• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter05. 05. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter05. 05. 2025 By Helle Friemann Nielsen

En række af Danmarks største produktionsvirksomheder vil sammen med Dansk Robot Netværk sætte spot på, hvordan faglærte er nøglen til innovation, vækst og en bæredygtig fremtid. De har derfor inviteret unge fra hele landet til Teknologidagen fredag den 9. maj 2025 i Odense i forbindelse med Robotbrag 2025. Her kan de også få lejlighed til at møde fremtidens kollega, den humanoide robot.

8. klasser fra hele landet deltager i Teknologidagen 2025 i Odense, hvor de sammen med nogle af Danmarks største virksomheder udforsker fremtidens teknologi og løsninger inden for automatisering og robotteknologi. Foto: Teknologisk Institut.

Midt i robotbyen Odense samles nogle af Danmarks største virksomheder og unge talenter til Teknologidagen 2025.
Arrangementet, der er en del af Robotbrag 2025, som arrangeres af Dansk Robot Netværk (DIRA) og Teknologisk Institut, sætter fokus på den stigende mangel på faglærte og viser vejen til en fremtid, hvor teknologi og håndværk går hånd i hånd.
-Vi står over for en kæmpe udfordring. Danmark mangler kvalificeret arbejdskraft inden for erhvervsfagene, og det problem bliver kun større i fremtiden, siger Michael Nielsen, der er bestyrelsesleder i Dansk Robot Netværk.
-Med Teknologidagen vil vi vise unge mennesker, at en erhvervsuddannelse åbner døre til nogle af landets mest spændende og innovative arbejdspladser, tilføjer han.

Erhvervsgiganterne baner vejen
Har du nogensinde tænkt over, hvem der bygger fremtidens robotter, udvikler løsninger til grøn omstilling eller producerer banebrydende medicin?
Hos virksomheder som LEGO Koncernen, Grundfos, Danfoss og Novo Nordisk er svaret simpelt: Deres faglærte.
På Teknologidagen stiller Grundfos, Danfoss, Novo Nordisk og LEGO Koncernen op med deres lærlingeakademier for at demonstrere, hvordan faglærte er med til at drive innovation i verdensklassevirksomheder. Her kan de besøgende møde lærlinge og færdiguddannede, der arbejder med alt fra avanceret robotteknologi til bæredygtig produktion.
-Hos Novo Nordisk oplever vi hver dag, hvordan faglærte er med til at omsætte idéer til virkelighed og sikre innovation i verdensklasse. Vores lærlingeforløb gør det muligt at udvikle fremtidens talenter, som mestrer både håndværk og teknologi – en vigtig kombination i en verden, der stiller stadig større krav til bæredygtige løsninger. Vi er samtidig optagede af at påtage os et samfundsansvar, når det kommer til uddannelse, så vi kan være med til at sende dygtige unge mennesker videre til job både hos os selv og i resten af samfundet. Teknologidagen er en god anledning til at inspirere unge til at vælge en erhvervsuddannelse og vise dem mulighederne for en karriere i et internationalt miljø, siger Anette In Sook Holmen, der er Head of People Relations ved Novo Nordisk.

Unge talenter dyster om fremtiden
Seks udvalgte 8. klasser fra hele landet skal deltage i en teknologisk dyst på dagen. De skal konkurrere om at løse praktiske udfordringer, der kræver både teknisk snilde og kreativitet. Alt sammen noget som relaterer sig til teknologividen om automatisering og robotteknologi.
-Det er fantastisk at se, hvordan de unge går til opgaverne med åbent sind og innovative løsninger. De viser, at Danmark har et kæmpe potentiale af unge talenter, der bare venter på at blive inspireret til at vælge en erhvervsuddannelse, siger UU-vejleder Jørgen B. Jensen fra ErhvervsTanken, der sammen med sin kollega UU-vejleder Helene Pedersen er en del af Teknologidagen. ErhvervsTanken arbejder for at sætte fokus på de mange døre, som en erhvervsuddannelse kan åbne.

Del af større indsats
2025 er officielt udnævnt som Erhvervsuddannelsernes år, og med temaet ”Skab, prøv, lær” hylder vi glæden ved at arbejde med hænderne, koble teori og praksis og skabe noget meningsfuldt. På Teknologidagen 2025 bliver det tydeligt, at erhvervsuddannelser ikke bare er en plan B – det er en vej til at være med helt fremme, når fremtidens løsninger skal bygges.
-Vi skal bryde med forestillingen om, at erhvervsuddannelser er et alternativ til en boglig uddannelse. Det er en karrierevej, der kombinerer praktiske færdigheder med teknologisk forståelse – præcis hvad Danmark har brug for, understreger Michael Nielsen.
Til eventet får de unge også mulighed for at hilse på en af de første humanoide robotter i Danmark. En 130 cm høj og 35 kg tung menneskelignende robot, foreløbig kan den navigere autonomt og undgå forhindringer, og kan senere udvikles til at interagere med mennesker via syn, lyd og tale – integreret med ChatGPT.
Humanoide robotter kan blive fremtidens kolleger til de unge.

Teknologidagen 2025 finder sted på Teknologisk Institut i Odense i forbindelse med Robotbrag 2025 herunder DIRA Business 2025 den 9. maj.
Robotbrag-læringsdagen, som finder sted samtidig med Teknologidagen, er åbent for alle elever, studerende, lærer, vejledere og ledige, der kunne være interesserede. Tilmelding kan ske her.
Eventet for 8. klasses-elever er arrangeret af lærlingeakademierne fra Videnscenter for Automation og Teknologi, LEGO Koncernen, Danfoss, Grundfos og Novo Nordisk og TechSolutions i samarbejde med DIRA, ErhvervsTanken fra Odense Kommune og Teknologisk Institut.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Messer og møder, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

InnovationNavnenytRobotterTop07. 04. 2026

Dansk robotteknologi skal til Månen. Forskere og studerende på Aalborg Universitet er lige nu ved at have den første prototype af Måne-roveren klar. Robotten skal kunne køre autonomt i det barske månemiljø og undersøge, udvinde og håndtere Månens ressourcer samt støtte fremtidige baser. USA har

Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

AktueltNavnenytRobotter07. 04. 2026

En blød robot, der kan ”vokse” ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

AktueltNavnenyt07. 04. 2026

Den sjællandske filtervirksomhed FilterNew fik i seneste udgave af DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

AutomatiseringBranchenyt07. 04. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 pct. i dag til 50 pct. i 2030. Undersøgelsen

Sikker datahåndtering og beskyttelse af eksisterende industrianlæg

Automatisering07. 04. 2026

Wiesemann & Theis GmbH lancerer data.station (#50544) som en kompakt, forstærket datahub til DIN-skinnen - optimeret til sikker data eftermontering af den ældre maskinpark. I Danmark præsenteres data.station af Active Communication. Wiesemann & Theis GmbH introducerer data.station; en

Gigantiske spiralrør skal høste regnen til nyt Grundfos-hovedsæde

NavnenytVand og spildevand07. 04. 2026

Under jorden i Bjerringbro installeres to kæmpe spiralrør fra Brødrene Dahl. De specialdesignede rør skal opsamle og opmagasinere regnvand til Grundfos’ nye hovedsæde, hvor genanvendelse af regnvand er tænkt ind fra første streg. De var svære at overse, da de blev fragtet til byggepladsen i

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

    07.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

    07.04.2026

  • Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

    07.04.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

    07.04.2026

  • Sikker datahåndtering og beskyttelse af eksisterende industrianlæg

    07.04.2026

  • Gigantiske spiralrør skal høste regnen til nyt Grundfos-hovedsæde

    07.04.2026

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik