• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

BranchenytTop17. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Tillid og styring er nødvendige indsatsområder for fremtidens AI

BranchenytTop17. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

AI rummer enorme muligheder – men uden stærk governance og tillid kan teknologien skabe compliance-risici, bias og sikkerhedsproblemer. Det er nødvendigt med en proaktiv tilgang til AI-styring for at sikre etiske, transparente og pålidelige systemer. Sådan lyder det fra Josefin Rosén, der er ekspert i troværdig og etisk brug af AI hos SAS Institute.

Josefin Rosén er ekspert i troværdig og etisk brug af AI hos SAS Institute.

Kunstig intelligens er allerede blevet en fast del af hverdagen i mange virksomheder, hvor medarbejdere bruger teknologien til alt fra automatisering af kundeservice til tekst- og billedgenerering. Især generativ AI (GenAI) er i gang med at omforme arbejdsprocesser og skabe både effektiviseringer og nye muligheder.
Men med potentialet og mulighederne følger også betydelige risici.
Til eksempel viser SAS-undersøgelser, at op imod 95 pct. af virksomheder savner en klar rammer for AI-styring i arbejdet med GenAI, hvilket gør dem sårbare over for fejl i compliance, juridiske og etiske faldgruber.
Med andre ord har man ikke sine AI-politikker og tilsyn på plads, så risikerer man at forstærke bias, kompromittere datasikkerheden, skabe upålidelige resultater og gøre sig til synder i ulovligheder. Derfor er solid governance alfa og omega, når vi taler om ansvarlig AI.

Lovgivning gør AI-governance uundgåelig
Et af de væsentligste punkter, man som virksomhed har at navigere efter, er den lovgivning, der er på AI-området.
For europæiske virksomheder sætter EU’s AI Act sætter standarden, mens andre lande udvikler deres egne regler. En ting er dog sikkert, at uanset, hvor man befinder sig, så vil de virksomheder, der ikke følger de lovgivningsmæssige rammer, ikke blot risikere juridiske sanktioner, men også et blakket ry, der i sidste konsekvens vil kunne mærkes på bundlinjen.
Har man en stærk AI-styring, sikrer man sig altså både compliance og tillid, samtidig med at man understøtter sine forretningsmål. Særligt i sektorer som finans, sundhed og offentlige instanser er transparens og ansvarlighed afgørende.

En afgørende faktor er tillid
Hvad angår tillid, så kan vigtigheden af tillid til AI og teknologien bag ikke undervurderes. Kunder, medarbejdere og partnere skal føle sig trygge ved, at de AI-systemer, de interagerer med, anvendes ansvarligt og retfærdigt. Hvis tilliden svækkes, risikerer virksomheder at møde modstand både internt og eksternt – og med god grund.
Eksempelvis kan AI, der trænes på forudindtagede data, forstærke samfundsmæssig ulighed eller diskriminere minoriteter. Samtidig er AI-systemer attraktive mål for cyberangreb eller kan misbruges i hybridtrusler, hvilket kan føre til databrud, tyveri af intellektuel ejendom og misinformation. Virksomheder og organisationer, der ikke aktivt arbejder med AI-styring, vil derfor få svært ved at opnå den nødvendige troværdighed, der skal medvirke til at sikre en succesfuld implementering.

Vejen til ansvarlig AI hedder governance-first
Helt grundlæggende kan man altså sige det, at virksomheder kun kan realisere AI’s fulde potentiale, hvis compliance, etik og sikkerhed tænkes ind fra starten. Vil man sikre sig, at ens AI bliver en strategisk løftestang for innovation og konkurrenceevne, så er governance-first vejen frem.
Men det kræver også konkrete investeringer i uddannelse, udvikling af interne AI-politikker og implementering af teknologi, der håndhæver komplekse governancearbejde i stor skala.
Desuden skal man opdyrke en AI-kultur. Virksomhedsledere i dag skal klædes på til at træffe informerede beslutninger og have viden og de værktøjer, der er nødvendige for at implementere AI på en ansvarlig måde.
Kan man få alt det på plads, så vil man kunne sikre sig at AI-systemer prioriterer retfærdighed, sikkerhed, inklusion og robusthed i alle faser af livscyklussen. Lidt højstemt kan man sige, at fremtidens AI ikke bør overlades til tilfældigheder, men formes af dem, der tør tage ansvaret.

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

BranchenytInnovationNavnenytTop01. 12. 2025

Regeringen har netop meddelt, at Danmark budgetterer med 130 mio. kr. til Danmarks første satellitmission til Månen. Satellitten skal udvikles og bygges af Space Inventor i Aalborg og bliver Danmarks hidtil mest ambitiøse ruminstrument til forskning og måneovervågning. ESA er lige nu i gang med den

Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) vil sammen med Novo Nordisk, Harting og flere andre partnere udvikle en menneskelignende robot, der kan overtage ensformige, slidsomme og sundhedsfarlige opgaver i industrien. Danmark har en stærk robotsektor og er globalt førende inden for især

Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter01. 12. 2025

Ny rapport fra Universal Robots A/S viser, at europæiske virksomheder bruger robotter til at øge produktiviteten og imødekomme manglen på arbejdskraft. Forskningen afslører bred optimisme i Europa i takt med, at samarbejdende robotter (cobots) bliver en central del af strategien for at fastholde og

Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

Et team af R&D-ingeniører fra Teknologisk Institut har netop besøgt målespecialisten Zebicon A/S for at få et opdateret indblik i mulighederne med moderne 3D scanning. Besøget satte fokus på, hvordan optisk måleteknologi kan styrke både udvikling, genskabelse og validering af komponenter –

IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

Maskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

DS Stålkonstruktion A/S i Hobro har som de første i Danmark taget en CutLite Penta pladelaser i brug – leveret af IP Maskiner A/S. Maskinen, som er blandt de største og mest avancerede af sin slags herhjemme, markerer et vigtigt teknologisk skridt for DS Stålkonstruktion, og baner vej for en mere

ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

AutomatiseringNavnenyt01. 12. 2025

Tata Consultancy Services (TCS), der er en af verdens førende IT-konsulentvirksomheder, udvider sit 18 år lange partnerskab med ABB. Aftalen har til formål at modernisere driften af ABB’s globale hosting setup, forenkle virksomhedens IT-miljø og styrke det digitale fundament for fremme af robusthed

Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

Energi og miljøInnovationTop27. 11. 2025

En super avanceret flydende forskningsstation skal accelerere forskning inden for klimaforandringer og biodiversitet i det arktiske område. Forskningsstationen er en del af et fransk forskningsprojekt. Energi- og forsyningssystemet ombord på stationen er udviklet i samarbejde med Capgemini. Den

Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

AktueltNavnenytProcesteknologi27. 11. 2025

Den danske virksomhed Q-Interline A/S lander vigtig ordre på FT-NIR-analysesystem til måling af plastgranulat hos LEGO. Teknologien har vist lovende resultater i forhold til at sikre ensartethed og kvalitet i plastgranulat - og samarbejdet repræsenterer et betydeligt kommercielt

Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter27. 11. 2025

I sidste uge var 30 virksomheder på besøg hos Danrobotics A/S i Middelfart for at få en smagsprøve på, hvad en robot kan gøre for dem. Og om kort tid kan man endda låne en robot for en periode. Tirsdag den 25. november var der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics A/S i

Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

AutomatiseringMesser og møder27. 11. 2025

Den 3. december mødes fagfolk, myndigheder og virksomheder fra hele landet til en konference om beskyttelse af kritisk infrastruktur. Odense Robotics og Port of Aalborg står bag arrangementet, der stiller skarpt på, hvordan havne og forsyningsaktører kan navigere i det nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

    01.12.2025

  • Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

    01.12.2025

  • Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

    01.12.2025

  • Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

    01.12.2025

  • IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

    01.12.2025

  • ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

    01.12.2025

  • Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

    27.11.2025

  • Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

    27.11.2025

  • Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

    27.11.2025

  • Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

    27.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik