• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop10. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Til maj sendes Nordeuropas største droneevent på vingerne i Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop10. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Programmet for International Drone Show den 29. maj i Odense er blevet offentliggjort – og det er spækket med droneeksperter fra både Danmark og udlandet. Store internationale navne såsom Wing og Manna er en del af programmet, som byder på mere end 40 oplægsholdere, fire konferencespor, fem paneldebatter og adskillige demoflyvninger.

International Drone Show er Nordeuropas største droneevent og finder sted den 29. maj på HCA Airport i Odense. Konferencen og den tilhørende udstilling giver indblik i de nyeste droneteknologier og anvendelsesmuligheder i en række brancher. Med besøgende fra Danmark og udlandet er arrangementet en unik mulighed for at skabe forbindelser og møde nye samarbejdspartnere.
Årets program inkluderer mere end 40 oplægsholdere, fem paneldebatter og fire konferencespor med følgende temaer: forsvar, sikkerhed og Arktis; lovgivning og operationel sikkerhed; industrielle anvendelsescases og nye teknologier samt kommercielle brug af droner.
-Vi er virkelig begejstrede for det stærke line-up til årets International Drone Show i maj. Programmet er fyldt med eksperter fra Danmark og udlandet, herunder førende virksomheder som Wing og Manna. Det er ikke kun en anerkendelse af eventets relevans på internationalt plan, men også et bevis på Danmarks position som innovator inden for droneteknologier. Vi ser frem til at dele nye indsigter og starte vigtige samtaler om de muligheder og udfordringer, som det internationale droneøkosystem står over for, siger Søren Elmer Kristensen, CEO i Odense Robotics.

Programmets højdepunkter
Programmets højdepunkter inkluderer førende navne fra det danske og internationale drone-fællesskab, der vil adressere centrale muligheder og udfordringer i forhold til både udvikling og implementering:

• Droner spiller en nøglerolle i militære og sikkerhedsoperationer, hvor de kan understøtte rekognoscering, overvågning, antiterrorisme, katastrofeberedskab og håndhævelse af loven. Centrale talere inden for dette tema inkluderer Kay Wackwitz, CEO og stifter af Drone Industry Insights, der vil tale om tendenser på dronemarkedet og industrielle anvendelsescases. Dette spor inkluderer også workshops med Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) om deres indkøb og brug af droner samt en paneldebat om udfordringerne forbundet med brug af droner i Arktis.

• Dronelovgivning og operationel sikkerhed er et afgørende tema, der adresserer, hvordan man udnytter nye innovationspotentialer samtidig med, at man tager hensyn til offentlig sikkerhed og privatliv. Centrale oplægsholdere inden for dette tema inkluderer Lars Korsholm, Kontorchef i Trafikstyrelsen, der vil præsentere det igangværende arbejde med Danmarks kommende dronestrategi. Derudover vil Mehmet Keyvan, CEO og stifter af Keyvan, tale om deres løsning, der kan skabe en grøn zone med data for hvert land eller stat for droneoperationer ved at tage højde for luftveje, procedurer, særlige områder og begrænsninger.

• Et stigende antal droner anvendes som et ressourceeffektivt værktøj, der også minimerer risiko og kan udføre en række opgaver såsom infrastrukturinspektion, katastrofehåndtering, miljøovervågning eller endda logistik inden for sundhedssektoren. Højdepunkterne i programmet inkluderer Titta Andersson-Bohren, European Policy and Community Affairs Manager hos Wing, der vil tale om deres retningslinjer baseret på erfaringer fra Australien, USA, Finland og Irland. Derudover vil Bobby Healy, CEO og stifter af Manna, tale om droneleveringsoperationer i Europa. Sidst men ikke mindst vil Laurent Rouchon, salgsdirektør hos Drone Volt, tale om inspektion af højspændingsledninger og for første gang vise Drone Volts nye LINEDRONE.

Besøgende til begivenheden kan også opleve en udstilling og flere komplekse demoflyvninger. Fx vil Nordic Wing fremvise deres nyeste Astero ISR 2.5 og deres Raptor-system; UMS Skeldar vil præsentere deres V-200-platform, der understøtter taktiske operationer inden for overvågning, nødhjælp, sikkerhed og forsvar, ligesom Drone Volt ligeledes vil udføre en demoflyvning.
-International Drone Show er en chance for at netværke samtidig med, at man ser droner i aktion. De besøgende kan opleve komplekse drone-demoer, der spænder over mange anvendelsesområder. Det er muligt takket være de state-of-the-art faciliteter, vi har her ved HCA Airport, siger Michael Larsen, leder af UAS Denmark Test Center, der er placeret i HCA Airport og tilbyder BVLOS-flyvninger, et C-UAS-center, R&D-faciliteter, en erhvervspark og 1.900 kvadratkilometer luftrum over land og hav.

Sidste år deltog mere end 400 personer i International Drone Show. Konferenceprogrammet omfattede omkring 40 talere, og udstillingen inkluderede omkring 30 virksomheder. Årets mediepartnere er Unmanned Systems Technology og eVTOL Insights.

International Drone Show arrangeres af Odense Robotics, Danmarks nationale klynge for robotteknologi og droner, og UAS Denmark International Test Center, et internationalt anerkendt testcenter for drone-teknologi. Den årlige konference og udstilling finder sted ved HCA Airport nær Odense, Danmark.

Skrevet i: Automatisering, Messer og møder, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

Energi og miljøInnovationOffshore og marineTop04. 12. 2025

To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation. Droner er det nye sort. Og ikke kun de flyvende af

Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt04. 12. 2025

En række danske aktører fra forskning, civilsamfund og erhvervsliv etablerer Kernekraftalliancen, et samarbejde, der ønsker at bidrage konstruktivt til den danske debat om moderne kernekraft. Kernekraftalliancen samler virksomheder, erhvervsorganisationer, fagforeninger, fonde,

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

AktueltBranchenytEnergi og miljøMaskiner og anlæg04. 12. 2025

Et nyt projekt samler industrivirksomheder, fjernvarmeselskaber og rådgivere om at finde de mest rentable, grønne alternativer til fossile energikilder i tung procesindustri - i Danmark og i resten af Europa. Målet er at skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030. Hvordan

Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt04. 12. 2025

Nye investeringer i avanceret produktionsteknologi giver mulighed for at skære en stor del af klimaaftrykket fra asfaltproduktionen hos Arkil A/S. Entreprenørkoncernen Arkil tager nu endnu et skridt i retning af at reducere klimabelastningen fra asfaltproduktion. Det sker med introduktionen af

Drejning af moderne superlegeringer

Maskiner og anlæg04. 12. 2025

Seco Tools annoncerer lanceringen af TS0501, en Duratomic-sletbearbejdningskvalitet, der er udviklet med henblik på enestående ydeevne ved drejning af moderne superlegeringer med høj hårdhed samt traditionelle materialer som Inconel 718. TS0501 er designet til bearbejdning i døgndrift og leverer

Et testinterface i en klasse for sig

Maskiner og anlæg04. 12. 2025

ODU udvider sin velkendte Black-Line portefølje med en kompakt og omkostningseffektiv løsning til end-of-line test. Den nye ODU-MAC Black-Line Compact Class er et modulært Mass Interconnect-system udviklet til applikationer, der kræver maksimal fleksibilitet, høj kontakt-tæthed og pålidelighed

Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

BranchenytInnovationNavnenytTop01. 12. 2025

Regeringen har netop meddelt, at Danmark budgetterer med 130 mio. kr. til Danmarks første satellitmission til Månen. Satellitten skal udvikles og bygges af Space Inventor i Aalborg og bliver Danmarks hidtil mest ambitiøse ruminstrument til forskning og måneovervågning. ESA er lige nu i gang med den

Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) vil sammen med Novo Nordisk, Harting og flere andre partnere udvikle en menneskelignende robot, der kan overtage ensformige, slidsomme og sundhedsfarlige opgaver i industrien. Danmark har en stærk robotsektor og er globalt førende inden for især

Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter01. 12. 2025

Ny rapport fra Universal Robots A/S viser, at europæiske virksomheder bruger robotter til at øge produktiviteten og imødekomme manglen på arbejdskraft. Forskningen afslører bred optimisme i Europa i takt med, at samarbejdende robotter (cobots) bliver en central del af strategien for at fastholde og

Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

Et team af R&D-ingeniører fra Teknologisk Institut har netop besøgt målespecialisten Zebicon A/S for at få et opdateret indblik i mulighederne med moderne 3D scanning. Besøget satte fokus på, hvordan optisk måleteknologi kan styrke både udvikling, genskabelse og validering af komponenter –

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

    04.12.2025

  • Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

    04.12.2025

  • Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

    04.12.2025

  • Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

    04.12.2025

  • Drejning af moderne superlegeringer

    04.12.2025

  • Et testinterface i en klasse for sig

    04.12.2025

  • Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

    01.12.2025

  • Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

    01.12.2025

  • Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

    01.12.2025

  • Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

    01.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik