalitet og standard, der forventes af dem. Jeg glæder mig til for alvor at få sat gang i den nyeste gren af Unimec-familien, siger Martin Grann Kristensen.

Unimec A/S er stiftet i 2007 og er et ingeniørfirma, som udvikler højteknologiske specialmaskiner og automationsudstyr til montage og færdiggørelse af industriprodukter.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af ny produktionslinje

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

BranchenytOffshore og marine10. 09. 2026

Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser - men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte

DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

Branchenyt10. 09. 2026

Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af ny produktionslinje

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

  • Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

    10.09.2026

  • DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

    10.09.2026

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}