• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter17. 02. 2021 | Helle Friemann Nielsen

To nye statuetter til Blue Ocean Robotics

AktueltRobotter17. 02. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Odense-firmaet Blue Ocean Robotics stikker op i mængden. En ny screening foretaget af det internationale analysehus Tracxn blandt Danmarks 2.500 teknologi-iværksættere udnævner Blue Ocean Robotics som såkaldt Soonicorn – Top Tech Startup In Denmark To Watch Out For. Titlen som Soonicorn er en videreudvikling af betegnelsen unicorn, som blev opfundet af investoren Aileen Le som en betegnelse for privatejede iværksætterselskaber med en milliardværdi i dollars.
Tracxn, der står bag kåringen, er et af verdens største analysehuse, hvis 750 ansatte hvert år screener 800.000 selskaber globalt, og gennem nåleøjet kom således Blue Ocean Robotics. Sidste år vandt selskabet i kategorien Minicorn.
Tracxn hjælper internationale investorer med at identificere de mest lovende virksomhedsinvesteringer på globalt plan.

International anerkendelse
Med en stejl vækst og en solid markedsposition som verdensledende på et par fronter er Blue Ocean Robotics godt i gang med at realisere et kolossalt globalt potentiale på markedet for servicerobotter. Samtidig modtager servicerobotkoncernen også en anden international anerkendelse i form af prisen for ”Best Covid-19 Response” fra Verdict Medical Devices. Den er møntet på datterselskabet UVD Robots og den forskel dets teknologi nu gør globalt med sine desinfektions-robotter.
Det er langt fra første gang, robotfirmaet, der blev stiftet i 2012, vinder hæder for sine meritter. I alt har Blue Ocean Robotics modtaget mere end 20 prestigefyldte priser i årenes løb.
CEO i Blue Ocean Robotics, Claus Risager, er glad for anerkendelsen.

-Priser som disse er ikke bare endnu en statuette på hylden. De er en glædelig cadeau til vores medarbejdere og alt det hjerteblod, de dedikerer til at skabe innovation, udvikling og kommerciel succes. Vi er samtidig også enormt stolte af at bringe robotter på markedet, som ikke bare er med til at løse verdens problemer med global opvarmning og bekæmpelse af multiresistente bakterier og vira som eksempelvis coronavirus, men som også i en forretningssammenhæng er en god investering for vores ejere, konstaterer Claus Risager.

Automatiseret service i mange brancher
En af investorerne bag Blue Ocean Robotics er ikke spor overrasket over kåringen som ”Minicorn”. Lars Tvede er meget imponeret af udviklingen i Blue Ocean Robotics.
-Firmaet udvikler sig med rivende hast og har en gigantisk mulighed fremover. Faktisk er det i mine øjne nu en klar kandidat til at blive unicorn, dvs. over en milliard dollars værd. Og ligeledes bidrager firmaet efterhånden meget væsentligt til at udvikle den spændende robotklynge i Odense, siger Lars Tvede, der som investor er meget optaget af at spotte supertrends.
At robotudviklingen har fokus på at automatisere serviceopgaver er en stærk trend på markedet. De mange medarbejdere i Blue Ocean Robotics er beskæftiget med netop at udvikle, producere, markedsføre, sælge, levere og supportere robotventurefabrikkens forskellige servicerobotter. Tilsammen udgør produktpaletten et iøjnefaldende vækstpotentiale inden for især sundhedssektoren, hospitality, landbrug og byggeriet.
Desinfektions-robotterne fra datterselskabet UVD Robots er eksempelvis allerede på markedet i over 60 lande. Opfindelsen øger sikkerheden for både personale, patienter og pårørende ved at reducere risikoen for infektion med bakterier, vira og andre skadelige mikroorganismer. Den unikke telepresence-teknologi i GoBe Robotten reducerer transporttid og -omkostninger, overvinder lukkede grænser, forebygger smitter og bidrager til bedre kommunikation, social inklusion og klimaforbedringer.
I selskabet PTR Robots baner ny innovativ teknologi vejen for et sundere arbejdsmiljø i sundhedssektoren og mere effektiv genoptræning af patienter med en robot, der hjælper personalet med både at forflytte og genoptræne patienter.

Blue Ocean Robotics bringer robotter på markedet, som ikke bare er med til at løse verdens problemer med global opvarmning og bekæmpelse af multiresistente bakterier og vira som eksempelvis coronavirus, men som også i en forretningssammenhæng er en god investering.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

Messer og møder09. 04. 2026

Den 30. april inviterer Zebicon A/S til konference for plastvirksomheder, der er nysgerrige på, hvordan 3D scanning og digital kvalitetskontrol kan bruges i praksis. Dagen byder på faglige oplæg, praksisnære workshops og erfaringsdeling fra andre plastvirksomheder, der allerede arbejder med

TEKUM udvider med to nye afdelinger

Navnenyt09. 04. 2026

Servicevirksomheden TEKUM fortsætter sin markante vækst med etablering af nye afdelinger i hhv. Horsens og Odense. Virksomheden styrker sin tilstedeværelse i Jylland og på Fyn, fordi man har indgået nye, store aftaler med kunder i de to områder. TEKUM har som mål at være den foretrukne

Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

InnovationNavnenytRobotterTop07. 04. 2026

Dansk robotteknologi skal til Månen. Forskere og studerende på Aalborg Universitet er lige nu ved at have den første prototype af Måne-roveren klar. Robotten skal kunne køre autonomt i det barske månemiljø og undersøge, udvinde og håndtere Månens ressourcer samt støtte fremtidige baser. USA har

Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

AktueltNavnenytRobotter07. 04. 2026

En blød robot, der kan ”vokse” ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

AktueltNavnenyt07. 04. 2026

Den sjællandske filtervirksomhed FilterNew fik i seneste udgave af DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

AutomatiseringBranchenyt07. 04. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 pct. i dag til 50 pct. i 2030. Undersøgelsen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

  • Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

    09.04.2026

  • TEKUM udvider med to nye afdelinger

    09.04.2026

  • Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

    07.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

    07.04.2026

  • Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

    07.04.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

    07.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik