Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september.

Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen til efteråret atter rykker ind i Brøndby Hallen og samler beslutningstagere og andre branchefolk om innovative løsninger, horisontudvidende oplæg og højaktuelle konferencer.
Blandt udstillerne er forventningsglæden i top, ligesom forberedelserne til messen allerede er i fuld gang. Det er eksempelvis tilfældet hos Solar, der ser frem til at møde både nye og eksisterende kunder.
-Automatik-messen giver os rig mulighed for at præsentere nyheder og komme i dialog om konkrete opgaver. Samtidig giver messen os leads til nye, potentielle kunder, ligesom den udgør en oplagt mulighed for at udbygge eksisterende samarbejder. Messen er vigtig for os, fordi der kommer mange relevante besøgende, som vi kan have spændende og målrettede faglige dialoger med, forklarer Jesper Vesti Jensen, Sales Director Industry OEM, Solar.
Han oplyser, at besøgende på virksomhedens stand kan finde informationer om Solars brede produktsortiment henvendt til industrien. Samtidig påtænker man at orientere om, hvordan virksomheden arbejder strategisk med sine kunder om at optimere alle processer lige fra indkøb og distribution til produktion.
Skaber synlighed
Også hos ICS glæder man sig til tre udbytterige dage spækket med møder og produktfremvisninger.
-Vi håber, at vi med vores tilstedeværelse får nogle nye bekendtskaber, og at vi involveres i nogle spændende projekter. Messen er en rigtig god måde at skabe synlighed om vores virksomhed på, og vi ser meget frem til at møde både nye og eksisterende kunder og til at vise vores produkter frem, lyder det fra Morten Hansen, CEO, ICS.
Han fortæller, at virksomheden medbringer “mange spændende produkter” – herunder en ny, kombineret vinkel- og accelerationsmåler fra SIKO.
Vigtig platform
Mens Automatik 2026 byder på et væld af fremsynede udstillere, trakterer den også med et perspektivrigt aktivitetsprogram.
-Automatik-messen giver de besøgende en unik mulighed for at netværke med førende virksomheder og fagfolk samt hente ny viden fra branchens eksperter gennem et stærkt fagligt program. Messen er et centralt mødested, hvor man ikke blot får inspiration, men også kan dykke ned i konkrete løsninger, teknologier og anvendelser. Dermed er den en vigtig platform for virksomheder, der ønsker at styrke deres innovationskraft og finde konkrete veje til at automatisere og effektivisere deres forretningsprocesser i en hastigt udviklende teknologisk virkelighed, pointerer Automatik 2026-projektleder Sisse Merrild Nielsen, MCH A/S.
Automatik 2026 finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september og arrangeres af MCH A/S i samarbejde med BITVA, DIRA, VELTEK og Automatik & Proces. Messen beskæftiger sig med industriel automation, elteknisk automation, motion og drives, transmissionsteknik, procesautomatisering, robotteknologi, AI og cybersecurity. Læs mere på automatikmesse.dk.
Kilde: MCH A/S.

