• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter17. 02. 2021 | Helle Friemann Nielsen

To nye statuetter til Blue Ocean Robotics

AktueltRobotter17. 02. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Odense-firmaet Blue Ocean Robotics stikker op i mængden. En ny screening foretaget af det internationale analysehus Tracxn blandt Danmarks 2.500 teknologi-iværksættere udnævner Blue Ocean Robotics som såkaldt Soonicorn – Top Tech Startup In Denmark To Watch Out For. Titlen som Soonicorn er en videreudvikling af betegnelsen unicorn, som blev opfundet af investoren Aileen Le som en betegnelse for privatejede iværksætterselskaber med en milliardværdi i dollars.
Tracxn, der står bag kåringen, er et af verdens største analysehuse, hvis 750 ansatte hvert år screener 800.000 selskaber globalt, og gennem nåleøjet kom således Blue Ocean Robotics. Sidste år vandt selskabet i kategorien Minicorn.
Tracxn hjælper internationale investorer med at identificere de mest lovende virksomhedsinvesteringer på globalt plan.

International anerkendelse
Med en stejl vækst og en solid markedsposition som verdensledende på et par fronter er Blue Ocean Robotics godt i gang med at realisere et kolossalt globalt potentiale på markedet for servicerobotter. Samtidig modtager servicerobotkoncernen også en anden international anerkendelse i form af prisen for ”Best Covid-19 Response” fra Verdict Medical Devices. Den er møntet på datterselskabet UVD Robots og den forskel dets teknologi nu gør globalt med sine desinfektions-robotter.
Det er langt fra første gang, robotfirmaet, der blev stiftet i 2012, vinder hæder for sine meritter. I alt har Blue Ocean Robotics modtaget mere end 20 prestigefyldte priser i årenes løb.
CEO i Blue Ocean Robotics, Claus Risager, er glad for anerkendelsen.

-Priser som disse er ikke bare endnu en statuette på hylden. De er en glædelig cadeau til vores medarbejdere og alt det hjerteblod, de dedikerer til at skabe innovation, udvikling og kommerciel succes. Vi er samtidig også enormt stolte af at bringe robotter på markedet, som ikke bare er med til at løse verdens problemer med global opvarmning og bekæmpelse af multiresistente bakterier og vira som eksempelvis coronavirus, men som også i en forretningssammenhæng er en god investering for vores ejere, konstaterer Claus Risager.

Automatiseret service i mange brancher
En af investorerne bag Blue Ocean Robotics er ikke spor overrasket over kåringen som ”Minicorn”. Lars Tvede er meget imponeret af udviklingen i Blue Ocean Robotics.
-Firmaet udvikler sig med rivende hast og har en gigantisk mulighed fremover. Faktisk er det i mine øjne nu en klar kandidat til at blive unicorn, dvs. over en milliard dollars værd. Og ligeledes bidrager firmaet efterhånden meget væsentligt til at udvikle den spændende robotklynge i Odense, siger Lars Tvede, der som investor er meget optaget af at spotte supertrends.
At robotudviklingen har fokus på at automatisere serviceopgaver er en stærk trend på markedet. De mange medarbejdere i Blue Ocean Robotics er beskæftiget med netop at udvikle, producere, markedsføre, sælge, levere og supportere robotventurefabrikkens forskellige servicerobotter. Tilsammen udgør produktpaletten et iøjnefaldende vækstpotentiale inden for især sundhedssektoren, hospitality, landbrug og byggeriet.
Desinfektions-robotterne fra datterselskabet UVD Robots er eksempelvis allerede på markedet i over 60 lande. Opfindelsen øger sikkerheden for både personale, patienter og pårørende ved at reducere risikoen for infektion med bakterier, vira og andre skadelige mikroorganismer. Den unikke telepresence-teknologi i GoBe Robotten reducerer transporttid og -omkostninger, overvinder lukkede grænser, forebygger smitter og bidrager til bedre kommunikation, social inklusion og klimaforbedringer.
I selskabet PTR Robots baner ny innovativ teknologi vejen for et sundere arbejdsmiljø i sundhedssektoren og mere effektiv genoptræning af patienter med en robot, der hjælper personalet med både at forflytte og genoptræne patienter.

Blue Ocean Robotics bringer robotter på markedet, som ikke bare er med til at løse verdens problemer med global opvarmning og bekæmpelse af multiresistente bakterier og vira som eksempelvis coronavirus, men som også i en forretningssammenhæng er en god investering.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Navnenyt23. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Navnenyt23. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    23.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    23.03.2026

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik