• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter17. 02. 2021 | Helle Friemann Nielsen

To nye statuetter til Blue Ocean Robotics

AktueltRobotter17. 02. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Odense-firmaet Blue Ocean Robotics stikker op i mængden. En ny screening foretaget af det internationale analysehus Tracxn blandt Danmarks 2.500 teknologi-iværksættere udnævner Blue Ocean Robotics som såkaldt Soonicorn – Top Tech Startup In Denmark To Watch Out For. Titlen som Soonicorn er en videreudvikling af betegnelsen unicorn, som blev opfundet af investoren Aileen Le som en betegnelse for privatejede iværksætterselskaber med en milliardværdi i dollars.
Tracxn, der står bag kåringen, er et af verdens største analysehuse, hvis 750 ansatte hvert år screener 800.000 selskaber globalt, og gennem nåleøjet kom således Blue Ocean Robotics. Sidste år vandt selskabet i kategorien Minicorn.
Tracxn hjælper internationale investorer med at identificere de mest lovende virksomhedsinvesteringer på globalt plan.

International anerkendelse
Med en stejl vækst og en solid markedsposition som verdensledende på et par fronter er Blue Ocean Robotics godt i gang med at realisere et kolossalt globalt potentiale på markedet for servicerobotter. Samtidig modtager servicerobotkoncernen også en anden international anerkendelse i form af prisen for ”Best Covid-19 Response” fra Verdict Medical Devices. Den er møntet på datterselskabet UVD Robots og den forskel dets teknologi nu gør globalt med sine desinfektions-robotter.
Det er langt fra første gang, robotfirmaet, der blev stiftet i 2012, vinder hæder for sine meritter. I alt har Blue Ocean Robotics modtaget mere end 20 prestigefyldte priser i årenes løb.
CEO i Blue Ocean Robotics, Claus Risager, er glad for anerkendelsen.

-Priser som disse er ikke bare endnu en statuette på hylden. De er en glædelig cadeau til vores medarbejdere og alt det hjerteblod, de dedikerer til at skabe innovation, udvikling og kommerciel succes. Vi er samtidig også enormt stolte af at bringe robotter på markedet, som ikke bare er med til at løse verdens problemer med global opvarmning og bekæmpelse af multiresistente bakterier og vira som eksempelvis coronavirus, men som også i en forretningssammenhæng er en god investering for vores ejere, konstaterer Claus Risager.

Automatiseret service i mange brancher
En af investorerne bag Blue Ocean Robotics er ikke spor overrasket over kåringen som ”Minicorn”. Lars Tvede er meget imponeret af udviklingen i Blue Ocean Robotics.
-Firmaet udvikler sig med rivende hast og har en gigantisk mulighed fremover. Faktisk er det i mine øjne nu en klar kandidat til at blive unicorn, dvs. over en milliard dollars værd. Og ligeledes bidrager firmaet efterhånden meget væsentligt til at udvikle den spændende robotklynge i Odense, siger Lars Tvede, der som investor er meget optaget af at spotte supertrends.
At robotudviklingen har fokus på at automatisere serviceopgaver er en stærk trend på markedet. De mange medarbejdere i Blue Ocean Robotics er beskæftiget med netop at udvikle, producere, markedsføre, sælge, levere og supportere robotventurefabrikkens forskellige servicerobotter. Tilsammen udgør produktpaletten et iøjnefaldende vækstpotentiale inden for især sundhedssektoren, hospitality, landbrug og byggeriet.
Desinfektions-robotterne fra datterselskabet UVD Robots er eksempelvis allerede på markedet i over 60 lande. Opfindelsen øger sikkerheden for både personale, patienter og pårørende ved at reducere risikoen for infektion med bakterier, vira og andre skadelige mikroorganismer. Den unikke telepresence-teknologi i GoBe Robotten reducerer transporttid og -omkostninger, overvinder lukkede grænser, forebygger smitter og bidrager til bedre kommunikation, social inklusion og klimaforbedringer.
I selskabet PTR Robots baner ny innovativ teknologi vejen for et sundere arbejdsmiljø i sundhedssektoren og mere effektiv genoptræning af patienter med en robot, der hjælper personalet med både at forflytte og genoptræne patienter.

Blue Ocean Robotics bringer robotter på markedet, som ikke bare er med til at løse verdens problemer med global opvarmning og bekæmpelse af multiresistente bakterier og vira som eksempelvis coronavirus, men som også i en forretningssammenhæng er en god investering.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

AutomatiseringBranchenytTop05. 11. 2026

Danske produktionsvirksomheder har taget AI i brug på kontoret, men teknologien når ikke for alvor ud på fabriksgulvet. Det viser en ny rapport fra Dansk Industri og Force Technology, som også peger på, at mange AI-projekter ikke kommer videre fra pilotstadiet. Kunstig intelligens har for alvor

Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

AktueltBranchenytNavnenyt05. 11. 2026

De nye faciliteter i DTU's center for genfremstilling står klar til at hjælpe virksomheder med at omsætte cirkulære ambitioner til konkrete forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitets nyeste testfaciliteter står klar til at tage imod produktionsvirksomheder, der ønsker at udvikle,

Forsvarsboomet er nået iværksætterne

AktueltBranchenytInnovation05. 11. 2026

Flere iværksættere ser nye muligheder på forsvarsområdet, samtidig med at Forsvaret søger tættere på mindre, innovative virksomheder. Det mærkes også i årets Fynske Bank Startup Lab, hvor både specialiseret forsvarsteknologi og løsninger med civile og militære anvendelsesmuligheder er

Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

Automatisering05. 11. 2026

Nordiske virksomheder kæmper med at omsætte AI-piloter til konkret forretningsværdi og samtidig holde tokenomkostningerne nede. Lenovo udvider nu sit AI-bibliotek med en række nye brugseksempler, der skal gøre det lettere at få AI i drift og skalere anvendelsen. 57 procent af skandinaviske

Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

Maskiner og anlæg05. 11. 2026

Sandvik Coromant lancerer CoroThread 500, der anvender orbital gevindfræsning med henblik på at forbedre pålideligheden og alsidigheden ved krævende indvendige gevindskæringsopgaver. Producenter, der fremstiller komponenter af høj værdi, står ofte over for betydelige udfordringer, når de skal

Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

Maskiner og anlægNavnenyt05. 11. 2026

Nu indleder European Spallation Source (ESS), der er Europas næste generations neutronforskningsanlæg, et nyt kapitel, når Jane Hvolbæk Nielsen formelt tiltræder stillingen som generaldirektør. Hun efterfølger Helmut Schober, hvis femårige mandatperiode nu udløber. -Jeg er både begejstret,

Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

BranchenytTop03. 11. 2026

Danske virksomheder er klar til at tage ansvar for samfundssikkerheden. En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af

Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

AktueltBranchenytNavnenytOffshore og marine03. 11. 2026

Når europæiske fragtskibe tages ud af drift, ender mange på ophugningsstrande i Sydasien, hvor arbejdsforholdene ofte er farlige, og miljøbelastningen er stor. Samtidig mister Europa adgang til værdifulde råmaterialer, som kunne genanvendes i europæisk industri - herunder forsvarsindustrien. Nyt

Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

AktueltMesser og møder03. 11. 2026

Med 286 udstillere og 7.606 besøgende tiltrak FoodTech i år flere fagfolk end i 2024, og udstillernes positive tilbagemeldinger vidner om tre vellykkede dage med værdifulde møder, nye samarbejder og forretningsmuligheder. Nordens førende destination for fødevareteknologi samlede branchen i MCH

IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

Automatisering03. 11. 2026

Med lanceringen af IFS Intelligence flytter AI helt ud til medarbejderne på produktionsgulvet, i servicebilen eller på boreriggen. Ved at stille et enkelt spørgsmål kan de på få minutter få overblik over driften, finde løsninger på konkrete problemer og sætte digitale medarbejdere til at udføre

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

    05.11.2026

  • Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

    05.11.2026

  • Forsvarsboomet er nået iværksætterne

    05.11.2026

  • Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

    05.11.2026

  • Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

    05.11.2026

  • Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

    05.11.2026

  • Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

    03.11.2026

  • Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

    03.11.2026

  • Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

    03.11.2026

  • IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

    03.11.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}