• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter05. 05. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter05. 05. 2025 By Helle Friemann Nielsen

En række af Danmarks største produktionsvirksomheder vil sammen med Dansk Robot Netværk sætte spot på, hvordan faglærte er nøglen til innovation, vækst og en bæredygtig fremtid. De har derfor inviteret unge fra hele landet til Teknologidagen fredag den 9. maj 2025 i Odense i forbindelse med Robotbrag 2025. Her kan de også få lejlighed til at møde fremtidens kollega, den humanoide robot.

8. klasser fra hele landet deltager i Teknologidagen 2025 i Odense, hvor de sammen med nogle af Danmarks største virksomheder udforsker fremtidens teknologi og løsninger inden for automatisering og robotteknologi. Foto: Teknologisk Institut.

Midt i robotbyen Odense samles nogle af Danmarks største virksomheder og unge talenter til Teknologidagen 2025.
Arrangementet, der er en del af Robotbrag 2025, som arrangeres af Dansk Robot Netværk (DIRA) og Teknologisk Institut, sætter fokus på den stigende mangel på faglærte og viser vejen til en fremtid, hvor teknologi og håndværk går hånd i hånd.
-Vi står over for en kæmpe udfordring. Danmark mangler kvalificeret arbejdskraft inden for erhvervsfagene, og det problem bliver kun større i fremtiden, siger Michael Nielsen, der er bestyrelsesleder i Dansk Robot Netværk.
-Med Teknologidagen vil vi vise unge mennesker, at en erhvervsuddannelse åbner døre til nogle af landets mest spændende og innovative arbejdspladser, tilføjer han.

Erhvervsgiganterne baner vejen
Har du nogensinde tænkt over, hvem der bygger fremtidens robotter, udvikler løsninger til grøn omstilling eller producerer banebrydende medicin?
Hos virksomheder som LEGO Koncernen, Grundfos, Danfoss og Novo Nordisk er svaret simpelt: Deres faglærte.
På Teknologidagen stiller Grundfos, Danfoss, Novo Nordisk og LEGO Koncernen op med deres lærlingeakademier for at demonstrere, hvordan faglærte er med til at drive innovation i verdensklassevirksomheder. Her kan de besøgende møde lærlinge og færdiguddannede, der arbejder med alt fra avanceret robotteknologi til bæredygtig produktion.
-Hos Novo Nordisk oplever vi hver dag, hvordan faglærte er med til at omsætte idéer til virkelighed og sikre innovation i verdensklasse. Vores lærlingeforløb gør det muligt at udvikle fremtidens talenter, som mestrer både håndværk og teknologi – en vigtig kombination i en verden, der stiller stadig større krav til bæredygtige løsninger. Vi er samtidig optagede af at påtage os et samfundsansvar, når det kommer til uddannelse, så vi kan være med til at sende dygtige unge mennesker videre til job både hos os selv og i resten af samfundet. Teknologidagen er en god anledning til at inspirere unge til at vælge en erhvervsuddannelse og vise dem mulighederne for en karriere i et internationalt miljø, siger Anette In Sook Holmen, der er Head of People Relations ved Novo Nordisk.

Unge talenter dyster om fremtiden
Seks udvalgte 8. klasser fra hele landet skal deltage i en teknologisk dyst på dagen. De skal konkurrere om at løse praktiske udfordringer, der kræver både teknisk snilde og kreativitet. Alt sammen noget som relaterer sig til teknologividen om automatisering og robotteknologi.
-Det er fantastisk at se, hvordan de unge går til opgaverne med åbent sind og innovative løsninger. De viser, at Danmark har et kæmpe potentiale af unge talenter, der bare venter på at blive inspireret til at vælge en erhvervsuddannelse, siger UU-vejleder Jørgen B. Jensen fra ErhvervsTanken, der sammen med sin kollega UU-vejleder Helene Pedersen er en del af Teknologidagen. ErhvervsTanken arbejder for at sætte fokus på de mange døre, som en erhvervsuddannelse kan åbne.

Del af større indsats
2025 er officielt udnævnt som Erhvervsuddannelsernes år, og med temaet ”Skab, prøv, lær” hylder vi glæden ved at arbejde med hænderne, koble teori og praksis og skabe noget meningsfuldt. På Teknologidagen 2025 bliver det tydeligt, at erhvervsuddannelser ikke bare er en plan B – det er en vej til at være med helt fremme, når fremtidens løsninger skal bygges.
-Vi skal bryde med forestillingen om, at erhvervsuddannelser er et alternativ til en boglig uddannelse. Det er en karrierevej, der kombinerer praktiske færdigheder med teknologisk forståelse – præcis hvad Danmark har brug for, understreger Michael Nielsen.
Til eventet får de unge også mulighed for at hilse på en af de første humanoide robotter i Danmark. En 130 cm høj og 35 kg tung menneskelignende robot, foreløbig kan den navigere autonomt og undgå forhindringer, og kan senere udvikles til at interagere med mennesker via syn, lyd og tale – integreret med ChatGPT.
Humanoide robotter kan blive fremtidens kolleger til de unge.

Teknologidagen 2025 finder sted på Teknologisk Institut i Odense i forbindelse med Robotbrag 2025 herunder DIRA Business 2025 den 9. maj.
Robotbrag-læringsdagen, som finder sted samtidig med Teknologidagen, er åbent for alle elever, studerende, lærer, vejledere og ledige, der kunne være interesserede. Tilmelding kan ske her.
Eventet for 8. klasses-elever er arrangeret af lærlingeakademierne fra Videnscenter for Automation og Teknologi, LEGO Koncernen, Danfoss, Grundfos og Novo Nordisk og TechSolutions i samarbejde med DIRA, ErhvervsTanken fra Odense Kommune og Teknologisk Institut.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Messer og møder, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

AutomatiseringTop12. 02. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle en virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis man træder forkert. Her giver Teknologisk Instituts eksperter tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem. Det er sjældent teknologien,

Okkerslam med potentiale

AktueltVand og spildevand12. 02. 2026

HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien. Målet

Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

AktueltBranchenyt12. 02. 2026

Mangel på efterspørgsel er fortsat den største begrænsning for metal og- maskinindustrien, viser statistikkerne. Øget uro omkring internationale handelsvilkår og nye toldbarrierer lægger låg på efterspørgslen, lyder det erhvervsorganisationen TEKNIQ. Der var fuld knald på produktionen i metal-

Maritimt dansk-tysk roadmap

BranchenytNavnenytOffshore og marine12. 02. 2026

Interreg-projektet Fehmarn Belt Innovation – med Erhvervshus Sjælland som partner – skal styrke det dansk-tyske samarbejde i Femeren Bælt. Roadmappen giver et strategisk overblik over udviklingsveje, der kan understøtte øget samarbejde, fælles innovation og kompetenceopbygning på tværs af

EU strammer grebet om medtech og det kan skabe regionale konkurrencefordele

BranchenytNavnenyt12. 02. 2026

Nye EU-regler gør dokumentation, data og ansvarlig AI til konkurrenceparametre. Når det gælder disse faktorer, står Dansk-svenske Medicon Valley stærkere end mange europæiske klynger, hvilket giver regionens aktører en særlig konkurrencemæssig fordel. 2026 markerer et skifte for medtech i

Næste generation af kompakte termiske lommekameraer

Maskiner og anlæg12. 02. 2026

Flir C8 fra Elma Instruments A/S er et nyt super-kompakt termisk lommekamera designet til at gøre inspektioner hurtigere, skarpere og mere pålidelige. Med en termisk opløsning på 320×240 pixel og Flirs unikke MSX-teknologi får man detaljerige billeder, der gør det nemt at identificere

Innovative robotter på Hannover Messe 2026

Messer og møderRobotterTop09. 02. 2026

De nyeste trends inden for de mest innovative robotteknologier vil blive repræsenteret på den kommende Hannover Messe 2026. En række spændende – og i Danmark måske lidt ukendte – robotudbydere kan opleves på messens Applikations Park i hal 26. På åres Hannover Messe 2026 vil fokus være på

Virksomheder skifter AI-gear

AktueltAutomatiseringBranchenyt09. 02. 2026

Nordiske virksomheder har i stigende grad bevæget sig fra at eksperimentere med kunstig intelligens til at implementere teknologien i stor skala. Det viser Lenovos seneste CIO Playbook 2026, der netop er blevet frigivet. Investeringsoptimismen er høj blandt CIO’er i 2026, når det kommer til kunstig

AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

AktueltAutomatiseringNavnenyt09. 02. 2026

Maskinfabrikken Johannes Pedersen og startuppen DeepVis har slået pjalterne sammen i et MADE-projekt for at opnå vigtige tidsbesparelser med AI og visionteknologi til kontrol af mange tusinde emner heriblandt fremstillingen af karosseridele til klassiske biler Det åbner for større ordrer og et nyt

Der er rift om ingeniørerne

Branchenyt09. 02. 2026

Manglen på højtuddannede inden for STEM giver travlhed hos headhunterne. Inden for de seneste seks måneder er næsten hvert andet privatansatte IDA-medlem blevet kontaktet af en headhunter eller anden virksomhed med opfordring om at skifte job. Headhunterne er flittige til at opsøge ingeniører,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    12.02.2026

  • Okkerslam med potentiale

    12.02.2026

  • Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

    12.02.2026

  • Maritimt dansk-tysk roadmap

    12.02.2026

  • EU strammer grebet om medtech og det kan skabe regionale konkurrencefordele

    12.02.2026

  • Næste generation af kompakte termiske lommekameraer

    12.02.2026

  • Innovative robotter på Hannover Messe 2026

    09.02.2026

  • Virksomheder skifter AI-gear

    09.02.2026

  • AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

    09.02.2026

  • Der er rift om ingeniørerne

    09.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik